Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Білім беру ұйымының атауы |
11.2В Көбею |
|
Бөлім: |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
Гаметогенез. |
|
Сабақтың оқу мақсаты |
11.2.1.1 – адам гаметогенезінің сызбасын талдау |
|
Сабақтың мақсаты |
Адам гаметогенезінің сызбасын талдап үйренеді. Сперматогенездің ерекшеліктерімен танысады. Оогенез кезеңдерін сипаттайды. |
|
Бағалау критерийі |
Сперматогенез,оогенез ұғымын түсінеді. · Сперматогенез,оогенез процесінің айырмашылықтарын анықтайды. · Сперматогенез және оогенез процестерінің даму кезеңдерін сипаттайды. |
Бекітемін:
Сабақ барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы 5-минут |
- Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру. Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: «Жылы лебіз» әдісі арқылы. Оқушылар бір – біріне жақсы сөздер арқылы бүгінгі күнге сәттілік тілейді. «Гаметогенез» термині бойынша топқа бөлемін қағаз қиындыларындағы суреттер арқылы 2 топқа бөлінеді 1-топ Гаметогенез 2-топ оогенез 3-топ спорогенез Алдыңғы білім «Барабан» әдісі арқылы өткен сыныптағы тақырыпқа қатысты сұрақтарды платформада жасақтап ұсынады
1.Адамның жыныс жасушалары туралы не білесіңдер? 2. Гамета дегеніміз не? 3. Эстрогеннің жұмыртқа жолы нысана жасушасына әсері қандай? 4. . Аналық жұмыртқа жасушасы дегеніміз не? |
Оқушылар мұғадімдерімен амандасып, бір біріне жылы лебіздерін білдіреді. Топқа бөліну кезінде топ атауларына мән береді Оқушылар: ДНҚ моделін қолдана отырып белок синтезі мен генетикалық ақпарат арасындағы байланысты түсіндіреді. Оқушылар өткен тақырыпты еске түсіру мақсатында барабанды айналыдар отырып сұрақтарға жауап бередіБерілген сұарқтарға оқушы барабан айналыдра отырып жауап береді, сыныптастыра ойын толықтырады. Ұжымдық талқы жүзеге асады |
шеңбер болып, «Сен білімдісің!» , «Сен көшбасшысың!» секілді жақсы сөздермен бір – бірінің көңілдерін көтереді, сабаққа деген қызығушылықтары ҚБ: «Жарайсың!» «Жақсы» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. Дескриптор: -сұрақтарға жауап береді |
|
Сабақтың ортасы 15-минут Жеке жұмыс 10мин 25мин Жұптық жұмы 15мин |
«Ой қозғау» мақсатында суреттер көрсетіледі, соған қатысты оқушылар ойларын айтады. 1. Гаметогенез деген не? 2. Сперматозоид ұғымына сипаттама бер 3.Сомалық жасуша деген не? Терминдер гаметогенез, сперматогенез, оогенез, сперматогония, сперматоцит, екіншілік сперматоциттер, сперматида, қоректік заттар (ДНҚ, нәруыздар) овогония, біріншілік овоциттер, екіншілік овоциттер, пісіп жетілген овоциттер (жұмыртқа жасушалары), фоллиукала аймағы, өсу, пісіп жетілу, көбею, митоздық бөліну, қалыптасу фаза, бағыттаушы денешік, гаплоидты хромосомалар
"Ассоциация"әдісі арқылы білім алушыларға сабақтың тақырыбын ашу мақсатында "Гаметогенез" туралы бейнекөрсетілім көрсетемін. Мұғалімнің түсіндіруі. Гаметогенез- жыныс жасушаларының қалыптасу процесі, ал жыныс жасушаларының барлығын гамета дейміз.Аталық жыныс жасушаларын "сперматогенез", ал аналық жыныс жасушаларын "овогенез" деп атаймыз. Теорияны бекіту тапсырмасын платформада ұсынады 1-тапсырма (жұптық жұмыс) «Ойлан,жұптас, бөліс» тәсілі арқылы тапсырманы орындаңыз Төмендегі сөздерге сипаттама береді. Көбею кезеңі____________________________________________________ Өсу кезеңі____________________________________________________ Жыныстық жетілу кезеңі________________________________________ Түзілу кезеңі___________________________________ Көбею түрлері №2тапсырма Гаметогенезді жыныс жасушаларының түзілуі сұлбасын талқылайды.
