|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
4А. Теңдеу және теңсіздік, өрнек |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 4 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№136 Теңдеулер. Теңдеулерді түрлендіру тәсілмен шешу |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.1.1 санды және әріпті өрнектерді түрлендіру; 4.4.1.3** теңдеулер мен теңсіздіктерді шешуде жиындардың қиылысуы мен бірігуінің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
- санды және әріпті өрнектерді түрлендіру тәсілімен шешеді; -теңдеулер мен теңсіздіктерді шешуде жиындардың қиылысуы мен бірігуінің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін қолдана алады. |
|||||
|
Құндылықтар дарыту |
Еңбек пен шығармашылық құндылықтарын дарыту |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы 10 мин |
І. Психологиялық дайындық Қал қалай? – Осылай! (Бас бармағын көтереді). Жүріс қалай? – Осылай! (Алақанда екі саусақпен «адымдайдыы»). Жүгіріс ше? Осылай! (Қолдарын шынтағынан бүгіп, жүгіргендегідей етіп қозғалтады). Түнгі ұйқы?– Осылай! (Қолдарын бетінің астына салып, бастарын түсіреді).Аласың ба? -Осылай! (Қолдарымен қармайтын əрекеттер жасайды). Бергенде ше? Осылай! (Қолдарымен бір затты беріп тұрғандай қозғалтады). Ойын қалай? Осылай! (Езулерін ауаға толтырып, оларды алақандарымен ұрады). Ұрысқанда? – Осылай! (Саусағымен көршісін қорқытады) ІІ.Өткен сабақты бекіту. «Woorwall» қосымшасы арқылы өткен сабақты еске түсіру Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау |
Оқушылар психологиялық ахуалын тудыру үшін жаттығу жасау Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. Керемет! Жарайсыздар! |
Слайд 1
Слайд 2 |
||
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ Түсіндірме жұмысы. Күрделі теңдеу шешу жаднамасын есімізге түсіреміз. • Амалдың белгісіз компонентін тап. • Амалдың белгісіз компонентін табу ережесін есіңе түсір және қолдан. • Есептеулерді орында және теңдеуді ықшамда. • Берілген теңдеуді қарапайым теңдеумен алмастыр және оны шеш. • Теңдеудің түбірін тап және тексер. • Теңдеудің шешімін жаз. Есіңізде болсын! Егер түрлендіруді теңдеудің сол немесе оң жағында жүргізуге болатын болса, онда алдымен өрнек жеңілдетіледі, содан кейін теңдеу шешіледі 1-тапсырма (Ұ.Ж) №1 Ғаламшарлдың астына жазылған өрнектерге кестедегі жауаптардан жұбын тапсаң, сен Күн жүйесіндегі ғаламшардың атауын білетін боласың.
52а+32а-4=84а-4 Уран 100*3=30а Нептун 25а+35а-20а=40а Шолпан 10а-а+7а=16а Жер 42х-24х+2=18х+2 Марс 52 х+32х-4=84х-4 Меркурий 4х*6*10=240х Юпитер 8*х*9=72х Сатурн ЕБҚ тапсырмасы Теңдеуді шешеді а) х . 8 = 310 – 102; 2-тапсырма. Тақтамен жұмыс №2 Тапсырманы орында А) Теңдеуді шеш 5x + 2x = 49 Теңдеудің сол жағын жеңілдетуге болады. Мұны істейік. 7x = 49 Енді қарапайым теңдеуді белгісіз факторды табу ережесі бойынша шешейік. x = 49 : 7 x = 7 Тексеру. 5 ∙ 7 + 2 ∙ 7 = 49 35 + 14 = 49 49 = 49 Ә)Теңдеулердің сол жағын ықшамдай отырып, шешуін тап. 25 у+75 у=800 450а-300а=600 100у=800 150а=600 У=800:100 а=600:150 У=8 а=4 25*8+75*8=800 450*4-300*4=600 800=800 600=600 ЕБҚ тапсырмасы
