11 сынып КГБ №28
ДӘІЖО___________
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
«»
КММ
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Зертханалық жұмыс
"Ауксиннің тамырдың өсуіне ықпал
етуі".
§20.Өсу заттары. Өсімдіктерге өсу заттарының әсер ету механизмі. Ауксин мен гиберелиннің әсері.
(Сабақ тақырыбы)
|
Бөлім: |
Координация және реттелу |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
13.12 |
|
Сыныбы: 11 «а» ҚГБ |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Зертханалық жұмыс "Ауксиннің тамырдың өсуіне ықпал етуі". §20.Өсу заттары. Өсімдіктерге өсу заттарының әсер ету механизмі. Ауксин мен гиберелиннің әсері. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
11.1.7.3 - өсімдіктердің өсуіне стимуляторлардың (өсіргіш заттар) әсер етуін зерттеу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
өсімдіктердің өсуіне стимуляторлардың (өсіргіш заттар) әсер етуін зерттейді; ЕБҚ :(қабылдауы баяу) сабақтың оқу мақсаты бойынша өз ойын сипаттайды; |
Сабақтың барысы:Ганье теориясы бойынша 9 сабақ бөлімі
|
Сабақ кезеңі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 1.Оқушылардың назарын аудару |
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау. «Кіру сұрағы» әдісі бойынша оқу мақсатына сай сұрақ қойылады. Өсу заттары және өсу факторлары дегеніміз не? Ауксин мен гиббереллин арасында қандай байланыс бар? Өсу заттарын зерттеу және қолдану не үшін керек? Ауксин мен гиббереллин өсімдікке қалай әсер етеді? Ауксин мен гиббереллиннің бірлескен әсерін ескерсеңдер сызба өзгереді ме? Неліктен өсімдіктерде өсу заттары жеке емес бірге өндіріледі және не әсер етеді? |
Оқушылар амандасады, сынып тәртібін сақтайды. Кіру сұрағында қойылған сұрақтарға жауап береді, ой қозғау жүзеге асады. |
Кері байланыс: «Мадақтау» әдісі «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т.б |
Интерактивті панель Презентация |
|
2.Сабақтың мақсатын таныстыру |
Сабақтың оқу мақсаты: 11.1.7.3 - өсімдіктердің өсуіне стимуляторлардың (өсіргіш заттар) әсер етуін зерттеу; Сабақтың мақсаты: Өсімдіктердің өсуіне стимуляторлардың (өсіргіш заттар) әсер етуін зерттейді; |
Жаңа сабақтың оқу мақсатын жазады. |
Кері байланыс: «Өте жақсы!» «Жақсы!» «Талпын!» |
Интерактивті панель Презентация Биология 11-сынып, Автор: А.Ф.Ковшарь, Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева, Б.Т.Ибраимова, С.А.Куприй, Алматы «Атамұра» баспасы 2020 ж |
|
3.Бұрынғы білімін еске түсіру |
«Айырмашылығы неде?» Оқушыларға үш түрлі сөз көрсету. Үшеуінің арасындағы айырмашылықты анықтауды сұрау. Жауаптарын дəлелдеп отыру. «Ауксин» «Гиббериллин» «Цитокинин» |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель Презентация Биология 11-сынып, Автор: А.Ф.Ковшарь, Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева, Б.Т.Ибраимова, С.А.Куприй, Алматы «Атамұра» баспасы 2020 ж |
|
Сабақтың ортасы 4.Жаңа тақырыпты таныстыру |
«Қазіргі атаулар» әдісі Мұғалім сабақ басында жаңа тақырып бойынша тақтаға бірнеше атау (тірек сөздер) жазып қойып (3-4 атау), оқушыларға олардың мағынасы, мазмұны және өзара қатынасы мен байланысы туралы ойлануын сұрайды. Пеларгония Циперус Ауксин негізінде дайын өсу стимуляторы Дистилденген су Таразы Штатив Сынауықтар Дозатор |
«Қазіргі атаулар» әдісінде берілген тірек сөздердің мағынасы мен мазмұнын айтады, топқа бірігіп отырады. |
