Тақырып бойынша 11 материал табылды

12 сәуір – Ғарышкерлер күні «Байқоңырдан басталған сапар»

Материал туралы қысқаша түсінік
12 сәуір – Ғарышкерл ер күні «Байқоңырдан басталған сапар» тәрбие сағаты қысқа мерзімді жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қаралды:

Тәрбие сағаты

12 сәуір – Ғарышкерлер күні «Байқоңырдан басталған сапар»

Қауіпсіздік сабағы (10 минут) «Халықаралық көмек көрсету белгілері»

Күні

13.04.26 ж

Сынып жетекші:

Алиева Айдана

Сынып 6 Ә

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың мақсаты:

Оқушыларды ғарышқа, ғарышкерлердің тарихы мен ғарыш саласындағы жетістіктерге қызықтыру.

Ғарыш саласындағы алғашқы жетістіктер мен адамзаттың ғарышқа ұшуы туралы білім беру.

Қазақстанның ғарыш саласындағы жетістіктерін көрсету.

Құндылықтарды дарыту

Ғарыш туралы сабақ оқушылардың ғылымға деген қызығушылығын оятады. Олар ғарыштың кеңдігін, ғылыми жетістіктер мен адамзаттың ғарышқа ұшу тарихын түсінуге мүмкіндік алады.

Ғарыш әлемі тек қана ғылыми білімді ғана емес, сондай-ақ ой-өрісті кеңейтуге, жаңа идеялар мен тұжырымдамаларды қабылдауға да ықпал етеді.

Апта дәйексөзі

Еңбек жай ғана қызмет емес, адам болмысының айнасы

Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Мұғалім әрекеті


Оқушы әрекеті

Ресурстар


Ұйымдастыру кезеңі (17 мин)


Оқушылармен сәлемдесу.

Сабақтың тақырыбын хабарлау.

Ғарышкерлер күні туралы қысқаша түсінік беру.

Ғарышкерлер күніның тарихы: 1961 жылы 12 сәуірде Юрий Гагарин алғашқы рет ғарышқа ұшты. Осы күнді дүниежүзі ғарышкерлер күні ретінде атап өтеді.

Мұғалімнің сөзі:

«Сәлеметсіздер ме, балалар! Бүгін біз ғарышкерлер күніне арналған ерекше сабақ өткіземіз. 12 сәуір — адамзаттың ғарышқа ұшқан алғашқы қадамы мен ғарышкерлердің ерліктерін еске алатын күн. Бұл сабақта біз ғарышқа қатысты қызықты ақпараттарды үйреніп, ғарышкерлердің рөлі мен Қазақстанның ғарыш саласындағы жетістіктері туралы сөйлесетін боламыз.»

Мұғалімнің әрекеті:

Сабақтың тақырыбын тақтаға жазып, балалардың назарын жинайды.

Оқушылардың осы күнге қатысты не білетінін сұрайды.

Мұғаліммен амандасады.


Сабақтың басында оқушылар мұғалімнің ғарышқа қатысты сұрақтарына жауап береді, өздерінің бұрыннан білетін ақпараттарын бөліседі.Оқушылар өздерін қызықтыратын ғарыш тақырыбы бойынша пікірлерін білдіріп, өздері білетін ғарышкерлер мен ғарыш туралы деректерді айтады.

Мұғалімнің айтқан ақпаратын тыңдап, оны талқылайды. Ғарышкерлердің өмірі мен ғарышқа ұшуы туралы ақпаратты бөлісіп, оның маңыздылығын түсінуге тырысады.

Оқушылар мұғалімнің сұрағына жауап бере отырып, ғарышкердің қандай қасиеттері болу керектігін талқылайды: «Ғарышкер қандай болу керек?» немесе «Ғарышқа ұшу үшін қандай дайындық қажет?» деген сияқты сұрақтарға жауап береді.










Видеороликтер.

Ғарышкерлер туралы кітаптар немесе интернет деректері. Суреттер мен графиктер.











Сабақ ортасы (10 мин)







Қауіпсіздік сабағы.

«Халықаралық көмек көрсету белгілері»

Сабақтың мақсаты: оқушыларды көмекке шақыратын белгі қимылдарымен таныстыру.

Негізгі міндеттер:

Көмек көрсету сигналдарын тану үшін білім, білік және дағдыларды қалыптастыру.

Өз өміріңізге және айналаңыздағыларға жауапкершіліктерін арттыру және апат сигналдарын тану қабілетін дамыту.

Өз өміріңізге және айналаңыздағыларға жауапкершілік сезімін дамыту.

Материалдар: осы тақырып бойынша иллюстрациялар, көмекші қимылдармен еске түсіру.

Сабақ барысы

1. Кіріспе (2 минут) Сәлемдесу:

Педагог оқушылармен амандасып, сабақтың тақырыбын, мақсатын айтады Халықаралық көмек қимылдары туралы талқылау. 2. Негізгі бөлім (6 минут) Ұғымдарды түсіндіру:


Халықаралық көмек сигналы адамдарға қауіп төніп тұрғанын білдіріп қана қоймай, өмірін сақтап қалуға көмектеседі. Зорлық-зомбылыққа ұшыраған немесе олардың өміріне қауіп төндіретін жағдайлардағы өмірін сақтап қалуға есте сақтау сигналы ұсынады.