3-тапсырма №3 Есеп бойынша теңдеудің қалай құрылғанына қара. Оны шеш. x + 9x = 8 000 10x = 8 000 x = 8 000:10 x =800 тг (плакаттың бағасы) 800+9*800=8000 8000=8000 Макет 9х теңге болғандықтан, 9*800=7200 тг( макеттің бағасы) 800+7200=8000 тг (екеуі бірге) 4-тапсырма. Топтық жұмыс №5 Теңдеулерді тәсілдердің бірімен шеш. 2*(100+х)=400 700:у-2=5 100+х=400:2 700:у=5+2 100+х=200 700:у=7 Х=200-100 у=700:7 Х=100 у=100 2*(100+100)=400 700:100-2=5 200+(b+400)=1000 (800+x)-300=600 5-тапсырма Шығармашылық жұмыс №6 Рим цифрларын есіңе түсір. Оның көмегімен 2,3,5,7,9,10 12 сандарын жазып көр. Қосымша ақпарат көздерін пайдалан. Досыңа жазғаныңды оқуды ұсын. 5-V 6 7-VII6 9-IX6 10-X6 12-XII Саралау а) 7000-ды неше есе кемітсе 1000 болады? ә) 4500 санынан 40-қа артық санды тап. б) Қай санды 300-ге бөлсе 3-ке тең болады? в) 50000 саны 1000-нан неше есе артық? г) 9800 санынан қай санды азайтса 8600 болады? |
Ғаламшарлдың астына жазылған өрнектерге кестедегі жауаптардан жұбын табады, Күн жүйесіндегі ғаламшардың атауын біледі. Қарапайым теңдеуді белгісіз факторды табу ережесі бойынша шешуді үйренеді. Теңдеулердің сол жағын ықшамдай отырып, шешуін табады. Есеп бойынша теңдеудің қалай құрылғанына қарап ,оны шешеді. Теңдеулерді тәсілдердің бірімен шеш. Рим цифрларын есіңе түсіреді. Оның көмегімен 2,3,5,7,9,10 12 сандарын жазады. |
Дескриптор: - Ғаламшарлдың астына жазылған өрнектерге кестедегі жауаптардан жұбын табады;(1б -Күн жүйесіндегі ғаламшардың атауын атайды.(1б) Дескриптор: -Теңдеуді шешеді;(1б) - Теңдеулердің сол жағын ықшамдайды;(1б) -шешуін табады.(1б) Дескриптор: - Есеп бойынша теңдеудің қалай құрылғанын анықтайды;(1б) - Теңдеуді шешеді;(1б) Дескриптор: - Теңдеулерді тәсілдердің бірімен шешеді.(1б) Дескриптор: - Рим цифрларын есіңе түсіреді;(1б) - Оның көмегімен 2,3,5,7,9,10 12 сандарын жазады.(1б) |
Слайд 3 Слайд 4 Слайд 5 Слайд 6 Слайд 7 Слайд 8 Слайд 9 |
||
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту. «Woorwall» қосымшасы арқылы сабақты бекіту Үйге тапсырма .№8 27-бет Рефлексия Рефлексия Рефлексия Оқушыларға сабақ барысында қиындық тудырған тапсырмалар туралы сұрау. Қай тапсырманы орындау жеңіл болғанын сұрау. Сыныпта барлық тапсырма түсінікті болған оқушыларды тақтаның алдына шығуларын, ортаға сабақ барысында қиындық туындаған оқушылар, сынып бөлмесінің соңына әлі де көмек керек болатын оқушылардың тұруын сұрау. – Мақсатқа жете алдыңдар ма? – Қиындық туындады ма? – Сол қиындықтарды жеңе алдың ба? – Бүгінгі сабақ несімен қызықты болды? |
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды |
Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
Слайд 10 Слайд 11 |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№136 Теңдеулер. Теңдеулерді түрлендіру тәсілмен шешу ҚМЖ 4-сынып
№136 Теңдеулер. Теңдеулерді түрлендіру тәсілмен шешу ҚМЖ 4-сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
4А. Теңдеу және теңсіздік, өрнек |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 4 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№136 Теңдеулер. Теңдеулерді түрлендіру тәсілмен шешу |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.1.1 санды және әріпті өрнектерді түрлендіру; 4.4.1.3** теңдеулер мен теңсіздіктерді шешуде жиындардың қиылысуы мен бірігуінің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
- санды және әріпті өрнектерді түрлендіру тәсілімен шешеді; -теңдеулер мен теңсіздіктерді шешуде жиындардың қиылысуы мен бірігуінің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін қолдана алады. |
|||||
|
Құндылықтар дарыту |
Еңбек пен шығармашылық құндылықтарын дарыту |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы 10 мин |
І. Психологиялық дайындық Қал қалай? – Осылай! (Бас бармағын көтереді). Жүріс қалай? – Осылай! (Алақанда екі саусақпен «адымдайдыы»). Жүгіріс ше? Осылай! (Қолдарын шынтағынан бүгіп, жүгіргендегідей етіп қозғалтады). Түнгі ұйқы?– Осылай! (Қолдарын бетінің астына салып, бастарын түсіреді).Аласың ба? -Осылай! (Қолдарымен қармайтын əрекеттер жасайды). Бергенде ше? Осылай! (Қолдарымен бір затты беріп тұрғандай қозғалтады). Ойын қалай? Осылай! (Езулерін ауаға толтырып, оларды алақандарымен ұрады). Ұрысқанда? – Осылай! (Саусағымен көршісін қорқытады) ІІ.Өткен сабақты бекіту. «Woorwall» қосымшасы арқылы өткен сабақты еске түсіру Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау |
Оқушылар психологиялық ахуалын тудыру үшін жаттығу жасау Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. Керемет! Жарайсыздар! |
Слайд 1
Слайд 2 |
||
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ Түсіндірме жұмысы. Күрделі теңдеу шешу жаднамасын есімізге түсіреміз. • Амалдың белгісіз компонентін тап. • Амалдың белгісіз компонентін табу ережесін есіңе түсір және қолдан. • Есептеулерді орында және теңдеуді ықшамда. • Берілген теңдеуді қарапайым теңдеумен алмастыр және оны шеш. • Теңдеудің түбірін тап және тексер. • Теңдеудің шешімін жаз. Есіңізде болсын! Егер түрлендіруді теңдеудің сол немесе оң жағында жүргізуге болатын болса, онда алдымен өрнек жеңілдетіледі, содан кейін теңдеу шешіледі 1-тапсырма (Ұ.Ж) №1 Ғаламшарлдың астына жазылған өрнектерге кестедегі жауаптардан жұбын тапсаң, сен Күн жүйесіндегі ғаламшардың атауын білетін боласың.