Кері байланыс: «Мадақтау» әдісі «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т.б |
Интерактивті панель Презентация Биология 11-сынып, Автор: А.Ф.Ковшарь, Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева, Б.Т.Ибраимова, С.А.Куприй, Алматы «Атамұра» баспасы 2020 ж |
|
5.Оқушыларға бағыт бағдар беру |
«Кинометафора» әдісі. Мақсаты: Оқушының ой-өрісін, ойлау қабілетін дамыту. Бір мәселе бойынша бейнесюжеттен үзінді көрсету арқылы баланың өз ойын, ой-пікірлерін білуге болады. |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель Презентация бейнефильм https://www.youtube.com/watch?v=HR9KHW-e0pY https://www.youtube.com/watch?v=__VCVLcNxGg |
|
6.Практикалық тапсырмалар беру. |
Жеке жұмыс ҚБ тапсырмалары ҚМЖ қосымшасында орналасқан |
Оқушылар жеке тапсырмаларын орындайды. Бір-бірімен пікір алмасады. Ой қозғау жүзеге асады. Оқушылардың айтылым, жазылым, тыңдалым дағдылары қалыптасады. Түйінді идея айтуға дағдыланады. |
«Өзара бағалау және Өзін-өзі бағалау» әдісі Жеке жұмыс ҚБ тапсырмаларының дескрипторы ҚМЖ қосымшасында орналасқан |
Интерактивті панель Презентация Биология 11-сынып, Автор: А.Ф.Ковшарь, Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева, Б.Т.Ибраимова, С.А.Куприй, Алматы «Атамұра» баспасы 2020 ж |
|
Сабақтың соңы 7.Кері байланыс беру |
1,2-«Бүгін сабақта зерттедім» 3- «Бүгінгі сабақта маған түсіну қиынға соқты» 4-«Менің жеңісім» |
Білім алушылар өздері зерттеген, қиынға соқтырған және өз жеңісін жазады, кері байланыс береді. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель Презентация |
|
8.Бағалау |
Жеке жұмыс: ЕБҚ тапсырма: «Борт журналы» - тақырыпты оқып үйренуде өз ойларын жазуға үйретудің әртүрлі әдіс-тәсілдерін қамтитын жалпылама атауы. «Борт журналы» қарапайым түрде мәтінді оқу алдында және оқу материалымен танысқан соң қолданылады. |
Оқушылар келесі сұрақтарға жауап жазады: Берілген тақырып бойынша маған не белгілі? Мен не білемін? Мәтіннен қандай жаңалық туралы білдім?
|
Дескриптор: - сабақтың оқу мақсаты бойынша өз ойын сипаттайды – 7 балл; |
Интерактивті панель Презентация Жұмыс дәптері |
|
9.Білімді игеруді жақсарту және оны тәжірибеге көшіру |
Шығармашылық жұмыс. «§21.Гаметогенез. адам гаметогенезінің кезеңдері» |
Оқушылар берілген тақырып бойынша тірек-сызба жасайды. Келесі сабаққа дайын болып келеді. Келесі тақырыпты біледі. Өзін өзі бағалайды. |
Кері байланыс: «Өте жақсы!» «Жақсы!» «Талпын!» |
Жұмыс дәптері Биология 11-сынып, Автор: А.Ф.Ковшарь, Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева, Б.Т.Ибраимова, С.А.Куприй, Алматы «Атамұра» баспасы 2020 ж |
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА ҚОСЫМША
1.Оқушылардың назарын аудару.
«Кіру сұрағы» әдісі бойынша оқу мақсатына сай сұрақ қойылады.
Өсу заттары және өсу факторлары дегеніміз не?
Ауксин мен гиббереллин арасында қандай байланыс бар?
Өсу заттарын зерттеу және қолдану не үшін керек?
Ауксин мен гиббереллин өсімдікке қалай әсер етеді?
Ауксин мен гиббереллиннің бірлескен әсерін ескерсеңдер сызба өзгереді ме?
Неліктен өсімдіктерде өсу заттары жеке емес бірге өндіріледі және не әсер етеді?
2.Сабақтың мақсатын таныстыру.
Сабақтың оқу мақсаты:
11.1.7.3 - өсімдіктердің өсуіне стимуляторлардың (өсіргіш заттар) әсер етуін зерттеу;
Сабақтың мақсаты:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
11 сынып ҚГБ, ҚМЖ, Зертханалық жұмыс "Ауксиннің тамырдың өсуіне ықпал етуі".
11 сынып ҚГБ, ҚМЖ, Зертханалық жұмыс "Ауксиннің тамырдың өсуіне ықпал етуі".
11 сынып КГБ №28
ДӘІЖО___________
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
«»
КММ
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Зертханалық жұмыс
"Ауксиннің тамырдың өсуіне ықпал
етуі".
§20.Өсу заттары. Өсімдіктерге өсу заттарының әсер ету механизмі. Ауксин мен гиберелиннің әсері.
(Сабақ тақырыбы)
|
Бөлім: |
Координация және реттелу |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
13.12 |
|
Сыныбы: 11 «а» ҚГБ |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Зертханалық жұмыс "Ауксиннің тамырдың өсуіне ықпал етуі". §20.Өсу заттары. Өсімдіктерге өсу заттарының әсер ету механизмі. Ауксин мен гиберелиннің әсері. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
11.1.7.3 - өсімдіктердің өсуіне стимуляторлардың (өсіргіш заттар) әсер етуін зерттеу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
өсімдіктердің өсуіне стимуляторлардың (өсіргіш заттар) әсер етуін зерттейді; ЕБҚ :(қабылдауы баяу) сабақтың оқу мақсаты бойынша өз ойын сипаттайды; |
Сабақтың барысы:Ганье теориясы бойынша 9 сабақ бөлімі
|
Сабақ кезеңі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 1.Оқушылардың назарын аудару |
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау. «Кіру сұрағы» әдісі бойынша оқу мақсатына сай сұрақ қойылады. Өсу заттары және өсу факторлары дегеніміз не? Ауксин мен гиббереллин арасында қандай байланыс бар? Өсу заттарын зерттеу және қолдану не үшін керек? Ауксин мен гиббереллин өсімдікке қалай әсер етеді? Ауксин мен гиббереллиннің бірлескен әсерін ескерсеңдер сызба өзгереді ме? Неліктен өсімдіктерде өсу заттары жеке емес бірге өндіріледі және не әсер етеді? |
Оқушылар амандасады, сынып тәртібін сақтайды. Кіру сұрағында қойылған сұрақтарға жауап береді, ой қозғау жүзеге асады. |
Кері байланыс: «Мадақтау» әдісі «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т.б |
Интерактивті панель Презентация |
|
2.Сабақтың мақсатын таныстыру |
Сабақтың оқу мақсаты: 11.1.7.3 - өсімдіктердің өсуіне стимуляторлардың (өсіргіш заттар) әсер етуін зерттеу; Сабақтың мақсаты: Өсімдіктердің өсуіне стимуляторлардың (өсіргіш заттар) әсер етуін зерттейді; |
Жаңа сабақтың оқу мақсатын жазады. |
Кері байланыс: «Өте жақсы!» «Жақсы!» «Талпын!» |
Интерактивті панель Презентация Биология 11-сынып, Автор: А.Ф.Ковшарь, Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева, Б.Т.Ибраимова, С.А.Куприй, Алматы «Атамұра» баспасы 2020 ж |
|
3.Бұрынғы білімін еске түсіру |
«Айырмашылығы неде?» Оқушыларға үш түрлі сөз көрсету. Үшеуінің арасындағы айырмашылықты анықтауды сұрау. Жауаптарын дəлелдеп отыру. «Ауксин» «Гиббериллин» «Цитокинин» |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель Презентация Биология 11-сынып, Автор: А.Ф.Ковшарь, Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева, Б.Т.Ибраимова, С.А.Куприй, Алматы «Атамұра» баспасы 2020 ж |
|
Сабақтың ортасы 4.Жаңа тақырыпты таныстыру |
«Қазіргі атаулар» әдісі Мұғалім сабақ басында жаңа тақырып бойынша тақтаға бірнеше атау (тірек сөздер) жазып қойып (3-4 атау), оқушыларға олардың мағынасы, мазмұны және өзара қатынасы мен байланысы туралы ойлануын сұрайды. Пеларгония Циперус Ауксин негізінде дайын өсу стимуляторы Дистилденген су Таразы Штатив Сынауықтар Дозатор |
«Қазіргі атаулар» әдісінде берілген тірек сөздердің мағынасы мен мазмұнын айтады, топқа бірігіп отырады. |
Кері байланыс: «Мадақтау» әдісі «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т.б |
Интерактивті панель Презентация Биология 11-сынып, Автор: А.Ф.Ковшарь, Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева, Б.Т.Ибраимова, С.А.Куприй, Алматы «Атамұра» баспасы 2020 ж |
|
5.Оқушыларға бағыт бағдар беру |
«Кинометафора» әдісі. Мақсаты: Оқушының ой-өрісін, ойлау қабілетін дамыту. Бір мәселе бойынша бейнесюжеттен үзінді көрсету арқылы баланың өз ойын, ой-пікірлерін білуге болады. |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель Презентация бейнефильм https://www.youtube.com/watch?v=HR9KHW-e0pY https://www.youtube.com/watch?v=__VCVLcNxGg |
|
6.Практикалық тапсырмалар беру. |
Жеке жұмыс ҚБ тапсырмалары ҚМЖ қосымшасында орналасқан |
Оқушылар жеке тапсырмаларын орындайды. Бір-бірімен пікір алмасады. Ой қозғау жүзеге асады. Оқушылардың айтылым, жазылым, тыңдалым дағдылары қалыптасады. Түйінді идея айтуға дағдыланады. |
«Өзара бағалау және Өзін-өзі бағалау» әдісі Жеке жұмыс ҚБ тапсырмаларының дескрипторы ҚМЖ қосымшасында орналасқан |
Интерактивті панель Презентация Биология 11-сынып, Автор: А.Ф.Ковшарь, Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева, Б.Т.Ибраимова, С.А.Куприй, Алматы «Атамұра» баспасы 2020 ж |
|
Сабақтың соңы 7.Кері байланыс беру |
1,2-«Бүгін сабақта зерттедім» 3- «Бүгінгі сабақта маған түсіну қиынға соқты» 4-«Менің жеңісім» |
Білім алушылар өздері зерттеген, қиынға соқтырған және өз жеңісін жазады, кері байланыс береді. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель Презентация |
|
8.Бағалау |
Жеке жұмыс: ЕБҚ тапсырма: «Борт журналы» - тақырыпты оқып үйренуде өз ойларын жазуға үйретудің әртүрлі әдіс-тәсілдерін қамтитын жалпылама атауы. «Борт журналы» қарапайым түрде мәтінді оқу алдында және оқу материалымен танысқан соң қолданылады. |
Оқушылар келесі сұрақтарға жауап жазады: Берілген тақырып бойынша маған не белгілі? Мен не білемін? Мәтіннен қандай жаңалық туралы білдім?
|
Дескриптор: - сабақтың оқу мақсаты бойынша өз ойын сипаттайды – 7 балл; |
Интерактивті панель Презентация Жұмыс дәптері |
|
9.Білімді игеруді жақсарту және оны тәжірибеге көшіру |
Шығармашылық жұмыс. «§21.Гаметогенез. адам гаметогенезінің кезеңдері» |
Оқушылар берілген тақырып бойынша тірек-сызба жасайды. Келесі сабаққа дайын болып келеді. Келесі тақырыпты біледі. Өзін өзі бағалайды. |
Кері байланыс: «Өте жақсы!» «Жақсы!» «Талпын!» |
Жұмыс дәптері Биология 11-сынып, Автор: А.Ф.Ковшарь, Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева, Б.Т.Ибраимова, С.А.Куприй, Алматы «Атамұра» баспасы 2020 ж |
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА ҚОСЫМША
1.Оқушылардың назарын аудару.
«Кіру сұрағы» әдісі бойынша оқу мақсатына сай сұрақ қойылады.
Өсу заттары және өсу факторлары дегеніміз не?
Ауксин мен гиббереллин арасында қандай байланыс бар?
Өсу заттарын зерттеу және қолдану не үшін керек?
Ауксин мен гиббереллин өсімдікке қалай әсер етеді?
Ауксин мен гиббереллиннің бірлескен әсерін ескерсеңдер сызба өзгереді ме?
Неліктен өсімдіктерде өсу заттары жеке емес бірге өндіріледі және не әсер етеді?
2.Сабақтың мақсатын таныстыру.
Сабақтың оқу мақсаты:
11.1.7.3 - өсімдіктердің өсуіне стимуляторлардың (өсіргіш заттар) әсер етуін зерттеу;
Сабақтың мақсаты:
шағым қалдыра аласыз













