11 сынып ЖМБ №27
ДӘІЖО___________
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
«»
КММ
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Бағаналы жасушалар ұғымы және
олардың қасиеттері (қайта жаңаруы, жіктелуі).
§30. Бағаналы жасушалардың
түрлері: эмбрионалды және
соматикалық.
(Сабақ тақырыбы)
|
Бөлім: |
Өсу және даму |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
8.12 |
|
Сыныбы: 11 «ә» ЖМБ |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бағаналы жасушалар ұғымы және олардың қасиеттері (қайта жаңаруы, жіктелуі). §30. Бағаналы жасушалардың түрлері: эмбрионалды және соматикалық. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
11.2.3.1 - бағаналы жасушалардың мамандану үдерісін және олардың практикалық қолданылуын түсіндіру; |
|
Сабақтың мақсаты: |
бағаналы жасушалардың мамандану үдерісін және олардың практикалық қолданылуын түсіндіреді; ЕБҚ : ( қабылдауы баяу) сабақ мазмұны бойынша ойын жазады, қандай білім алғанын сипаттайды; |
Сабақтың барысы: Ганье теориясы бойынша 9 сабақ бөлімі
|
Сабақ кезеңі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 1.Оқушылардың назарын аудару |
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау. «Сендер білесіңдер ме?» әдісіндегі сұрақтарына жауап беру. Эмбриналды бағаналы жасушалар туралы..... Феталдық бағаналы жасушаларды алу мүмкіндіктерін.... Соматикалық бағаналы жасушаларды алу әдістеріне мысалдарды.... |
Оқушылар амандасады, сынып тәртібін сақтайды. Сендер білесіңдерме әдісіндегі сұрақтарға жауап береді. |
Кері байланыс: «Мадақтау» әдісі «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т.б |
Интерактивті панель, презентация, |
|
2.Сабақтың мақсатын таныстыру |
Сабақтың оқу мақсаты: 11.2.3.1 - бағаналы жасушалардың мамандану үдерісін және олардың практикалық қолданылуын түсіндіру; Сабақтың мақсаты: эмбрионалды және соматикалық жасушаларды салыстырады; |
Жаңа сабақтың оқу мақсатын жазады. |
Кері байланыс: «Өте жақсы!» «Жақсы!» «Талпын!» |
Интерактивті панель, презентация Биология 11-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2020 ж |
|
3.Бұрынғы білімін еске түсіру |
«Бұрынғы атаулар» әдісінде білім беруші бұрынғы білімін еске түсіру мақсатында тірек сөздерді ұсынады: Ассиметриялық бөліну Стохастикалық бөліну Мультипотенттілік |
«Бұрынғы атаулар» әдісінде берілген тірек сөздердің мағынасын айтады, мазмұнын сипаттайды,ой қозғайды, пікір алмасады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель, презентация Биология 11-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2020 ж |
|
4.Жаңа тақырыпты таныстыру |
«Қазіргі атаулар» әдісі Мұғалім сабақ басында жаңа тақырып бойынша тақтаға бірнеше атау (тірек сөздер) жазып қойып (3-4 атау), оқушыларға олардың мағынасы, мазмұны және өзара қатынасы мен байланысы туралы ойлануын сұрайды. Бағаналы жасушалар Эмбрион Соматикалық Феталдық Жасушалардың көбеюі Эмбиобласт Донор Реципиент |
«Қазіргі атаулар» әдісінде берілген тірек сөздердің мағынасы мен мазмұнын айтады, топқа бірігіп отырады. |
Кері байланыс: «Мадақтау» әдісі «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т.б |
Интерактивті панель, презентация Биология 11-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2020 ж |
|
Сабақтың ортасы 5.Оқушыларға бағыт бағдар беру |
«Айырмашылығы неде?» Оқушыларға екі түрлі мəтін немесе екі түрлі сурет көрсету. Екеуінің арасындағы айырмашылықты анықтауды сұрау. Жауаптарын дəлелдеп отыру. «Эмбрионалды және соматикалық жасушалар» |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. |
Кері байланыс: «Өте жақсы!» «Жақсы!» «Талпын!» |
Интерактивті панель Презентация |
|
6.Практикалық тапсырмалар беру. |
«Сипатта, анықта,түсіндір» әдісі. - Төменде берілген суреттерге атау бере отырып сипаттаңыз. - Суреттің тиісті кілт сөздерін орналастырыңыз. - Бағаналық жасушаларды мамандандыру үдерісінің кезеңдерін түсіндіріңіз. - Суреттегі процесті түсіндіріңіз. ҚБ тапсырмалары ҚМЖ қосымшасында орналасқан |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. Оқу мақсатына сай жасалған ҚБ тапсырмаларын орындайды. Бір-бірімен пікір алмасады. Ой қозғау жүзеге асырылады. |
«Өзара бағалау және өзін-өзі бағалау» әдісі ҚБ тапсырмаларының дескрипторы ҚМЖ қосымшасында орналасқан |
Интерактивті панель, презентация Биология 11-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2020 ж
|
|
7.Кері байланыс беру |
«Биологиялық кері байланыс» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Кері байланыс: «Мадақтау» әдісі «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т.б |
Презентация Бүгінгі тақырып бойынша түсінгенім...................... Бүгінгі тақырып бойынша маған ең қиын болған тұсы.............. Бүгінгі биология сабағы мен үшін.......................болды. Келесі биология сабағында мен ............................ болып келемін. |
|
Сабақтың соңы 8.Бағалау |
Жеке жұмыс: ЕБҚ тапсырма: «Борт журналы» - тақырыпты оқып үйренуде өз ойларын жазуға үйретудің әртүрлі әдіс-тәсілдерін қамтитын жалпылама атауы. «Борт журналы» қарапайым түрде мәтінді оқу алдында және оқу материалымен танысқан соң қолданылады. |
Оқушылар келесі сұрақтарға жауап жазады: Берілген тақырып бойынша маған не белгілі? Мен не білемін? Мәтіннен қандай жаңалық туралы білдім?
