Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Қазақ әдебиеті. 11–сынып
(қоғамдық-гуманитарлық бағыт)
|
Бөлім: |
Пайым мен парасат |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Халбаева Шынар Нигматуллаевна |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Смағұл Елубай. «Жалған дүние» романындағы кейіпкерлер бейнесі. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.1.3..1-көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады Шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау, даралау арқылы өмір шындығымен байланыстыра алады |
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы |
І.Ұйымдастыру. Сыныппен сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. 2.Психолгиялық ахуал орнату.Сыныпта жағымды ахуал орнатып,«Бір тілек» тренингі арқылы тілек білдіреді. Қызығушылықты ояту сатысы. 1.«Жалған дүние» шығармасымен таныстық па? 2. Оқу барысында сендерді толғандырған қандай мәселе болды? Үй тапсырмасын сұрау. Сұрақ- жауап әдісі 1. «Жалған дүние» деген тіркесті қалай түсінеміз? 2.. Смағұл Елубайдың өмірі мен шығармашылығы туралы не білеміз? 3..Роман неліктен тарихи және көркемдігі жағынан құнды шығарманың бірі болып саналады? 4.Не себепті шығарма»Жалған дүние» деп аталған? |
Сәлемде седі.
Бағалау критерийін құруға қатысады.
Жазушы туралы,шығарма туралы берілген мәліметтерді негізге алып, сұрақтарға жауап береді.. |
ҚБ |
«Жалған дүние романы |
|||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа білім. Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын айту Мұғалім сөзі. ІІ. Мағынаны тану Романдағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету 1-тапсырма. «Шығарма кестесі» Шығарманың атауы Авторы Тақырыбы Идеясы Кейіпкерлері Оқиға болған жер Оқиғаның шешімі 2-тапсырма. «Кейіпкерлер жүйесі» Әр кейіпкердің монологінен образды ашатын ойларды теріп, кейіпкерлер жүйесін жинақтап, тура және жанама мінездеулерді жіктеу
.
Сабақты бекіту. Тапсырма.Кейіпкер бейнесі арқылы жинақталған образды көрсетіңіз. Өмір шындығымен байланыстырыңыз. ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
|
Жаңа білімді түсінеді.
Дәптермен жұмыс жасайды. «Шығарма» кестеімен жұмыс жасайды.
Дәптерлеріне берілген тапсырманы орындайды. .
Шығарманы негізге ала отырып, кейіпкерлер ге мінездеме береді.Дәптеріне жазады
|
ҚБ
Дескриптор
«Басбармақ» әдісі
Дескриптор «Смайлктер» әдісі
«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі
|
Слайдтар
|
|||||||||
|
Сабақтың соңы |
Оқушымен кері байланыс (ауызша бағалау немесе комментарии) Үй тапсырмасы: 1. «Жалған дүние» романының толық нұсқасын оқу.
|
Сұрақтарға жауап береді.
|
Бірін- бірі бағалау |
|
Біртұтас тәрбие бағдарламасына негізделген құндылықтар
Нұсқаулық: Қысқа мерзімді жоспарға « Біртұтас тәрбие» бағдарламасына негізделген әділдік пен жауапкершілік құндылығы енгізілген. Сұрақтарға жауап беруде, оқу мақсатына сәйкес кейіпкерлерге мінездеме беруде олардың іс-әрекеттерінің дұрыс-бұрыстығын талдауда төмендегі құзіреттіліктер қалыптасады:
-
өзінің де, басқа адамдардың да әрекеттерін талдай білу;
-
әділдік, мейірімділік және жауапкершілік таныту арқылы басқаларға көмектесуге дайын болу;
-
кез-келген қызмет түріне немесе іс-әрекетке жауапкершілікпен қарау;
-
ақпаратты бағалау және талдау негізінде салмақты шешімдер қабылдау.
Ұсыныс: әр мұғалім сабақ мазмұнына, сабақ беру әдіс-тәсілдеріне, қарай құндылықтардың түрлерін таңдай алады.
