|
Білім беру ұйымының атауы |
Turan mektebi |
|||||
|
Пәні: |
Ана тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Дыбыс және әріп |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Маханова Д.Б. |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
1 В сынып. |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№15 сабақ. Жуан және жіңішке айтылатын сөздер. Сыйлаймын |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.2.1.2 оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану 1.2.8.2.дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырату; дауысты дыбыстардыі жуан, жіңішке болып бөлінетінін түсіну:; 1.4.1.1.айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді көшіріп жазу және сету, есте сақтау арқылы жазу; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажыратуды үйренеді; дауысты дыбыстардың жуан, жіңішке болып бөлінетінін түсінеді |
|||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Тәртіп – тәрбие бастауы . |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру «Ыстық алақан» әдісі Алақандарын қосып, бір-біріне ыстық лебіздер мен тілектер айтады. Сәттілік тілейді Өткенді пысықтау «Табан-алақан» әдісі Табан мен алақанға жазыған сөздерді оқып, жуан немесе жіңішке айтылып тұрғанын тап Қала, аспан, қар, суық, парта, досым, кетті, жаңбыр, өзен, жыр, төсек, кеше. Тақырыпты ашу
«Ашық микрофон» әдісі Оқулыққа назар аудармастан бұрын оқушылардан «Сыйлаймын» деген сөзді қалай түсінетіндеріңді айт Жаңа тақырып Құндылық мақсаты: Мемлекеттік тілді білу Таныстырылым 1-жаттығу. Өлеңнің авторы жайлы қысқаша мағлұмат беріледі. Шәміл Мұхамеджанов 1931 жылы Қостанай облысы Жангелдин ауданы Торғай ауылында туған. Оқылым. Тыңдалым «Сыйлаймын» өлеңін мұғалім өзі мәнерлеп оқып береді. Өлең соңында берілген сұрақтарға жауап алу. Өлеңдегі қандай бала? Өзің үлкендерді сыйлайсың ба? 2-жаттығу. Тыйым сөздермен жұмыс. Сөздердегі дауысты дыбыстырдың қайсысы жуан, қайсысы жіңішке айтылып тұр? 1.Үлкеннің алдын кеспе 2.Үлкенмен сөз таластырма ЕБҚ «Адасқан әріптер» ойыны Т,с,ө,е,к, н,ү,л, з дыбыстарынан сөздер құрастыр. Төсек, үкен, сөз. ЕҚБ Жуан және жіңішке дыбыс қатарласып келетін сөздерді тап. Үлгі: кітап, елтаңба, Ержан..... Дәптермен жұмыс Мұнда мұғалім қ дыбысының сөздің басында, ортасында, соңында, яғни барлық буынында кездесетінін айтады. Көркем жазу Қ Қ Қ Қ Қ Қ Қ қ қ қ қ қ қ қ қ Сергіту сәті: «Кім нені жақсы көреді?» жаттығу ойыны Балалар нені жақсы көретінін қимылмен көрсетеді. Басқалары соны табады. 3-жаттығу. Суреттердің атауын сәйкестендіріп айтады. Оқушылар өздері құраған сөйлемдерін жазуға да болады. Мысалы: Аю тауда жүреді. Өрмекші күні бойы тынбай тор құрды. Тасбақа ұзақ өмір сүреді. ҚЖ: «Алтын балық» ойыны Оқушыларға жасырын суреттер таратылады. Кімге балық түссе, сол алтын балық болады, оқушы алтын балықтың маскасын киіп, ортаға шығады. Басқа оқушылар оған сұрақтар қояды. Егер жауап бере алмаса, топ мүшелерінің көмектесуіне болады. –Дыбыс деген не? –Неше дауысты дыбыс бар? –Дауыссыз дыбыстарды ата -Жіңішке дауысты дыбыстарды ата. -Жуан айтылатын дыбыстарды білесің бе? т.б Кері байланыс
|
Жақсы сөздер айтуға үйренеді Табан мен алақанды басып, сөздерді оқиды Өз ойларын айтады Автормен танысады Өлеңді дауыстап, тізбектей мәнерлеп оқиды. Тыйым сөздермен танысады Сөз құрастырады Жеке жұмыс жасайды Дәптермен жұмыс жасайды Жасаған қимылдары арқылы бір-бірінің нені жақсы көретінін анықтайды. Суреттердің атауын сәйкестендіреді Ойын ойнайды Кері байланыс жасайды |
Тамаша тілектер айттыңдар! Дескриптор: Сөздердің жуан немесе жіңішке айтылып тұрғанын табады Сөздерді түріне қарай ажырата алады Дескриптор: «Сыйлаймын» деген сөзді қалай түсінетіндерін айтады Сөздердің мағынасын біледі
Дескриптор: Өлең соңындағы сұрақтарға жауап береді. Өз бойларында да осындай жақсы қасиеттердің болуын әңгімелейді. Дескриптор: Тыйым сөздерді түсініп оқып, көшіріп жазады. Берілген сөздердегі дауысты дыбыстың жуан, жіңішке екенін айтады. Тамаша жұмыс!