|
Дескриптор: - сабақтың оқу мақсаты бойынша өз ойын сипаттайды – 7 балл; |
Интерактивті панель, презентация Жұмыс дәптері |
|
9.Білімді игеруді жақсарту және оны тәжірибеге көшіру |
Шығармашылық жұмыс. Тірек сызба. «§31. Практикада қолданылуы. Этикалық аспектісі.» |
Оқушылар берілген тақырып бойынша тірек-сызба жасайды. Келесі сабаққа дайын болып келеді. Келесі тақырыпты біледі. Өзін өзі бағалайды. |
Кері байланыс: «Өте жақсы!» «Жақсы!» «Талпын!» |
Жұмыс дәптері Биология 11-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2020 ж |
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА ҚОСЫМША
1.Оқушылардың назарын аудару.
«Сендер білесіңдер ме?» әдісіндегі сұрақтарына жауап беру.
-
Эмбриналды бағаналы жасушалар туралы.....
-
Феталдық бағаналы жасушаларды алу мүмкіндіктерін....
-
Соматикалық бағаналы жасушаларды алу әдістеріне мысалдарды....
2.Сабақтың мақсатын таныстыру.
Сабақтың оқу мақсаты:
11.2.3.1 - бағаналы жасушалардың мамандану үдерісін және олардың практикалық қолданылуын түсіндіру;
Сабақтың мақсаты:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
11 сынып ЖМБ, ҚМЖ, §30. Бағаналы жасушалардың түрлері: эмбрионалды және соматикалық.
11 сынып ЖМБ, ҚМЖ, §30. Бағаналы жасушалардың түрлері: эмбрионалды және соматикалық.
11 сынып ЖМБ №27
ДӘІЖО___________
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
«»
КММ
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Бағаналы жасушалар ұғымы және
олардың қасиеттері (қайта жаңаруы, жіктелуі).
§30. Бағаналы жасушалардың
түрлері: эмбрионалды және
соматикалық.
(Сабақ тақырыбы)
|
Бөлім: |
Өсу және даму |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
8.12 |
|
Сыныбы: 11 «ә» ЖМБ |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бағаналы жасушалар ұғымы және олардың қасиеттері (қайта жаңаруы, жіктелуі). §30. Бағаналы жасушалардың түрлері: эмбрионалды және соматикалық. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
11.2.3.1 - бағаналы жасушалардың мамандану үдерісін және олардың практикалық қолданылуын түсіндіру; |
|
Сабақтың мақсаты: |
бағаналы жасушалардың мамандану үдерісін және олардың практикалық қолданылуын түсіндіреді; ЕБҚ : ( қабылдауы баяу) сабақ мазмұны бойынша ойын жазады, қандай білім алғанын сипаттайды; |
Сабақтың барысы: Ганье теориясы бойынша 9 сабақ бөлімі
|
Сабақ кезеңі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 1.Оқушылардың назарын аудару |
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау. «Сендер білесіңдер ме?» әдісіндегі сұрақтарына жауап беру. Эмбриналды бағаналы жасушалар туралы..... Феталдық бағаналы жасушаларды алу мүмкіндіктерін.... Соматикалық бағаналы жасушаларды алу әдістеріне мысалдарды.... |
Оқушылар амандасады, сынып тәртібін сақтайды. Сендер білесіңдерме әдісіндегі сұрақтарға жауап береді. |
Кері байланыс: «Мадақтау» әдісі «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т.б |
Интерактивті панель, презентация, |
|
2.Сабақтың мақсатын таныстыру |
Сабақтың оқу мақсаты: 11.2.3.1 - бағаналы жасушалардың мамандану үдерісін және олардың практикалық қолданылуын түсіндіру; Сабақтың мақсаты: эмбрионалды және соматикалық жасушаларды салыстырады; |
Жаңа сабақтың оқу мақсатын жазады. |
Кері байланыс: «Өте жақсы!» «Жақсы!» «Талпын!» |
Интерактивті панель, презентация Биология 11-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2020 ж |
|
3.Бұрынғы білімін еске түсіру |
«Бұрынғы атаулар» әдісінде білім беруші бұрынғы білімін еске түсіру мақсатында тірек сөздерді ұсынады: Ассиметриялық бөліну Стохастикалық бөліну Мультипотенттілік |
«Бұрынғы атаулар» әдісінде берілген тірек сөздердің мағынасын айтады, мазмұнын сипаттайды,ой қозғайды, пікір алмасады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель, презентация Биология 11-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2020 ж |
