Нұр-Сұлтан қаласы «Экономикалық лицей» ЖШС қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Осипбекова Н. А.
Қашықтықтан оқыту технологиясы біздің елімізде жоғары білім беру саласында 2000-шы жылдардың ортасынан бастап қолданыла бастады. 2020 жылы әлемде орын алған коронавирус пандемиясына байланысты жалпы білім беретін мектептер қашықтықтан оқыту жүйесіне көшкен. Қашықтықтан оқыту жүйесі мұғалімдерден ізденуді, шығармашылықпен жұмыс жасауды қажет етеді. Оқушылардың өзіндік тәртібі мен өзін-өзі бақылау қабілеті жоғары болуы тиіс. Біздің мектебімізде ғаламтор арқылы Zoom және Microsoft Teams платформаларында сабақ беріліп, электронды почтаны пайдалану арқылы кері байланыс орнатылды. Әр оқушының қызығушылығына орай тапсырмалар жасалды. Қашықтықтан оқыту жағдайында сабақтар қарапайым, түсінікті болу керектігі ескерілді. Оқушыларды оқуға қызықтыру, ынталандыру үшін Learning-Apps, Kahoot, Quizlet серверлерінде түрлі ойын, жаттығулар жасап, сабақта тиімді қолданылды. Қашықтықтан білім алу жағдайында оқушылардың қажетті нақты білімдерін меңгеруді Google Форма онлайн-сервисте жасаған тест тапсырмалар арқылы тексерілді. Әр оқушының қолжетімділігі, тапсырмалардың әртүрлілігі, оқушылармен тікелей желіде жұмыс істеуге болатыны, тапсырмаларды автоматты түрінде тексеруге болатыны - осындай тест тапсырмалары мен жаттығулардың артықшылығы болып табылады. Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімдері назарларына 11 сыныпқа арналған қысқа мерзімді сабақ жоспары ұсынылады.
|
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ: Қоғамның әлеуметтік құрылымы. |
|||||||||||||
|
СЫНЫП: 11 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
Жаңа мәтіннің мазмұнын түсіну, түрлі тапсырмалар арқылы тақырып бойынша сөйлесу, өз пікірін айту. |
||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
||||||||||||
|
Жаңа сөздерді меңгереді, олармен сөйлем құрастыра алады. Жаңа мәтінді контекст арқылы түсініп оқиды. |
|||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||||||||||
|
Тірек сөздер арқылы диалог құрастыра алады, тірек сөздерге сүйеніп, мәтіннің мазмұнын айта алады. |
|||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
|||||||||||||
|
Мәтіннің мазмұнын талқылайды, мәтінге сүйене отырып диалогқа түседі. |
|||||||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
Білу, түсіну, қолдану. Мәтінді түсінеді, жаңа сөздермен сөйлем құрастырады. Мәтін бойынша сұрақ қойып, жауап бере алады. Мәтіннің мазмұнын жүйеді айтады. |
||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар: |
Оқушылар: сөйлем құрайды, тақырып бойынша мақал-мәтелдерді біледі, орынды қолдана алады. |
||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: қоғам құрылымы, әлеуметтік теңсіздік, тап өкілдері, табыс көлемі, білім деңгейі ... |
|||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Қоғамдағы адамдар арасында теңсіздік бар ма? Ол неге байланысты? Төменгі тап өкілдерінің күнкөрісі қандай? Жоғары таптың қоғамға пайдасы қандай? т.б. |
|||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Әлеуметтік теңсіздік. |
||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Қайырымды болуға тәрбиелеу. |
||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті: |
|||||||||||
|
Кіріспе |
Ой қозғау. Бейнематериалды көру: https://www.youtube.com/watch?v=HwvXmuvS1E8 - Не көрдіңдер? Қандай ойдасыңдар? Қандай ғибрат алдыңдар? |
Бейнематериалды көреді, мұғалімнің сұрақтарына жауап береді. |
|||||||||||
|
Өткенді қайталау. Жаңа сабақтың тақырыбымен байланыстыру.
Негізгі бөлімі.
Сабақты бекіту кезеңі |
1. Сұрақ-жауап:
2. Көрсету тақтасындағы суреттерге қарап, қандай таптың адамдары екенін айту:
1.Жаңа мәтінмен жұмыс. 1. Мәтінді оқу, сұрақтарға жауап беру. 2. Мәтінді бөліктерге бөлу, әр бөлімге ат қою. 3. Мәтіннің мазмұнына қарай сөйлемдерді реттеу:
1. Оқылған мәтін бойынша сөйлемдердің жалғасын тап.
2.Мына мақал-мәтелдерді қолдана отырып, сөйлем құру: Адамгершілікке арналған үш сауап бар: шөлге құдық қазу, өзенге көпір салу, жолға ағаш отырғызу. Басыңа іс түссе, жақсы көмек етеді, жаман күліп өтеді. Жетекші сұрақ қою: Адамгершілігі бар адам осы өмірде қандай істер жасай алады? Қандай адамды «нағыз адам» дей аламыз?
|
Оқушылар өткен тақырып бойынша бір-біріне сұрақ қояды, жауап береді.
Суреттерге қарап, өз ойларын айтады.
Мәтінді түсінген оқушылар кезекпенен сұрақ қояды, сыныптастары жауап береді.
Сөздік, оқулық.
слайд |
|||||||||||
|
Сабақты қорыту кезеңі Үйге: |
Сен бүгін қандай мейірімді іс жасайсың? Google Формада тест орындау. |
Әр оқушы бір сөйлеммен жауап беру керек. |
|||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
11 сынып үшін "Қоғамның әлеуметтік құрылымы" онлайн сабақ жоспары.
