Тақырып бойынша 11 материал табылды

11 сынып, Ашық сабақ, қазақ тілі- Зияткерлік миграция

Материал туралы қысқаша түсінік
Зияткерлік миграцияның маңызы, яғни мақсаты- ғылыми стильде эссе жазуға жетелеу
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы:

Бөлім:

ІІІ бөлім. Қазіргі

Қоғам.Миграция.

Зияткерлік миграция.

Шешендік өнер

Педагогтің аты-жөні:

Мархабаева Айнұр

Күні:

04.11.2026

Сынып:

11- сынып

Қатысушылар саны: Қатыспаушылар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Зияткерлік миграция

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

11.2.2.1 таза ғылыми стильді тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, ұғымдар, шартты белгілер, синтаксистік құрылымы);

11.3.4.1 - қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу (дискуссивті эссе);


Сабақтың мақсаты:

- таза ғылыми стильді тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, ұғымдар, шартты белгілер, синтаксистік құрылымы);

- қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазады (дискуссивті эссе);


      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин



Қызығушылықты ояту.

5 мин.
















Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу.

10 мин.




























10 мин



































8мин









7мин












(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:

1. Оқушылармен амандасамын, түгендеймін.

Сәлеметсіңдер ме, балалар?! Бүгінгі сабаққа деген көңіл-күйіміз қандай? Балалар, ондай болса бүгінгі сабағымызды басайық. Сол себептен, барлығымыз белсенді қатысып отырайық.

Оқушылар «Таяқша» әдісі арқылы аттары жазылған таяқшалар бойынша екі оқушыдан жұптасады

- Жақсы, өткен сабаққа шолу, қорытындылау

«ИӘ», «ЖОҚ» әдісі арқылы оқушылар сұрақтарға жауап беріп, берілген сұрақтарға жауаптарын жапсырып отырады.

Сұраққа жауап беру:

«ИӘ», «ЖОҚ»әдісі арқылы өткен тақырыппен жұмыс жүргізу

1.Халық көші-қонын негізгі белгілерінің бірі - қандай да бір аумақтың әкімшілік шекарасын кесіп өту.

2. Эмиграция -өз еліңдегі тұрғылықты мекенін бөтен елдегі тұрғылықты жерге айырбастау.

3. Иммиграция -бір мемлекет азаматтарының екінші бір мемлекетке тұрақты немесе уақытша (Қазақстан заңнамасы бойынша алты айдан көп мерзімге) тұру үшін көшіп келуі.


ЕББҚ (Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) жеке қолдау көрсетіледі

Постер қорғау

Суреттер мен сөздер тиімді қолданылды ма?

Ал енді, толығырақ ақпарат алу үшін жаңа сабаққа назар аударайық.

Ассоциация

Суреттер бойынша оқушылардың ұғымымымен жұмыс жасату

Алдымен сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстырамын.


1-тапсырма. Кітапта берілген мәтінмен танысады

Кестедегі ақпаратпен «ДЖИГСО» әдісі арқылы бөлісіңіз. 1-мәтін

Төменде берілген кестелермен танысыңыз.

Елден кеткендердің санына назар аударыңыздар.

Олардың кету себептерін атаңыздар.

Осы сан болашақта арта ма немесе кеми ме? Қалай ойлайсыздар?

Ішкі миграцияны реттеу үшін не істеу керек?


2-мәтін: Төмендегі ақпаратпен танысыңыздар.

  • Кестедегі ақпаратпен бөлісіңіздер.

  • Аталған мемлекеттер миграцияны реттеу үшін не істеуде?

  • Бұндай шаралар ел экономикасына қаншалықты тиімді?

Дамыған мемлекеттер ел экономикасының бәсекелестігін арттыру мақсатында жоғары білікті мигранттарды тарту үшін түрлі шаралар ұйымдастырып, өткізеді. Ішкі миграцияны қатаң реттеп отырады.

Германия «Жасыл карта» Білікті мамандардың келуін жоғарлату

АҚШ Н – 1В, Н-1С визалары Шектелген келулер

Канада

Австралия Уақытша және тұрақты көшіп-қону бағдарламасы Таңдау жоғары кәсіпті жұмысшылар жағында

Ұлыбритания Жеңілдетілген немесе босатылған процедурасы бойынша жұмысқа орналасу Тек қана жоғары кәсіпті мамандар үшін

Скандинавиялық елдер Салық қызықтырулары Салық мөлшерлерінің азаюы

Дания

Голландия Жекелеген табыстың жоғары өсуі Бірнеше мамандықтарды таңдауы

Ирландия Келушілерді марапаттау Табыстың экономикалық өсуі

Қытай «Сыртқа кету» стратегиясы Шетелге оқуға қызықтырулар


2- тапсырма

ЕББҚ (Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) жеке қолдау көрсетіледі

Сөздікпен жұмыс жасаймыз

Мәтіндегі тілдік құралдар,қолданылу себебі

Терминдер мен ұғымдар, шартты белгілер, синтаксистік құрылымын сөйлемдерден белгілету


3- тапсырма

Жазылым тапсырмасы:

Жоғарыдағы ақпаратты қолдана отырып, «ҚР-ның ішкі миграциясын реттеу үшін қандай шараларды қолдану қажет?» (дискуссивті эссе);

Дескрипторлар:

Берілген кестелердегі ақпаратты қолданады;

Тақырыпқа қатысты ұсыныс білдіреді;

Эссе құрылымын сақтап жазады; (дискуссивті эссе);

Сөз көлемі 180-200-ден кем емес.



Оқушылар сәлемдеседі.

Тізіммен түгендеу





Өткен сабақты пысықтайды




«ИӘ», «ЖОҚ»әдісі арқылы жауап береді

















Оқушылар сабақтың тақырыбын дәптерлеріне жазады және сабақ мақсатымен танысады.


Жаңа сөздерге түсінік жазады

«Зияткерлік миграция» мәтінін оқиды, мазмұнын түсінеді
















Мәтіндегі тілдік құралдар,қолданылу себебі

Терминдер мен ұғымдар, шартты белгілер, синтаксистік құрылымын ғылыми стильде таныстырып, қысқаша түсінік береді























Терминдер мен ұғымдар, шартты белгілер, синтаксистік құрылымын сөйлемдерден белгілейді



















Мадақтау сөздері









Мадақтау сөздері













Дескриптор:

1. Тақырыпқа сай болу керек-1

2. Мәтіннің құрылымында тақырып ашылуы қажет-1

3. Терминдер, ұғымдар, шартты белгілерді білдіруі қажет- 1.












Дескриптор:

1.Терминдер мен ұғымдарды түсінеді-1балл

2. Шартты белгілерді көрсетеді- 1балл 3.Синтаксистік құрылымын ғылыми стильде таныстырып, қысқаша түсінік береді-3балл






























Дескрипторлар:

Синтаксистік құрылымын ғылыми стильде жазады;

Берілген кестелердегі ақпаратты қолданады;

Тақырыпқа қатысты ұсыныс білдіреді;

Эссе құрылымын сақтап жазады; (дискуссивті эссе);

2балл
















Оқулық, сөздік дәптер













Оқулық, қима қағаздар








Оқулық, қима қағаздар


Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин.


Рефлексия. «Бәйтерек» әдісін сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын білу үшін қолданамын.

Үйге тапсырма:Ереже жаттау,тест сұрақарын орындау

Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.


1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.









Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
17.05.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12