|
4.Жаңа тақырыпты таныстыру |
«Қазіргі атаулар» әдісі Мұғалім сабақ басында жаңа тақырып бойынша тақтаға бірнеше атау (тірек сөздер) жазып қойып (3-4 атау), оқушыларға олардың мағынасы, мазмұны және өзара қатынасы мен байланысы туралы ойлануын сұрайды. Бағаналы жасушалар Эмбрион Соматикалық Феталдық Жасушалардың көбеюі Эмбиобласт Донор Реципиент |
«Қазіргі атаулар» әдісінде берілген тірек сөздердің мағынасы мен мазмұнын айтады, топқа бірігіп отырады. |
Кері байланыс: «Мадақтау» әдісі «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т.б |
Интерактивті панель, презентация Биология 11-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2020 ж |
|
Сабақтың ортасы 5.Оқушыларға бағыт бағдар беру |
«Айырмашылығы неде?» Оқушыларға екі түрлі мəтін немесе екі түрлі сурет көрсету. Екеуінің арасындағы айырмашылықты анықтауды сұрау. Жауаптарын дəлелдеп отыру. «Эмбрионалды және соматикалық жасушалар» |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. |
Кері байланыс: «Өте жақсы!» «Жақсы!» «Талпын!» |
Интерактивті панель Презентация |
|
6.Практикалық тапсырмалар беру. |
«Сипатта, анықта,түсіндір» әдісі. - Төменде берілген суреттерге атау бере отырып сипаттаңыз. - Суреттің тиісті кілт сөздерін орналастырыңыз. - Бағаналық жасушаларды мамандандыру үдерісінің кезеңдерін түсіндіріңіз. - Суреттегі процесті түсіндіріңіз. ҚБ тапсырмалары ҚМЖ қосымшасында орналасқан |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. Оқу мақсатына сай жасалған ҚБ тапсырмаларын орындайды. Бір-бірімен пікір алмасады. Ой қозғау жүзеге асырылады. |
«Өзара бағалау және өзін-өзі бағалау» әдісі ҚБ тапсырмаларының дескрипторы ҚМЖ қосымшасында орналасқан |
Интерактивті панель, презентация Биология 11-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2020 ж
|
|
7.Кері байланыс беру |
«Биологиялық кері байланыс» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Кері байланыс: «Мадақтау» әдісі «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т.б |
Презентация Бүгінгі тақырып бойынша түсінгенім...................... Бүгінгі тақырып бойынша маған ең қиын болған тұсы.............. Бүгінгі биология сабағы мен үшін.......................болды. Келесі биология сабағында мен ............................ болып келемін. |
|
Сабақтың соңы 8.Бағалау |
Жеке жұмыс: ЕБҚ тапсырма: «Борт журналы» - тақырыпты оқып үйренуде өз ойларын жазуға үйретудің әртүрлі әдіс-тәсілдерін қамтитын жалпылама атауы. «Борт журналы» қарапайым түрде мәтінді оқу алдында және оқу материалымен танысқан соң қолданылады. |
Оқушылар келесі сұрақтарға жауап жазады: Берілген тақырып бойынша маған не белгілі? Мен не білемін? Мәтіннен қандай жаңалық туралы білдім?
|
Дескриптор: - сабақтың оқу мақсаты бойынша өз ойын сипаттайды – 7 балл; |
Интерактивті панель, презентация Жұмыс дәптері |
|
9.Білімді игеруді жақсарту және оны тәжірибеге көшіру |
Шығармашылық жұмыс. Тірек сызба. «§31. Практикада қолданылуы. Этикалық аспектісі.» |
Оқушылар берілген тақырып бойынша тірек-сызба жасайды. Келесі сабаққа дайын болып келеді. Келесі тақырыпты біледі. Өзін өзі бағалайды. |
Кері байланыс: «Өте жақсы!» «Жақсы!» «Талпын!» |
Жұмыс дәптері Биология 11-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2020 ж |
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА ҚОСЫМША
1.Оқушылардың назарын аудару.
«Сендер білесіңдер ме?» әдісіндегі сұрақтарына жауап беру.
-
Эмбриналды бағаналы жасушалар туралы.....
-
Феталдық бағаналы жасушаларды алу мүмкіндіктерін....
-
Соматикалық бағаналы жасушаларды алу әдістеріне мысалдарды....
2.Сабақтың мақсатын таныстыру.
Сабақтың оқу мақсаты:
11.2.3.1 - бағаналы жасушалардың мамандану үдерісін және олардың практикалық қолданылуын түсіндіру;
Сабақтың мақсаты:
шағым қалдыра аласыз













