|
Бөлім: |
Педагогтің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Пәні |
Кәсіпкерлік және бизнес негіздері |
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 11 сабақ № 1 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Бизнес ресурстар және ресурстарды басқару |
|||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.2.1.1 Стартаптарда ресурстардың мәні мен маңызын түсінеді; 11.2.1.2 адами, қаржылық, материалдық, интеллектуалды, бизнес ресурстарды ажыратады |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Басы |
Ұйымдастыру кезеңі .Еңбекқорлық және кәсіби
біліктілік» тақырыбында ой
қозғау.
Біз бизнес-акселератордың жаңа блогын, бизнес-ресурстарды және оларды басқаруды үйренеміз. . Бес сабақ ішінде біз қажетті ресурстарды анықтауды, оларды сатып алуды және пайдаланып пайда табуды, клиентке әсер етуді үйренеміз.
|
«Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік» тақырыбында ой қозғап, сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар ресурстар түрлері мен, қажетті және міндетті ресурстардың мысалдарымен танысады. Оқушылар стар -тапта қандай ресурстар мін- детті болатынын, ал қайсысы қажетіне қарай қалаулы бола тыны туралы айтады. Интел лектуалдық ресурстардың басқалардан айырмашылығы неде? |
|
Кәсіпкерлік және бизнес негіздері. 11-сыныпқа арналған оқулық. 1- бөлім/ Е. С. Дүйсенханов, С. А. Щеглов, Д. Ханин, Н. Е. Жұлдызбаев. — Алматы: Көкжиек-Горизонт, 2020., 31 бет |
||||||||||||||||||||||
|
Ортасы |
Бүгін "Зияткерлік меншік түрлері" блогымен танысымыз. Pillowz.kz стартапының интеллектуалдық ресурстарын дамыту үлгісін оқушылар талқылайды. Жобаның негізін қалаушыда қандай интеллектуалдық ресурстар, қандай білім болды? Ол нені білмеді, бірақ қажетті қандай дағдылар мен біліктілікті оқып-үйренді? Ең бастысы, ол өзінің стартапына қажетті интеллектуалдық ресурстарды қалай сатып алды? 2-тапсырма стартапты іске қосу кезеңдері бойынша зияткерлік ресурстарды бөлуге бағытталған. Оқушылар ресурстарды бірден кестеге жазады, содан кейін бұл кестені класқа ұсынып, әрбір келесі тапсырманы орындау арқылы толықтырады. 1) табысты БСҰ құру үшін қандай зияткерлік ресурстар қажет 2) қандай интеллектуалдық ресурстар дистрибуция арналарын талап етеді. 3) қандай интеллектуалдық ресурстар клиенттермен қарым- қатынасты талап етеді 4) қандай интеллектуалдық ресурстар пайда арналарын талап етеді Кесте мысалы
Кесте толтыруға тапсырма беру |
Оқушылар осы мәселені Интернетте зерттей алады.
Оқушылар мұғалімнің сұрақтарына жауап береді: Сіз қандай түрлер туралы білдіңіз? Сіздің стартапыңыз қандай зияткерлік меншік шығарады? Зияткерлік меншікті қалай қорғауды жоспарлап отырсыз? Әрі қарай,топтарда (командаларда) сабақтың практикалық бөлігіне өтіңіз. 1-тапсырмада оқушылар стартапқа қандай зияткерлік ресурстар қажет болатындығын анықтайды
Оқушылар тапсырманы орындайды
|
Өзін-өзі бағалау, мадақтау т.б |
Оқулық, тақта немесе маркерлерге қоса алдын ала дайындалған ватман плакаттар, стикерлер. |
||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия |
Оқушылар өз біліктерін мақсатқа сәйкестендіреді: • Мен ... қиналдым. • Мен ... түсінбедім. • Мен ... білдім, үйрендім. |
Кері байланыс береді |
Кері байланыс |
|
||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Педагогтің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Пәні |
Кәсіпкерлік және бизнес негіздері |
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 11 ә сабақ № 2 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Бизнес ресурстар және ресурстарды басқару |
|||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.2.1.1 Стартаптарда ресурстардың мәні мен маңызын түсінеді; 11.2.1.2 адами, қаржылық, материалдық, интеллектуалды, бизнес ресурстарды ажыратады |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу, сабаққа дайындығына назар аудару. «Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік» тақырыбында ой қозғау Бүгін біз бизнес-ресурстарды және оларды басқаруды зерделеуді жалғастырамыз. Бүгінгі сабақта материалдық ресурстарды, олардың қандай болатынын, оларды қайдан алуға болатынын, қажетті және қалаулы материалдық ресурстарды қалай анықтауға бірге талқылаймыз. Оқушылардан оқулықтағы сұрақтарға ауызша жауап беруін сұраймын: Қандай да бір материалдық ресурстың қажеттілігі туралы шешім қабылдай отырып, сізге басқа да сұрақтарға жауап беруге тура келеді: — Сіздің компанияңыздың орналасқан орны бизнесіңіз үшін маңызды ма? Қандай қалада? Ауылда немесе қалада ма? — Оған кеңсе қажет пе? Оны қайда орналастырған жөн? Сіздің кеңседе не болуы керек? — Сіз шығын материалдарын қайдан аласыз? Шикізатты ше? — Сіз негізгі жұмысты қайда жүзеге асырасыз? Сіз зауытты қаланың (клиенттердің) жанында немесе керісінше шикізат базасына жақын орналастыра аласыз — сізге оның ресурсқа, серіктестерге және тұтынушыларға қатысты жағдайын ойластыру қажет. — Сізге қойма керек пе? Ол қайда орналасады? |
Оқушылар мұғаліммен амандасад. Оқушылар құндылық туралы ойларын айтады, сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар олардың стартаптарында қандай ресурстар міндетті және қандай қалаулы болатынын айтады.
|
|
Кәсіпкерлік және бизнес негіздері. 11-сыныпқа арналған оқулық. 1- бөлім/ Е. С. Дүйсенханов, С. А. Щеглов, Д. Ханин, Н. Е. Жұлдызбаев. — Алматы: Көкжиек-Горизонт, 2020., 31 бет |
||||||||||||||||||||||
|
Ортасы |
Оқушыларға «Материалдық ресурстармен қамтамасыз етілуді талдау» блогымен танысуды ұсынамыз.Оқушылардың ауызша сұрақтарға жауап берулерін сұраймын. Сонымен қатар, оқушылардан кеңсені жалға ала ма, әлде оны сатып алуға ақша жұмсай ма деп сұраймыз. Әрі қарай оқушыларды Pillowz.kz стартапының материалдық ресурстарымен таныстырамыз, стартап тәжірибесі оларға қалай пайдалы болатынын талқылайды, олар материалдық ресурстармен қамтамасыз ету мәселелерін шешудің қандай тәсілдері туралы білгенін сұраймын..
|
Оқушылар өз таңдауын негіздеуі керек. Оқушылар мұғалімнің сұрақтарына жауап береді: оқушылар кеңсені не басқа нәрсені жалға ала ма, әлде оны сатып алуға ақша жұмсай ма? Содан кейін оқушылар командалармен тапсырма орындауға көшеді. |
Өзін-өзі бағалау, мадақтау т.б |
Оқулық, тақта немесе маркерлерге қоса алдын ала дайындалған ватман плакаттар, стикерлер.