52а+32а-4=84а-4 Уран 100*3=30а Нептун 25а+35а-20а=40а Шолпан 10а-а+7а=16а Жер 42х-24х+2=18х+2 Марс 52 х+32х-4=84х-4 Меркурий 4х*6*10=240х Юпитер 8*х*9=72х Сатурн ЕБҚ тапсырмасы Теңдеуді шешеді а) х . 8 = 310 – 102; 2-тапсырма. Тақтамен жұмыс №2 Тапсырманы орында А) Теңдеуді шеш 5x + 2x = 49 Теңдеудің сол жағын жеңілдетуге болады. Мұны істейік. 7x = 49 Енді қарапайым теңдеуді белгісіз факторды табу ережесі бойынша шешейік. x = 49 : 7 x = 7 Тексеру. 5 ∙ 7 + 2 ∙ 7 = 49 35 + 14 = 49 49 = 49 Ә)Теңдеулердің сол жағын ықшамдай отырып, шешуін тап. 25 у+75 у=800 450а-300а=600 100у=800 150а=600 У=800:100 а=600:150 У=8 а=4 25*8+75*8=800 450*4-300*4=600 800=800 600=600 ЕБҚ тапсырмасы
3-тапсырма №3 Есеп бойынша теңдеудің қалай құрылғанына қара. Оны шеш. x + 9x = 8 000 10x = 8 000 x = 8 000:10 x =800 тг (плакаттың бағасы) 800+9*800=8000 8000=8000 Макет 9х теңге болғандықтан, 9*800=7200 тг( макеттің бағасы) 800+7200=8000 тг (екеуі бірге) 4-тапсырма. Топтық жұмыс №5 Теңдеулерді тәсілдердің бірімен шеш. 2*(100+х)=400 700:у-2=5 100+х=400:2 700:у=5+2 100+х=200 700:у=7 Х=200-100 у=700:7 Х=100 у=100 2*(100+100)=400 700:100-2=5 200+(b+400)=1000 (800+x)-300=600 5-тапсырма Шығармашылық жұмыс №6 Рим цифрларын есіңе түсір. Оның көмегімен 2,3,5,7,9,10 12 сандарын жазып көр. Қосымша ақпарат көздерін пайдалан. Досыңа жазғаныңды оқуды ұсын. 5-V 6 7-VII6 9-IX6 10-X6 12-XII Саралау а) 7000-ды неше есе кемітсе 1000 болады? ә) 4500 санынан 40-қа артық санды тап. б) Қай санды 300-ге бөлсе 3-ке тең болады? в) 50000 саны 1000-нан неше есе артық? г) 9800 санынан қай санды азайтса 8600 болады? |
Ғаламшарлдың астына жазылған өрнектерге кестедегі жауаптардан жұбын табады, Күн жүйесіндегі ғаламшардың атауын біледі. Қарапайым теңдеуді белгісіз факторды табу ережесі бойынша шешуді үйренеді. Теңдеулердің сол жағын ықшамдай отырып, шешуін табады. Есеп бойынша теңдеудің қалай құрылғанына қарап ,оны шешеді. Теңдеулерді тәсілдердің бірімен шеш. Рим цифрларын есіңе түсіреді. Оның көмегімен 2,3,5,7,9,10 12 сандарын жазады. |
Дескриптор: - Ғаламшарлдың астына жазылған өрнектерге кестедегі жауаптардан жұбын табады;(1б -Күн жүйесіндегі ғаламшардың атауын атайды.(1б) Дескриптор: -Теңдеуді шешеді;(1б) - Теңдеулердің сол жағын ықшамдайды;(1б) -шешуін табады.(1б) Дескриптор: - Есеп бойынша теңдеудің қалай құрылғанын анықтайды;(1б) - Теңдеуді шешеді;(1б) Дескриптор: - Теңдеулерді тәсілдердің бірімен шешеді.(1б) Дескриптор: - Рим цифрларын есіңе түсіреді;(1б) - Оның көмегімен 2,3,5,7,9,10 12 сандарын жазады.(1б) |
Слайд 3 Слайд 4 Слайд 5 Слайд 6 Слайд 7 Слайд 8 Слайд 9 |
||
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту. «Woorwall» қосымшасы арқылы сабақты бекіту Үйге тапсырма .№8 27-бет Рефлексия Рефлексия Рефлексия Оқушыларға сабақ барысында қиындық тудырған тапсырмалар туралы сұрау. Қай тапсырманы орындау жеңіл болғанын сұрау. Сыныпта барлық тапсырма түсінікті болған оқушыларды тақтаның алдына шығуларын, ортаға сабақ барысында қиындық туындаған оқушылар, сынып бөлмесінің соңына әлі де көмек керек болатын оқушылардың тұруын сұрау. – Мақсатқа жете алдыңдар ма? – Қиындық туындады ма? – Сол қиындықтарды жеңе алдың ба? – Бүгінгі сабақ несімен қызықты болды? |
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды |
Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
Слайд 10 Слайд 11 |
||
шағым қалдыра аласыз














