Тақырып бойынша 11 материал табылды

§11.Хемосинтез. §12. Фотосинтез жене хемосинтез үдерістерін салыстыру.

Материал туралы қысқаша түсінік
11.1.2.5 - фотосинтез және хемосинтез үдерістерінің ерекшеліктерін салыстыру;
Материалдың қысқаша нұсқасы

11 сынып КГБ №14

ДӘІЖО___________

Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
«» КММ
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Хемосинтез. Фотосинтез бен хемосинтез үдерістерін салыстыру. §11.Хемосинтез.

§12. Фотосинтез жене хемосинтез үдерістерін салыстыру.

(Сабақ тақырыбы)


Бөлім:

Қоректену

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сыныбы: 11 «а» ҚГБ

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Хемосинтез.

Фотосинтез бен хемосинтез үдерістерін салыстыру. §11.Хемосинтез.

§12. Фотосинтез жене хемосинтез үдерістерін салыстыру.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

11.1.2.5 - фотосинтез және хемосинтез үдерістерінің ерекшеліктерін салыстыру;

Сабақтың мақсаты:

фотосинтез және хемосинтез үдерістерінің ерекшеліктерін салыстырады;

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы









Бұрынғы білімін еске түсіру

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау.


Дұрыс реттілікті анықтау тапсырмасы:
Төмендегі факторларды фотосинтез жылдамдығын анықтауда маңыздылық деңгейі бойынша реттеңіз (ең маңыздысынан бастап):

  1. Жарық қарқындылығы

  2. Су қолжетімділігі

  3. Қоректік заттардың қолжетімділігі

  4. Көмірқышқыл газы концентрациясы

  5. Температура

Оқушылар амандасады, сынып тәртібін сақтайды.






Экологиялық факторларды фотосинтез жылдамдығын анықтауда маңыздылық деңгейі бойынша реттейді.


Дескриптор:

- Экологиялық факторларды фотосинтез жылдамдығын анықтауда маңыздылық деңгейі бойынша реттейді – 3 балл;

Интерактивті панель, презентация



Оқушылардың назарын аудару

Экологиялық сұрақ:
Берілген ақпарат негізінде, хемосинтез терең теңіз гидротермалды ағыстары сияқты белгілі бір экожүйелерде қандай негізгі экологиялық рөлдерді атқарады?

Білім алушылар берілген сұраққа жауап береді. Ой қозғау жүзеге асады. Берілген сұрақтардың биологиялық маңызын сипаттайды.

Дескриптор:

-берілген сұраққа жауап береді -1 балл;

Интерактивті панель, презентация


Сабақтың мақсатын таныстыру

11.1.2.5 - фотосинтез және хемосинтез үдерістерінің ерекшеліктерін салыстыру;

Жаңа сабақтың оқу мақсатын жазады.

Кері байланыс:

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

«Керемет!» және т.б

Интерактивті панель, презентация


Биология 11-сынып, Автор: А.Ф.Ковшарь, Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева, Б.Т.Ибраимова, С.А.Куприй, Алматы «Атамұра» баспасы 2020 ж

Жаңа тақырыпты таныстыру

«Мәтінмен жұмыс»

Мұғалім сабақ басында жаңа тақырып бойынша тақтада шағын мәтінмен түсіндірме жұмысын жасайды.


Білім алушылар мәтінді мұқият тыңдай отырып ой қозғау жүзеге асады. Өз ойлары мен пікірлерін білдіреді.

Дескриптор:

- мәтінді оқиды және өз түсінгенін сипаттайды -1 балл;

Интерактивті панель, презентация


Сабақтың ортасы


Оқушыларға бағыт бағдар беру

Көп таңдауы бар тапсырма:
Төмендегілердің қайсысы хемосинтетикалық организмдер үшін энергия көзі ретінде қолданылмайды?
A. Сутегі сульфиді (H2S)
B. Метан (CH4)
C. Сутегі газы (H2)
D. Көміртек диоксиді (CO2)

Салыстыру тапсырмасы:
Хемосинтез процесін фотосинтез процесімен салыстырыңыз және екеуінің арасындағы кемінде екі негізгі айырмашылықты атаңыз.

Сәйкестендіру тапсырмасы:
Хемосинтез процесінің келесі қадамдарын олардың сипаттамаларына сәйкестендіріңіз:

  1. Энергия көзін анықтау

  2. Тотығу реакцияларын жүзеге асыру

  3. Химиялық энергияны пайдаланылатын нысандарға айналдыру

  4. Органикалық молекулаларды қолдану

  5. Үдерісті қайталау

Хемосинтетикалық организмдер үшін энергия көзі ретінде қолданылмайтынды анықтайды.

Хемосинтез процесін фотосинтез процесімен салыстырады.

Хемосинтез процесінің қадамдарын олардың сипаттамаларымен сәйкестендіреді.


Дескриптор:

- Хемосинтетикалық организмдер үшін энергия көзі ретінде қолданылмайтынды анықтайды – 1 балл;

- Хемосинтез процесін фотосинтез процесімен салыстырады – 1 балл;

- Хемосинтез процесінің қадамдарын олардың сипаттамаларымен сәйкестендіреді – 1 балл;


Практикалық тапсырмалар беру.

Дұрыс реттілікті анықтау тапсырмасы:
Хемосинтез процесінің келесі қадамдарын дұрыс ретпен орналастырыңыз:

  1. Органикалық молекулалар өсу, көбею және басқа жасушалық функциялар үшін пайдаланылады.

  2. Бейорганикалық химиялық қосылыстар тотықтырылады, бұл энергияны босатады.

  3. Босаған энергия көміртек диоксидінен органикалық қосылыстарды синтездеу сияқты жасушалық процестерді қуаттандыру үшін пайдаланылады.

  4. Хемосинтетикалық организмдер үздіксіз осы процесті қайталайды өз жасушалық белсенділіктерін қолдау үшін.