|
||||||||||||||||||||||
|
Соңы |
|
Оқушылар кестені толтырады
|
|
|
||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия |
Оқушылар өз біліктерін мақсатқа сәйкестендіреді: • Мен ... қиналдым. • Мен ... түсінбедім. • Мен ... білдім, үйрендім. |
Кері байланыс береді |
Кері байланыс |
|
||||||||||||||||||||||
|
Бөлім |
Стартап акселератор (2) |
|||||
|
Педагогтың аты жөні |
|
|||||
|
Күні |
|
|||||
|
Сынып: 11 сабақ 3 |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Кәсіпкерлік қызметтегі серіктестік |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.2.2.1 стартап үшін аутсорс пен серіктестіктің мәні мен мағынасын түсінеді; 11.2.2.2 серіктестіктің қағидаларын сипаттайды; 11.2.2.3 Өз жобасы үшін серіктестер тізімін құру үшін дағдыларын қолданады |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ
ұлттық және мәдени бірегейлікті түсіну; |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Сабаққа дайындығына назар аудару. Мұғалім оқушылармен сәлемдесіп, тәуелсіздік және отаншылдық» тақырыбында ой қозғау. Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Кәсіпкерлік қызметтегі серіктестік» Стартап қызметі шешімді талап ететін әртүрлі міндеттерден тұрады. Ол міндеттерді сіз әрдайым өзіңіз шеше алмайсыз — сіздің оған уақытыңыз немесе құзыретіңіз жетіспеуі мүмкін — бір адамның барлық салада кәсіпқой болуы мүмкін емес қой: біздің бәріміздің қолымыздан басқаға қарағанда бір іс жақсы келеді. Сондықтан қызметкерлердің немесе серіктестердің еңбек ресурстарын пайдалану қажеттілігі туындайды. |
Сабаққа қажетті құралдарын дайындайды. Оқушылар ой қозғайды, ойларын айтады. Оқушылар келесі сұрақтарға жауап береді: Қалай ойлайсыз, сіздің серіктес кім бола алады? Қандай қызмет түрін өзіңіз орындай алмайсыз? Аутсорсинг дегеніміз не? |
|
Кәсіпкерлік және
бизнес негіздері. 11-сын. арн. оқулық. 1- бөлім/ 109-115
бет |
||
|
Сабақтың ортасы |
Аутсорсинг туралы блокты оқушыларға түсіндіремін. Әрі қарай серіктестік және оның принциптері бойынша теориялық блокпен таныстырамын.Балалардан серіктестік қажет пе деп сұраңыз, қажет болса, не үшін? Жоба үшін одан қандай пайда табуға болады? «Фриланс» блогында оқушылардан фрилансермен жұмыс істеуге дайындалатын пункттерге назар аударуды мұғалім сұрайды. Балалардан фрилансерлер алғылары келе ме, жоқ па деп мұғалім сұрайды. Олардың өз жауаптарын негіздеулерін және неге иә немесе жоқ екенін мұғалім сұрайды. Бұдан әрі оқушылар топтарға бөлініп, жұмысты топтарда жалғастырады. Тапсырма бизнестің адами ресурстары мен стартаптардағы пайда арналары туралы алдыңғы сабақтарда алынған білімді қайталауға, бекітуге және кеңейтуге бағытталған. Оқушылар адам ресурстарына арналған сабақты еске түсірулері керек. Олардың стартап қызметкерлері тізіміне тек өздері ғана емес, сонымен қатар көптеген қосымша мамандар да кіретініне оқушылар назар аударуы тиіс. Егер жоба үшін веб-сайт қажет болса, олар оны өздері жасайды ма әлде маман жалдай ма? Егер олардың кеңсесі болса, олар өздері қоңырауларға жауап бере алады ма? Кеңсені өздері жинап, тазалайды ма? Маркетингтік зерттеулерді өздері жүргізеді ма? Егер олар бір затты өндірсе, оларға материалдарды немесе шикізатты және т. б. сатып алуға тура келеді. Оқушылар кесте түрінде жауап бере алады. Тапсырманы орындау қиын болған командаларға көмектесіп, егер қандай да бір тармақ түсініксіз болса, оны сыныпта жалпылама мұғалім түсіндіреді. Өз шешімін негізге ала отырып, оқушылар оқулықтан алынған материалға сүйенуі тиіс. Олар келесі себептерді атауы мүмкін: - тәуелсіз серіктестер жұмыстарды жақсы және арзан орындайды; - бұл қызмет түрі олардың стартапы үшін бәсекелестік жағынан маңызды болып табылмайды және оны аутсорсингке беру оның негізгі құзыреттілігіне қауіп төндірмейді; - бұл сатып алу қалауы және/немесе технологияларды өзгерту өзгертумен байланысты тәуекел қаупін төмендетеді,; - бұл шешім қабылдаудың ұйымдастырушылық икемділігі мен жеделдігін арттырады, жаңа тауарларды әзірлеу мен нарыққа шығару уақытын қысқартады, үйлестіруге кеткен шығындарды төмендетеді; - бұл олардың стартапына негізгі бизнеске көңіл бөлуге мүмкіндік береді. |
Оқушылардан келесі сұрақтарға жауап береді: аутсорсингке мамандар тартасыздар ма? Аутсорсингте мамандар қажет пе? Жоба үшін одан қандай пайда табуға болады? Балалар мұны өз командаларымен орындай алады.
|
|
Әдістемелік құрал: Кәсіпкерлік және бизнес негіздері. 11-сыныпқа арналған /Е. С. Дүйсенханов, Н.Е. Жұлдызбаев, С. А. Щеглов — Алматы: Көкжиек-Горизонт, 2020. —297 бет. Оқулық, тақта немесе А4 форматтағы қағаз парағы, маркерлер
|
||
|
Сабақтың соңы |
Егер сабақта уақыт мүмкіндік берсе, келесі материалмен аутсорсинг тәуекелдеріне арналған бөлікті мұғалім түсіндіре алады. Материалды айтпас бұрын, мұғалім оқушылардан аутсорсингке қандай қауіп төнуі мүмкін екенін сұрай алады. Аутсорсингпен байланысты болатын тәуекелдер мен мүмкіндіктер компанияның жобаларды басқару саласында болатын дағдылармен де байланысты, өйткені аутсорсингтік жоба нәтижесінде бизнес-жүйенің құрылымын өзгерту оны іске асырудың әрбір кезеңінде шешімдерді мұқият дайындауды талап етеді. Егер уақыт қалса, мұғалім пікірталас өткізеді, кері байланыс береді. |
Оқушылар кері байланыс беріп: аутсорсинг қандай қауіп-қатерлерге әкелуі мүмкін?,- деген сұраққа жауап береді
|
|
Оқулық, А4 форматтағы қағаз парағы, маркерлер Atameken Akademy білім беру онлайн-платформасының материалдары, бейнесабақтар (atameken.co). |
||
|
Бөлім |
Стартап акселератор (2) |
|||||
|
Педагогтың аты жөні |
|
|||||
|
Күні |
|
|||||
|
Сынып:11 сабақ4 |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Кәсіпкерлік қызметтегі серіктестік |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.2.2.1 стартап үшін аутсорс пен серіктестіктің мәні мен мағынасын түсінеді; 11.2.2.2 серіктестіктің қағидаларын сипаттайды; 11.2.2.3 Өз жобасы үшін серіктестер тізімін құру үшін дағдыларын қолданады |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Ынтымақтастық,еңбекқорлық,жауапкершілік |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Сабаққа дайындығына назар аудару Бүгін біз «Кәсіпкерлік қызметтегі серіктестік» атты тақырыпты аяқтаймыз. Өткен сабақтарда оқушылар өз стартаптарыңыздың барлық серіктестерін анықтады. Бірақ олардың барлығы қызмет үшін бірдей маңызға ие емес. Ал егер сіздің нан өнімдерін пісіруге арналған негізгі ингредиенттерді жеткізуші, яғни сіздің негізгі серіктесіңіз кетсе, онда онсыз сіздің бизнесіңіз тоқтайды және сіз өз өніміңізді жасай алмайсыз.Серіктестермен қарым-қатынас тиімді болу үшін олармен қарым-қатынас жасай білу керек. Бұл туралы біз бүгінгі сабақта сөйлесеміз. |
Сабаққа қажетті құралдарын дайындайды.
|
|
Кәсіпкерлік және
бизнес негіздері. 11-сын. арн. оқулық. 1- бөлім/ 109-115
бет |
||
|
Сабақтың ортасы |
"Серіктестік қатынастарды құру" блогымен танысамыз және серіктестік ережелерін атап өтуді сұраймын. Теориялық блокты және оқушылардың сұрақтарын талқылағаннанкейін практикалық тапсырмаларды орындауға көшеміз. Бірінші тапсырманы серіктес таңдау алдында өзіңізге қою керек сұрақтарды мұқият оқығаннан кейін ғана орындауды ұсынамын. Енді балалардан интернетті пайдаланып өз қаласындағы әлеуетті серіктестерін табуды сұраймын.. Олардан серіктес бола алатын 3 үміткерді бөліп көрсетсін. Өз таңдауын дәлелдей отырып, өз серіктестері мен үміткерлерін топтар арасында ауызша талқылауын сұраймын. Егер уақыт қалса, серіктестік туралы қосымша ақпаратты беруге болады. Оқушылар нақты бизнес бастамайынша, олардың стартапы үшін сыни болуы мүмкін даулы жағдайды елестетулері қиын болуы мүмкін. Оларға мысал көрсету үшін, серіктестердің арасындағы қақтығыстардың кең таралған сценарийін өз мысалыммен келтіреміз |
Оқушылар мұғалімнің
келесі сұрақтарына жауап береді: неге әрбір ережені сақтау
маңызды? Сіз досыңызбен немесе туысыңызбен болған сәтсіз
әріптестіктің қандай мысалдарын айта аласыз? Мысалдар келтіріңіз.
