Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: Ø Психологиялық дайындық Ой түрткі - Біз неге энергия, Қуат топтарына бөліндік? - Біз бүгін үнемдеу туралы айтамыз. - Энергияны қалай үнемдейміз? |
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. |
Сабаққа белсене қатысқан оқушыларды мараттау |
Слайд, көрнекіліктер |
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
(Ұ) Ақпараттық шолу.
|
Электр энергиясын үнемдеудің тиімді тәсілдері: 1. Күнделікті үйде өз есептеу құралы арқылы кей электр құралдары көп электр энергиясын жұмсайды, соны талдау жасап, ол тауардан бас тарту керек. 2. Егер үйде ескі электр желілері болса, тез арада ауыстыру керек, бұл электр энергиясын үнемдеуге бірден-бір көмегін тигізеді. 3. Жарықтану деңгейін туралап отыратын құралдармен жабдықтау. 4. Ғимараттан шыққанда жарықты өшіру керек. Біз ойлаймыз 20-30 минут қосулы болса еш нәрсе болмайды деп, оған жол бермеуіміз керек. 5. Құралдарды ток көзіне еш уақытта қалдыруға болмайды. 6. Жаңа техника алған кезде оның қуаты мен энергияны тиімді пайдалану класына қарау керек, бұл отбасы бюджетіне әсері болуы әбден мүмкін. Әр күні электр қуатын үнемдеудің ең болмаса бір тәсілін пайдаланып көрсеңіз Сіз үнемді сезінетін болсасыз. |
Сабаққа белсене қатысқан оқушыларды мараттау |
Жұмыс дәптері, көрнекіліктер |
|
Сабақтың ортасы |
Ø Топпен жұмыс |
«Мен қалай үнемдеймін?» эссе жазу «Мен қалай үнемдеймін?» сурет салу |
Сабаққа белсене қатысқан оқушыларды мараттау |
Плакаттар, маркер |
|
|
Есіңізде болсын! Түртіп алып отырыңыз |
Кез келген затты сатып алғанда, жазып отыратын кітапша арнаңыз. Тіпті, жолыңызға кеткен 50 тиынды да түртіп алыңыз. Аптаның не айдың соңында кітапшаңызды ашып қараңыз. Бұл өз-өзіңізге есеп беруді үйретеді. Кейін босқа кеткен ақшаңызға ішіңіз күйіп, ақшаны үнемдеуге дағдылана бастайсыз. 2. Су мен қуат көзін үнемдеңіз Жуынуға кем дегенде 3 минут кетеді. Осы уақыт ішінде крандағы қанша су бостан-босқа ағып кететініне назар салыңыз. Тіс шайғанда, кранды тыйып қойыңыз. Керек кезде ғана, кранды ағытып тұруға үйреніңіз. Краныңыз бұзыла бастаса, дереу жөндетуге асығыңыз. Себебі, кран бұзылғанда, көп су текке ағып кетеді. Түнде жатарда бөлмелерді аралап, жарықтың сөнгенін қадағалаңыз. Жарықты жағып қойып, ұйықтап кететін кездер әлбетте, аз емес. Міне, дәл осы сәттер қалтаңызды жаймен жұқарта береді. Сондай-ақ, қуат көзін керек ететін заттарды пайдалағанда да, мұқият болыңыз. Мысалы, үтіктеп отырғанда, телефон шырылдаса, үтікті суырып барып, телефонға жүгіріңіз. 3. Тамақ сатып алғанда... Зерттеушілердің айтуынша, әлемдегі адамдардың басым көпшілігі тамақты тоңазытқышқа сақтап қойып, кейін оны пайдаланбай-ақ, лақтыра салады екен. Пайдасыз болып қалған соң, лақтырмағанда қайтсін?! Яғни, көп тамақ сатып алған соң, азық таусылғанша сақталып тұрған тамақтар жеуге жарамсыз болып қалады. Мысалы, қарапайым картопты көп етіп алсаңыз, мөшектің астында қалып қойған картоптар күн өткен сайын шіри береді. Кейін оны пайдаланбай-ақ, лақтыруға тура келеді. Сондықтан, тамақ сатып алғанда өте ұқыпты болыңыз. 4. Өз-өзіңізге шектеу қоя біліңіз Қарныңыз аш болса, басқа әңгіме, ал қарныңыз тоқ болса, тәтті алмаға қызығып, оны сатып алмаңыз. Кез келген затты сатып алмас бұрын, бағаларын салыстырыңыз. Бұл сіздің сараңдығыңыз емес, сауаттылығыңыз. |
Сабаққа белсене қатысқан оқушыларды мараттау |
А4 парақ, көрнекіліктер |
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
Қорытындылау. Ø Ой Бөлісіу: «Электр қуатын қалай үнемдеймін? » Ø Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек» |
Балалар бүгін біз не
үйрендік? |
Сабаққа белсене қатысқан оқушыларды мараттау |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
12. 25.11.24 «Суды,тамақты энергияны үнемді тұтыну» (1)
12. 25.11.24 «Суды,тамақты энергияны үнемді тұтыну» (1)
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: Ø Психологиялық дайындық Ой түрткі - Біз неге энергия, Қуат топтарына бөліндік? - Біз бүгін үнемдеу туралы айтамыз. - Энергияны қалай үнемдейміз? |
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. |
Сабаққа белсене қатысқан оқушыларды мараттау |
Слайд, көрнекіліктер |
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
(Ұ) Ақпараттық шолу.
|
Электр энергиясын үнемдеудің тиімді тәсілдері: 1. Күнделікті үйде өз есептеу құралы арқылы кей электр құралдары көп электр энергиясын жұмсайды, соны талдау жасап, ол тауардан бас тарту керек. 2. Егер үйде ескі электр желілері болса, тез арада ауыстыру керек, бұл электр энергиясын үнемдеуге бірден-бір көмегін тигізеді. 3. Жарықтану деңгейін туралап отыратын құралдармен жабдықтау. 4. Ғимараттан шыққанда жарықты өшіру керек. Біз ойлаймыз 20-30 минут қосулы болса еш нәрсе болмайды деп, оған жол бермеуіміз керек. 5. Құралдарды ток көзіне еш уақытта қалдыруға болмайды. 6. Жаңа техника алған кезде оның қуаты мен энергияны тиімді пайдалану класына қарау керек, бұл отбасы бюджетіне әсері болуы әбден мүмкін. Әр күні электр қуатын үнемдеудің ең болмаса бір тәсілін пайдаланып көрсеңіз Сіз үнемді сезінетін болсасыз. |
Сабаққа белсене қатысқан оқушыларды мараттау |
Жұмыс дәптері, көрнекіліктер |
|
Сабақтың ортасы |
Ø Топпен жұмыс |
«Мен қалай үнемдеймін?» эссе жазу «Мен қалай үнемдеймін?» сурет салу |
Сабаққа белсене қатысқан оқушыларды мараттау |
Плакаттар, маркер |
|
|
Есіңізде болсын! Түртіп алып отырыңыз |
Кез келген затты сатып алғанда, жазып отыратын кітапша арнаңыз. Тіпті, жолыңызға кеткен 50 тиынды да түртіп алыңыз. Аптаның не айдың соңында кітапшаңызды ашып қараңыз. Бұл өз-өзіңізге есеп беруді үйретеді. Кейін босқа кеткен ақшаңызға ішіңіз күйіп, ақшаны үнемдеуге дағдылана бастайсыз. 2. Су мен қуат көзін үнемдеңіз Жуынуға кем дегенде 3 минут кетеді. Осы уақыт ішінде крандағы қанша су бостан-босқа ағып кететініне назар салыңыз. Тіс шайғанда, кранды тыйып қойыңыз. Керек кезде ғана, кранды ағытып тұруға үйреніңіз. Краныңыз бұзыла бастаса, дереу жөндетуге асығыңыз. Себебі, кран бұзылғанда, көп су текке ағып кетеді. Түнде жатарда бөлмелерді аралап, жарықтың сөнгенін қадағалаңыз. Жарықты жағып қойып, ұйықтап кететін кездер әлбетте, аз емес. Міне, дәл осы сәттер қалтаңызды жаймен жұқарта береді. Сондай-ақ, қуат көзін керек ететін заттарды пайдалағанда да, мұқият болыңыз. Мысалы, үтіктеп отырғанда, телефон шырылдаса, үтікті суырып барып, телефонға жүгіріңіз. 3. Тамақ сатып алғанда... Зерттеушілердің айтуынша, әлемдегі адамдардың басым көпшілігі тамақты тоңазытқышқа сақтап қойып, кейін оны пайдаланбай-ақ, лақтыра салады екен. Пайдасыз болып қалған соң, лақтырмағанда қайтсін?! Яғни, көп тамақ сатып алған соң, азық таусылғанша сақталып тұрған тамақтар жеуге жарамсыз болып қалады. Мысалы, қарапайым картопты көп етіп алсаңыз, мөшектің астында қалып қойған картоптар күн өткен сайын шіри береді. Кейін оны пайдаланбай-ақ, лақтыруға тура келеді. Сондықтан, тамақ сатып алғанда өте ұқыпты болыңыз. 4. Өз-өзіңізге шектеу қоя біліңіз Қарныңыз аш болса, басқа әңгіме, ал қарныңыз тоқ болса, тәтті алмаға қызығып, оны сатып алмаңыз. Кез келген затты сатып алмас бұрын, бағаларын салыстырыңыз. Бұл сіздің сараңдығыңыз емес, сауаттылығыңыз. |
Сабаққа белсене қатысқан оқушыларды мараттау |
А4 парақ, көрнекіліктер |
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
Қорытындылау. Ø Ой Бөлісіу: «Электр қуатын қалай үнемдеймін? » Ø Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек» |
Балалар бүгін біз не
үйрендік? |
Сабаққа белсене қатысқан оқушыларды мараттау |
|
шағым қалдыра аласыз