Дескриптор: Сөздерді көркем жазу емлесін сақтай отырып жазады Дәптермен жұмыс жасау жолдарын біледі
Дескриптор: Суреттердің атауын сәйкестендіріп айтады. Осы сөздерді қатыстырып, сөйлем құрап жазады. Дескриптор: Оқушы сұрақтарға жауап береді Өтіген тақырыптарды біледі
«Әлеуметтік желі» әдісі |
Оқулық https:// adebiportal.kz/ kz/authors/ view/2386
Оқулық Оқулық Кеспе әріптер Жұмыс дәптері Суреттер
Суреттер Кері байланыс тақтасы |
||
Таныстырылым. https:// adebiportal.kz/ kz/authors/ view/2386




жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
15 Жуан және жіңішке айтылатын сөздер. Сыйлаймын
15 Жуан және жіңішке айтылатын сөздер. Сыйлаймын
|
Білім беру ұйымының атауы |
Turan mektebi |
|||||
|
Пәні: |
Ана тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Дыбыс және әріп |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Маханова Д.Б. |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
1 В сынып. |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№15 сабақ. Жуан және жіңішке айтылатын сөздер. Сыйлаймын |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.2.1.2 оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану 1.2.8.2.дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырату; дауысты дыбыстардыі жуан, жіңішке болып бөлінетінін түсіну:; 1.4.1.1.айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді көшіріп жазу және сету, есте сақтау арқылы жазу; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажыратуды үйренеді; дауысты дыбыстардың жуан, жіңішке болып бөлінетінін түсінеді |
|||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Тәртіп – тәрбие бастауы . |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру «Ыстық алақан» әдісі Алақандарын қосып, бір-біріне ыстық лебіздер мен тілектер айтады. Сәттілік тілейді Өткенді пысықтау «Табан-алақан» әдісі Табан мен алақанға жазыған сөздерді оқып, жуан немесе жіңішке айтылып тұрғанын тап Қала, аспан, қар, суық, парта, досым, кетті, жаңбыр, өзен, жыр, төсек, кеше. Тақырыпты ашу
«Ашық микрофон» әдісі Оқулыққа назар аудармастан бұрын оқушылардан «Сыйлаймын» деген сөзді қалай түсінетіндеріңді айт Жаңа тақырып Құндылық мақсаты: Мемлекеттік тілді білу Таныстырылым 1-жаттығу. Өлеңнің авторы жайлы қысқаша мағлұмат беріледі. Шәміл Мұхамеджанов 1931 жылы Қостанай облысы Жангелдин ауданы Торғай ауылында туған. Оқылым. Тыңдалым «Сыйлаймын» өлеңін мұғалім өзі мәнерлеп оқып береді. Өлең соңында берілген сұрақтарға жауап алу. Өлеңдегі қандай бала? Өзің үлкендерді сыйлайсың ба? 2-жаттығу. Тыйым сөздермен жұмыс. Сөздердегі дауысты дыбыстырдың қайсысы жуан, қайсысы жіңішке айтылып тұр? 1.