Бір дұрыс жауабы бар тапсырма:
Мәтінде көрсетілген хемосинтез үшін жалпы химиялық теңдеудің соңғы өнімі қандай?
A. Глюкоза (C6H12O6)
B. Күкірт (S)
C. Су (H2O)
D. Жоғарыдағылардың бәрі

Тест тапсырмасы:
Хемосинтез процесі туралы төмендегі мәлімдемелердің қайсысы дұрыс?
A. Хемосинтетикалық организмдер негізгі энергия көзі ретінде күн сәулесін пайдаланады.
B. Тотығу реакцияларынан босаған энергия жасушалық процестерді қуаттандыру үшін пайдаланылады.
C. Хемосинтез тек терең теңіз гидротермалды ағыстарында ғана емес, басқа да экожүйелерде кездеседі.
D. Хемосинтез фотосинтез сияқты оттегінің қосымша өнімін шығарады.

Хемосинтез процесінің қадамдарын дұрыс ретпен орналастырады.

Хемосинтез үшін жалпы химиялық теңдеудің соңғы өнімін анықтайды.

Хемосинтез процесі туралы мәлімдемелердің дұрысын сипаттайды.


Дескриптор:

- Хемосинтез процесінің қадамдарын дұрыс ретпен орналастырады – 2 балл;

- Хемосинтез үшін жалпы химиялық теңдеудің соңғы өнімін анықтайды – 1 балл;

- Хемосинтез процесі туралы мәлімдемелердің дұрысын сипаттайды – 2 балл;


Интерактивті панель, презентация



Жұмыс дәптерлері, үлестірме парақтар

Бағалау

Жеке жұмыс.

Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы ҚМЖ қосымшасында орналасқан.

Білім алушылар ҚБ тапсырмаларын орындайды. Ой қозғау жүзеге асады.

Қалыптастырушы бағалау тапсырмасының дескрипторы ҚМЖ қосымшасында орналасқан.

Интерактивті панель, презентация

Жұмыс дәптері

Сабақтың соңы





Кері байланыс беру

Кері байланыс «4 себеп» әдісі арқылы. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды.


Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.

Мұғалім оқушыларды

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың!

Жақсы!

Талпын!



Презентация


1.Мен түсіндім, себебі ...

2.Мен түсінбедім, себебі ...

3.Мен қолдана аламын, себебі ...

4.Маған тиімді болмады, себебі .../ұсыныс……..


Білімді игеруді жақсарту және оны тәжірибеге көшіру

Шығармашылық жұмыс.

Тірек сызба «§11.Хемосинтез»

«Хемосинтез» тақырыбына тірек сызба сызып келеді, өз тұжырымдамасын ұсынады.

Кері байланыс:

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

«Керемет!» және т.б

Жұмыс дәптері


Биология 11-сынып, Автор: А.Ф.Ковшарь, Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева, Б.Т.Ибраимова, С.А.Куприй, Алматы «Атамұра» баспасы 2020 ж





ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА ҚОСЫМША

Мәтінмен жұмыс

Хемосинтез үдерісі

Хемосинтез - бұл организмдер химиялық реакцияларды пайдаланып энергия мен қоректік заттарды өндіретін процесс. Фотосинтезден айырмашылығы, ол күн сәулесін энергия көзі ретінде пайдаланбайды, сондай-ақ хемосинтез анорганикалық химиялық заттарды тотықтыру арқылы жасушалық процестерді қуаттандырады. Бұл ақпараттық мәтін сізге хемосинтез үдерісінің негізгі қадамдарын нұсқайды.

1-қадам: Энергия көзін анықтау
Хемосинтетикалық организмдер, мысалы кейбір бактериялар мен архелар, анорганикалық химиялық заттарды өздерінің энергия көзі ретінде пайдаланады. Кейбір жиі кездесетін мысалдар - сутегі сульфиді (H2S), метан (CH4) және сутегі газы (H2). Бұл молекулалар тотығу реакциялары арқылы босатылатын химиялық энергияны қамтиды.

2-қадам: Тотығу реакцияларын жүзеге асыру
Хемосинтетикалық организмдерде анорганикалық химиялық заттарды тотықтыру кезінде энергияны игеретін арнайы ферменттер мен метаболикалық жолдары бар. Мысалы, тереңдегі гидротермалды ағыстардың жанында өмір сүретін бактериялар сутегі сульфидін тотықтыру арқылы АТФ-ты өндіреді, бұл жасушалардың әмбебап энергия валютасы.

3-қадам: Химиялық энергияны пайдаланылатын нысандарға айналдыру
Тотығу реакцияларынан босаған энергия жасушалық процестерді, мысалы көміртек диоксидінен органикалық молекулаларды синтездеуді қуаттандыруға пайдаланылады. Бұл процесс фотосинтетикалық организмдердің күн сәулесінен энергия алып көмірсулар өндіруіне ұқсас.

4-қадам: Органикалық молекулаларды қолдану
Хемосинтез барысында өндірілген органикалық молекулаларды хемосинтетикалық организмдер өсу, көбею және басқа да маңызды жасушалық функцияларды орындау үшін пайдаланады. Кейбір экожүйелерде бұл органикалық молекулалар басқа организмдер үшін де тамақ көзі болып қызмет етеді, бүкіл азық-түлік тізбегін қолдап тұрады.

5-қадам: Үдерісті қайталау
Хемосинтетикалық организмдер энергия көздерін анықтау, тотығу реакцияларын жүзеге асыру және энергияны пайдаланылатын нысандарға айналдыру үдерістерін үздіксіз қайталап отырады. Бұл олардың жасушалық функцияларын қолдап, өздерінің ерекше ортаға бейімделуін қамтамасыз етеді.