11 сынып үшін "Қоғамның әлеуметтік құрылымы" онлайн сабақ жоспары.
Нұр-Сұлтан қаласы «Экономикалық лицей» ЖШС қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Осипбекова Н. А.
Қашықтықтан оқыту технологиясы біздің елімізде жоғары білім беру саласында 2000-шы жылдардың ортасынан бастап қолданыла бастады. 2020 жылы әлемде орын алған коронавирус пандемиясына байланысты жалпы білім беретін мектептер қашықтықтан оқыту жүйесіне көшкен. Қашықтықтан оқыту жүйесі мұғалімдерден ізденуді, шығармашылықпен жұмыс жасауды қажет етеді. Оқушылардың өзіндік тәртібі мен өзін-өзі бақылау қабілеті жоғары болуы тиіс. Біздің мектебімізде ғаламтор арқылы Zoom және Microsoft Teams платформаларында сабақ беріліп, электронды почтаны пайдалану арқылы кері байланыс орнатылды. Әр оқушының қызығушылығына орай тапсырмалар жасалды. Қашықтықтан оқыту жағдайында сабақтар қарапайым, түсінікті болу керектігі ескерілді. Оқушыларды оқуға қызықтыру, ынталандыру үшін Learning-Apps, Kahoot, Quizlet серверлерінде түрлі ойын, жаттығулар жасап, сабақта тиімді қолданылды. Қашықтықтан білім алу жағдайында оқушылардың қажетті нақты білімдерін меңгеруді Google Форма онлайн-сервисте жасаған тест тапсырмалар арқылы тексерілді. Әр оқушының қолжетімділігі, тапсырмалардың әртүрлілігі, оқушылармен тікелей желіде жұмыс істеуге болатыны, тапсырмаларды автоматты түрінде тексеруге болатыны - осындай тест тапсырмалары мен жаттығулардың артықшылығы болып табылады. Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімдері назарларына 11 сыныпқа арналған қысқа мерзімді сабақ жоспары ұсынылады.
|
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ: Қоғамның әлеуметтік құрылымы. |
|||||||||||||
|
СЫНЫП: 11 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
Жаңа мәтіннің мазмұнын түсіну, түрлі тапсырмалар арқылы тақырып бойынша сөйлесу, өз пікірін айту. |
||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
||||||||||||
|
Жаңа сөздерді меңгереді, олармен сөйлем құрастыра алады. Жаңа мәтінді контекст арқылы түсініп оқиды. |
|||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||||||||||
|
Тірек сөздер арқылы диалог құрастыра алады, тірек сөздерге сүйеніп, мәтіннің мазмұнын айта алады. |
|||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
|||||||||||||
|
Мәтіннің мазмұнын талқылайды, мәтінге сүйене отырып диалогқа түседі. |
|||||||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
Білу, түсіну, қолдану. Мәтінді түсінеді, жаңа сөздермен сөйлем құрастырады. Мәтін бойынша сұрақ қойып, жауап бере алады. Мәтіннің мазмұнын жүйеді айтады. |
||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар: |
Оқушылар: сөйлем құрайды, тақырып бойынша мақал-мәтелдерді біледі, орынды қолдана алады. |
||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: қоғам құрылымы, әлеуметтік теңсіздік, тап өкілдері, табыс көлемі, білім деңгейі ... |
|||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Қоғамдағы адамдар арасында теңсіздік бар ма? Ол неге байланысты? Төменгі тап өкілдерінің күнкөрісі қандай? Жоғары таптың қоғамға пайдасы қандай? т.б. |
|||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Әлеуметтік теңсіздік. |
||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Қайырымды болуға тәрбиелеу. |
||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті: |
|||||||||||
|
Кіріспе |
Ой қозғау. Бейнематериалды көру: https://www.youtube.com/watch?v=HwvXmuvS1E8 - Не көрдіңдер? Қандай ойдасыңдар? Қандай ғибрат алдыңдар? |
Бейнематериалды көреді, мұғалімнің сұрақтарына жауап береді. |
|||||||||||
|
Өткенді қайталау. Жаңа сабақтың тақырыбымен байланыстыру.
Негізгі бөлімі.
Сабақты бекіту кезеңі |
1. Сұрақ-жауап:
2. Көрсету тақтасындағы суреттерге қарап, қандай таптың адамдары екенін айту:
1.Жаңа мәтінмен жұмыс. 1. Мәтінді оқу, сұрақтарға жауап беру. 2. Мәтінді бөліктерге бөлу, әр бөлімге ат қою. 3. Мәтіннің мазмұнына қарай сөйлемдерді реттеу:
1. Оқылған мәтін бойынша сөйлемдердің жалғасын тап.
2.Мына мақал-мәтелдерді қолдана отырып, сөйлем құру: Адамгершілікке арналған үш сауап бар: шөлге құдық қазу, өзенге көпір салу, жолға ағаш отырғызу. Басыңа іс түссе, жақсы көмек етеді, жаман күліп өтеді. Жетекші сұрақ қою: Адамгершілігі бар адам осы өмірде қандай істер жасай алады? Қандай адамды «нағыз адам» дей аламыз?
|
Оқушылар өткен тақырып бойынша бір-біріне сұрақ қояды, жауап береді.
Суреттерге қарап, өз ойларын айтады.
Мәтінді түсінген оқушылар кезекпенен сұрақ қояды, сыныптастары жауап береді.
Сөздік, оқулық.
слайд |
|||||||||||
|
Сабақты қорыту кезеңі Үйге: |
Сен бүгін қандай мейірімді іс жасайсың? Google Формада тест орындау. |
Әр оқушы бір сөйлеммен жауап беру керек. |
|||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