Мүмкін, сәтті мысалдар бар шығар? Неге олармен сәтті болды деп
ойлайсыз? Қандай шарттар сақталған? |
|
Әдістемелік құрал: Кәсіпкерлік және бизнес негіздері. 11-сыныпқа арналған /Е. С. Дүйсенханов, Н.Е. Жұлдызбаев, С. А. Щеглов — Алматы: Көкжиек-Горизонт, 2020. —297 бет. |
||
|
Сабақтың соңы |
Егер 2-тапсырманы орындағаннан кейін уақыт қалса, оқушылар еркін түрде қатысушылардың құқығын жүзеге асыру туралы шарт жасай алады. Шартта мыналар көрсетілуі тиіс: - Серіктестердің қайсысы нені атқарады және қандай салаларға жауап береді. - Бөліну және дауларды, оның ішінде дедлокты шешу қағидасы. - Егер біреуі өз міндеттемелерін орындамаса, үлестер қалай қайта бөлінеді.
Кері байланыс. Бүгінгі сабақта жаңа не білдіңіздер? |
Оқушылар қатысушылардың құқықтарын жүзеге асыру туралы еркін нысанда шарт жасай алады Оқушыдар кері байланыс жасайды |
|
Оқулық, А4 форматтағы қағаз парағы, маркерлер Atameken Akademy білім беру онлайн-платформасының материалдары, бейнесабақтар (atameken.co). |
||
|
Бөлім |
Стартап акселератор (2) |
|||||
|
Педагогтың аты жөні |
|
|||||
|
Күні |
|
|||||
|
Сынып: 11 сабақ 5 |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Бизнестегі маңызды қызмет |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.2.3.1 операциялық қызметтің мәнін түсінеді; 11.2.3.2 өз стартапында операциялық қызметті анықтау үшін дағдыны қолданады. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ
|
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы |
Оқушылармен амандасып, «Бизнестегі маңызды қызмет» атты жаңа тақырыпты оқуға кірісетіндерін хабарлаймын. Оқушыларға, осыған дейін айтып өткендей, бизнесте маңызды серіктестер болатынын, маңызды ресурстар болатынын, бірақ маңызды қызметтерсіз мұның барлығы жұмыс істемейтінін айтамын. Оқушылардан маңызды қызмет дегеніміз не деп сұраймын. . Содан кейін оқулықтағы материалмен танысуды ұсынамын.. Содан кейін балалардың қайсысы істер тізімін құрағанын, олар мұны не үшін жасағанын немесе бұл тізім оларға қалай көмектесетінін сұраймын Б |
Оқушылар келесі сұрақтарға жауап береді: Сіздің ойыңызша, негізгі қызмет деген не? Оқу, спорт, жеке қарым-қатынас, хобби, саяхат және т.б. мақсаттарыңызды қалай анықтайсыз, мақсат қойылғаннан кейін не істейсіз? |
|
Кәсіпкерлік және бизнес негіздері. 11-сы ныпқа арналған оқулық. 1 бөлім/ Е. С. Дүйсенханов Щеглов, Д. Ханин, Н. Е. Жұлдызбаев |
||
|
Сабақтың ортасы |
Талқылаудан кейін бизнесте де барлығы дәл солай екенін айтамын, яғни нақты, айқын мақсатсыз және мақсатқа жету үшін жасалатын істердің нақты тізімінсіз тиянақты нәтижеге қол жеткізу мүмкін емес. Балалар мақсатты анықтауға және алға қоюға мүмкіндік беретін оқулық материалындағы тармақтарды пайдалана алады, сондай- ақ оқулықта мақсаттарды жазатын үлгі берілген. Стартап әртүрлі қызмет түрлерін және бағыттарды біріктіретінін түсіндіріңіз, сондықтан мақсаттарды бағыттар бойынша бөлу және әрбір мақсат үшін бөлек тізім жазу, содан кейін мақсаттарды жауапты адамдар арасында бөлу өте маңызды. Мысалда көрсетілгендей, стартаптың істер тізімі 100 тармақтан тұрады. Бұл аз емес. Мұның бәрін есте сақтау өте қиын. Істер тізімімен танысқаннан кейін оқушыларға командаларға бірігуді, өз мақсаттарын анықтауды және үлгілік тізімге сүйене отырып, әрбір мақсат үшін істер тізімін жазып шығуды ұсынамын. Балаларға екінші тоқсанда алған барлық алдыңғы білімін еске түсіріп, оларды мақсат қою және әрбір мақсат бойынша істер тізімін жасау үшін қолданулары қажет екенін айтамын. Балаларға тізім құру немесе мақсат қою қиын болса, оқушылар мұғалімге сұрақ қоя алады. Мақсат дәл, нақты, түсінікті, шынайы, абстрактілі емес, қарапайым сөздерден құрылған болуы қажеттігін, сонда істер тізімін де құру жеңіл болатынын түсіну маңызды екеніне балалардың назарын аудартуға болады. |
Оқушылар мұғалімнің сұрақтарына жауап береді Істер тізімімен танысқаннан кейін оқушылар командаларға бірігеді, өз мақсаттарын анықтайды және үлгі тізімге сүйене отырып, әр мақсат үшін істер тізімін жаза бастайды. Мақсат дәл, нақты, түсінікті, шынайы, абстрактілі емес, қарапайым сөздерден құрылған болуы қажеттігін, сонда істер тізімін де құру жеңіл болатынын түсіну маңызды |
|
Әдістемелік құрал: Кәсіпкерлік және бизнес негіздері. 11-сыныпқа арналған /Е. С. Дүйсенханов, Н.Е. Жұлдызбаев, С. А. Щеглов — Алматы: Көкжиек-Горизонт, 2020. —297 бет. Оқулық, А4 форматтағы қағаз парағы, маркерлер Оқулық, істер тізімінің үлгісі
|
||
|
Сабақтың соңы |
Оқушылар сабақтан тыс үй тапсырмасы ретінде тізімді құруды жалғастырады.
Рефлексия «Шабадан, ет тартқыш, себет»
Шабадан – болашақта қажет болатын ақпараттар Ет тартқыш - ақпаратты өңдеудемін Себет – барлығын себетке тастаймын Сабақта алынған ақпараттарды қалай қолданатыныңды таңда |
Оқушылар кері байланыс береді
|
|
|
||
|
Бөлім |
Стартап акселератор (2) |
|||||
|
Педагогтың аты жөні |
|
|||||
|
Күні |
|
|||||
|
Сынып: 11 сабақ 6 |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Кәсіпкерлік қызметтегі салықтар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.2.4.1 салық және оның мемлекет үшін маңызын сипаттайды; 11.2.4.2 салық режимдерінің ерекшеліктерін ажырата біледі |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ
|
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы |
Оқушылармен амандасып, осы сабақта салық туралы жаңа маңызды тақырыпты бастайтынын хабарлаймын. «Жасампаздық және жаңашылдық» тақырыбында ой қозғау.Оқушылар арасында шағын пікірталас жүргізу Бизнесті ашқан кезде — салық салу режимін дұрыс таңдау қажеттігіне, оның заңды болуына және осы тәртіппен салықты аз төлеуге болатынына оқушылардың назарын аударамын.. Сондықтан бұл мәселені жақсы білуі және бухгалтерге жүктей салмай, ерінбей жеке өзі қарауы қажеттігі маңызды, себебі осы білімге стартаптың табысы да тәуелді болады. |
Оқушылар келесі сұраққа жауап береді: «Мемлекет үшін салық неге қажет деп ойлайсыздар?». Оқушылар мұғалімнің сұрақтарына жауап береді. |
|
Кәсіпкерлік және бизнес не гіздері. 11-сы ныпқа арналған оқулық. 1 бөлім |
||
|
Сабақтың ортасы |
Теориялық бөліммен танысқаннан кейін оқушылар командаға бірігіп бірінші тапсырманы орындайды. Содан кейін міндетті түрде командалардың біреуінің нәтижелерді ұсынуын және кері байланыс жасауын, түсініксіз сәттерді түсіндіріп, балалардың бәрінің тақырыпты түсінген-түсінбегенін мұғалім анықтайды. Шешімдер мен формулаларды тағы да бір рет қайталаймын.Есеп айырысудан қорқудың қажеті жоқ екенін, олардың бәрі — айқын әрі түсінікті екенін айтамын. Есептер қателерді түзетуге болатын интерактивті тақтада немесе кәдімгі тақтада ұсынылғаны жөн. Ауызша әр қадам түсіндіріледі.Содан кейін ЖТС бойынша теорияға көшемін. Егер уақыт қалса, ЖТС бойынша есептеулерді оқушылар шығарып талқылайды. Оқушылар стартаптың барлық қызметкерлерін, олардың ЖТС және ЖТС есепке алатын кесте жасайды. Толтыратын кестелерді алдын ала дайындауға болады. |
Оқушылар тапсырмаларды
орындайды және мұғалімнің сұрақтарына жауап
береді
|
|
Әдістемелік құрал: Кәсіпкерлік және бизнес негіздері. 11-сыныпқа арналған /Е. С. Дүйсенханов, Н.Е. Жұлдызбаев, С. А. Щеглов — Алматы: Көкжиек-Горизонт, 2020. — бет. |
||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия «Шабадан, ет тартқыш, себет»
Шабадан – болашақта қажет болатын ақпараттар Ет тартқыш - ақпаратты өңдеудемін Себет – барлығын себетке тастаймын Сабақта алынған ақпараттарды қалай қолданатыныңды таңда |
Оқушылар кері байланыс береді
|
|
|
||
|
Бөлім |
Стартап акселератор (2) |
|||||
|
Педагогтың аты жөні |
|
|||||
|
Күні |
|
|||||
|
Сынып: 11 сабақ 7 |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Кәсіпкерлік қызметтегі салықтар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.2.4.1 салық және оның мемлекет үшін маңызын сипаттайды; 11.2.4.2 салық режимдерінің ерекшеліктерін ажырата біледі |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ
|
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы |
Оқушылармен амандасып, осы сабақта салық туралы жаңа маңызды тақырыпты бастайтынын хабарлаймын. Мұғалім оқушылармен амандасады. «Бірлік және ынтымақ» тақырыбында ой қозғау. Оқушылар арасында шағын әңгіме қозғау. Бизнесті ашқан кезде — салық салу режимін дұрыс таңдау қажеттігіне, оның заңды болуына және осы тәртіппен салықты аз төлеуге болатынына оқушылардың назарын аударамын.. Сондықтан бұл мәселені жақсы білуі және бухгалтерге жүктей салмай, ерінбей жеке өзі қарауы қажеттігі маңызды, себебі осы білімге стартаптың табысы да тәуелді болады. |
«Бірлік және ынтымақ» тақырыбында ой қозғап, сұрақтарға жауап береді. Оқушылар келесі сұраққа жауап береді: «Мемлекет үшін салық неге қажет деп ойлайсыздар?». |
|
Кәсіпкерлік және бизнес не гіздері. 11-сы ныпқа арналған оқулық. 1 бөлім |
||
|
Сабақтың ортасы |
Теориялық бөліммен танысқаннан кейін оқушылар командаға бірігіп бірінші тапсырманы орындайды. Содан кейін міндетті түрде командалардың біреуінің нәтижелерді ұсынуын және кері байланыс жасауын, түсініксіз сәттерді түсіндіріп, балалардың бәрінің тақырыпты түсінген-түсінбегенін мұғалім анықтайды. Шешімдер мен формулаларды тағы да бір рет қайталаймын.Есеп айырысудан қорқудың қажеті жоқ екенін, олардың бәрі — айқын әрі түсінікті екенін айтамын. Есептер қателерді түзетуге болатын интерактивті тақтада немесе кәдімгі тақтада ұсынылғаны жөн. Ауызша әр қадам түсіндіріледі.Содан кейін ЖТС бойынша теорияға көшемін. Егер уақыт қалса, ЖТС бойынша есептеулерді оқушылар шығарып талқылайды. Оқушылар стартаптың барлық қызметкерлерін, олардың ЖТС және ЖТС есепке алатын кесте жасайды. Толтыратын кестелерді алдын ала дайындауға болады. |
Оқушылар тапсырмаларды
орындайды және мұғалімнің сұрақтарына жауап
береді
|
|
Әдістемелік құрал: Кәсіпкерлік және бизнес негіздері. 11-сыныпқа арналған /Е. С. Дүйсенханов, Н.Е. Жұлдызбаев, С. А. Щеглов — Алматы: Көкжиек-Горизонт, 2020. — бет. |
||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия «Шабадан, ет тартқыш, себет»
Шабадан – болашақта қажет болатын ақпараттар Ет тартқыш - ақпаратты өңдеудемін Себет – барлығын себетке тастаймын Сабақта алынған ақпараттарды қалай қолданатыныңды таңда |
Оқушылар кері байланыс береді
|
|
|
||
|
Бөлім |
Стартап акселератор (2 |
|||||
|
Педагогтың аты жөні |
|
|||||
|
Күні |
|
|||||
|
Сынып: 11 сабақ 8 |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Шығындар құрылымы |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.2.5.1 шығын құрылымын түсінеді; 11.2.5.2 стартап жобасында шығыс пен кіріс құрылымын талдайды |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК
|
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы |
Оқушылармен амандасып, «еңбекқорлық және кәсіби біліктілік» тақырыбында ой қозғау. Осы сабақта стартап шығындары туралы білімін тереңдетіп, кеңейтіп, шығындарды есептеуді үйреніп, өзінің стартапы үшін шығынсыздық нүктесін анықтауды үйренетіндерін хабарлаймын. |
Оқушылар мұғалімнің сұрақтарына жауап береді Құндылық тақырыбында ой қозғап, сұрақтарға жауап береді. |
Мадақ
тау |
Кәсіпкерлік және бизнес не гіздері. 11-сы ныпқа арналған оқулық. 2 бөлім |
||
|
Сабақтың ортасы |
Теориялық бөліммен таныстырамын. Тағы бір рет негізгі ұғымдарды қайталап өтіп, оқушылармен бірге олардың өз стартаптарының тұрақты шығындарына нені, ал уақытша шығындарына нені жатқызатындарын талқылаймыз. Содан кейін Pillowz.kz стартапының шығынсыздық нүктесін және шығындар құрылымын талқылауға болады. Бұдан әрі командаға бірігуді және тапсырмаларды орындауды ұсынамыз. 1-тапсырмада оқушыларға деректерді бірден кестеге енгізуді ұсынған жөн, осылайша талдау ыңғайлы болады. Қазір MVP — ресурстардың минималды саны, серіктестер және стартапты іске қосу және бірінші сауда басталуы үшін балалар жасайтын негізгі қызметтер туралы айтылып жатқанын нақтылаймын.. Қорытындысын сыныпта талқылаймыз. Командалардың бір- бірімен кері байланыс жасауларын сұраймын. 2-тапсырма. Сіздің стартапыңыздың бизнес-моделіне тән ең негізгі және маңызды шығындарды анықтаңыздар. Қорытындысын сыныпта талқылауды ұсынамын. Командалар бір-бірімен кері байланыс жасайды. 3-тапсырма. Бір команданың жауабын тұтас сыныппен ауызша талқылап көріңіздер. Өз стартапыңыздың шығынсыздық нүктесін табыңыз (сіздің стартапыңыз шығынға батпай, табыс тауып отыруы үшін бір айда қанша көлемде өнім немесе қызмет сатуыңыз керек). Бірінші тоқсанда танысқан стартаптың кіріс арналарын естеріңізге түсіріңіздер. |
Оқушылар шығындар құрылымын
талдайды және мұғалімнің сұрақтарына жауап
береді
|
|
|
||
|
Сабақтың соңы |
Көңіл-күй мен эмоционалды сезім рефлексиясы: Партадағы көршіңе арналған сөйлемді таңда: - Жарайсың, - Мен сабақтағы жұмысыңа ризамын, - Өзіңді бүгінгі сабақта одан да жақсы көрсетуіңе болар еді |
Оқушылар кері байланыс береді
|
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
11 сынып кәсіпкерлік. 2 тоқсан
11 сынып кәсіпкерлік. 2 тоқсан
|
Бөлім: |
Педагогтің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Пәні |
Кәсіпкерлік және бизнес негіздері |
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 11 сабақ № 1 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Бизнес ресурстар және ресурстарды басқару |
|||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.2.1.1 Стартаптарда ресурстардың мәні мен маңызын түсінеді; 11.2.1.2 адами, қаржылық, материалдық, интеллектуалды, бизнес ресурстарды ажыратады |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Басы |
Ұйымдастыру кезеңі .Еңбекқорлық және кәсіби
біліктілік» тақырыбында ой
қозғау.