Хемосинтез көптеген экожүйелер үшін маңызды үдеріс, әсіресе күн сәулесі аз таралған терең теңіз гидротермалды ағыстары мен кейбір жануарлардың сіңіру жүйелерінде. Хемосинтез үдерісінің негізгі қадамдарын түсіну арқылы біз планетаміздағы өмір әртүрлілігін және табиғи әлемнің энергиясын игеруге бейімделген таңқаларлық бейімделулерді жақсырақ түсіне аламыз.


Хемосинтезді түсіну

Хемосинтез – бұл кейбір организмдердің, негізінен бактериялардың, органикалық заттарды химиялық энергияны пайдалана отырып, бейорганикалық заттарды түрлендіретін биологиялық процесс. Бұл процесс көбінесе күн сәулесі жетпейтін ортада, мысалы, терең теңіз гидротермальды шығуларында, күкірт қосындылары негізгі энергия көзі ретінде қызмет ететін жерлерде жүреді. Хемосинтез кезінде бұл организмдер сутегі сульфиді немесе метанды оксидтейді, өсіп-өнуді қамтамасыз ететін энергия өндіреді. Процесте қатысатын химиялық реакциялар келесі жалпы теңдеумен көрсетілуі мүмкін: CO2 + H2S + O2 → C6H12O6 + S + H2O. бұл көміртек диоксидінің глюкозаға айналатындығын және күкірт пен судың жанама өнімдер ретінде бөлінетіндігін көрсетеді. Күн сәулесінсіз тамақ өндіру қабілеті экстримал ортада өмірді сақтау үшін маңызды, бұл Жердегі өмірдің әртүрлілігін көрсетеді.

Хемосинтез процесі бойынша мәтінге байланысты сұрақтар:

Экологиялық сұрақ:
Берілген ақпарат негізінде, хемосинтез терең теңіз гидротермалды ағыстары сияқты белгілі бір экожүйелерде қандай негізгі экологиялық рөлдерді атқарады?

Көп таңдауы бар тапсырма:
Төмендегілердің қайсысы хемосинтетикалық организмдер үшін энергия көзі ретінде қолданылмайды?
A. Сутегі сульфиді (H2S)
B. Метан (CH4)
C. Сутегі газы (H2)
D. Көміртек диоксиді (CO2)

Салыстыру тапсырмасы:
Хемосинтез процесін фотосинтез процесімен салыстырыңыз және екеуінің арасындағы кемінде екі негізгі айырмашылықты атаңыз.

Сәйкестендіру тапсырмасы:
Хемосинтез процесінің келесі қадамдарын олардың сипаттамаларына сәйкестендіріңіз:

  1. Энергия көзін анықтау

  2. Тотығу реакцияларын жүзеге асыру

  3. Химиялық энергияны пайдаланылатын нысандарға айналдыру

  4. Органикалық молекулаларды қолдану

  5. Үдерісті қайталау

Дұрыс реттілікті анықтау тапсырмасы:
Хемосинтез процесінің келесі қадамдарын дұрыс ретпен орналастырыңыз:

  1. Органикалық молекулалар өсу, көбею және басқа жасушалық функциялар үшін пайдаланылады.

  2. Бейорганикалық химиялық қосылыстар тотықтырылады, бұл энергияны босатады.

  3. Босаған энергия көміртек диоксидінен органикалық қосылыстарды синтездеу сияқты жасушалық процестерді қуаттандыру үшін пайдаланылады.

  4. Хемосинтетикалық организмдер үздіксіз осы процесті қайталайды өз жасушалық белсенділіктерін қолдау үшін.

Бір дұрыс жауабы бар тапсырма:
Мәтінде көрсетілген хемосинтез үшін жалпы химиялық теңдеудің соңғы өнімі қандай?
A. Глюкоза (C6H12O6)
B. Күкірт (S)
C. Су (H2O)
D. Жоғарыдағылардың бәрі

Тест тапсырмасы:
Хемосинтез процесі туралы төмендегі мәлімдемелердің қайсысы дұрыс?
A. Хемосинтетикалық организмдер негізгі энергия көзі ретінде күн сәулесін пайдаланады.
B. Тотығу реакцияларынан босаған энергия жасушалық процестерді қуаттандыру үшін пайдаланылады.
C. Хемосинтез тек терең теңіз гидротермалды ағыстарында ғана емес, басқа да экожүйелерде кездеседі.
D. Хемосинтез фотосинтез сияқты оттегінің қосымша өнімін шығарады.

Жауап кілті:

  1. Экологиялық сұрақ: Хемосинтез күн сәулесі аз таралған экожүйелерде, мысалы терең теңіз гидротермалды ағыстарында өмірді қолдаудың маңызды рөлін атқарады. Ол хемосинтетикалық организмдердің органикалық қосылыстар өндіруіне және азық-түлік тізбегінің негізі болуына мүмкіндік береді, бұл осы экстремалды ортадағы өмірдің әртүрлілігін қолдайды.

  2. Көп таңдауы бар тапсырма: D. Көміртек диоксиді (CO2)

  3. Салыстыру тапсырмасы:

    • Фотосинтез энергия көзі ретінде күн сәулесін пайдаланады, ал хемосинтез бейорганикалық химиялық қосылыстардың тотығуынан босаған энергияны пайдаланады.

    • Фотосинтез кезінде оттегі қосымша өнім ретінде бөлінеді, ал хемосинтез кезінде жоқ.

  1. Сәйкестендіру тапсырмасы:

    1. Энергия көзін анықтау

    2. Тотығу реакцияларын жүзеге асыру

    3. Химиялық энергияны пайдаланылатын нысандарға айналдыру

    4. Органикалық молекулаларды қолдану

    5. Үдерісті қайталау

  1. Дұрыс реттілікті анықтау тапсырмасы:

    1. Бейорганикалық химиялық қосылыстар тотықтырылады, бұл энергияны босатады.

    2. Босаған энергия көміртек диоксидінен органикалық қосылыстарды синтездеу сияқты жасушалық процестерді қуаттандыру үшін пайдаланылады.

    3. Органикалық молекулалар өсу, көбею және басқа жасушалық функциялар үшін пайдаланылады.

