|
Бөлім |
Табиғатты пайдалану және геоэкология |
|||||
|
Педагогтың аты-жөні: |
Аубакир.А |
|||||
|
Күні: |
14.11.2025 |
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қоршаған ортаның сапасы |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
11.3.2.2 - қоршаған орта сапасының көрсеткіштерін жіктеу, қоршаған орта сапасының көрсеткіштерін жіктеу |
|||||
|
Құндылықтарға баулу: |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты: |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
|
Басы 15 мин |
Ұйымдастыру. Сәлемдесу.Оқушылар түстер бойынша 2-топқа бөлінеді. Үй тапсырмасын сұрау «Кім тапқыр» әдісі (вордволл) «Мутаген, тежелу, фактор» тақтада жазулы тұрады Қайда? Бұл терминдерді сіз бұрынырақта қайда және қандай мағынада кездестіріп едіңіз? Қандай? Өз тәжірибеңізбен осы атауларды қолданудың мысалдарын келтіре аласыз ба? Қандай? Осы сабақта бұл атаулар қандай қолданыста болады деп ойлайсыз? Берілген ұғымдарға қарай отырып, жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады Сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. |
Оқушы өз жұбын табады Әдіс арқылы қайталау Сұрақ жауап орындайды |
Дескриптор 2 балл Сұрақтарға жауап береді |
Ұялы телефон Және интернет желілері Кітап |
|
|
|
Ортасы 25 мин |
Ғаламтор және мәтіндегі ақпараттарды қолданып, тапсырмаларды орындаңыз: 1. Радиацияның адам денсаулығына әсерін талдап, оның салдарын сипатта. 2. Егер қоршаған ортадағы экологиялық апаттар жойылмаса, жақын болашақта адамзаттың генінде қандай өзгерістер болуы мүмкін? 3. Жергілікті аймақтағы қоршаған ортаға зиянды әсер етудің алдын алу шараларына баға бер. 4. Қазақстанның су мәселелері туралы деректер базасын құрастыр. Трансшегаралық өзендер туралы қандай мәліметтерді білесің? 2-тапсырма. Адамның денсаулығына экологиялық әсер ету салдарын түсіндіріңіз «Блум түймедағы» әдісі арқылы әр топ зерттеу тақырыптарына қатысты 6-сұрақ құрастырып, келесі топтармен сұрақтармен алмасып жауап береді 1-топ. Мутагендік және канцерогендік заттар; 2-топ. Балалардың өсуі мен дамуына ықпал ететін экологиялық түрткіжайттар |
Арнайы ресурстар арқылы жаңа тақырыпты талдайды Жұп бойынша Жеке, өзара тақырыпты түсінгендерін мұғалімге қол көтеру арқылы білдіреді Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеСлайдта берілген сұрақ жауапты орындайды Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады |
Дескрипторлар 2 балл Сұрақтарға жауап береді 1 балл Ойын мазмұндайды 1 балл |
Ашық сұрап-жауаптар |
|
|
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Сабақты қорытындылау. Сұрақ-жауап «Аяқталмаған сөйлем» «Мұғалімге жеделхат»
|
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
Ауызша мадақтау |
Рефлексия парағы |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
11Қоршаған ортаның сапасы
11Қоршаған ортаның сапасы
|
Бөлім |
Табиғатты пайдалану және геоэкология |
|||||
|
Педагогтың аты-жөні: |
Аубакир.А |
|||||
|
Күні: |
14.11.2025 |
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қоршаған ортаның сапасы |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
11.3.2.2 - қоршаған орта сапасының көрсеткіштерін жіктеу, қоршаған орта сапасының көрсеткіштерін жіктеу |
|||||
|
Құндылықтарға баулу: |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты: |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
|
Басы 15 мин |
Ұйымдастыру. Сәлемдесу.Оқушылар түстер бойынша 2-топқа бөлінеді. Үй тапсырмасын сұрау «Кім тапқыр» әдісі (вордволл) «Мутаген, тежелу, фактор» тақтада жазулы тұрады Қайда? Бұл терминдерді сіз бұрынырақта қайда және қандай мағынада кездестіріп едіңіз? Қандай? Өз тәжірибеңізбен осы атауларды қолданудың мысалдарын келтіре аласыз ба? Қандай? Осы сабақта бұл атаулар қандай қолданыста болады деп ойлайсыз? Берілген ұғымдарға қарай отырып, жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады Сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. |
Оқушы өз жұбын табады Әдіс арқылы қайталау Сұрақ жауап орындайды |
Дескриптор 2 балл Сұрақтарға жауап береді |
Ұялы телефон Және интернет желілері Кітап |
|
|
|
Ортасы 25 мин |
Ғаламтор және мәтіндегі ақпараттарды қолданып, тапсырмаларды орындаңыз: 1. Радиацияның адам денсаулығына әсерін талдап, оның салдарын сипатта. 2. Егер қоршаған ортадағы экологиялық апаттар жойылмаса, жақын болашақта адамзаттың генінде қандай өзгерістер болуы мүмкін? 3. Жергілікті аймақтағы қоршаған ортаға зиянды әсер етудің алдын алу шараларына баға бер. 4. Қазақстанның су мәселелері туралы деректер базасын құрастыр. Трансшегаралық өзендер туралы қандай мәліметтерді білесің? 2-тапсырма. Адамның денсаулығына экологиялық әсер ету салдарын түсіндіріңіз «Блум түймедағы» әдісі арқылы әр топ зерттеу тақырыптарына қатысты 6-сұрақ құрастырып, келесі топтармен сұрақтармен алмасып жауап береді 1-топ. Мутагендік және канцерогендік заттар; 2-топ. Балалардың өсуі мен дамуына ықпал ететін экологиялық түрткіжайттар |
Арнайы ресурстар арқылы жаңа тақырыпты талдайды Жұп бойынша Жеке, өзара тақырыпты түсінгендерін мұғалімге қол көтеру арқылы білдіреді Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеСлайдта берілген сұрақ жауапты орындайды Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады |
Дескрипторлар 2 балл Сұрақтарға жауап береді 1 балл Ойын мазмұндайды 1 балл |
Ашық сұрап-жауаптар |
|
|
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Сабақты қорытындылау. Сұрақ-жауап «Аяқталмаған сөйлем» «Мұғалімге жеделхат»
|
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
Ауызша мадақтау |
Рефлексия парағы |
|
|
шағым қалдыра аласыз














