Материалдар / §14. Қазақстандағы 1986 жылғы Желтоқсан оқиғасы 2 - сабақ
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

§14. Қазақстандағы 1986 жылғы Желтоқсан оқиғасы 2 - сабақ

Материал туралы қысқаша түсінік
1986жылғы желтоқсан оқиғасының тарихи маңыздылығына баға беру.
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім

Қазақстан қайта құру кезеңінде (1986-1991 жылдар)

Педагогтің Т.А.Ә.

Джақсылықова Разия Джұманиязқызы

Күні:

Қазақстан тарихы

Сынып: 9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

§14. Қазақстандағы 1986 жылғы Желтоқсан оқиғасы 2 - сабақ

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.3.1.5 1986жылғы желтоқсан оқиғасының тарихи маңыздылығына баға беру.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: 1986 жылғы желтоқсан оқиғасының тарихи маңыздылығына баға береді

Оқушылардың басым бөлігі: 1986 жылғы желтоқсан оқиғасына тарихи деректер келтіріп қорытынды жасай алады.

Кейбір оқушылар: Тарихи оқиғаның салдары жөніндегі пікірін шығармашылық тұрғыда көрсетеді

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру. Үй жұмысын сұрау.

Мәтінмен жұмыс: Желтоқсан оқиғасының сипаттама бер

Жыл

ы

Себе-

бі

Сипа-ты

Тари-

хи  маңы-зы














Сұрақтарға жауап береді. Мәтінді оқиды, талқылайды

Әр дұрыс жауап 1 балл

Презентация, оқулық

Сабақтың ортасы

Тапсырма №1 «Қазақ жастарының наразылығы қандай оқиғаға қарсы бағытталды?» сұрағына «Бес саусақ әдісі» арқылы жауап бер.

Тапсырма №2

1

  • Не?

  • (қандай оқиға)

А

  • Коммунистік

  • партияның мемлекет басшысы Д. Қонаевты орнынан алып, Колбинді тағайын-

  • дауы

2

  • Қашан?

  • (қай

  • жылы)

Ә

  • Қазақ жастарын

  • кеңес әскері аяусыз

  • жазалады

3

  • Қайда?

  • (қай

  • жерде)

Б

  • Желтоқсан оқиғасы

4

  • Неге? (себебі)

В

  • Алматыдағы алаңда

5

  • Нәтижесі (салдары)


Г

  • 1986 жылы 17 

  • желтоқсанда



Тапсырма №3 Алған білімдерін қорытындылау, жинақтау, жүйелеу мақсатында «Блум жүйесі» бойынша талқылаймыз.

Шарт

тары

Тапсыр

ма

Түсінік, саралау, мысалдар

Білім



Түсінік, ұғу



Қолдану



Анализ



Синтез



Баға




Тапсырма №4.

Ұлт-азаттық көтерілістерді және Желтоқсан оқиғасын Венн диаграммасы арқылы салыстырып айырмашылықтары мен ұқсастығын анықтап, қорытынды жасау.

Кенесары көтерілісі

Ұқсастық

тары

Желтоқсан оқиғасы




1. Ешбір ұлтқа артықшылық берілмеу.

2. Отаршылар енгізген алым-салықты жою.

3. Орталықтан мемлекеттік билікке қазақ ұлты өкілін тағайындауды талап ету.

4. Патша үкіметі тартып алған жерлерде қазақтарға қайтарып алу

5. Ресей империясының отарлау саясатына берілмеу.

6. Екі көтеріліс те тәуелсіздік жолындағы күрес.

7. Мәскеудегі орталықтан саяси тәуелсіздікті талап ету.

8. Екі көтеріліс те аяусыз жазаланды.

9. Сипаты жағынан стихиялы емес, орталықтанған көтеріліс болды.


Сұрақтарға жауап береді.



Қазақ жастарының наразылығына сипаттама береді.



















Алған білімдерін «Блум жүйесі» бойынша қорынынды -

лайды.



Ұлт-азаттық көтерілістерді

пен Желтоқсан оқиғасын салыстырып айырмашылық-тары мен ұқсастығын анықтайды.

Әр дұрыс жауап 1 балл

Презентация, оқулық

Сабақтың соңы

Рефлексия. «Екі жақты күнделік» әдісі

Ең маңызды мәлімет

Неліктен?






Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлері-

мен өз деңгейлерін бағалайды



А4, конспект





Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!