-
Білім беру ұйымының атауы
Бөлім:
Молеку-лярлық биология және биохимия
Педагогтің Т.А. Ә
Күні:
Сынып:
Сабақтың тақырыбы:
Ферменттердің бәсекелес және бәсеке-лес емес ингибирленуі.
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
11.4.1.3 - ферменттердің бәсекелес және бәсекелес емес ингибирленуін салыстыру
Сабақтың мақсаты
Ферменттердің бәсекелес және бәсекелес емес ингибирленуін салыстырады.
Ферменттердің белсенділігін тежеумен танысады.
Дәрілік препараттар мен ауыр металдар иондарының ферменттердің белсенділігіне әсерімен танысады.
-
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің іс - әрекеті
Оқушының іс - әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
0-3 мин
3-5 мин
5-12 мин
-
Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру.
-
«Иық тірескен шеңбер..» әдісі арқылы оқушлар бір –бірінің иықтарына қолдарын айқастыра отырып, шеңбер құрады жақсы тілектер айтады. Жағымды ахуал қалыптастырады. Мұғалім шеңберден орын алады
-
Топқа бөлу арнайы рандом генераторы арқылы жүзеге асады
Табыс критерийлері: -нақтылық; -белсенділік; -бірлескен жұмыс; -уақыт сақтау;
1 топ: Ферменттер
2 топ: Гормондар
3 топ: Нәруыздар
Алдыңғы білім
1-тапсырма «Wordwall» әдісі арқылы сұрақтар тізбегін ұяшықтарды таңдау арқылы алып жауап береді.

2- тапсырма. Ферменттердің иммобилизациялану әдістерінің схемасын қоланып анықтама бер
Оқушылар сабаққа дайындалады.
Оқушылар дөңгелек шеңбер болып, иықтарынан ұстап тұрып бір біріне «Сен білімдісің!» , «Сен көшбасшысың!» секілді жақсы сөздермен бір – бірінің көңілдерін көтереді, сабаққа деген қызығушылықтары артады.
Оқушылар 3 топқа бөлінеді.
Үй тапсырмасы бойынша оқушылар сілтемеге өтіп орындайды. Сұрақтарға жауап береді
Қосымша 1 тапсырмаларын оырндайды
Жақсы!
ҚБ. «Жақсы»,
«Талпын» мұғалім тарапынан бағалау
Биология оқулығы, кестелер, сызба қағаздар
Сұрақтар жазылған стикерлер
https://wordwall.net/ru/resource/59954597
Қосымша 1
Сабақтың ортасы
12-15 мин
15-22 мин
22-27 мин
-
Қайталау білім анасы «Ойлан, бөліс» әдісі арқылы сынып оқушыларына төмендегі суреттерді көрсетемін.
1.Ферменттің белсенді орталығы деген не?
2.Ферменттің полипитидтік тізбегі белсенді орталық қандай түрде болады деп ойлайсыз?
?

1-тапсырма «Суреттен не байқадың» әдісі

Ферменттің әсер ету механизмін түсіндіріңіздер
Жаңа сабақты меңгерту мақсатында термин сөздерді анаграмма тапсырмасы арқылы ұсынады
Әрбір терминге түсініктеме береді
2- тапсырма. Топпен жұмыс
1-топ. Ферменттердің бәсекелес және бәсекелес емес тежелуін сипаттап беріңіздер
2-топ Дәрі дәрмектің ферментке әсерін айтыңыздар
3-топ Аллостериялық реттелуге сипаттам беріңіздер
Ж
ұптық
жұмыс3-тапсырма Қайтымды бәсекелес ингиберлену түсінігін берілген суреттен анықтап сипаттаңыздар
Е-
S-
I-
P1-P2-
-
Фермент пен субстарт байланысатын жерін көрсетіңіз
2 Бұл кешенге ингибибиторлар байланысса не тежеледі
Өнім түзіле ме?

3.Химиялық реагенттердің қызметі не? Ингибитрлі жоя ма?
4.Ферменттің қызметі қайта қалпына келе ме?
5
.Бәсекелес
ингибитор субстратқа ұқсай
ма?6. Фермент белсенді жұмыс жасай алайма
7. Субстрад мөлшері көп болса не болады?
4-тапсырма ЕБҚ оқушысан арналған тапсырмалар Сәйкестендіру
Ұғымдар
Сипаттамасы
1.Бәсекелес ингибрлену
А. Ингибитор әлсіз байланыс арқылы байланысуы
2.Ферменттің ингибренуі
В.Реакуһция жылдамдығының тежелуі
3.Белсенді орталық
С. Субстрат пен ингибитордың белсенді орталық үшін бсекелесуі
4.Бәсекелес емес ингибрлену
Д. Ферментативті реакцияның жылдамдығын төмендететін әртүрлі төменгі молекулалар
5.Ингибатор
Е. Фермент және субстартты байланыстырушы
6.Қайтымды
Ж. Ингибитр белсенді орталықпен байланыс түзбей, басқа молекулалармен байланысуы
7.Қайтымсыз
З.Ингибитор ферментпен берік ковалентті байланыс арқылы байланысуы
Оқушылар өз ойларымен бөліседі.
Ферменттер белсенді орталығының әсер ету механизмі схемасын түсіндіреді
Оқушылар бүгінгі тақырыптағы ерекшеліктерді анықтап, қажетті мәліметтерді, терминдерді дәптерге түсіреді. Алған білімдерін келесі тапсырмаларды орындауға қолданады.
Терминдерді қолдана отырып, ферменттке қатысты анықтамаларды анықтайды және анықтама береді.
. Ферменттердің бәсекелес және бәсекелес емес ингибірленуін салыстырады.
.Ұсынылған сызба арқылы дәрі-дәрмектің ферментке әсерін түсіндіреді.
3.Ферменттердің белсенділігін аллосториялық реттелуін сызба түрінде көрсетеді.
Оқушылар берілген суреттерді қолданып жұптасып сұрақтарға жауап береді. Дәптерге сысып талқылайды
Оқушы мұғалімнің көмегіне жүгінеді. Бейнематериалдан көрген, кітаптағы ақпараттарды қолданып сәйкестендіреді
Жүктеу
ЖИ арқылы жасауЖИ арқылы жасауБөлісу1 - айлықМатериал тарифі-96% жеңілдік000500ҚМЖАшық сабақТәрбие сағатыПрезентацияБЖБ, ТЖБ тесттерКөрнекіліктерБалабақшаға арнарлған құжаттарМақала, ЭссеДидактикалық ойындаржәне тағы басқа 400 000 материалБарлық 400 000 материалдарды шексіз
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз1 990 ₸ 49 000₸1 айға қосылуМатериалға шағымдануБұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жариялаған:Жунусова Гульнар12 Қырқүйек 2023
1689
Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз11 сынып ҚМЖ Ферменттердің бәсекелес және бәсекелес емес ингибирленуі.
Тақырып бойынша 11 материал табылды11 сынып ҚМЖ Ферменттердің бәсекелес және бәсекелес емес ингибирленуі.
Материал туралы қысқаша түсінікФерменттердің бәсекелес және бәсекелес емес ингибирленуі.Материалдың қысқаша нұсқасы
-
Білім беру ұйымының атауы
Бөлім:
Молеку-лярлық биология және биохимия
Педагогтің Т.А. Ә
Күні:
Сынып:
Сабақтың тақырыбы:
Ферменттердің бәсекелес және бәсеке-лес емес ингибирленуі.
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
11.4.1.3 - ферменттердің бәсекелес және бәсекелес емес ингибирленуін салыстыру
Сабақтың мақсаты
Ферменттердің бәсекелес және бәсекелес емес ингибирленуін салыстырады.
Ферменттердің белсенділігін тежеумен танысады.
Дәрілік препараттар мен ауыр металдар иондарының ферменттердің белсенділігіне әсерімен танысады.
-
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің іс - әрекеті
Оқушының іс - әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
0-3 мин
3-5 мин
5-12 мин
-
Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру.
-
«Иық тірескен шеңбер..» әдісі арқылы оқушлар бір –бірінің иықтарына қолдарын айқастыра отырып, шеңбер құрады жақсы тілектер айтады. Жағымды ахуал қалыптастырады. Мұғалім шеңберден орын алады
-
Топқа бөлу арнайы рандом генераторы арқылы жүзеге асады
Табыс критерийлері: -нақтылық; -белсенділік; -бірлескен жұмыс; -уақыт сақтау;
1 топ: Ферменттер
2 топ: Гормондар
3 топ: Нәруыздар
Алдыңғы білім
1-тапсырма «Wordwall» әдісі арқылы сұрақтар тізбегін ұяшықтарды таңдау арқылы алып жауап береді.

2- тапсырма. Ферменттердің иммобилизациялану әдістерінің схемасын қоланып анықтама бер
Оқушылар сабаққа дайындалады.
Оқушылар дөңгелек шеңбер болып, иықтарынан ұстап тұрып бір біріне «Сен білімдісің!» , «Сен көшбасшысың!» секілді жақсы сөздермен бір – бірінің көңілдерін көтереді, сабаққа деген қызығушылықтары артады.
Оқушылар 3 топқа бөлінеді.
Үй тапсырмасы бойынша оқушылар сілтемеге өтіп орындайды. Сұрақтарға жауап береді
Қосымша 1 тапсырмаларын оырндайды
Жақсы!
ҚБ. «Жақсы»,
«Талпын» мұғалім тарапынан бағалау
Биология оқулығы, кестелер, сызба қағаздар
Сұрақтар жазылған стикерлер
https://wordwall.net/ru/resource/59954597
Қосымша 1
Сабақтың ортасы
12-15 мин
15-22 мин
22-27 мин
-
Қайталау білім анасы «Ойлан, бөліс» әдісі арқылы сынып оқушыларына төмендегі суреттерді көрсетемін.
1.Ферменттің белсенді орталығы деген не?
2.Ферменттің полипитидтік тізбегі белсенді орталық қандай түрде болады деп ойлайсыз?
?

1-тапсырма «Суреттен не байқадың» әдісі

Ферменттің әсер ету механизмін түсіндіріңіздер
Жаңа сабақты меңгерту мақсатында термин сөздерді анаграмма тапсырмасы арқылы ұсынады
Әрбір терминге түсініктеме береді
2- тапсырма. Топпен жұмыс
1-топ. Ферменттердің бәсекелес және бәсекелес емес тежелуін сипаттап беріңіздер
2-топ Дәрі дәрмектің ферментке әсерін айтыңыздар
3-топ Аллостериялық реттелуге сипаттам беріңіздер
Ж
ұптық
жұмыс3-тапсырма Қайтымды бәсекелес ингиберлену түсінігін берілген суреттен анықтап сипаттаңыздар
Е-
S-
I-
P1-P2-
-
Фермент пен субстарт байланысатын жерін көрсетіңіз
2 Бұл кешенге ингибибиторлар байланысса не тежеледі
Өнім түзіле ме?

3.Химиялық реагенттердің қызметі не? Ингибитрлі жоя ма?
4.Ферменттің қызметі қайта қалпына келе ме?
5
.Бәсекелес
ингибитор субстратқа ұқсай
ма?6. Фермент белсенді жұмыс жасай алайма
7. Субстрад мөлшері көп болса не болады?
4-тапсырма ЕБҚ оқушысан арналған тапсырмалар Сәйкестендіру
Ұғымдар
Сипаттамасы
1.Бәсекелес ингибрлену
А. Ингибитор әлсіз байланыс арқылы байланысуы
2.Ферменттің ингибренуі
В.Реакуһция жылдамдығының тежелуі
3.Белсенді орталық
С. Субстрат пен ингибитордың белсенді орталық үшін бсекелесуі
4.Бәсекелес емес ингибрлену
Д. Ферментативті реакцияның жылдамдығын төмендететін әртүрлі төменгі молекулалар
5.Ингибатор
Е. Фермент және субстартты байланыстырушы
6.Қайтымды
Ж. Ингибитр белсенді орталықпен байланыс түзбей, басқа молекулалармен байланысуы
7.Қайтымсыз
З.Ингибитор ферментпен берік ковалентті байланыс арқылы байланысуы
Оқушылар өз ойларымен бөліседі.
Ферменттер белсенді орталығының әсер ету механизмі схемасын түсіндіреді
Оқушылар бүгінгі тақырыптағы ерекшеліктерді анықтап, қажетті мәліметтерді, терминдерді дәптерге түсіреді. Алған білімдерін келесі тапсырмаларды орындауға қолданады.
Терминдерді қолдана отырып, ферменттке қатысты анықтамаларды анықтайды және анықтама береді.
. Ферменттердің бәсекелес және бәсекелес емес ингибірленуін салыстырады.
.Ұсынылған сызба арқылы дәрі-дәрмектің ферментке әсерін түсіндіреді.
3.Ферменттердің белсенділігін аллосториялық реттелуін сызба түрінде көрсетеді.
Оқушылар берілген суреттерді қолданып жұптасып сұрақтарға жауап береді. Дәптерге сысып талқылайды
Оқушы мұғалімнің көмегіне жүгінеді. Бейнематериалдан көрген, кітаптағы ақпараттарды қолданып сәйкестендіреді
Жүктеу
БөлісуЖИ арқылы жасауФайл форматы:docx12.00.20231689Жүктеу
ЖИ арқылы жасауЖариялаған:Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласызҚазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеуСіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласызСайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі -
-