    4. Хемосинтетикалық организмдер үздіксіз осы процесті қайталайды өз жасушалық белсенділіктерін қолдау үшін.

  1. Бір дұрыс жауабы бар тапсырма: A. Глюкоза (C6H12O6)

  2. Тест тапсырмасы: B. Тотығу реакцияларынан босаған энергия жасушалық процестерді қуаттандыру үшін пайдаланылады.



Жеке жұмыс парағы


Оқушының аты-жөні:_________________________________________________________ сыныбы:___


Фотосинтез және хемосинтез: Энергия өндірудің екі жолы

Фотосинтез және хемосинтез - тірі организмдердің энергия өндіру жолдары. Фотосинтез - жасыл өсімдіктер мен кейбір бактериялардың күн энергиясын пайдаланып, көмірқышқыл газы мен судан органикалық заттар түзу процесі. Ал хемосинтез - кейбір бактериялардың бейорганикалық қосылыстардың тотығу энергиясын пайдаланып, органикалық заттар түзу процесі.

Бос орындарды толтырыңыз:

  1. Фотосинтез процесінде __ энергиясы пайдаланылады.

  2. Хемосинтез кезінде энергия көзі ретінде __ қосылыстар қолданылады.

  3. Фотосинтез нәтижесінде __ және оттегі түзіледі.

  4. __ - фотосинтез жүретін жасыл өсімдіктердің негізгі органеллалары.

  5. Хемосинтездеуші бактериялар көбінесе __ ортада кездеседі.

Сөздер банкі: бейорганикалық, күн, хлоропластар, органикалық заттар, қышқылды

Бірнеше таңдау сұрақтары: Әр сұраққа берілген нұсқалардан дұрыс жауапты таңдаңыз.

  1. Фотосинтез процесінің негізгі реагенттері:
    a) Оттегі және су
    b) Көмірқышқыл газы және су
    c) Азот және сутегі
    d) Күкірт және темір

  2. Хемосинтез процесін жүзеге асыратын организмдер:
    a) Жасыл өсімдіктер
    b) Саңырауқұлақтар
    c) Кейбір бактериялар
    d) Жануарлар

  3. Фотосинтез процесінің негізгі өнімі:
    a) Көмірқышқыл газы
    b) Су
    c) Глюкоза
    d) Аммиак

  4. Хемосинтез процесінде энергия көзі ретінде қолданылатын зат:
    a) Күн сәулесі
    b) Органикалық қосылыстар
    c) Бейорганикалық қосылыстар
    d) Радиоактивті элементтер

  5. Фотосинтез процесі жүретін жасуша органелласы:
    a) Митохондрия
    b) Хлоропласт
    c) Рибосома
    d) Лизосома

Ашық сұрақтар: Келесі сұрақтарға толық сөйлемдермен жауап беріңіз:

  1. Фотосинтез және хемосинтез процестерінің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын сипаттаңыз.

Shape1

Shape2

Shape3

  1. Хемосинтездеуші бактериялардың экожүйедегі рөлін түсіндіріңіз.

Shape4

Shape5

Shape6

  1. Фотосинтез процесінің маңыздылығын және оның биосферадағы рөлін талқылаңыз.

Shape7

Shape8

Shape9

Жауаптар кілті:

Бос орындарды толтырыңыз:

  1. күн

  2. бейорганикалық

  3. органикалық заттар

  4. хлоропластар

  5. қышқылды

Бірнеше таңдау сұрақтары:

  1. b) Көмірқышқыл газы және су

  2. c) Кейбір бактериялар

  3. c) Глюкоза

  4. c) Бейорганикалық қосылыстар

  5. b) Хлоропласт

Ашық сұрақтар:

  1. Ұқсастықтары: Екі процесс те энергияны органикалық заттар түзу үшін пайдаланады. Айырмашылықтары: Фотосинтез күн энергиясын пайдаланса, хемосинтез бейорганикалық заттардың тотығу энергиясын пайдаланады. Фотосинтез жасыл өсімдіктерде жүреді, ал хемосинтез тек кейбір бактерияларда жүреді.

  2. Хемосинтездеуші бактериялар экожүйеде маңызды рөл атқарады. Олар бейорганикалық заттарды органикалық заттарға айналдырып, қоректік тізбектің негізін қалайды. Сонымен қатар, олар көптеген элементтердің биогеохимиялық айналымына қатысады, мысалы, күкірт пен азот айналымдарына.

  3. Фотосинтез - биосферадағы ең маңызды процестердің бірі. Ол атмосферадағы оттегінің негізгі көзі болып табылады, көмірқышқыл газын сіңіріп, жаһандық климатты реттеуге көмектеседі. Сонымен қатар, фотосинтез барлық тірі организмдер үшін қажетті органикалық заттарды өндіреді, осылайша жер бетіндегі тіршіліктің негізін қалайды.







Жеке жұмыс парағы


Оқушының аты-жөні:_________________________________________________________ сыныбы:___


Фотосинтез және хемосинтез: Үдерістердің салыстырмасы

Фотосинтез және хемосинтез – организмдердің энергия өндіру процесстері. Фотосинтез – бұл өсімдіктер, балдырлар және кейбір бактериялар жарық энергиясын глюкоза түріндегі химиялық энергияға айналдыратын процесс. Бұл процесс өсімдік жасушаларының хлоропласттарында өтіп, күн сәулесін, көмірқышқыл газын және суды қажет етеді. Хемосинтез керісінше, кейбір бактериялардың химиялық реакциялар арқылы, әсіресе сутек сульфиді немесе метан сияқты заттарды қолданатын, күн сәулесі жоқ жерде, мысалы, терең теңіздегі гидротермалды көздерде энергия өндіретін процесі.

Бос орындарды толтырыңыз: Бос орындарды дұрыс сөздермен толтырыңыз.

