2024-2025 оқу жылына арналған
Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жүктеп алғыңыз келеді ме?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған
Материалдар / №140 Есепті шығаруда санды және әріпті өрнектерді қолдану ҚМЖ 4-сынып

№140 Есепті шығаруда санды және әріпті өрнектерді қолдану ҚМЖ 4-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
№140 Есепті шығаруда санды және әріпті өрнектерді қолдану ҚМЖ 4-сынып
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады



Пәні:

Математика

Бөлім:

4А. Теңдеу және теңсіздік, өрнек

Педагогтің аты-жөні:

Білім беру ұйымының атауы

Күні:


Сынып: 4 « »

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

140 Есепті шығаруда санды және әріпті өрнектерді қолдану

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.2.1.6 бөлімдері бірдей жай бөлшектері бар өрнектердің мәндерін салыстыру;

4.2.1.7 төрт амалдан артық жақшалы және жақшасыз өрнектерде арифметикалық амалдардың орындалу тәртібін анықтау, олардың мәнін табу

Сабақтың мақсаты:

- бөлімдері бірдей жай бөлшектері бар өрнектердің мәндерін салыстырады;

- төрт амалдан артық жақшалы және жақшасыз өрнектерде арифметикалық амалдардың орындалу тәртібін анықтау, олардың мәнін тауып есептейді.

Құндылықтар дарыту

Еңбек пен шығармашылық құндылықтарын дарыту

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері:

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

10 мин

І. Психологиялық дайындық

Қал қалай? 

Осылай! (Бас бармағын көтереді).

Жүріс қалай? – Осылай! (Алақанда екі саусақпен «адымдайдыы»).

Жүгіріс ше? Осылай! (Қолдарын шынтағынан бүгіп, жүгіргендегідей етіп қозғалтады).

Түнгі ұйқы?– Осылай! (Қолдарын бетінің астына салып, 

бастарын түсіреді).Аласың ба? 

-Осылай! (Қолдарымен қармайтын əрекеттер жасайды).

Бергенде ше? Осылай! (Қолдарымен бір затты беріп тұрғандай қозғалтады).

Ойын қалай? Осылай! (Езулерін ауаға толтырып, оларды алақандарымен ұрады).

Ұрысқанда? – Осылай! (Саусағымен көршісін қорқытады)

ІІ.Өткен сабақты бекіту.

10

А=6,с=2

96:(а+с)=96:(6+2)96:8=12 топ

12*6=72 (ұл)

12*2=24 (қыз)

Ж:Байқауға 72 ұл, 24 қыз қатысты.

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау

Оқушылар психологиялық ахуалын тудыру үшін жаттығу жасау


Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады.

Ауызша мадақтау» әдісі:

Жарайсың!

Тамаша!

Жақсы!

Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. Керемет!

Жарайсыздар!




Слайд 1













Слайд 2

Ортасы

25 мин

Жаңа сабақ

1-тапсырма.

1Сурет бойынша бөлшектерді жаз. Әрбір сан нені білдіретінін түсіндір. Бөлшектерді екі-екіден салыстыр..

а) < ә) <

2-тапсырма

2 Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу ережесін есіңе түсір. Есепте

+ + = = -( + )= =

-( + )= =

+( - )= + =

- ( + )= - =

-( + )= =

ЕБҚ тапсырмасы

3-тапсырма

3 Салыстыр

+ < + - < -

+ > + + > 4-тапсырма

4 Сандардың бөлігін тап.
1)360000:3*1=120000 360000:10*1=36000

2)420000:3*1=140000 420000:10*1=42000

3)27000:3*1=9000 27000:10*1=2700

4)3000:3*1=1000 3000:10*1=300

5-тапсырма.

5 А) есепте

+ + = - ( + ) = - =

+ + ( - ) = + = =1

+( - ) = = = 1

( - ) - = - = - ( - ) = - =0

6-тапсырма

6Есепті шығар

АShape2 Shape1 )Барлығы – 24 адамнан 3 б.

