-
Білім беру ұйымының атауы
Бөлім:
Молекулалық биология және Биохимия
Педагогтің Т.А. Ә
Күні:
Сынып:
Сабақтың тақырыбы:
Фермент пен субстраттың өзара әрекеттесуі. Фишердің теориясы. Ферменттердің иммобилизациясы
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
11.4.1.2 - фермент-субстрат комплексінің түзілу механизмін түсіндіру
Сабақтың мақсаты
1.Фермент пен субстраттың өзара әрекеттесу механизмін түсіндіру;
2. Фермент пен субстраттың өзара әрекеттесуінің екі моделін салыстыру;
3. Ферменттерді иммобилизациялау әдістерінің мәнін сипаттау.
Бағалау критерийлері
Ойлау дағдыларының деңгейі
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің іс - әрекеті |
Оқушының іс - әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-3 мин 3-5 мин 5-12 мин |
Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру.
Оқушылар бір – біріне жақсы сөздер арқылы бүгінгі күнге сәттілік тілейді.
1 топ: Ферменттер 2 топ: Гормондар 3 топ: Нәруыздар
|
Оқушылар сабаққа дайындалады. Оқушылар дөңгелек шеңбер болып, «Сен білімдісің!» , «Сен көшбасшысың!» секілді жақсы сөздермен бір – бірінің көңілдерін көтереді, сабаққа деген қызығушылықтары артады. Оқушылар 3 топқа бөлінеді. Үй тапсырмасы бойынша оқушылар берілген бланканы тест тапсырмасына карап отырып толтырады |
Жақсы! ҚБ. «Жақсы», «Талпын» мұғалім тарапынан бағалау |
Биология оқулығы, кестелер, сызба қағаздар Сұрақтар жазылған стикерлер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 12-15 мин 15-22 мин 22-27 мин 27-35 мин |
Суретке мұқият қараңыз. Фетмен пен субстраттың айырмашылығ бар ма? Болса неліктен? Тағы не білгілерің келеді?
Сурет 1.1 Сурет 1.2 Оқушыларға бүгінгі тақырыпты дәптерлеріне жаздырып, негізгі терминдермен, мәліметтер туралы ақпараттар беремін. Бүгінгі сабақтың мақсаты мен бағалау парағымен таныстырамын.
1-тапсырма «wordwall» әдісі арқылы оқушылардың фермент ұғымын ажырату тапсырмаларын ұсыну (жеке жұмыс)
2- тапсырма. «Кестемен жұмыс» (жұптық жұмыс) Суретте қолдана отырып фермент пен өнімнің ажырау схемасын кестеге дұрыс белгіле
А В С Д Кестені толтырыңыз.
ЕБҚ (зияткерлік бұзылуы бар: тіл кемістігі бар бала) «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы. (жеке жұмыс) кілтті сөздерді қолданып, суретті атап бер
Кілт терминдер: субстрат, ферменттің белсенді орталығы, фермент, өнім, фермент – субстратты кешен
1-топ. Ферменттің жоғары арнайлылығын қамтамасыз ететін Фишер теориясының маңызы
2-топ. Кошленд ұсынған индукциялы сәйкестік моделі
3-топ. Субстрат фермент кешенінің түзілуі
|
Оқушылар өз ойларымен бөліседі. Күнделікті өмірдегі қолданыстағы тағам жайлы еттің қатты, жұмсақ болатындығы туралы айтуы мүмкін.
Оқушылар бүгінгі тақырыптағы ерекшеліктерді анықтап, қажетті мәліметтерді, терминдерді дәптерге түсіреді. Алған білімдерін келесі тапсырмаларды орындауға қолданады.
Оқушылар тақырыпты, мақсатты мұғалімнің көмегімен ашады, бағалау парағымен танысады.
Терминдерді қолдана отырып, ферменттке қатысты анықтамаларды анықтайды және анықтама береді.
Оқушылар берілген схеманы қолданып фермент пен өнім субрстартты анықтап, кестеге дұрыс белгілейді
Дәптерге кестені сызып толтырады.
Оқушы мұғалімнің көмегімен берілген тапсырманы орындайды, дәптерге жазып алады
Оқушылар топтасып берілген тапсырманы суреттерді қолдана отырып постер ретінде қорғайды, кітаптағы мәтінді өз тапсырмаларына қолданып ұсыныстарын айтады
|
Суретке зейін қойып, өз ойларын білдіргендері үшін ҚБ. «Мадақтау» арқылы мұғалім тарапынан ынталандыру
Дескриптор: - терминдерді анықтайды -анықтамаларды сәйкестендіреді Дескриптор: -А, В, С, Д суретін анықтап кестеге белгі қояды
ҚБ Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Білім беру ұйымының
атауы Бөлім: Молекулалық
биология және
Биохимия
Педагогтің Т.А.
Ә
Күні:
Сынып:
Сабақтың
тақырыбы: Фермент пен субстраттың өзара
әрекеттесуі. Фишердің теориясы. Ферменттердің
иммобилизациясы
Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаттары 11.4.1.2 -
фермент-субстрат комплексінің түзілу механизмін
түсіндіру
Сабақтың
мақсаты
1.Фермент пен субстраттың
өзара әрекеттесу механизмін түсіндіру;
2. Фермент пен субстраттың
өзара әрекеттесуінің екі моделін
салыстыру; 3. Ферменттерді
иммобилизациялау әдістерінің мәнін
сипаттау. Бағалау
критерийлері
Ойлау
дағдыларының деңгейі Сабақтың кезеңі/
уақыт Педагогтің іс -
әрекеті Оқушының іс -
әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың
басы 0-3
мин 3-5
мин 5-12
мин Ұйымдастыру
кезеңі: Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын
тексеру.
Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру:
«Жылы лебіз» әдісі
арқылы. Оқушылар бір – біріне жақсы
сөздер арқылы бүгінгі күнге сәттілік
тілейді.
Топқа бөлу:
қағаз қиындыларындағы сұрақтар арқылы 3 топқа
бөлінеді. 1 топ:
Ферменттер 2 топ:
Гормондар 3 топ:
Нәруыздар Алдыңғы білімді пысықтау:
«ZipGrade» әдісі
арқылы
Антиденелердің құрылысы мен
құрылымы байланысты тест тапсырмаларын ұсынамын.
Оқушылардың жауаптарын ZipGrade бағдарламасында
тексеремін Оқушылар сабаққа
дайындалады. Оқушылар дөңгелек шеңбер
болып, «Сен білімдісің!» , «Сен көшбасшысың!» секілді жақсы
сөздермен бір – бірінің көңілдерін көтереді, сабаққа деген
қызығушылықтары артады. Оқушылар 3 топқа
бөлінеді. Үй тапсырмасы бойынша оқушылар
берілген бланканы тест тапсырмасына карап отырып
толтырады Жақсы! ҚБ.
«Жақсы», «Талпын» мұғалім тарапынан
бағалау Биология оқулығы, кестелер,
сызба қағаздар Сұрақтар жазылған
стикерлер Сабақтың
ортасы 12-15
мин 15-22
мин 22-27
мин 27-35
мин
Жаңа сабаққа
кіріспе «Ойлан, бөліс»
әдісі арқылы сынып оқушыларына
төмендегі суреттерді
көрсетемін.
Суретке мұқият
қараңыз.
Фетмен пен субстраттың
айырмашылығ бар ма? Болса
неліктен?
Тағы не білгілерің
келеді?
Сурет 1.1 Сурет 1.2 Оқушыларға бүгінгі тақырыпты
дәптерлеріне жаздырып, негізгі терминдермен, мәліметтер туралы
ақпараттар беремін. Бүгінгі сабақтың мақсаты мен
бағалау парағымен таныстырамын.
1-тапсырма «wordwall» әдісі
арқылы оқушылардың фермент ұғымын ажырату тапсырмаларын
ұсыну (жеке
жұмыс)
Анаграмма –такырыпка
катысты сөздерді анықта
Сәйкестендір
–анықтамаларын тап 2- тапсырма. «Кестемен
жұмыс» (жұптық
жұмыс) Суретте қолдана отырып
фермент пен өнімнің ажырау схемасын кестеге дұрыс
белгіле
А В С
Д Кестені
толтырыңыз.
Фермент «Фермент субстрант»
комплексі Өнім Фермент+субстарт А
В
С
Д
ЕБҚ
(зияткерлік бұзылуы бар: тіл кемістігі бар
бала)
«Суреттер
сөйлейді» әдісі арқылы.
(жеке жұмыс) кілтті сөздерді қолданып, суретті атап
бер
Кілт терминдер: субстрат, ферменттің белсенді орталығы,
фермент, өнім, фермент – субстратты
кешен
1-топ. Ферменттің жоғары арнайлылығын қамтамасыз ететін
Фишер теориясының маңызы
2-топ. Кошленд ұсынған индукциялы сәйкестік
моделі
3-топ. Субстрат фермент кешенінің
түзілуі
Оқушылар өз ойларымен бөліседі. Күнделікті өмірдегі
қолданыстағы тағам жайлы еттің қатты, жұмсақ болатындығы туралы
айтуы мүмкін.
Оқушылар бүгінгі тақырыптағы ерекшеліктерді анықтап,
қажетті мәліметтерді, терминдерді дәптерге түсіреді. Алған
білімдерін келесі тапсырмаларды орындауға
қолданады.
Оқушылар тақырыпты, мақсатты мұғалімнің көмегімен ашады,
бағалау парағымен танысады.
Терминдерді қолдана отырып,
ферменттке қатысты анықтамаларды анықтайды және анықтама
береді.
Оқушылар берілген схеманы
қолданып фермент пен өнім субрстартты анықтап, кестеге дұрыс
белгілейді
Дәптерге кестені сызып
толтырады.
Оқушы мұғалімнің көмегімен
берілген тапсырманы орындайды, дәптерге жазып
алады
Оқушылар топтасып берілген
тапсырманы суреттерді қолдана отырып постер ретінде қорғайды,
кітаптағы мәтінді өз тапсырмаларына қолданып ұсыныстарын
айтады
Суретке зейін қойып, өз ойларын білдіргендері
үшін ҚБ. «Мадақтау» арқылы мұғалім тарапынан
ынталандыру
Дескриптор:
- терминдерді
анықтайды
-анықтамаларды
сәйкестендіреді
Дескриптор:
-А, В, С, Д суретін анықтап
кестеге белгі қояды
ҚБ | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||



