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Қазақ әдебиеті. 11–сынып
(қоғамдық-гуманитарлық бағыт)
|
Бөлім |
Пайым мен парасат |
||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Халбаева Шынар Нигматуллаевна |
||||||||||||||
|
Күні |
|
||||||||||||||
|
Сынып 8 |
қатысушылар саны - |
қатыспағандар саны - |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Смағұл Елубайдың «Жалған дүние» романында көтерілген ғаламдық мәселелер |
||||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
11.2.4.1 көркем шығармадағы ғаламдық тақырыптарға креативті ой қосып, шығармашылық жұмыс (эссе, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу |
||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
|
||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. 1. Оқушылармен сәлемдесу. 2. Сынып оқушыларын топқа бөлу. І топ. ІІ топ. ІІІ топ. 3. Өткен сабаққа шолу. «Бес оқиға» әдісі арқылы шығарманың қысқаша сюжетін сұрау |
Мұғаліммен амандасады. Топқа бөлінеді. Шығарманың қысқаша сюжетімен таныстырады |
|
|
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа сабақтың оқу мақсатын анықтау. 1-тапсырма. Топтық жұмыс. «Кинолента» әдісі арқылы әр бөлімнен төменде берілген қадамдар бойынша мағлұматтарды түсіріңіз. І топ. «» бөлімі бойынша ІІ топ. «» бөлімі бойынша ІІІ топ. «Балал» бөлімі бойынша Талдау қадамдары: Шығармаға арқау болған оқиға. Тақырыбы мен идеясы. Шығармада көтерілген ғаламдық мәселе. Кейіпкерлер қатынасы. Шығармада қолданылған көркемдегіш құралдар: - троп пен фигура түрлеріне мысал келтіру; - шығармада қолданылу орны мен ролі. Шығармадағы креативті ой. |
Оқу мақсатымен танысады. Әр топ өздеріне берілген тапсырмалар бойынша талқылау жұмыстарын жүргізеді. Жұмыс нәтижесін сынып алдында қорғайды. |
Дескриптор арқылы өзін-өзі бағалау Топтар арасында «Менің айтарым бар» әдісі арқылы өзара бағалау жүреді. Мұғалім тарапынан кері байланыс беріледі. |
«Кино лента» көрне кілігі, түрлі-түсті қалам дар |
|||||||||||
|
2-тапсырма. Жұптық жұмыс. Әр бөлім бойынша креативті тақырып қойып, жоспар құрыңыз. (әр топ өз бөлімдері бойынша)
|
Өзара жұптаса отырып, берілген кестені толтырады.
|
Дескриптор арқылы өз-өзін бағалау
Өзара жұптық бағалау жүреді.
Мұғалім тарапынан кері байланыс |
кестелер |
||||||||||||
|
3-тапсырма. Жеке жұмыс. Жинақталған мағлұматтар бойынша берілген жоспар негізінде креативті эссе жазыңыз. |
креативті эссе жазады |
Дескриптор Мұғалім тарапынан кері байланыс |
|
||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс. «SMS WhatsApp» әдісі. Сабақта не қызық болды? Сабақта не түсініксіз болды? Сабақтан алған әсеріңіз? |
Әр оқушы білім деңгейлерін, өз- өздерін бағалап, SMS-ке жауап жазады
|
Сабаққа қатысқан оқушыларды мадақтай отырып бағалау |
|
|||||||||||
|
Үйге тапсырма.. |
|
|
|
||||||||||||
Біртұтас тәрбие бағдарламасына негізделген құндылықтар
Нұсқаулық: Қысқа мерзімді жоспарға « Біртұтас тәрбие» бағдарламасына негізделген бірлік пен ынтымақ құндылығы енгізілген. Оқушылардың бойында топтық тапсырмалар орындау барысында төмендегі құзіреттіліктер қалыптасады:
-
басқа адамдармен қарым-қатынас кезінде өз мінез-құлқын сыни тұрғыдан бағалайды және түзетеді;
-
өзара сыйластық пен ынтымақтастықты көрсете отырып, өз көзқарастарын білдіре алады;
-
ортақ мақсаттарға қол жеткізуге ықпал ете отырып, командада тиімді жұмыс істей біледі;
-
басқа адамдардың даралығын ескереді және өзгенің идеялары мен пікірлерін дұрыс қабылдайды;
-
қоғамдағы бірлік пен келісімді сақтаудың маңыздылығын түсіне отырып, қақтығыстық жағдаяттарды шеше алады.
Ұсыныс: әр мұғалім сабақ мазмұнына, сабақ беру әдіс-тәсілдеріне, қарай құндылықтардың түрлерін таңдай алады.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
11 сынып Біртұтас тәрбие
11 сынып Біртұтас тәрбие
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Қазақ әдебиеті. 11–сынып
(қоғамдық-гуманитарлық бағыт)
|
Бөлім: |
Пайым мен парасат |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Халбаева Шынар Нигматуллаевна |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Смағұл Елубай. «Жалған дүние» романындағы кейіпкерлер бейнесі. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.1.3..1-көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады Шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау, даралау арқылы өмір шындығымен байланыстыра алады |
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы |
І.Ұйымдастыру. Сыныппен сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. 2.Психолгиялық ахуал орнату.Сыныпта жағымды ахуал орнатып,«Бір тілек» тренингі арқылы тілек білдіреді. Қызығушылықты ояту сатысы. 1.«Жалған дүние» шығармасымен таныстық па? 2. Оқу барысында сендерді толғандырған қандай мәселе болды? Үй тапсырмасын сұрау. Сұрақ- жауап әдісі 1. «Жалған дүние» деген тіркесті қалай түсінеміз? 2.. Смағұл Елубайдың өмірі мен шығармашылығы туралы не білеміз? 3..Роман неліктен тарихи және көркемдігі жағынан құнды шығарманың бірі болып саналады? 4.Не себепті шығарма»Жалған дүние» деп аталған? |
Сәлемде седі.
Бағалау критерийін құруға қатысады.
Жазушы туралы,шығарма туралы берілген мәліметтерді негізге алып, сұрақтарға жауап береді.. |
ҚБ |
«Жалған дүние романы |
|||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа білім. Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын айту Мұғалім сөзі. ІІ. Мағынаны тану Романдағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету 1-тапсырма. «Шығарма кестесі» Шығарманың атауы Авторы Тақырыбы Идеясы Кейіпкерлері Оқиға болған жер Оқиғаның шешімі 2-тапсырма. «Кейіпкерлер жүйесі» Әр кейіпкердің монологінен образды ашатын ойларды теріп, кейіпкерлер жүйесін жинақтап, тура және жанама мінездеулерді жіктеу
.
Сабақты бекіту. Тапсырма.Кейіпкер бейнесі арқылы жинақталған образды көрсетіңіз. Өмір шындығымен байланыстырыңыз. ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
|
Жаңа білімді түсінеді.
Дәптермен жұмыс жасайды. «Шығарма» кестеімен жұмыс жасайды.
Дәптерлеріне берілген тапсырманы орындайды. .
Шығарманы негізге ала отырып, кейіпкерлер ге мінездеме береді.Дәптеріне жазады
|
ҚБ
Дескриптор
«Басбармақ» әдісі
Дескриптор «Смайлктер» әдісі
«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі
|
Слайдтар
|
|||||||||
|
Сабақтың соңы |
Оқушымен кері байланыс (ауызша бағалау немесе комментарии) Үй тапсырмасы: 1. «Жалған дүние» романының толық нұсқасын оқу.
|
Сұрақтарға жауап береді.
|
Бірін- бірі бағалау |
|
Біртұтас тәрбие бағдарламасына негізделген құндылықтар
Нұсқаулық: Қысқа мерзімді жоспарға « Біртұтас тәрбие» бағдарламасына негізделген әділдік пен жауапкершілік құндылығы енгізілген. Сұрақтарға жауап беруде, оқу мақсатына сәйкес кейіпкерлерге мінездеме беруде олардың іс-әрекеттерінің дұрыс-бұрыстығын талдауда төмендегі құзіреттіліктер қалыптасады:
-
өзінің де, басқа адамдардың да әрекеттерін талдай білу;
-
әділдік, мейірімділік және жауапкершілік таныту арқылы басқаларға көмектесуге дайын болу;
-
кез-келген қызмет түріне немесе іс-әрекетке жауапкершілікпен қарау;
-
ақпаратты бағалау және талдау негізінде салмақты шешімдер қабылдау.
Ұсыныс: әр мұғалім сабақ мазмұнына, сабақ беру әдіс-тәсілдеріне, қарай құндылықтардың түрлерін таңдай алады.
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Қазақ әдебиеті. 11–сынып
(қоғамдық-гуманитарлық бағыт)
|
Бөлім |
Пайым мен парасат |
||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Халбаева Шынар Нигматуллаевна |
||||||||||||||
|
Күні |
|
||||||||||||||
|
Сынып 8 |
қатысушылар саны - |
қатыспағандар саны - |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Смағұл Елубайдың «Жалған дүние» романында көтерілген ғаламдық мәселелер |
||||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
11.2.4.1 көркем шығармадағы ғаламдық тақырыптарға креативті ой қосып, шығармашылық жұмыс (эссе, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу |
||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
|
||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. 1. Оқушылармен сәлемдесу. 2. Сынып оқушыларын топқа бөлу. І топ. ІІ топ. ІІІ топ. 3. Өткен сабаққа шолу. «Бес оқиға» әдісі арқылы шығарманың қысқаша сюжетін сұрау |
Мұғаліммен амандасады. Топқа бөлінеді. Шығарманың қысқаша сюжетімен таныстырады |
|
|
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа сабақтың оқу мақсатын анықтау. 1-тапсырма. Топтық жұмыс. «Кинолента» әдісі арқылы әр бөлімнен төменде берілген қадамдар бойынша мағлұматтарды түсіріңіз. І топ. «» бөлімі бойынша ІІ топ. «» бөлімі бойынша ІІІ топ. «Балал» бөлімі бойынша Талдау қадамдары: Шығармаға арқау болған оқиға. Тақырыбы мен идеясы. Шығармада көтерілген ғаламдық мәселе. Кейіпкерлер қатынасы. Шығармада қолданылған көркемдегіш құралдар: - троп пен фигура түрлеріне мысал келтіру; - шығармада қолданылу орны мен ролі. Шығармадағы креативті ой. |
Оқу мақсатымен танысады. Әр топ өздеріне берілген тапсырмалар бойынша талқылау жұмыстарын жүргізеді. Жұмыс нәтижесін сынып алдында қорғайды. |
Дескриптор арқылы өзін-өзі бағалау Топтар арасында «Менің айтарым бар» әдісі арқылы өзара бағалау жүреді. Мұғалім тарапынан кері байланыс беріледі. |
«Кино лента» көрне кілігі, түрлі-түсті қалам дар |
|||||||||||
|
2-тапсырма. Жұптық жұмыс. Әр бөлім бойынша креативті тақырып қойып, жоспар құрыңыз. (әр топ өз бөлімдері бойынша)
|
Өзара жұптаса отырып, берілген кестені толтырады.
|
Дескриптор арқылы өз-өзін бағалау
Өзара жұптық бағалау жүреді.
Мұғалім тарапынан кері байланыс |
кестелер |
||||||||||||
|
3-тапсырма. Жеке жұмыс. Жинақталған мағлұматтар бойынша берілген жоспар негізінде креативті эссе жазыңыз. |
креативті эссе жазады |
Дескриптор Мұғалім тарапынан кері байланыс |
|
||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс. «SMS WhatsApp» әдісі. Сабақта не қызық болды? Сабақта не түсініксіз болды? Сабақтан алған әсеріңіз? |
Әр оқушы білім деңгейлерін, өз- өздерін бағалап, SMS-ке жауап жазады
|
Сабаққа қатысқан оқушыларды мадақтай отырып бағалау |
|
|||||||||||
|
Үйге тапсырма.. |
|
|
|
||||||||||||
Біртұтас тәрбие бағдарламасына негізделген құндылықтар
Нұсқаулық: Қысқа мерзімді жоспарға « Біртұтас тәрбие» бағдарламасына негізделген бірлік пен ынтымақ құндылығы енгізілген. Оқушылардың бойында топтық тапсырмалар орындау барысында төмендегі құзіреттіліктер қалыптасады:
-
басқа адамдармен қарым-қатынас кезінде өз мінез-құлқын сыни тұрғыдан бағалайды және түзетеді;
-
өзара сыйластық пен ынтымақтастықты көрсете отырып, өз көзқарастарын білдіре алады;
-
ортақ мақсаттарға қол жеткізуге ықпал ете отырып, командада тиімді жұмыс істей біледі;
-
басқа адамдардың даралығын ескереді және өзгенің идеялары мен пікірлерін дұрыс қабылдайды;
-
қоғамдағы бірлік пен келісімді сақтаудың маңыздылығын түсіне отырып, қақтығыстық жағдаяттарды шеше алады.
Ұсыныс: әр мұғалім сабақ мазмұнына, сабақ беру әдіс-тәсілдеріне, қарай құндылықтардың түрлерін таңдай алады.
шағым қалдыра аласыз














