Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
|
Бөлім: |
10.2 Заттардың тасымалдану |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Жасуша мембранасы арқылы заттар тасымалдануының типтері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.1.3.3-жасууша мембранасы арқылы заттар тасымалының әр түрлі типтерінің механизмдерін |
|
|
Сабақтың мақсаты |
-активті, пассивті тасымалдау механизімін түсіндіру -мембраналық каналдар арқылы өтетін диффузияны жіктеу |
|
|
Ойлау дағдысының деңгейі |
Қолдану. Жоғары деңгей. |
|
|
Бағалау критерийі |
Активті, пассивті тасымалдау механизмін, қарапайым тасымалдауды түрлерін түсіндіреді Мембраналық каналдар арқылы өтетін диффузиялауды жіктейді |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Басы /10 мин/ Ортасы/25мин |
Оқушылармен амандасу, түгендеу
http://castlots.org/razdelit-na-gruppy/ сайт арқылы жүзеге асыру кезінде көрініс табады:
«Миға шабуыл» әдісі арқылы оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. Өзгенің пікірін толықтырады. Сұрақтар қоюдың тиімді әдісі жүзеге асады. Сұрақтар викторина түрінде рессурс арқылы қойылады. Қай оқушының жауап беретінін генератор арқылы жүзеге асырады. https://qazmath.net/nis-catalog/okushyny_tandau/#
"Кинометафора" әдісі О Теорияны бекіту тапсырмасын палтформада ұсыаныд 2.«Ойлан, бірік, бөліс» әдісі арқылы топтық тапсырмалар орындатады 1-топ тапсырмалар Пассивті тасымалдау механизмін, қарапайым тасымалдауды түрлерін анықтаңыздар 2-топ тапсыралар Мембраналық каналдар арқылы өтетін диффузиялауды көрсетіңіздер 3-топ тапсырмалар Мембаранлық марфологиялық құрылымын сызба түсірнде сипаттаңыздар 3-тапсырма Сәйкестендіріңіз жұптық жұмыс
. 4-Тапсырма «Суреттер » тәсілі \Жаппай сұрау Берілген суреттегі диффузия түрін атаңыз 1,2,3 санмен берілген бөліктерін түсіндір
5-тапсырма «Суретпен сұрақты байланыстыр» тәсілі
Берілген суретте не бейнеленгендігін түсіндіреді, бос төркөзді толтырады. Унипорт, симпорт, антипорт түсініктерінің мағынасын суретпен байланыстыра отырып түсіндіреді
|
Оқушылар «шаттық шеңбері» әдісі арқылы видео көріп бір-біріне жақсы тілектер айтады. Топқа саиттагы генератор арқылы бөлінеді Оқушылар 3- топқа бірігеді. 1-топ 2-топ 3 19 -топОқушылар мағынаны білу үшін сұрақтарға жауап береді
Мағынаны білу үшін анаграмма тапсырмасын орындайды кілтті сөздерді табады, суретті сөйлетеді,сұрақтарға жауап бере отырып ой бөліседі, өз білгендерін ұжымда талқылап айтады; Бейнекөрсетілімді мұқият көреді. Мұғалімнің түсіндірмесін тыңдайды. Қажетті термин сөздердің анықтамасын дәптерге
Оқушылар топта бір- бірімен ойласып жауап ұсынады.. дескрипторды қолдана отырып орындайды.
Оқушы берілген тапсырманы ұстазының көмегімен бейнекөрсетілімдерді көре отырып орындайды Алған ақпараттарын қолданады Қажетті термин сөздерді даптеріне жазып алады
1. Оқушылар берілген кестедегі суреттерді атайды, айырмашылығын сипаттайды -Санмен берілген бөліктерін ажыратады -Сұрақтарға жауап береді. -Өз ойларын негіздеп айырмашылықтарын атайды
|
Қошемет сөздермен ынталандыру. Жарайсыңдар! Сәттілік!
Дескриптор: -Сұрақтарға жауап береді-1бал Бағалау: Каспий бонустар
Дескриптор: -Жасуша мембранасының екі маңызды қызметін анықтайды -Тасымалдану механизмін түсіндіре алады -кілтті сөздерді табады Дескриптор -
Б Мұғалімнің бағалауы Дескриптор: -Диффузия түрін атайды-1балл - 1,2,3 санымен берілген бөліктерін жазады-1балл -Мембрана бетінде жүретін процестерді анықтайды-1балл -Унипорт, симпорт, антипорт сөздерін түсіндіреді-1балл Бағалау: Каспий бонустар |
Топтастыру http://castlots.org/razdelit-na-gruppy/ онлайн генератор арқылы жүзеге асады https://www.youtube.com/watch?v=tpbgMed8BSA ютуб каналдан видео
https://wordwall.net/ru/resource/61696389
https://learningapps.org/watch?v=p5uhfkwun23
https://wordwall.net/ru/resource/56987588 Үлестірме материал Суреттер, таратпа материалдар |
|
Соңы/10 мин |
Бекіту тапсырмалары. Белсенді тасымал — бұл энергия жұмсаумен бірге жүретін молекулалар мен иондардың концентрация градиентіне қарсы мембран а арқылы тасымалы болып табылады. Жануар жасушаларының мембраналарында натрий-калий сорғысы нәруыз тасымалдаушы рөлін атқарады. Мембрананың ішкі жағынан оған натрий мен АТФ келеді, ал сыртқы жағынан калий келеді. Натрий мен калийдің мембрана арқылы тасымалдануы осы нәруыздың конформациялық өзгерістері нәтижесінде жүзеге асады. Жасушаға енген әр 2 калий ионына жасушадан 3 натрий ионы шығарылады. Осының арқасында жасуша іші қоршаған ортаға қарағанда теріс зарядты болады да, мембрананың екі жағы арасында потенциалдар айырмашылығы пайда болады. Бұл жасушаға теріс зарядталған иондардың, мысалы, хлорид иондарының өтуін тежейді. Оң зарядталған иондар керісінше жасушаға тартылады. Натрий-калий сорғысы жануар жасушаларына осмос балансын сақтау үшін қажет. Егер ол жұмыс істемесе, жасуша бөртіп, соңында жарылып кетер еді. Сонымен қатар, жануар жасушаларына бұл сорғы, жүйке және бұлшықет жасушаларының электр белсенділігі үшін, кейбір заттар, мысалы, аминқышқылдары мен қанттар белсенді тасымалы үшін қажет
|
Оқушылар тақтада берілген мәтінді қолданып тест тапсырмасын орындайды 1. Жасуша мембаранасы арқылы заттардың тасымалдануына ең қажетті зат A)үш атомды глицерин B) май қышқылы C) липидтер D) нуклеин қышқылы E) АТФ энергиясы 2. Суреттегі белсенді тасымалданып жатқан зат A)аминқышқылы B) кальций ионы C) көмірсу D) хлор ионы E) нәруыз 3. Натрий мен калийдің мембрана арқылы тасымалдануында өзгереді A)плазманың құрамы B) көмірсу құрылымы C) плазмалық мембрана D) нәруыз құрылымы E) мембрана қабаты 4. Натрийкалий сорғысы 3Na+ сыртқа шығарып және 2K+ жасуша ішіне тасымалдау нәтижесінде пайда болады A)қарапайым диффузия B) электр потенциал айырмасы C) жылу тербелісі энергиясы D) алмасу диффузиясы E) концентрация градиенті 5. Жасуша мембранасында арнайы нәруызнатрийкалий сорғысының пайда болуы A) алғашқы тіршіліктің теңізде пайда болғанда B) органоидтардың күрделенуі C) тіршілік құрлықта пайда болғанда D) тұздардың ыдырауынан E) гетеротрофтылардың пайда болғанд |
Дескриптор: -сұрақтарға ұтымды жауап береді-1балл Бағалау: Сотка әдісі арқылы өзін өзі бағалау
|
|
|
|
Рефлексия. «Ресторан» әдісі 1.Сабақтың тәтті жері 2.Сабақтың ащы жері 3.Келесі сабақта неге тапсырыс бересіз?
Үй тапсырмасы: 37тақырып оку Білу және түсіну сұрақтарына жауап беру. бет |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
11 сынып ҚМЖ Жасуша мембранасы арқылы заттар тасымалдануының типтері
11 сынып ҚМЖ Жасуша мембранасы арқылы заттар тасымалдануының типтері
Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
|
Бөлім: |
10.2 Заттардың тасымалдану |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Жасуша мембранасы арқылы заттар тасымалдануының типтері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.1.3.3-жасууша мембранасы арқылы заттар тасымалының әр түрлі типтерінің механизмдерін |
|
|
Сабақтың мақсаты |
-активті, пассивті тасымалдау механизімін түсіндіру -мембраналық каналдар арқылы өтетін диффузияны жіктеу |
|
|
Ойлау дағдысының деңгейі |
Қолдану. Жоғары деңгей. |
|
|
Бағалау критерийі |
Активті, пассивті тасымалдау механизмін, қарапайым тасымалдауды түрлерін түсіндіреді Мембраналық каналдар арқылы өтетін диффузиялауды жіктейді |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Басы /10 мин/ Ортасы/25мин |
Оқушылармен амандасу, түгендеу
http://castlots.org/razdelit-na-gruppy/ сайт арқылы жүзеге асыру кезінде көрініс табады:
«Миға шабуыл» әдісі арқылы оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. Өзгенің пікірін толықтырады. Сұрақтар қоюдың тиімді әдісі жүзеге асады. Сұрақтар викторина түрінде рессурс арқылы қойылады. Қай оқушының жауап беретінін генератор арқылы жүзеге асырады. https://qazmath.net/nis-catalog/okushyny_tandau/#
"Кинометафора" әдісі О Теорияны бекіту тапсырмасын палтформада ұсыаныд 2.«Ойлан, бірік, бөліс» әдісі арқылы топтық тапсырмалар орындатады 1-топ тапсырмалар Пассивті тасымалдау механизмін, қарапайым тасымалдауды түрлерін анықтаңыздар 2-топ тапсыралар Мембраналық каналдар арқылы өтетін диффузиялауды көрсетіңіздер 3-топ тапсырмалар Мембаранлық марфологиялық құрылымын сызба түсірнде сипаттаңыздар 3-тапсырма Сәйкестендіріңіз жұптық жұмыс
. 4-Тапсырма «Суреттер » тәсілі \Жаппай сұрау Берілген суреттегі диффузия түрін атаңыз 1,2,3 санмен берілген бөліктерін түсіндір
5-тапсырма «Суретпен сұрақты байланыстыр» тәсілі
Берілген суретте не бейнеленгендігін түсіндіреді, бос төркөзді толтырады. Унипорт, симпорт, антипорт түсініктерінің мағынасын суретпен байланыстыра отырып түсіндіреді
|
Оқушылар «шаттық шеңбері» әдісі арқылы видео көріп бір-біріне жақсы тілектер айтады. Топқа саиттагы генератор арқылы бөлінеді Оқушылар 3- топқа бірігеді. 1-топ 2-топ 3 19 -топОқушылар мағынаны білу үшін сұрақтарға жауап береді
Мағынаны білу үшін анаграмма тапсырмасын орындайды кілтті сөздерді табады, суретті сөйлетеді,сұрақтарға жауап бере отырып ой бөліседі, өз білгендерін ұжымда талқылап айтады; Бейнекөрсетілімді мұқият көреді. Мұғалімнің түсіндірмесін тыңдайды. Қажетті термин сөздердің анықтамасын дәптерге
Оқушылар топта бір- бірімен ойласып жауап ұсынады.. дескрипторды қолдана отырып орындайды.
Оқушы берілген тапсырманы ұстазының көмегімен бейнекөрсетілімдерді көре отырып орындайды Алған ақпараттарын қолданады Қажетті термин сөздерді даптеріне жазып алады
1. Оқушылар берілген кестедегі суреттерді атайды, айырмашылығын сипаттайды -Санмен берілген бөліктерін ажыратады -Сұрақтарға жауап береді. -Өз ойларын негіздеп айырмашылықтарын атайды
|
Қошемет сөздермен ынталандыру. Жарайсыңдар! Сәттілік!
Дескриптор: -Сұрақтарға жауап береді-1бал Бағалау: Каспий бонустар
Дескриптор: -Жасуша мембранасының екі маңызды қызметін анықтайды -Тасымалдану механизмін түсіндіре алады -кілтті сөздерді табады Дескриптор -
Б Мұғалімнің бағалауы Дескриптор: -Диффузия түрін атайды-1балл - 1,2,3 санымен берілген бөліктерін жазады-1балл -Мембрана бетінде жүретін процестерді анықтайды-1балл -Унипорт, симпорт, антипорт сөздерін түсіндіреді-1балл Бағалау: Каспий бонустар |
Топтастыру http://castlots.org/razdelit-na-gruppy/ онлайн генератор арқылы жүзеге асады https://www.youtube.com/watch?v=tpbgMed8BSA ютуб каналдан видео
https://wordwall.net/ru/resource/61696389
https://learningapps.org/watch?v=p5uhfkwun23
https://wordwall.net/ru/resource/56987588 Үлестірме материал Суреттер, таратпа материалдар |
|
Соңы/10 мин |
Бекіту тапсырмалары. Белсенді тасымал — бұл энергия жұмсаумен бірге жүретін молекулалар мен иондардың концентрация градиентіне қарсы мембран а арқылы тасымалы болып табылады. Жануар жасушаларының мембраналарында натрий-калий сорғысы нәруыз тасымалдаушы рөлін атқарады. Мембрананың ішкі жағынан оған натрий мен АТФ келеді, ал сыртқы жағынан калий келеді. Натрий мен калийдің мембрана арқылы тасымалдануы осы нәруыздың конформациялық өзгерістері нәтижесінде жүзеге асады. Жасушаға енген әр 2 калий ионына жасушадан 3 натрий ионы шығарылады. Осының арқасында жасуша іші қоршаған ортаға қарағанда теріс зарядты болады да, мембрананың екі жағы арасында потенциалдар айырмашылығы пайда болады. Бұл жасушаға теріс зарядталған иондардың, мысалы, хлорид иондарының өтуін тежейді. Оң зарядталған иондар керісінше жасушаға тартылады. Натрий-калий сорғысы жануар жасушаларына осмос балансын сақтау үшін қажет. Егер ол жұмыс істемесе, жасуша бөртіп, соңында жарылып кетер еді. Сонымен қатар, жануар жасушаларына бұл сорғы, жүйке және бұлшықет жасушаларының электр белсенділігі үшін, кейбір заттар, мысалы, аминқышқылдары мен қанттар белсенді тасымалы үшін қажет
|
Оқушылар тақтада берілген мәтінді қолданып тест тапсырмасын орындайды 1. Жасуша мембаранасы арқылы заттардың тасымалдануына ең қажетті зат A)үш атомды глицерин B) май қышқылы C) липидтер D) нуклеин қышқылы E) АТФ энергиясы 2. Суреттегі белсенді тасымалданып жатқан зат A)аминқышқылы B) кальций ионы C) көмірсу D) хлор ионы E) нәруыз 3. Натрий мен калийдің мембрана арқылы тасымалдануында өзгереді A)плазманың құрамы B) көмірсу құрылымы C) плазмалық мембрана D) нәруыз құрылымы E) мембрана қабаты 4. Натрийкалий сорғысы 3Na+ сыртқа шығарып және 2K+ жасуша ішіне тасымалдау нәтижесінде пайда болады A)қарапайым диффузия B) электр потенциал айырмасы C) жылу тербелісі энергиясы D) алмасу диффузиясы E) концентрация градиенті 5. Жасуша мембранасында арнайы нәруызнатрийкалий сорғысының пайда болуы A) алғашқы тіршіліктің теңізде пайда болғанда B) органоидтардың күрделенуі C) тіршілік құрлықта пайда болғанда D) тұздардың ыдырауынан E) гетеротрофтылардың пайда болғанд |
Дескриптор: -сұрақтарға ұтымды жауап береді-1балл Бағалау: Сотка әдісі арқылы өзін өзі бағалау
|
|
|
|
Рефлексия. «Ресторан» әдісі 1.Сабақтың тәтті жері 2.Сабақтың ащы жері 3.Келесі сабақта неге тапсырыс бересіз?
Үй тапсырмасы: 37тақырып оку Білу және түсіну сұрақтарына жауап беру. бет |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз
қушыларға
бейнекөрсетілім көрсетіледі



арлығы-3балл

