Біз бизнес-акселератордың жаңа блогын, бизнес-ресурстарды және оларды басқаруды үйренеміз. . Бес сабақ ішінде біз қажетті ресурстарды анықтауды, оларды сатып алуды және пайдаланып пайда табуды, клиентке әсер етуді үйренеміз.
|
«Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік» тақырыбында ой қозғап, сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар ресурстар түрлері мен, қажетті және міндетті ресурстардың мысалдарымен танысады. Оқушылар стар -тапта қандай ресурстар мін- детті болатынын, ал қайсысы қажетіне қарай қалаулы бола тыны туралы айтады. Интел лектуалдық ресурстардың басқалардан айырмашылығы неде? |
|
Кәсіпкерлік және бизнес негіздері. 11-сыныпқа арналған оқулық. 1- бөлім/ Е. С. Дүйсенханов, С. А. Щеглов, Д. Ханин, Н. Е. Жұлдызбаев. — Алматы: Көкжиек-Горизонт, 2020., 31 бет |
||||||||||||||||||||||
|
Ортасы |
Бүгін "Зияткерлік меншік түрлері" блогымен танысымыз. Pillowz.kz стартапының интеллектуалдық ресурстарын дамыту үлгісін оқушылар талқылайды. Жобаның негізін қалаушыда қандай интеллектуалдық ресурстар, қандай білім болды? Ол нені білмеді, бірақ қажетті қандай дағдылар мен біліктілікті оқып-үйренді? Ең бастысы, ол өзінің стартапына қажетті интеллектуалдық ресурстарды қалай сатып алды? 2-тапсырма стартапты іске қосу кезеңдері бойынша зияткерлік ресурстарды бөлуге бағытталған. Оқушылар ресурстарды бірден кестеге жазады, содан кейін бұл кестені класқа ұсынып, әрбір келесі тапсырманы орындау арқылы толықтырады. 1) табысты БСҰ құру үшін қандай зияткерлік ресурстар қажет 2) қандай интеллектуалдық ресурстар дистрибуция арналарын талап етеді. 3) қандай интеллектуалдық ресурстар клиенттермен қарым- қатынасты талап етеді 4) қандай интеллектуалдық ресурстар пайда арналарын талап етеді Кесте мысалы
Кесте толтыруға тапсырма беру |
Оқушылар осы мәселені Интернетте зерттей алады.
Оқушылар мұғалімнің сұрақтарына жауап береді: Сіз қандай түрлер туралы білдіңіз? Сіздің стартапыңыз қандай зияткерлік меншік шығарады? Зияткерлік меншікті қалай қорғауды жоспарлап отырсыз? Әрі қарай,топтарда (командаларда) сабақтың практикалық бөлігіне өтіңіз. 1-тапсырмада оқушылар стартапқа қандай зияткерлік ресурстар қажет болатындығын анықтайды
Оқушылар тапсырманы орындайды
|
Өзін-өзі бағалау, мадақтау т.б |
Оқулық, тақта немесе маркерлерге қоса алдын ала дайындалған ватман плакаттар, стикерлер. |
||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия |
Оқушылар өз біліктерін мақсатқа сәйкестендіреді: • Мен ... қиналдым. • Мен ... түсінбедім. • Мен ... білдім, үйрендім. |
Кері байланыс береді |
Кері байланыс |
|
||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Педагогтің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Пәні |
Кәсіпкерлік және бизнес негіздері |
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 11 ә сабақ № 2 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Бизнес ресурстар және ресурстарды басқару |
|||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.2.1.1 Стартаптарда ресурстардың мәні мен маңызын түсінеді; 11.2.1.2 адами, қаржылық, материалдық, интеллектуалды, бизнес ресурстарды ажыратады |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу, сабаққа дайындығына назар аудару. «Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік» тақырыбында ой қозғау Бүгін біз бизнес-ресурстарды және оларды басқаруды зерделеуді жалғастырамыз. Бүгінгі сабақта материалдық ресурстарды, олардың қандай болатынын, оларды қайдан алуға болатынын, қажетті және қалаулы материалдық ресурстарды қалай анықтауға бірге талқылаймыз. Оқушылардан оқулықтағы сұрақтарға ауызша жауап беруін сұраймын: Қандай да бір материалдық ресурстың қажеттілігі туралы шешім қабылдай отырып, сізге басқа да сұрақтарға жауап беруге тура келеді: — Сіздің компанияңыздың орналасқан орны бизнесіңіз үшін маңызды ма? Қандай қалада? Ауылда немесе қалада ма? — Оған кеңсе қажет пе? Оны қайда орналастырған жөн? Сіздің кеңседе не болуы керек? — Сіз шығын материалдарын қайдан аласыз? Шикізатты ше? — Сіз негізгі жұмысты қайда жүзеге асырасыз? Сіз зауытты қаланың (клиенттердің) жанында немесе керісінше шикізат базасына жақын орналастыра аласыз — сізге оның ресурсқа, серіктестерге және тұтынушыларға қатысты жағдайын ойластыру қажет. — Сізге қойма керек пе? Ол қайда орналасады? |
Оқушылар мұғаліммен амандасад. Оқушылар құндылық туралы ойларын айтады, сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар олардың стартаптарында қандай ресурстар міндетті және қандай қалаулы болатынын айтады.
|
|
Кәсіпкерлік және бизнес негіздері. 11-сыныпқа арналған оқулық. 1- бөлім/ Е. С. Дүйсенханов, С. А. Щеглов, Д. Ханин, Н. Е. Жұлдызбаев. — Алматы: Көкжиек-Горизонт, 2020., 31 бет |
||||||||||||||||||||||
|
Ортасы |
Оқушыларға «Материалдық ресурстармен қамтамасыз етілуді талдау» блогымен танысуды ұсынамыз.Оқушылардың ауызша сұрақтарға жауап берулерін сұраймын. Сонымен қатар, оқушылардан кеңсені жалға ала ма, әлде оны сатып алуға ақша жұмсай ма деп сұраймыз. Әрі қарай оқушыларды Pillowz.kz стартапының материалдық ресурстарымен таныстырамыз, стартап тәжірибесі оларға қалай пайдалы болатынын талқылайды, олар материалдық ресурстармен қамтамасыз ету мәселелерін шешудің қандай тәсілдері туралы білгенін сұраймын..
|
Оқушылар өз таңдауын негіздеуі керек. Оқушылар мұғалімнің сұрақтарына жауап береді: оқушылар кеңсені не басқа нәрсені жалға ала ма, әлде оны сатып алуға ақша жұмсай ма? Содан кейін оқушылар командалармен тапсырма орындауға көшеді. |
Өзін-өзі бағалау, мадақтау т.б |
Оқулық, тақта немесе маркерлерге қоса алдын ала дайындалған ватман плакаттар, стикерлер.