  1. Фотосинтез глюкоза мен оттегі өндіру үшін күн сәулесі, су және __ қажет етеді.

  2. Хемосинтез күн сәулесі қол жетімді емес __ жерлерде өтеді.

  3. Фотосинтездің негізгі өнімдері глюкоза және __.

  4. Хемосинтез әдетте сутек сульфиді немесе __ сияқты заттармен химиялық реакцияларды қамтиды.

  5. Фотосинтез және хемосинтез – организмдер үшін __ өндіретін процесстер.

Сөз банкі: оттегі, көмірқышқыл газы, энергия, күн сәулесі, метан

Көп нұсқалы сұрақтар: Әрбір сұраққа жауап беру үшін дұрыс жауабын таңдаңыз.

  1. Фотосинтез үшін негізгі энергия көзі қандай?

    • a) Химиялық реакциялар

    • b) Күн сәулесі

    • c) Жылу

    • d) Дыбыс толқындары

  2. Хемосинтез қайда жиі кездеседі?

    • a) Шөлдерде

    • b) Терең теңіздегі гидротермалды көздерде

    • c) Тропикалық ормандарда

    • d) Тауларда

  3. Фотосинтездің қай өнімі?

    • a) Метан

    • b) Сутек сульфиді

    • c) Оттегі

    • d) Азот

  4. Хемосинтезді қай организмдер жиі орындайды?

    • a) Өсімдіктер

    • b) Балдырлар

    • c) Кейбір бактериялар

    • d) Сүтқоректілер

  5. Өсімдіктерде глюкоза өндіру үшін қай процесс жауапты?

    • a) Хемосинтез

    • b) Тыныс алу

    • c) Фотосинтез

    • d) Ашытқы

Ашық сұрақтар: Төмендегі сұрақтарға толық сөйлемдермен жауап беріңіз:

  1. Фотосинтез және хемосинтез қалай ұқсас және қалай ерекшеленеді?

  2. Хемосинтезге сүйенетін организмдер қай ортада кездесуі мүмкін?

  3. Неліктен фотосинтез Жердегі өмір үшін маңызды деп саналады?

Жауап кілті:

Бос орындарды толтырыңыз:

  1. көмірқышқыл газы

  2. күн сәулесі

  3. оттегі

  4. метан

  5. энергия

Көп нұсқалы сұрақтар:

  1. b) Күн сәулесі

  2. b) Терең теңіздегі гидротермалды көздерде

  3. c) Оттегі

  4. c) Кейбір бактериялар

  5. c) Фотосинтез

Ашық сұрақтар:

  1. Фотосинтез және хемосинтез – екеуі де организмдерге энергия өндіруде ұқсас. Алайда, олар энергия көздері бойынша ерекшеленеді: фотосинтез күн сәулесін, ал хемосинтез сутек сульфиді немесе метан сияқты заттармен химиялық реакцияларды қолданады.

  2. Хемосинтезге сүйенетін организмдер күн сәулесі жетпейтін, және химиялық қосылыстар мол болатын терең теңіздегі гидротермалды көздер сияқты орталарда кездесуі мүмкін.

  3. Фотосинтез Жердегі өмір үшін маңызды, өйткені ол оттегі мен глюкоза өндіреді, бұл көпшілік тіршілік формаларының өмір сүруі үшін қажет. Сонымен қатар, ол көптеген экожүйелердегі азық-түлік тізбегінің негізін құрайды.


























Оқу мақсаты бойынша тест тапсырмалары

Фотосинтез және Хемосинтез: салыстырмалы талдау

1. Фотосинтездің негізгі энергия көзі қандай?
a. Химиялық қосылыстар
b. Күн сәулесі
c. Органикалық заттар
d. Геотермиялық жылу

2. Фотосинтез негізінен өсімдіктің қай бөлігінде жүреді?
a. Тамырлар
b. Сабағы
c. Жапырақтар
d. Гүлдер

3. Хемосинтезге негізінен қандай организмдер қатысады?
a. Өсімдіктер
b. Балдырлар
c. Белгілі бір бактериялар
d. Саңырауқұлақтар

4. Фотосинтездің негізгі қосалқы өнімі қандай?
a. Көмірқышқыл газы
b. Оттегі
c. Метан
d. Азот

5. Қай процесс энергия өндіру үшін күн сәулесін қажет етпейді?
a. Фотосинтез
b. Хемосинтез
c. Тыныс алу
d. Ашытқылау

6. Хемосинтезде энергия көзі ретінде жиі не қолданылады?
a. Су
b. Күкірт қосылыстары
c. Оттегі
d. Көмірқышқыл газы

7. Фотосинтездегі хлорофиллдің рөлі қандай?
a. Суды сіңіру
b. Күн сәулесін сіңіру
c. Оттегіні босату
d. Глюкоза өндіру

8. Фотосинтез бен хемосинтез арасындағы ұқсастық қандай?
a. Екі процесс те оттегі шығарады
b. Екеуі де энергия көзі ретінде күн сәулесін пайдаланады
c. Екеуі де көмірқышқыл газын органикалық заттарға айналдырады
d. Екеуі де хлоропластарда жүреді

9. Хемосинтездеуші бактериялар көбінесе қайда өмір сүреді?
a. Мұхит бетінде
b. Шөл құмдарында
c. Гидротермальды көздер жанында
d. Орман шатырларында

10. Фотосинтездің өнімі болып табылмайтын қайсысы?
a. Глюкоза
b. Оттегі
c. Су
d. Көмірқышқыл газы

11. Өсімдіктер фотосинтез үшін көмірқышқыл газын қалай алады?
a. Тамырлар арқылы
b. Топырақтан
c. Стомалар арқылы
d. Күн сәулесінен

12. Хемосинтездің өнімі болып табылатын, бірақ фотосинтезде өндірілмейтін қай молекула?
a. Оттегі
b. Глюкоза
c. Күкірт қосылыстары
d. Метан