Үлкеннің алдын кеспе 2.Үлкенмен сөз таластырма ЕБҚ «Адасқан әріптер» ойыны Т,с,ө,е,к, н,ү,л, з дыбыстарынан сөздер құрастыр. Төсек, үкен, сөз. ЕҚБ Жуан және жіңішке дыбыс қатарласып келетін сөздерді тап. Үлгі: кітап, елтаңба, Ержан..... Дәптермен жұмыс Мұнда мұғалім қ дыбысының сөздің басында, ортасында, соңында, яғни барлық буынында кездесетінін айтады. Көркем жазу Қ Қ Қ Қ Қ Қ Қ қ қ қ қ қ қ қ қ Сергіту сәті: «Кім нені жақсы көреді?» жаттығу ойыны Балалар нені жақсы көретінін қимылмен көрсетеді. Басқалары соны табады. 3-жаттығу. Суреттердің атауын сәйкестендіріп айтады. Оқушылар өздері құраған сөйлемдерін жазуға да болады. Мысалы: Аю тауда жүреді. Өрмекші күні бойы тынбай тор құрды. Тасбақа ұзақ өмір сүреді. ҚЖ: «Алтын балық» ойыны Оқушыларға жасырын суреттер таратылады. Кімге балық түссе, сол алтын балық болады, оқушы алтын балықтың маскасын киіп, ортаға шығады. Басқа оқушылар оған сұрақтар қояды. Егер жауап бере алмаса, топ мүшелерінің көмектесуіне болады. –Дыбыс деген не? –Неше дауысты дыбыс бар? –Дауыссыз дыбыстарды ата -Жіңішке дауысты дыбыстарды ата. -Жуан айтылатын дыбыстарды білесің бе? т.б Кері байланыс
|
Жақсы сөздер айтуға үйренеді Табан мен алақанды басып, сөздерді оқиды Өз ойларын айтады Автормен танысады Өлеңді дауыстап, тізбектей мәнерлеп оқиды. Тыйым сөздермен танысады Сөз құрастырады Жеке жұмыс жасайды Дәптермен жұмыс жасайды Жасаған қимылдары арқылы бір-бірінің нені жақсы көретінін анықтайды. Суреттердің атауын сәйкестендіреді Ойын ойнайды Кері байланыс жасайды |
Тамаша тілектер айттыңдар! Дескриптор: Сөздердің жуан немесе жіңішке айтылып тұрғанын табады Сөздерді түріне қарай ажырата алады Дескриптор: «Сыйлаймын» деген сөзді қалай түсінетіндерін айтады Сөздердің мағынасын біледі
Дескриптор: Өлең соңындағы сұрақтарға жауап береді. Өз бойларында да осындай жақсы қасиеттердің болуын әңгімелейді. Дескриптор: Тыйым сөздерді түсініп оқып, көшіріп жазады. Берілген сөздердегі дауысты дыбыстың жуан, жіңішке екенін айтады. Тамаша жұмыс!
Дескриптор: Сөздерді көркем жазу емлесін сақтай отырып жазады Дәптермен жұмыс жасау жолдарын біледі
Дескриптор: Суреттердің атауын сәйкестендіріп айтады. Осы сөздерді қатыстырып, сөйлем құрап жазады. Дескриптор: Оқушы сұрақтарға жауап береді Өтіген тақырыптарды біледі
«Әлеуметтік желі» әдісі |
Оқулық https:// adebiportal.kz/ kz/authors/ view/2386
Оқулық Оқулық Кеспе әріптер Жұмыс дәптері Суреттер
Суреттер Кері байланыс тақтасы |
||
Таныстырылым. https:// adebiportal.kz/ kz/authors/ view/2386




шағым қалдыра аласыз





