|
||||||||||||||||||||||
|
Соңы |
|
Оқушылар кестені толтырады
|
|
|
||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия |
Оқушылар өз біліктерін мақсатқа сәйкестендіреді: • Мен ... қиналдым. • Мен ... түсінбедім. • Мен ... білдім, үйрендім. |
Кері байланыс береді |
Кері байланыс |
|
||||||||||||||||||||||
|
Бөлім |
Стартап акселератор (2) |
|||||
|
Педагогтың аты жөні |
|
|||||
|
Күні |
|
|||||
|
Сынып: 11 сабақ 3 |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Кәсіпкерлік қызметтегі серіктестік |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.2.2.1 стартап үшін аутсорс пен серіктестіктің мәні мен мағынасын түсінеді; 11.2.2.2 серіктестіктің қағидаларын сипаттайды; 11.2.2.3 Өз жобасы үшін серіктестер тізімін құру үшін дағдыларын қолданады |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ
ұлттық және мәдени бірегейлікті түсіну; |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Сабаққа дайындығына назар аудару. Мұғалім оқушылармен сәлемдесіп, тәуелсіздік және отаншылдық» тақырыбында ой қозғау. Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Кәсіпкерлік қызметтегі серіктестік» Стартап қызметі шешімді талап ететін әртүрлі міндеттерден тұрады. Ол міндеттерді сіз әрдайым өзіңіз шеше алмайсыз — сіздің оған уақытыңыз немесе құзыретіңіз жетіспеуі мүмкін — бір адамның барлық салада кәсіпқой болуы мүмкін емес қой: біздің бәріміздің қолымыздан басқаға қарағанда бір іс жақсы келеді. Сондықтан қызметкерлердің немесе серіктестердің еңбек ресурстарын пайдалану қажеттілігі туындайды. |
Сабаққа қажетті құралдарын дайындайды. Оқушылар ой қозғайды, ойларын айтады. Оқушылар келесі сұрақтарға жауап береді: Қалай ойлайсыз, сіздің серіктес кім бола алады? Қандай қызмет түрін өзіңіз орындай алмайсыз? Аутсорсинг дегеніміз не? |
|
Кәсіпкерлік және
бизнес негіздері. 11-сын. арн. оқулық. 1- бөлім/ 109-115
бет |
||
|
Сабақтың ортасы |
Аутсорсинг туралы блокты оқушыларға түсіндіремін. Әрі қарай серіктестік және оның принциптері бойынша теориялық блокпен таныстырамын.Балалардан серіктестік қажет пе деп сұраңыз, қажет болса, не үшін? Жоба үшін одан қандай пайда табуға болады? «Фриланс» блогында оқушылардан фрилансермен жұмыс істеуге дайындалатын пункттерге назар аударуды мұғалім сұрайды. Балалардан фрилансерлер алғылары келе ме, жоқ па деп мұғалім сұрайды. Олардың өз жауаптарын негіздеулерін және неге иә немесе жоқ екенін мұғалім сұрайды. Бұдан әрі оқушылар топтарға бөлініп, жұмысты топтарда жалғастырады. Тапсырма бизнестің адами ресурстары мен стартаптардағы пайда арналары туралы алдыңғы сабақтарда алынған білімді қайталауға, бекітуге және кеңейтуге бағытталған. Оқушылар адам ресурстарына арналған сабақты еске түсірулері керек. Олардың стартап қызметкерлері тізіміне тек өздері ғана емес, сонымен қатар көптеген қосымша мамандар да кіретініне оқушылар назар аударуы тиіс. Егер жоба үшін веб-сайт қажет болса, олар оны өздері жасайды ма әлде маман жалдай ма? Егер олардың кеңсесі болса, олар өздері қоңырауларға жауап бере алады ма? Кеңсені өздері жинап, тазалайды ма? Маркетингтік зерттеулерді өздері жүргізеді ма? Егер олар бір затты өндірсе, оларға материалдарды немесе шикізатты және т. б. сатып алуға тура келеді. Оқушылар кесте түрінде жауап бере алады. Тапсырманы орындау қиын болған командаларға көмектесіп, егер қандай да бір тармақ түсініксіз болса, оны сыныпта жалпылама мұғалім түсіндіреді. Өз шешімін негізге ала отырып, оқушылар оқулықтан алынған материалға сүйенуі тиіс. Олар келесі себептерді атауы мүмкін: - тәуелсіз серіктестер жұмыстарды жақсы және арзан орындайды; - бұл қызмет түрі олардың стартапы үшін бәсекелестік жағынан маңызды болып табылмайды және оны аутсорсингке беру оның негізгі құзыреттілігіне қауіп төндірмейді; - бұл сатып алу қалауы және/немесе технологияларды өзгерту өзгертумен байланысты тәуекел қаупін төмендетеді,; - бұл шешім қабылдаудың ұйымдастырушылық икемділігі мен жеделдігін арттырады, жаңа тауарларды әзірлеу мен нарыққа шығару уақытын қысқартады, үйлестіруге кеткен шығындарды төмендетеді; - бұл олардың стартапына негізгі бизнеске көңіл бөлуге мүмкіндік береді. |
Оқушылардан келесі сұрақтарға жауап береді: аутсорсингке мамандар тартасыздар ма? Аутсорсингте мамандар қажет пе? Жоба үшін одан қандай пайда табуға болады? Балалар мұны өз командаларымен орындай алады.
|
|
Әдістемелік құрал: Кәсіпкерлік және бизнес негіздері. 11-сыныпқа арналған /Е. С. Дүйсенханов, Н.Е. Жұлдызбаев, С. А. Щеглов — Алматы: Көкжиек-Горизонт, 2020. —297 бет. Оқулық, тақта немесе А4 форматтағы қағаз парағы, маркерлер
|
||
|
Сабақтың соңы |
Егер сабақта уақыт мүмкіндік берсе, келесі материалмен аутсорсинг тәуекелдеріне арналған бөлікті мұғалім түсіндіре алады. Материалды айтпас бұрын, мұғалім оқушылардан аутсорсингке қандай қауіп төнуі мүмкін екенін сұрай алады. Аутсорсингпен байланысты болатын тәуекелдер мен мүмкіндіктер компанияның жобаларды басқару саласында болатын дағдылармен де байланысты, өйткені аутсорсингтік жоба нәтижесінде бизнес-жүйенің құрылымын өзгерту оны іске асырудың әрбір кезеңінде шешімдерді мұқият дайындауды талап етеді. Егер уақыт қалса, мұғалім пікірталас өткізеді, кері байланыс береді. |
Оқушылар кері байланыс беріп: аутсорсинг қандай қауіп-қатерлерге әкелуі мүмкін?,- деген сұраққа жауап береді
|
|
Оқулық, А4 форматтағы қағаз парағы, маркерлер Atameken Akademy білім беру онлайн-платформасының материалдары, бейнесабақтар (atameken.co). |
||
|
Бөлім |
Стартап акселератор (2) |
|||||
|
Педагогтың аты жөні |
|
|||||
|
Күні |
|
|||||
|
Сынып:11 сабақ4 |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Кәсіпкерлік қызметтегі серіктестік |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.2.2.1 стартап үшін аутсорс пен серіктестіктің мәні мен мағынасын түсінеді; 11.2.2.2 серіктестіктің қағидаларын сипаттайды; 11.2.2.3 Өз жобасы үшін серіктестер тізімін құру үшін дағдыларын қолданады |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Ынтымақтастық,еңбекқорлық,жауапкершілік |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Сабаққа дайындығына назар аудару Бүгін біз «Кәсіпкерлік қызметтегі серіктестік» атты тақырыпты аяқтаймыз. Өткен сабақтарда оқушылар өз стартаптарыңыздың барлық серіктестерін анықтады. Бірақ олардың барлығы қызмет үшін бірдей маңызға ие емес. Ал егер сіздің нан өнімдерін пісіруге арналған негізгі ингредиенттерді жеткізуші, яғни сіздің негізгі серіктесіңіз кетсе, онда онсыз сіздің бизнесіңіз тоқтайды және сіз өз өніміңізді жасай алмайсыз.Серіктестермен қарым-қатынас тиімді болу үшін олармен қарым-қатынас жасай білу керек. Бұл туралы біз бүгінгі сабақта сөйлесеміз. |
Сабаққа қажетті құралдарын дайындайды.
|
|
Кәсіпкерлік және
бизнес негіздері. 11-сын. арн. оқулық. 1- бөлім/ 109-115
бет |
||
|
Сабақтың ортасы |
"Серіктестік қатынастарды құру" блогымен танысамыз және серіктестік ережелерін атап өтуді сұраймын. Теориялық блокты және оқушылардың сұрақтарын талқылағаннанкейін практикалық тапсырмаларды орындауға көшеміз. Бірінші тапсырманы серіктес таңдау алдында өзіңізге қою керек сұрақтарды мұқият оқығаннан кейін ғана орындауды ұсынамын. Енді балалардан интернетті пайдаланып өз қаласындағы әлеуетті серіктестерін табуды сұраймын.. Олардан серіктес бола алатын 3 үміткерді бөліп көрсетсін. Өз таңдауын дәлелдей отырып, өз серіктестері мен үміткерлерін топтар арасында ауызша талқылауын сұраймын. Егер уақыт қалса, серіктестік туралы қосымша ақпаратты беруге болады. Оқушылар нақты бизнес бастамайынша, олардың стартапы үшін сыни болуы мүмкін даулы жағдайды елестетулері қиын болуы мүмкін. Оларға мысал көрсету үшін, серіктестердің арасындағы қақтығыстардың кең таралған сценарийін өз мысалыммен келтіреміз |
Оқушылар мұғалімнің
келесі сұрақтарына жауап береді: неге әрбір ережені сақтау
маңызды? Сіз досыңызбен немесе туысыңызбен болған сәтсіз
әріптестіктің қандай мысалдарын айта аласыз? Мысалдар келтіріңіз.
Мүмкін, сәтті мысалдар бар шығар? Неге олармен сәтті болды деп
ойлайсыз? Қандай шарттар сақталған? |
|
Әдістемелік құрал: Кәсіпкерлік және бизнес негіздері. 11-сыныпқа арналған /Е. С. Дүйсенханов, Н.Е. Жұлдызбаев, С. А. Щеглов — Алматы: Көкжиек-Горизонт, 2020. —297 бет. |
||
|
Сабақтың соңы |
Егер 2-тапсырманы орындағаннан кейін уақыт қалса, оқушылар еркін түрде қатысушылардың құқығын жүзеге асыру туралы шарт жасай алады. Шартта мыналар көрсетілуі тиіс: - Серіктестердің қайсысы нені атқарады және қандай салаларға жауап береді. - Бөліну және дауларды, оның ішінде дедлокты шешу қағидасы. - Егер біреуі өз міндеттемелерін орындамаса, үлестер қалай қайта бөлінеді.
Кері байланыс. Бүгінгі сабақта жаңа не білдіңіздер? |
Оқушылар қатысушылардың құқықтарын жүзеге асыру туралы еркін нысанда шарт жасай алады Оқушыдар кері байланыс жасайды |
|
Оқулық, А4 форматтағы қағаз парағы, маркерлер Atameken Akademy білім беру онлайн-платформасының материалдары, бейнесабақтар (atameken.co). |
||
|
Бөлім |
Стартап акселератор (2) |
|||||
|
Педагогтың аты жөні |
|
|||||
|
Күні |
|
|||||
|
Сынып: 11 сабақ 5 |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Бизнестегі маңызды қызмет |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.2.3.1 операциялық қызметтің мәнін түсінеді; 11.2.3.2 өз стартапында операциялық қызметті анықтау үшін дағдыны қолданады. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ
|
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы |
Оқушылармен амандасып, «Бизнестегі маңызды қызмет» атты жаңа тақырыпты оқуға кірісетіндерін хабарлаймын. Оқушыларға, осыған дейін айтып өткендей, бизнесте маңызды серіктестер болатынын, маңызды ресурстар болатынын, бірақ маңызды қызметтерсіз мұның барлығы жұмыс істемейтінін айтамын. Оқушылардан маңызды қызмет дегеніміз не деп сұраймын. . Содан кейін оқулықтағы материалмен танысуды ұсынамын.. Содан кейін балалардың қайсысы істер тізімін құрағанын, олар мұны не үшін жасағанын немесе бұл тізім оларға қалай көмектесетінін сұраймын Б |
Оқушылар келесі сұрақтарға жауап береді: Сіздің ойыңызша, негізгі қызмет деген не? Оқу, спорт, жеке қарым-қатынас, хобби, саяхат және т.б. мақсаттарыңызды қалай анықтайсыз, мақсат қойылғаннан кейін не істейсіз? |
|
Кәсіпкерлік және бизнес негіздері. 11-сы ныпқа арналған оқулық. 1 бөлім/ Е. С. Дүйсенханов Щеглов, Д. Ханин, Н. Е. Жұлдызбаев |
||
|
Сабақтың ортасы |
Талқылаудан кейін бизнесте де барлығы дәл солай екенін айтамын, яғни нақты, айқын мақсатсыз және мақсатқа жету үшін жасалатын істердің нақты тізімінсіз тиянақты нәтижеге қол жеткізу мүмкін емес. Балалар мақсатты анықтауға және алға қоюға мүмкіндік беретін оқулық материалындағы тармақтарды пайдалана алады, сондай- ақ оқулықта мақсаттарды жазатын үлгі берілген. Стартап әртүрлі қызмет түрлерін және бағыттарды біріктіретінін түсіндіріңіз, сондықтан мақсаттарды бағыттар бойынша бөлу және әрбір мақсат үшін бөлек тізім жазу, содан кейін мақсаттарды жауапты адамдар арасында бөлу өте маңызды. Мысалда көрсетілгендей, стартаптың істер тізімі 100 тармақтан тұрады. Бұл аз емес. Мұның бәрін есте сақтау өте қиын. Істер тізімімен танысқаннан кейін оқушыларға командаларға бірігуді, өз мақсаттарын анықтауды және үлгілік тізімге сүйене отырып, әрбір мақсат үшін істер тізімін жазып шығуды ұсынамын. Балаларға екінші тоқсанда алған барлық алдыңғы білімін еске түсіріп, оларды мақсат қою және әрбір мақсат бойынша істер тізімін жасау үшін қолданулары қажет екенін айтамын. Балаларға тізім құру немесе мақсат қою қиын болса, оқушылар мұғалімге сұрақ қоя алады. Мақсат дәл, нақты, түсінікті, шынайы, абстрактілі емес, қарапайым сөздерден құрылған болуы қажеттігін, сонда істер тізімін де құру жеңіл болатынын түсіну маңызды екеніне балалардың назарын аудартуға болады. |
Оқушылар мұғалімнің сұрақтарына жауап береді Істер тізімімен танысқаннан кейін оқушылар командаларға бірігеді, өз мақсаттарын анықтайды және үлгі тізімге сүйене отырып, әр мақсат үшін істер тізімін жаза бастайды. Мақсат дәл, нақты, түсінікті, шынайы, абстрактілі емес, қарапайым сөздерден құрылған болуы қажеттігін, сонда істер тізімін де құру жеңіл болатынын түсіну маңызды |
|
Әдістемелік құрал: Кәсіпкерлік және бизнес негіздері. 11-сыныпқа арналған /Е. С. Дүйсенханов, Н.Е. Жұлдызбаев, С. А. Щеглов — Алматы: Көкжиек-Горизонт, 2020. —297 бет. Оқулық, А4 форматтағы қағаз парағы, маркерлер Оқулық, істер тізімінің үлгісі
|
||
|
Сабақтың соңы |
Оқушылар сабақтан тыс үй тапсырмасы ретінде тізімді құруды жалғастырады.