13. Хемосинтездеуші организмдер фотосинтездеуші организмдерден энергия алуында қалай ерекшеленеді?
a. Олар күн сәулесін тікелей пайдаланады
b. Олар органикалық заттарға тәуелді
c. Олар химиялық реакцияларды пайдаланады
d. Олар энергияны басқа организмдерден сіңіреді

14. Экожүйелердегі фотосинтездің негізгі қызметі қандай?
a. Органикалық заттарды ыдырату
b. Күн сәулесін химиялық энергияға айналдыру
c. Азотты қайта өңдеу
d. Минералды қоректік заттар өндіру

15. Фотосинтез бен жасушалық тыныс алу арасындағы байланысты ең жақсы сипаттайтын мәлімдеме қандай?
a. Фотосинтез және тыныс алу бірдей процестер
b. Фотосинтез энергияны сақтайды, ал тыныс алу оны босатады
c. Екеуі де энергияны босататын процестер
d. Фотосинтез энергияны босатады, ал тыныс алу оны сақтайды

Жауап кілті (AI арқылы жасалған жауаптарды әрқашан тексеріп отырыңыз - Математика жиі дұрыс болмауы мүмкін)

  1. b

  2. c

  3. c

  4. b

  5. b

  6. b

  7. b

  8. c

  9. c

  10. d

  11. c

  12. c

  13. c

  14. b

  15. b






(АП) Ақпарат парағы

11.1.2.5 - фотосинтез және хемосинтез үдерістерінің ерекшеліктерін салыстыру;

Темір бактериясы

Железобактерии

FРисунок 22 erribacteriaceae


Темір қосылыстарының өзгерістері.

Табиғатта темірдің шала тотығының темір тотығына айналуы кең орын алады. Бұл процесс микроорганизмдердің ерекше тобы –темір бактериялары арқылы жүреді. Бұл бактериялары табиғатта ертінді күйінде кездесетін көмір қышқыл темір тұзының шала тотығын темірдің гидро тотығына айналдырады.

2FeCO3+3H2O+ 1/2O2 =2Fe(OH)3+ 2CO2+29 ккал

Көмір Темірдің ІІІ энергия

қышқылының гидро тотығы

ІІ темір тұзы.


Реакция кезінде бөлінетін энергия темір бактерияларының ортадағы көмір қышқыл газын сіңіруіне жұмсалады. Сөйтіп топырақта ашық жатқан темір бактериялардың көмегімен тотығып ыдырап отырады.




Түйнек бактерия

Клубеньковые бактерии

 Lotus pedunculatus


Түйнек бактериялары ауадағы азотты өзіне сіңіріп, топырақты азотты қосылыстармен байытады, ол өз кезегінде өсімдікті азотпен қамтамасыз етеді. Бұршақ тұқымдастардың тамырындағы түйнектер. Түйнек бактерия жасушалары – азотфиксаторлармен толған. Өсімдік бактерияны оттегінен қорғайтын леггемоглобин нәруызын жасап шығарады.




Ішек бактериялары

Кишечная бактерия

Helicobacter




Ішек бактериялары қабыну үрдістерін азайтып, адамның иммундық жүйесіне көмектеседі. Жапондық ғалымдардың дәлелдеуіне сай, ішек бактериялары  адам организміндегі қабыну үрдістерін жоюға,  иммундық жүйеге ішек ауруларымен күресуге көмектеседі.

Бактериялар тағам құрамына кіретін талшықтарды қорытуда өнідірілетін май қышқылдарының және целлюлоза ацетобутиратының  көмегімен адамға қабыну үрдістерімен күресуге көмектеседі.

Жаңалық Канагава қаласындағы физикалық-химиялық зерттеулер Институты (RIKEN) жанындағы интеграциялық медицина Орталығының зерттеушілер тобымен жасалған. Ғалымдар сынаққа алынған тышқандар организміне жасалған бірқатар тәжірибелер нәтижесінде ішек бактерияларының әрекет етуін, жануарлардың ішегінде өтетін химиялық үрдістерді  бақылай алды.

Ішек ауруларына шалдыққан науқастардың ішегінде болатын бактериялар май қышқылдарын және целлюлоза ацетобутиратын жеткілікті мөлшерде өндіре алмайтындығы жайлы зерттеушілерге белгілі болды. Мамандар бұл жаңалықтың аталған заттектердің негізінде асқазан-ішек жолдарының қабыну үрдістерімен қосарланып өтетін ауруларды, мысалы, Крон ауруын, емдеуге арналған дәрі-дәрмек жасауға көмектесетіндігіне сенімді. 


Бифидобактерии

Ұйытылған сүттің тек дәмді ғана емес, пайдалы екенін де білеміз.

Shape10

Бифидобактериялар

Бифидобактерии 

 Bifidobacterium







Біз сүзбені, қаймақты, айранды, түрлі йогурттарды, сонымен қатар жуырда ғана дүкен сөрелерінде пайда бола бастаған биоайран мен бифидоктарды сүйсіне ішіп жейміз.  Бірақ бір өнімнің екіншісінен дәмінен өзге қандай айырмашылығы бар екені туралы ойлай бермейміз. Біз бұл жөнінде сүт өнімдерін өндіретін зауытқа барып, егжей-тегжейлі ақпарат алдық.

Болгар таяқшасын болгар ғалымы Стамен Григоров ашты. Дәлірек айтқанда ол ашыған сүттегі «булгарикум» бацилласын тапты. Осы ғылыми жаңалығы үшін ол 20 ғасырдың басында Женева университетінің арнайы марапатына ие болды.  