Қызықты тапсырмаларды плафтормада орындайды Жеке жұмыс Гаетогенез кезеңдерін түсіндіреді
|
Оқушылар берілген суреттегі тағамдардың адам ағзасына әсерін, исулин гармонын сипаттайды Берілген сұрақтарға болжамды жауап береді Оқушылар берілген тапсырмаын орындайды , терминдерді жазып алады Білім алушылар бейнекөрсетілім арқылы проблемалық сұрақтарға жауап береді. Оқулықты оқып танысып шығады. Термин сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады. Оқушылар теориядан алғандарын талдау үшін тапсырманы орындайды Оқушылар берілген тапсырманы жұптаса отырып орындайды .Гаметогенездің кеззеңдерін баяндайды. 2.Адам гаметогенезінің кезеңдерінің ерекшеліктерін түсіндіреді. 3.Эквациялықбөліну қай жерде жүреді. |
Тапсырма дескрипторы: ҚБ: Белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» «Керемет!» мадақтау сөздерімен ынталандыру Мақтау айту ,мадақтау,қолдау көрсету Дескриптор: Кезеңдер мен олардың сипаттамаларын сәйкестендіріңіз: Дескриптор: · Көбею кезеңін түсіндіреді · Өсу кезеңін түсіндіреді · Жыныстық жетілу кезеңін сипаттайды · Түзілу кезеңін сипаттайды Дескриптор: Жалпы – 3 балл 1.Тапсырмаларды ы орындайды Дескриптор: -Гаметогенез сипаттамаларын оның түрлері арасында бөліңіз. |
Презентация https://www.youtube.com/watch?v=2cFzM3YO3io https://learningapps.org/watch?v=p7mthh88n23 https://learningapps.org/watch?v=poyip0rdk23 |
Сабақтың соңы 5-минут |
Қорытынды.Рефлексия «Slido» платформасы -Топпен бірлесіп жұмыс жасаған ұнады ма? -Механизм құрастыру тапсырмасы қиын болды ма? -Сұрақтар,тапсырмалар қиын болды ма? сұрақтары беріледі. Үйге өзіндік жұмысқа googleforms платформасында құрастырылған тест жұмысы беріледі. |
|
|
|
Бекітемін:
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
Бөлім: |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
Адам гаметогенезінің сатылары |
|
|
11.2.1.1 - адам гаметогенезінің сызбасын талдау |
|
Сабақтың мақсаты |
Адам гаметогенезінің сызбасын талдап үйренеді. Сперматогенездің ерекшеліктерімен танысады. Оогенез кезеңдерін сипаттайды. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы 0-5-минут 5-10мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру. Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: Коллаборативті орта қалыптастыру. «Виртуалды сыйлық». Арнай рандом генераторы арқылы топқа бөлу
|
Оқушылар мұғадімдерімен амандасып, Оқушылар бір біріне виртуалды сыйлықтар сыйлайды. Топқа бөліну кезінде топ атауларына мән береді Оқушылар өткен тақырыпты еске түсіру мақсатында барабанды айналыдар отырып сұрақтарға жауап бередіБерілген сұарқтарға
|
шеңбер болып, «Сен білімдісің!» , «Сен көшбасшысың!» секілді жақсы сөздермен бір – бірінің көңілдерін көтереді, сабаққа деген қызығушылықтары ҚБ: «Жарайсың!» «Жақсы» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
|
|
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |