-
Білім беру ұйымының атауы
Бөлім:
11.1ВҚоректену
Педагогтің Т.А. Ә
Күні:
Сынып:
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы:
Хемосинтез.
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
11.1.2.4-фотосинтез және хемосинтез үдерістрінің ерекшеліктерін салыстыру
Сабақтың мақсаты
Хемосинтез процесінің қайда және қалай жүзеге асатындығын сипаттайды.
Хемосинтезді жүзеге асыратын ағзаларға мысал келтіреді.
Фотосинтез және хемосинтезді салыстырады.
-
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің іс - әрекеті
Оқушының іс - әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
0-3 мин
3-5 мин
-
Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру.
-
Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: «Жылы лебіз» әдісі арқылы.
Оқушылар бір – біріне жақсы сөздер арқылы бүгінгі күнге сәттілік тілейді.
-
Топқа бөлу: Топқа бөлуді арнай рондом платформасында жүргізед
Оқушылар сабаққа дайындалады.
Оқушылар дөңгелек шеңбер болып, «Сен білімдісің!» , «Сен көшбасшысың!» секілді жақсы сөздермен бір – бірінің көңілдерін көтереді, сабаққа деген қызығушылықтары артады.
Оқушылар 3 топқа бөлінеді.
.
Жақсы!
Жарайсыңдар!
Биология оқулығы,
Презентация,
https://www.classtools.net/random-group-generator/
Сабақтың ортасы
5-15 мин
15-25 мин
25-30 мин
-
«Бірге ойланайық» әдісі арқылы жаңа сабақты тақырыбын ашу мақсатында оқушыларға суреттер мен мәтін ұсынылады.

Қызықты ғылыми факт: осы уақытқа дейін ғалымдар неге кейбір бактериялар мен жасыл емес өсімдіктер жарық жоқ жерлерде тіршілік ете алатынын түсіне алмады.
Қазіргі таңда бұл организмдердің глюкозаны түзу үшін бірнеше энергияға бай бейорганикалық қосылыстарды біріктіріп өздерінің глюкозаларын жасай алатындығы белгілі болды.
Хемосинтездеуші бактериялар туралы бейнефильм
Тақырыпқа қатысты термин сөздерді анаграмма тапсырмасын орындай отырып, даптеріне анықтамасын жазып алады
«Ой бұлты» әдісімен тапсырмалар ұсыну
1-тапсырма Фотосинтез бен хемосинтез реакцияларының теңдеулерін салыстыру.
Хемосинтез: 6CO2 + 6H2 O + 3 H2 S > C6 H12 O6 + 3H2 SO4.
Фотосинтез: 6CO2 + H2 O > C6 H12 O6 + 6O2
Талдауға арналған сұрақтар:
- Екі реакция теңделерінің арасында қандай ерекшеліктері мен ұқсастықтары бар?
- Реакция теңдеулерін сипаттаңыз және неге бұл үдерістер автотрофты және гетеротрофты организмдер үшін маңызды болып келеді.
2-тапсырма Фотосинтез бен химосинтезді салыстыру кестесін құрыңыз.
Салыстыру критерийлері:
Кестеге фотосинтез бен химосинтезді салыстыру үшін келесі ерекшеліктерді қосыңыз:
-
Процесте қандай энергия көзі қолданылады?
-
Бастапқы өнім
-
Органикалық заттарды өндірушілер
-
Соңғы өнім
1-қадам
Салыстыру белгілері
Фотосинтез
Энергия көзі
Күн
Бастапқы өнімі
Көмірқышқыл газы
Органикалық заттарды кім өндіреді?
Жасыл өсімдіктер
Соңғы өнім
көмірсулар
2-қадам
Салыстыру белгілері
Хемосинтез
Энергия көзі
Химиялық қосылыстар
Бастапқы өнімі
Аммиак, күкірсутек, сутек, темір оксидтері
Органикалық заттарды кім өндіреді?
хемосинтеттиктер (темірбактерия)
Соңғы өнім
көмірсулар + қосымша өнімдер
3-қадамда
Салыстыру белгілері
Фотосинтез
Хемосинтез
Мағынаны білу үшін оқушылар берілген суреттерді атайды. Мәтінді оқи отырып сұрақтарға жауап береді
Бейнероликті көріп отырып, тақырыпқа қатысты кілт сөздерді дәптерлеріне жазады .
Мұғалімнің түсіндірмесін мұқият тыңдап, сабаққа деген қызығушылығы артады
(T) Жоғарыда қандай ағзалар және қандай қоректену типі туралы айтылады?
Бүгін біз ағзалардыңтағы бір автотрофты қоректену жолын қарастырамыз.
Оқушылар берілген тапсырманы орындайды.
Берілген теңдеулерді даптерлеріне жазып алады
Сұрақтарды жұптасып талдайды
Оқушыларға қадамдар бойымен салыстыру кестелерін ұсынады
1-қадамда фотосинтезге қатысты
Ақпараттарды жазады
2-қадамда Хемосинтезег қатысты ақапарттар береді
3-қадамда салыстыру белгілерін жазады
Оқушылардың жауабына қарай мұғалімнің бағалауы жүзеге асады.
Жарайсың!
Керемет!
Алғырсың!
Есте сақтау қабілетің жоғары!
Дескриптор:
-Реакция теңдеулеріндегі ерекшеліктерді атайды
-2балл
- салыстыру кестесін толтырады -2балл
-
Дескриптор:
Жүктеу
ЖИ арқылы жасауЖИ арқылы жасауБөлісу1 - айлықМатериал тарифі-96% жеңілдік000500ҚМЖАшық сабақТәрбие сағатыПрезентацияБЖБ, ТЖБ тесттерКөрнекіліктерБалабақшаға арнарлған құжаттарМақала, ЭссеДидактикалық ойындаржәне тағы басқа 400 000 материалБарлық 400 000 материалдарды шексіз
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз1 990 ₸ 49 000₸1 айға қосылуМатериалға шағымдануБұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жариялаған:Гульмира Күшенбаева05 Қазан 2023
984
Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз11 сынып Хемосинтез ҚМЖ-2сабақ
Тақырып бойынша 11 материал табылды11 сынып Хемосинтез ҚМЖ-2сабақ
Материал туралы қысқаша түсінікХемосинтез, Фотосинтез бен хемосинтез үдерістерін салыстыруМатериалдың қысқаша нұсқасы
-
Білім беру ұйымының атауы
Бөлім:
11.1ВҚоректену
Педагогтің Т.А. Ә
Күні:
Сынып:
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы:
Хемосинтез.
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
11.1.2.4-фотосинтез және хемосинтез үдерістрінің ерекшеліктерін салыстыру
Сабақтың мақсаты
Хемосинтез процесінің қайда және қалай жүзеге асатындығын сипаттайды.
Хемосинтезді жүзеге асыратын ағзаларға мысал келтіреді.
Фотосинтез және хемосинтезді салыстырады.
-
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің іс - әрекеті
Оқушының іс - әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
0-3 мин
3-5 мин
-
Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру.
-
Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: «Жылы лебіз» әдісі арқылы.
Оқушылар бір – біріне жақсы сөздер арқылы бүгінгі күнге сәттілік тілейді.
-
Топқа бөлу: Топқа бөлуді арнай рондом платформасында жүргізед
Оқушылар сабаққа дайындалады.
Оқушылар дөңгелек шеңбер болып, «Сен білімдісің!» , «Сен көшбасшысың!» секілді жақсы сөздермен бір – бірінің көңілдерін көтереді, сабаққа деген қызығушылықтары артады.
Оқушылар 3 топқа бөлінеді.
.
Жақсы!
Жарайсыңдар!
Биология оқулығы,
Презентация,
https://www.classtools.net/random-group-generator/
Сабақтың ортасы
5-15 мин
15-25 мин
25-30 мин
-
«Бірге ойланайық» әдісі арқылы жаңа сабақты тақырыбын ашу мақсатында оқушыларға суреттер мен мәтін ұсынылады.

Қызықты ғылыми факт: осы уақытқа дейін ғалымдар неге кейбір бактериялар мен жасыл емес өсімдіктер жарық жоқ жерлерде тіршілік ете алатынын түсіне алмады.
Қазіргі таңда бұл организмдердің глюкозаны түзу үшін бірнеше энергияға бай бейорганикалық қосылыстарды біріктіріп өздерінің глюкозаларын жасай алатындығы белгілі болды.
Хемосинтездеуші бактериялар туралы бейнефильм
Тақырыпқа қатысты термин сөздерді анаграмма тапсырмасын орындай отырып, даптеріне анықтамасын жазып алады
«Ой бұлты» әдісімен тапсырмалар ұсыну
1-тапсырма Фотосинтез бен хемосинтез реакцияларының теңдеулерін салыстыру.
Хемосинтез: 6CO2 + 6H2 O + 3 H2 S > C6 H12 O6 + 3H2 SO4.
Фотосинтез: 6CO2 + H2 O > C6 H12 O6 + 6O2
Талдауға арналған сұрақтар:
- Екі реакция теңделерінің арасында қандай ерекшеліктері мен ұқсастықтары бар?
- Реакция теңдеулерін сипаттаңыз және неге бұл үдерістер автотрофты және гетеротрофты организмдер үшін маңызды болып келеді.
2-тапсырма Фотосинтез бен химосинтезді салыстыру кестесін құрыңыз.
Салыстыру критерийлері:
Кестеге фотосинтез бен химосинтезді салыстыру үшін келесі ерекшеліктерді қосыңыз:
-
Процесте қандай энергия көзі қолданылады?
-
Бастапқы өнім
-
Органикалық заттарды өндірушілер
-
Соңғы өнім
1-қадам
Салыстыру белгілері
Фотосинтез
Энергия көзі
Күн
Бастапқы өнімі
Көмірқышқыл газы
Органикалық заттарды кім өндіреді?
Жасыл өсімдіктер
Соңғы өнім
көмірсулар
2-қадам
Салыстыру белгілері
Хемосинтез
Энергия көзі
Химиялық қосылыстар
Бастапқы өнімі
Аммиак, күкірсутек, сутек, темір оксидтері
Органикалық заттарды кім өндіреді?
хемосинтеттиктер (темірбактерия)
Соңғы өнім
көмірсулар + қосымша өнімдер
3-қадамда
Салыстыру белгілері
Фотосинтез
Хемосинтез
Мағынаны білу үшін оқушылар берілген суреттерді атайды. Мәтінді оқи отырып сұрақтарға жауап береді
Бейнероликті көріп отырып, тақырыпқа қатысты кілт сөздерді дәптерлеріне жазады .
Мұғалімнің түсіндірмесін мұқият тыңдап, сабаққа деген қызығушылығы артады
(T) Жоғарыда қандай ағзалар және қандай қоректену типі туралы айтылады?
Бүгін біз ағзалардыңтағы бір автотрофты қоректену жолын қарастырамыз.
Оқушылар берілген тапсырманы орындайды.
Берілген теңдеулерді даптерлеріне жазып алады
Сұрақтарды жұптасып талдайды
Оқушыларға қадамдар бойымен салыстыру кестелерін ұсынады
1-қадамда фотосинтезге қатысты
Ақпараттарды жазады
2-қадамда Хемосинтезег қатысты ақапарттар береді
3-қадамда салыстыру белгілерін жазады
Оқушылардың жауабына қарай мұғалімнің бағалауы жүзеге асады.
Жарайсың!
Керемет!
Алғырсың!
Есте сақтау қабілетің жоғары!
Дескриптор:
-Реакция теңдеулеріндегі ерекшеліктерді атайды
-2балл
- салыстыру кестесін толтырады -2балл
-
Дескриптор:
Жүктеу
БөлісуЖИ арқылы жасауФайл форматы:docx05.10.2023984Жүктеу
ЖИ арқылы жасауЖариялаған:Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласызҚазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеуСіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласызСайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі -
-