Дегенмен де қышқыл сүт өнімдерін өндіру - эпидемиологиялық жағынан ықтимал қауіп-қатерге толы. Бұл өндіріс процесінің тым ұзақ уақытқа созылатындығына  байланысты, осы мерзім ішінде пастерлендірілген соң да сақталып қалатын микроорганизмдердің күрт көбейіп кетуі мүмкін.Сүт өнімдерін әзірлеу бойынша барлық операциялар барысында жоғарғы деңгейдегі санитарлық-гигиеналық және эпидемияға қарсы талаптар сақталады. Себебі ұйытылған сүттен жасалған өнімдер қосымша қыздырып өңдеуге келмейді. Сүт өнімдерінің сапалық көрсеткіштеріне қойылатын санитарлық талаптар бойынша әрекет ету үшін өнім өндірілетін барлық учаскелерде гигиеналық тәртіп пен технологиялық ережелер қатаң сақталады. Қазір бұл жерде йогурт жасалып жатыр.  Бактериялардың жер бетінде 3,5 млрд. жыл бойы өмір сүріп келе жатқан қарапайым организм болып табылатынына қарамастан, процесс өте күрделі.  Адам ағзасында бактериялардың көптеген түрі бар. Тек ішек-қарын жолдарының өзінде олардың 300-ге жуық түрі тіршілік етеді, ал ағзада өмір сүретін барлық микробтардың жалпы салмағы 4 келіні құрайды. Ғалымдар жақын арада лакто және бифидобактериялардың көмегімен зат алмасу процесін де реттеу мүмкін болады деп отыр. Бірақ ол үшін әр адамның жеке микрофлорасын мұқият зерттеу қажет. 


Бифидобактерии синтезируют витамины группы В (B1B2 и др.) и витамин К.

Бифидобактерии составляют 80—90 % кишечной флоры детей, находящихся на грудном вскармливании, и молоднякамлекопитающих в подсосном периоде. Присутствие бифидобактерий в кишечнике полезно для ребёнка и молодых животных, так как бифидобактерии подавляют развитие различных гнилостных и болезнетворных микробов, способствуют перевариванию углеводов. По окончании молочного вскармливания бифидофлора сменяется обычной кишечной микрофлорой, характерной для взрослых организмов.

Функции бифидобактерий в организме человека[1]:

осуществляют путем ассоциации со слизистой оболочкой кишечника физиологическую защиту кишечного барьера от проникновения микробов и токсинов во внутреннюю среду организма;

обладают высокой антагонистической активностью по отношению к патогенным и условно патогенным микроорганизмам за счет выработки органических жирных кислот;

участвуют в утилизации пищевых субстратов и активизации пристеночного пищеварения;

синтезируют аминокислоты и белки, витамин Кпантотеновую кислоту, витамины группы В: B1 — тиаминB2 — рибофлавинB3 — никотиновую кислотуВ9 — фолиевую кислотувитамин B6 - пиридоксин;

способствуют усилению процессов всасывания через стенки кишечника ионов кальция, железа, витамина D.


Vibrio cholera Холера

Лимон қышқылының әсері холера және тифоз бактериясы өлтіреді, зең саңырауқұлақтардың әсерінен түзледі






Холера. Қышқылдық орта микроағзалардың дамуына кері әсерін тигізеді.Француз оқымыстысы Жерар, Холера және тифозные бактерия басқада ауру тудыратын бактериялардың дамуын тежеп, өлтіреді. Мысалы 1 г лимон қышқылы 1 л ерітіндісінде барлы ауру тудыратын бактерияларды өлтіретіндігі анықталды. Жерар лимон қышқылының ерітіндісі қосылған суды ішуді ұсынды, ол холера және тифозны бактериялардың ауру тудырғыш қоздырғыштарын өлтіретіндігін айтты. Ең дұрысы таза табиғи сусындардың пайдаланған дұрыс.


Көмірқышқылдардың лимон қышқылына дейін ашылуы.

Көмірқышқылдардың лимон қышқылына дейін ашылуы. Қанттың лимон қышқылына айналуында зең саңырауқұлақтары, оның ішінде аспергиллус нигер негізгі роль атқарады. Сондықтан бұл микроорганизм техникалық жолмен қанттан лимон қышқылын алуда кеңінен қолданылады. Соңғы кездерге дейін лимон қышқылы лимон жемісінен алынатын. Онда 7—9%-тей лимон қышқылы болады. Едәуір мөлшерде лимон кышқылын өндіру үшін көп мөлшерде лимон жемісі қажет болар еді және лимон қышқылын бұлай өндіру өнеркәсіп үшін экономикалық жағынан тиімсіз. Сондықтан да ғылым бүл мәселені микроорганизмдерді пайдалана отырып шешу керектігін үсынды. Лимон қышқылын алу үшін алдымен аспергиллус нигерді қүрамында 20% қанты бар, 0,3% азот қышқыл аммоний түзы бар қоректік ортада +30—32°-та өсіреді. Екі тәуліктен кейін бүл ортаның бетінде саңырауқүлақ қалың қыртыс түзіп өседі. Осы кезде оның астындағы коректік ортаны ағызып алады да саңырауқүлақты кайнатылып суытылған сумен жуады. Осы ыдысқа енді таза, алдын ала қайнатылған қүрамында қоректік түздары жоқ таза қант ерітіндісін құяды. Осы кезде саңырауқұлақ қанттан лимон қышқылын тез арада түзе бастайды. Мүндағы ашыту үшін салынған қанттың 50—60%-тейі лимон қышқылына айналады. Бұдан әрі оны тазартады да техникалық қажетке жұмсайды. Лимон қышқылымен бірге ерітіндіде көбінесе кымыздық қышқылы да түзіледі. Бұл процестің биохимиялық табиғаты жөнінде ғылымда бірқатар көзқарастар бар. Бірак қай-қайсысы болмасын бүл құбылысты әлі толық дәлелдей алмай отыр.