Рефлексия «Шабадан, ет тартқыш, себет»
Шабадан – болашақта қажет болатын ақпараттар Ет тартқыш - ақпаратты өңдеудемін Себет – барлығын себетке тастаймын Сабақта алынған ақпараттарды қалай қолданатыныңды таңда |
Оқушылар кері байланыс береді
|
|
|
||
|
Бөлім |
Стартап акселератор (2) |
|||||
|
Педагогтың аты жөні |
|
|||||
|
Күні |
|
|||||
|
Сынып: 11 сабақ 6 |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Кәсіпкерлік қызметтегі салықтар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.2.4.1 салық және оның мемлекет үшін маңызын сипаттайды; 11.2.4.2 салық режимдерінің ерекшеліктерін ажырата біледі |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ
|
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы |
Оқушылармен амандасып, осы сабақта салық туралы жаңа маңызды тақырыпты бастайтынын хабарлаймын. «Жасампаздық және жаңашылдық» тақырыбында ой қозғау.Оқушылар арасында шағын пікірталас жүргізу Бизнесті ашқан кезде — салық салу режимін дұрыс таңдау қажеттігіне, оның заңды болуына және осы тәртіппен салықты аз төлеуге болатынына оқушылардың назарын аударамын.. Сондықтан бұл мәселені жақсы білуі және бухгалтерге жүктей салмай, ерінбей жеке өзі қарауы қажеттігі маңызды, себебі осы білімге стартаптың табысы да тәуелді болады. |
Оқушылар келесі сұраққа жауап береді: «Мемлекет үшін салық неге қажет деп ойлайсыздар?». Оқушылар мұғалімнің сұрақтарына жауап береді. |
|
Кәсіпкерлік және бизнес не гіздері. 11-сы ныпқа арналған оқулық. 1 бөлім |
||
|
Сабақтың ортасы |
Теориялық бөліммен танысқаннан кейін оқушылар командаға бірігіп бірінші тапсырманы орындайды. Содан кейін міндетті түрде командалардың біреуінің нәтижелерді ұсынуын және кері байланыс жасауын, түсініксіз сәттерді түсіндіріп, балалардың бәрінің тақырыпты түсінген-түсінбегенін мұғалім анықтайды. Шешімдер мен формулаларды тағы да бір рет қайталаймын.Есеп айырысудан қорқудың қажеті жоқ екенін, олардың бәрі — айқын әрі түсінікті екенін айтамын. Есептер қателерді түзетуге болатын интерактивті тақтада немесе кәдімгі тақтада ұсынылғаны жөн. Ауызша әр қадам түсіндіріледі.Содан кейін ЖТС бойынша теорияға көшемін. Егер уақыт қалса, ЖТС бойынша есептеулерді оқушылар шығарып талқылайды. Оқушылар стартаптың барлық қызметкерлерін, олардың ЖТС және ЖТС есепке алатын кесте жасайды. Толтыратын кестелерді алдын ала дайындауға болады. |
Оқушылар тапсырмаларды
орындайды және мұғалімнің сұрақтарына жауап
береді
|
|
Әдістемелік құрал: Кәсіпкерлік және бизнес негіздері. 11-сыныпқа арналған /Е. С. Дүйсенханов, Н.Е. Жұлдызбаев, С. А. Щеглов — Алматы: Көкжиек-Горизонт, 2020. — бет. |
||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия «Шабадан, ет тартқыш, себет»
Шабадан – болашақта қажет болатын ақпараттар Ет тартқыш - ақпаратты өңдеудемін Себет – барлығын себетке тастаймын Сабақта алынған ақпараттарды қалай қолданатыныңды таңда |
Оқушылар кері байланыс береді
|
|
|
||
|
Бөлім |
Стартап акселератор (2) |
|||||
|
Педагогтың аты жөні |
|
|||||
|
Күні |
|
|||||
|
Сынып: 11 сабақ 7 |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Кәсіпкерлік қызметтегі салықтар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.2.4.1 салық және оның мемлекет үшін маңызын сипаттайды; 11.2.4.2 салық режимдерінің ерекшеліктерін ажырата біледі |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ
|
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы |
Оқушылармен амандасып, осы сабақта салық туралы жаңа маңызды тақырыпты бастайтынын хабарлаймын. Мұғалім оқушылармен амандасады. «Бірлік және ынтымақ» тақырыбында ой қозғау. Оқушылар арасында шағын әңгіме қозғау. Бизнесті ашқан кезде — салық салу режимін дұрыс таңдау қажеттігіне, оның заңды болуына және осы тәртіппен салықты аз төлеуге болатынына оқушылардың назарын аударамын.. Сондықтан бұл мәселені жақсы білуі және бухгалтерге жүктей салмай, ерінбей жеке өзі қарауы қажеттігі маңызды, себебі осы білімге стартаптың табысы да тәуелді болады. |
«Бірлік және ынтымақ» тақырыбында ой қозғап, сұрақтарға жауап береді. Оқушылар келесі сұраққа жауап береді: «Мемлекет үшін салық неге қажет деп ойлайсыздар?». |
|
Кәсіпкерлік және бизнес не гіздері. 11-сы ныпқа арналған оқулық. 1 бөлім |
||
|
Сабақтың ортасы |
Теориялық бөліммен танысқаннан кейін оқушылар командаға бірігіп бірінші тапсырманы орындайды. Содан кейін міндетті түрде командалардың біреуінің нәтижелерді ұсынуын және кері байланыс жасауын, түсініксіз сәттерді түсіндіріп, балалардың бәрінің тақырыпты түсінген-түсінбегенін мұғалім анықтайды. Шешімдер мен формулаларды тағы да бір рет қайталаймын.Есеп айырысудан қорқудың қажеті жоқ екенін, олардың бәрі — айқын әрі түсінікті екенін айтамын. Есептер қателерді түзетуге болатын интерактивті тақтада немесе кәдімгі тақтада ұсынылғаны жөн. Ауызша әр қадам түсіндіріледі.Содан кейін ЖТС бойынша теорияға көшемін. Егер уақыт қалса, ЖТС бойынша есептеулерді оқушылар шығарып талқылайды. Оқушылар стартаптың барлық қызметкерлерін, олардың ЖТС және ЖТС есепке алатын кесте жасайды. Толтыратын кестелерді алдын ала дайындауға болады. |
Оқушылар тапсырмаларды
орындайды және мұғалімнің сұрақтарына жауап
береді
|
|
Әдістемелік құрал: Кәсіпкерлік және бизнес негіздері. 11-сыныпқа арналған /Е. С. Дүйсенханов, Н.Е. Жұлдызбаев, С. А. Щеглов — Алматы: Көкжиек-Горизонт, 2020. — бет. |
||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия «Шабадан, ет тартқыш, себет»
Шабадан – болашақта қажет болатын ақпараттар Ет тартқыш - ақпаратты өңдеудемін Себет – барлығын себетке тастаймын Сабақта алынған ақпараттарды қалай қолданатыныңды таңда |
Оқушылар кері байланыс береді
|
|
|
||
|
Бөлім |
Стартап акселератор (2 |
|||||
|
Педагогтың аты жөні |
|
|||||
|
Күні |
|
|||||
|
Сынып: 11 сабақ 8 |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Шығындар құрылымы |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.2.5.1 шығын құрылымын түсінеді; 11.2.5.2 стартап жобасында шығыс пен кіріс құрылымын талдайды |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК
|
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы |
Оқушылармен амандасып, «еңбекқорлық және кәсіби біліктілік» тақырыбында ой қозғау. Осы сабақта стартап шығындары туралы білімін тереңдетіп, кеңейтіп, шығындарды есептеуді үйреніп, өзінің стартапы үшін шығынсыздық нүктесін анықтауды үйренетіндерін хабарлаймын. |
Оқушылар мұғалімнің сұрақтарына жауап береді Құндылық тақырыбында ой қозғап, сұрақтарға жауап береді. |
Мадақ
тау |
Кәсіпкерлік және бизнес не гіздері. 11-сы ныпқа арналған оқулық. 2 бөлім |
||
|
Сабақтың ортасы |
Теориялық бөліммен таныстырамын. Тағы бір рет негізгі ұғымдарды қайталап өтіп, оқушылармен бірге олардың өз стартаптарының тұрақты шығындарына нені, ал уақытша шығындарына нені жатқызатындарын талқылаймыз. Содан кейін Pillowz.kz стартапының шығынсыздық нүктесін және шығындар құрылымын талқылауға болады. Бұдан әрі командаға бірігуді және тапсырмаларды орындауды ұсынамыз. 1-тапсырмада оқушыларға деректерді бірден кестеге енгізуді ұсынған жөн, осылайша талдау ыңғайлы болады. Қазір MVP — ресурстардың минималды саны, серіктестер және стартапты іске қосу және бірінші сауда басталуы үшін балалар жасайтын негізгі қызметтер туралы айтылып жатқанын нақтылаймын.. Қорытындысын сыныпта талқылаймыз. Командалардың бір- бірімен кері байланыс жасауларын сұраймын. 2-тапсырма. Сіздің стартапыңыздың бизнес-моделіне тән ең негізгі және маңызды шығындарды анықтаңыздар. Қорытындысын сыныпта талқылауды ұсынамын. Командалар бір-бірімен кері байланыс жасайды. 3-тапсырма. Бір команданың жауабын тұтас сыныппен ауызша талқылап көріңіздер. Өз стартапыңыздың шығынсыздық нүктесін табыңыз (сіздің стартапыңыз шығынға батпай, табыс тауып отыруы үшін бір айда қанша көлемде өнім немесе қызмет сатуыңыз керек). Бірінші тоқсанда танысқан стартаптың кіріс арналарын естеріңізге түсіріңіздер. |
Оқушылар шығындар құрылымын
талдайды және мұғалімнің сұрақтарына жауап
береді
|
|
|
||
|
Сабақтың соңы |
Көңіл-күй мен эмоционалды сезім рефлексиясы: Партадағы көршіңе арналған сөйлемді таңда: - Жарайсың, - Мен сабақтағы жұмысыңа ризамын, - Өзіңді бүгінгі сабақта одан да жақсы көрсетуіңе болар еді |
Оқушылар кері байланыс береді
|
|
|
||
шағым қалдыра аласыз