Апаттық сигналдар, оларды беру әдістері және оларға жауаптар.

Сигналдарды не үшін білу керек екенін және олар қандай жағдайларда қолданылатынын түсіндіріңіз.

Жалған сигнал беруге қатаң тыйым салынады.

3. Қорытынды (2 минут). Ережелерді қайталау Сабақта алынған ақпарат сізге пайдалы болды ма? Пайдалы сілтеме:

https://youtu.be/ls8ZVr8Shtw?si=jTPGxiPDO_ClM5cr

Сабақтың басында оқушылар мұғалімнің көмек көрсету белгілеріне қатысты сұрақтарына жауап береді, өздерінің бұрыннан білетін ақпараттарын бөліседі.












Ортасы (15 мин)


Қызықты фактілер мен бейнемазмұн:

Юрий Гагариннің ғарышқа ұшу кезіндегі қысқаша деректі бейнемазмұн.

Қазақстан ғарышкерлері туралы видео немесе суреттер көрсету.

Мұғалімнің сөзі:

«Қазақстан да ғарыш саласында үлкен жетістіктерге жетті. 1991 жылы Тоқтар Әубәкіров ғарышқа ұшып, Қазақстанның ғарыш саласындағы алғашқы жетістігін белгіледі. 2015 жылы Айдын Айымбетов ғарышқа барып, Қазақстанның ғарыш саласындағы жаңа дәуірін бастады. Бұл – тек еліміздің жетістігі ғана емес, бүкіл әлем үшін үлкен маңызға ие болды.»

Тоқтар Әубәкіров пен Айдын Айымбетовтың ғарышқа ұшқан сәттерін бейнемазмұнда көрсету немесе суреттерін көрсету.

Оқушылармен Қазақстан ғарышкерлерінің жетістіктерін талқылап, олардың Қазақстан үшін маңыздылығын түсіндіру.

«Енді біз ғарышкерлер мен ғарышқа қатысты қызықты ақпараттарды топта талқылаймыз. Әр топқа ғарышқа ұшу туралы белгілі бір ғарышкер туралы тапсырма беремін. Сіздер осы ғарышкердің жетістіктерін, оның ғарышқа ұшу барысындағы рөлін айтып бересіздер. Топтар өздерінің жұмыстары туралы қорытынды жасап, бәрімізбен бөліседі.»

Оқушыларды үш топқа бөліп, әр топқа тапсырма беру.

Топтарға ақпаратты табуға арналған қажетті құралдар (кітап, интернет, видеолар) ұсыну.

Топтардың презентацияларын тыңдап, әрқайсысына кері байланыс беру.



Оқушылар 3 топқа бөлініп, әр топқа белгілі бір ғарышкер немесе ғарыш саласындағы маңызды оқиға туралы тапсырма беріледі.

Әр топ ғарышкердің жетістіктері, ғарышқа ұшу тарихы, ғарышкерлердің ролі туралы мәлімет жинап, сол ақпаратты басқа топтарға түсіндіреді.

Оқушылар топ ішінде ақылдасып, ақпаратты талдайды және презентация түрінде қорытынды дайындайды.

Мақсаты:

Топтық жұмыс арқылы ақпарат жинау және оны жүйелеп, қорытынды жасау.

Оқушылардың командалық жұмыс дағдыларын дамыту, жауапкершілік сезімін арттыру.

Топтар жинаған ақпараттарын сынып алдында презентация түрінде қорғап, әр топ ғарышкер туралы немесе ғарыш тақырыбы бойынша өз зерттеулерін ұсынады.

Оқушылар тақырыпты түсінікті әрі қызықты етіп жеткізіп, өз пікірлерін білдіреді.


Оқушылар ғарышкерлердің қоғамдағы рөлі мен адамзат үшін маңыздылығын талқылайды. Олар ғарышкерлердің жетістіктерінің әлемдік деңгейде қандай өзгерістерге алып келгенін айтуға тырысады.

Оқушылар «Ғарышқа ұшу адамзат үшін қандай маңызға ие?» деген сұраққа жауап береді.

Видеороликтер.

Ғарышкерлер туралы кітаптар немесе интернет деректері.

Суреттер мен графиктер.






Видеороликтер.

Ғарышкерлер туралы кітаптар немесе интернет деректері.

Суреттер мен графиктер.



Соңы

3 мин


«Бүгінгі сабақта біз ғарыш туралы, ғарышкерлердің жетістіктері мен Қазақстан ғарышкерлері туралы көп мәлімет алдық. Сіздер қандай жаңа ақпарат білдіңіздер? Ғарышқа деген көзқарасымыз қалай өзгерді?»

Мұғалімнің әрекеті:

Оқушылардың жауаптарын тыңдап, олардың пікірлерін бағалау.

Сабақтың қорытындысын шығарып, балаларға жеке жетістіктерін атап өту.



Сабақ соңында оқушылар өздерінің алған білімдері туралы қорытынды жасап, сабақ туралы пікірлерін айтады. Олар өздері үшін ең қызықты ақпаратты немесе ең қиын сұрақты бөлісіп, сабақта не үйренгендерін айтады.




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
01.06.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12