Shape11

Азот бактериясы

Азот бактерий

Azotobacter









Азот бактериясы — атмосферадағы азотты биологиялық жолмен топыраққа қайта сіңдіретін микроорганизмдердің бір тобы. Бұларды алғаш рет француз ғалымдары 1882 жылы М.Жоден, 1885 жылы М.Бертло анықтаған. 1893 жылы орыс ғалымы С.Н.Виноградский азот сіңіруші микроорганизмді таза күйінде бөліп алған, ал 1901 жылы Голландия ғалымы М.Бейеринк аэробты бактерияларды тапқан. Азот бактериясы 2 үлкен топқа бөлінеді: жоғарғы сатыдағы өсімдіктердің тамырында түйнек түзетіндер (қ. Симбиоз); топырақта бос күйінде кездесетіндер. Қазіргі кезде соңғысының 30-дан астам түрі белгілі. Азот бактериясының пішіні таяқша тәрізді, ұзындығы 2-3 мкм, диам. 4-6 мкм. Сырты қабықшамен қоршалған. Кейде бұлардың сыртында қатты қалың қабығы (циста) болады. Азот бактериясының көпшілігі аэробты, яғни ауа бар жерде тіршілік етеді. Аммоний тұздарын, нитриттерді, нитраттарды, амин қышқылдарын қорек етеді. Ауадағы азотты бойына сіңіріп, оны өсімдік тамырларына қажет қосылыстарға айналдырады да, әртүрлі витаминдер, ауксиндер бөліп шығарып, өсімдіктің өсуін жақсартады. Азот бактерияның арасында спора түзетін бактериялар, яғни анаэробтылары да кездеседі. Олардың ұзындығы 1,5-8 мкм. Бұлардың белсенділігі аэробты бактериялармен салыстырғанда төмендеу болады. Ауадағы молекула азоттың басқа химиялық элементтермен әрекеттесуі азот бактериясының клеткаларында ғана жүреді. Өсімдіктердің азотқа тапшылығын табиғи жолмен қамтамасыз ету үшін азот бактериясынан түрлі тыңайтқыштар алынады. Осы тыңайтқыштармен өсімдіктер тұқымын, ағаш қалемшелерін дәрілейді. Соның нәтижесінде өсімдіктердің өсуі жылдамдап, өнімділігі артады.


Shape12

Сүт қышқылы бактерия

Лактобактерии

(Lactobacterium)


Рисунок 10









Сүт қышқылы бактерияларының клеткалары шар және таяқша тәрізді болады, қозғалмайды, спора түзбейді және ауалы немесе ауасыз жерде тіршілік етуге бейімделегн. Бірақ бұған қатысатын бактерияларының барлығы бірдей мөлшерде сүт қышқылын түзе бермейді. Қышқылы ортаға шар тәрізділер төзімсіз. Ал таяқша тәрізділері ортада 1:5 – 2 проценттей сүт қышқылы болғанның өзінде тіршілік етуге қабілеті бар.

Сүт қышқылы бактериялары көбінесе моно және дисахаридтерді ашытады, ал крахмал және сол сияқты күрделі қанттар – полисахаридтерді ашыта алмайды. Соңғы жылары шар тәрізді сүт қышқылы бактерияларының ішінде крахмалды едәуір дәрежеде ашыта алатын топтар табылып, өндіріске ұсынылды. Кейбір сүт қышқылы бактериялары басқа, әсіресе шіріту бактерияларына жойқын әсер ететін антибиотиктерді бөлетіні анықталды.



Shape13

Сірке қышқылы бактериясы

Acetobacteraceae

Уксуснокислая бактерия









Клеткада тыныс алуға қажетті ферменттердің барлығы болса органикалық заттар тез тотығып, олар ең соңғы өнімге дейін ыдырайды. Бұған керсінше ферменттер тобындағылардың кейбіреулері жетіспесе, ортада аралық ие органикалық қышқылдар түзеді. Тотығу процесінің ішінде тұрмыста кең таралған сірке қышқылы ашу процесі жүреді. Бұны 1862 жылы Луи Пастер ашқан болатын. Қандай да болмасын құрамында аздаған мөлшерде спирті бар, сұйықты ауалы жерде қалдырса ақ болды оның бетінде сірке қышқылы бактерияларынан жұқа қабат пайда болды да, ортада сірке қышқылы түзіледі.


С2Н5ОН +О2= СН3СООН +Н2О

Этил спирті сірке қышқылы


Сірке қышқылы бактериялары ацетобактер деп аталатын туысқа жататын 11 түрі бар. Негізгі түрі бактериум ацети -қысқа қозғалмайтын таяқша.Кейде жасушалары шынжырлана орналасады.

Қолданылуы сірке қышқылын (сірке суын) Сірке қышқылын араластырғыш ретінде дәрілік заттарда,
Сірке суын халықтық медицинада ыстықты төмендетуде Спиртті сірке суын косметологияда қолданылады. Дәлірек айтқанда, Алма сірке суынан басқа жүзім сірке суын химиялық өнеркәсіпте, Бактериялар көптеген органикалық заттарды тотықтыруға қабілетті. Этил спиртін сірке қышқылына айналдыру –
Сірке қышқылының басқада продуценттері; өнеркәсіптік жағдайда Сірке қышқыл бактерияларының көмегімен сірке қышқылыналады. Сірке қышқылының түзілуі субстраттың шала тотығуы.

Shape14

Шіріту бактериялары

Гнилостные бактерии

(putrefactive bacteria)






Шіріту бактериясы-біздің ғаламшарымыздың тазалаушысы.Себебі олар өсімдіктердің қалдықтарымен жануарлардың өлекселеріндегі күрделі ағзалық заттарды ыдыратады.Топырақта қарашіріктің түзілуіне себепші болады.Тау жыныстарын ыдыратып,жартастар мен сусымалы құмдарды топыраққа айналдырады.Топырақ бактериялары өсімдіктерге қорек дайындайды.Топырақтағы қарашірікті минералды заттарға айналдырады,онымен өсімдіктер қоректенеді.Бактериялар топырақты минералды заттармен байытып қана қоймай,сонымен бірге топырақтың құнарын жақсартады.1 г қара топырақта 5-6 млрд бактерия болады.




















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
13.10.2024
334
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12