СShape5 Shape4 Shape3 ылақшылар - ?, б.

СShape6 ырлаушылар - ?, б.

Кірпіш қалаушылар -?

Ш:1)24*3=72 (барлық адам саны)

2)72:4*1=18 (сылақшылар)

3)18:9*4=8 (сырлаушылар)

4)72-18=54 (кірпіш қалаушылар)

Ж:Бригадада 54 кірпіш қаалушы болды.

Ә) Ш:1)36*3=108 (барлығы)

2)108:4*1=27 (мұғалімдер)

3)27:9*4=12 (ер мұғалімдер)

4)108-27=81 (оқушылар)

Ж:Автобуста 81 оқушы болды.

ЕБҚ тапсырмасы

7-тапсырма

7 Салыстыр

тәул > 340 мин м < м

сағ < 35 мин тәул < 12 сағ

тәул = 12 сағ m = 250 кг

м < 60 см км = 200 м

8-тапсырма.

8 Сызба бойынша санды өрнектер құр және олардың мәнін тап.

1)(100-28):12*31+114=300

2)(12*12:18*31)*(12*12:18*31)=61504

9-тапсырма

10 Суретте берілген фигуралардың периметрі мен ауданын тап. Жалпы ауданын есепте.

1)а=7 см

в=9 см

S1=? см2

P1= ? см

Ш: S1=а*в=7*9=63 см2

P1=2*(а+в)=2*(7+9)=32 см

Ж:Фигураның периметрі - 32 см , ауданы - 63 см2

2)а=2 см

S2=? см2

P2=? см

Ш: S22=2*2=4 см2

P2=4*а=4*2=8 см

Ж:Фураның ауданы - 4 см2 , периметрі – 8 см.

3)а=8 см

в=11 см

S3=? см2

P3=? См

Ш: S3=а*в=8*11=88 см2

P3=2*(а+в)=2*(8+11)=38 см

Ж:Фигураның ауданы - 88 см2, периметрі – 38 см.

S= S1+ S2+ S363+4+88=155 см2

Фигураның жалпы ауданы - 155 см2

Жұлдызшалар

да берілген тапсырмаларды таңдап алу

арқылы орындайды. Суреттің боялған бөліктері бойынша

бөлшектер жазады.

Оқушылар бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу

ережесін естеріне түсіре отырып, өрнектердің мәндерін

табады. Берілген амалдарды салыстырады



Берілген амалдарды есептейді, жауабын ағашқа теріп

жазады.








Есептерді шығарады.














Уақыт өлшем бірліктеріне берілген есепті салыстырады.










Оқушылар барлық фигуралардың периметрін және ауданын

есептейді.




Оқушылар жалпы ауданын есептейді.

Дескриптор:

-Сурет бойынша бөлшектерді жазып, салыстырады-1б







Дескриптор:

- Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу ережесін есіне түсіріп, есептейді-1б




Дескриптор:

- Берілген амалдарды салыстырады-1б




Дескриптор:

- Сандардың бөлігін табады-1б


Дескриптор:

Берілген амалдарды есептейді-1б







Дескриптор:

-есептердің шартын құрады-1б

-шешуі мен жауабын жазады-1 б










Дескриптор:

-Бөлшектерді салыстырады-1б





Дескриптор:

- Сызба бойынша санды өрнектер құр және олардың мәнін табады-1 б









Дескриптор:

- Суретте берілген фигуралардың периметрі мен ауданын табады-1б



Слайд 3













Слайд 4









Слайд 5






Слайд 6












Слайд 7

















Слайд 8
















Слайд 9

Соңы

10 мин

Сабақты бекіту.

«Woorwall» қосымшасы арқылы сабақты бекіту

Үйге тапсырма №11

(250*560-451*260-10260):192+78036:5006=221

(675252+46010):(20000-19906)*3-259584:48=17611

13

> - > +


< + > -

Рефлексия

Бүгінгі сабақ несімен қызықты болды?






Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды


Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады.

Слайд 10












10 Сәуір 2025
237
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі