|
Білім беру ұйымының атауы |
Turan mektebi |
|||||
|
Пәні: |
Ана тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Дыбыс және әріп |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Маханова Д.Б. |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
1 В сынып. |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№16 сабақ. Жуан және жіңішке жұп дауыстылар. Отан |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.2.1.2 оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану 1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғары және төмен сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жуан және жіңішке жұп дауыстыларды танып алады, ажыратуды үйренеді |
|||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Тәртіп – тәрбие бастауы . |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру «Шаттық шеңберіне» тұру. Қуанамын мен де, Қуанасың сен де. Қуанайық, достарым, Арайлап атқан күнге. –Балалар, көңіл күйлерің қалай? Егер жақсы болса, қол шапалақтаймыз. –Сабаққа дайындығымыз қалай? Егер сабаққа дайын болсақ, қол көтереміз. Өткенді пысықтау «Алтын сандық» әдісі Жұмбақтарды шешейік
Жаңа тақырып Құндылық мақсаты: Мемлекеттік тілді білу Таныстырылым Бүркіт Ысқақов – ақын. 1924 жылы Қарағанды облысының Нұра ауданына қарасты Көкмөлдір деген жерде туған. Ол жастайынан қиялшыл,арманшыл болған екен. ФС тапсырмасы Оқылым. Тыңдалым. «Отан» өлеңін мәнерлеп оқып беру. Өлеңді оқып болған соң, оқушылармен бірге мазмұнына талдау жасалады. Оқушыларға өлеңді оқыту Сөздікпен жұмыс жүргізіледі. Өлке – аймақ, өңір. Ақын Отанды кімге теңейді? Неліктен Отанды тарих, тіл, жер, жыр дейді? Отансыз адам өмір сүре алмайды. Сондықтан ата-бабамыз «Отансыз адам – ормансыз бұлбұл» деп бекер айтпаған. Күн шұғыласына Отан туралы теңеу сөздерді қойып, әрқайсысын қалай түсінетіндерін айтады. Жазылым Дәптермен жұмыс Мұнда мұғалім л дыбысының сөздің басында,ортасында, соңында келетінін айтады. Көркем жазу Л Л Л Л Л Л л л л л л л л 2-жаттығу жазбаша орындалады. Мақалды көркем жаз.
ЕБҚ Отан өлеңін мәнерлеп оқы. Тарих, тіл сөздеріне дыбыстық тадау жаса ЕҚБ «Менің Отаным» тақырыбына мәтін құра
3-жаттығу Сөздерді салыстырып оқы. Сөз мағынасын өзгертіп тұрған дыбыстарды ата. Олардың дыбысталуына назар аудар. Сөздердің мағынасын қалай түсінгеніңді айт. А – ә, о – ө, ұ – ү, ы – і – жуан және жіңішке жұп дауыстылар. Шығармашылық тапсырма 4-жаттығу
Қабырғаға ілем Оның аты-кілем
ҚЖ: Топтық жұмыс ұйымдастыру. Әр топқа түрлі бағыттағы тапсырмалар ұсынылады. «Паровоз» ойыны Пойыз жүру үшін вагондарды тіркейміз. Жуан дауыстылар: сан – боз – от – ыс – тыс – ұн – тұс; Жіңішке дауыстылар: сән – бөз – өт – іс – тіс – үн – түс. Сөздер бір-біріне ұқсас: бірі жуан, бірі жіңішке дыбысталған. 1-топ: жуан айтылатын сөздерді тіркейді. 2-топ: жіңішке айтылатын сөздерді тіркейді. 3-топ жуан және жіңішке жұп дауысты сөздерді теріп жазып, тіркейді.
|
Көңіл күйлерін көтереді Жұмбақтарды шешеді Автормен танысады Өлеңді мәнерлеп оқиды «Топтастыру» әдісі бойынша кластер құрады. Дәптермен жұмыс жасайды Мақалды жазады Жеке жұмыс жасайды Жаттығу жасайды Сөздерді салыстырып оқИДЫ Өлеңнің ұйқасын табады Әр топқа түрлі бағыттағы тапсырмалар ұсынылады. Кері байланыс жасайды |
Оқушыларды мақтап,көтермелеп отыру Дескриптор: Жұмбақтарды шешеді Тапсырманы орындайды
Дескриптор: Өлеңді мәнерлеп оқи алады Мазмұнына талдау жасайды Отан сөзіне топтастыру жасайды
Дескриптор: Л әрпін көркем жазу емлесін сақтай отырып жазады Мақалды оқып шығады Қатесіз, көркем жазады.
Сенімді ақтадың!
Керемет мәтін! Дескриптор: Сөздерді салыстырып оқиды Сөз мағынасын өзгертіп тұрған дыбыстарды атайды
Дескриптор: Шығармашылық тапсырма орындайды Берілген өлеңнің ұйқасын табады. Дескриптор: Жуан дауыстылар мен жіңішке дауыстылырды ажырата алады Тапсырмаларды талапқа сай орындайды
«Білім гүлі» әдісі |
Шеңбер Сандықша
Таныстыры лым https://adebi portal.kz/kz/ authors/view/ 2181
Оқулық
Жұмыс дәптері Тақта Оқулық Суреттер Оқулық Суреттер
Суреттер Кеспе сөздер Кері байланыс тақтасы |
||





жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
16 Жуан және жіңішке жұп дауыстылар. Отан
16 Жуан және жіңішке жұп дауыстылар. Отан
|
Білім беру ұйымының атауы |
Turan mektebi |
|||||
|
Пәні: |
Ана тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Дыбыс және әріп |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Маханова Д.Б. |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
1 В сынып. |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№16 сабақ. Жуан және жіңішке жұп дауыстылар. Отан |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.2.1.2 оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану 1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғары және төмен сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жуан және жіңішке жұп дауыстыларды танып алады, ажыратуды үйренеді |
|||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Тәртіп – тәрбие бастауы . |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру «Шаттық шеңберіне» тұру. Қуанамын мен де, Қуанасың сен де. Қуанайық, достарым, Арайлап атқан күнге. –Балалар, көңіл күйлерің қалай? Егер жақсы болса, қол шапалақтаймыз. –Сабаққа дайындығымыз қалай? Егер сабаққа дайын болсақ, қол көтереміз. Өткенді пысықтау «Алтын сандық» әдісі Жұмбақтарды шешейік
Жаңа тақырып Құндылық мақсаты: Мемлекеттік тілді білу Таныстырылым Бүркіт Ысқақов – ақын. 1924 жылы Қарағанды облысының Нұра ауданына қарасты Көкмөлдір деген жерде туған. Ол жастайынан қиялшыл,арманшыл болған екен. ФС тапсырмасы Оқылым. Тыңдалым. «Отан» өлеңін мәнерлеп оқып беру. Өлеңді оқып болған соң, оқушылармен бірге мазмұнына талдау жасалады. Оқушыларға өлеңді оқыту Сөздікпен жұмыс жүргізіледі. Өлке – аймақ, өңір. Ақын Отанды кімге теңейді? Неліктен Отанды тарих, тіл, жер, жыр дейді? Отансыз адам өмір сүре алмайды. Сондықтан ата-бабамыз «Отансыз адам – ормансыз бұлбұл» деп бекер айтпаған. Күн шұғыласына Отан туралы теңеу сөздерді қойып, әрқайсысын қалай түсінетіндерін айтады. Жазылым Дәптермен жұмыс Мұнда мұғалім л дыбысының сөздің басында,ортасында, соңында келетінін айтады. Көркем жазу Л Л Л Л Л Л л л л л л л л 2-жаттығу жазбаша орындалады. Мақалды көркем жаз.
ЕБҚ Отан өлеңін мәнерлеп оқы. Тарих, тіл сөздеріне дыбыстық тадау жаса ЕҚБ «Менің Отаным» тақырыбына мәтін құра
3-жаттығу Сөздерді салыстырып оқы. Сөз мағынасын өзгертіп тұрған дыбыстарды ата. Олардың дыбысталуына назар аудар. Сөздердің мағынасын қалай түсінгеніңді айт. А – ә, о – ө, ұ – ү, ы – і – жуан және жіңішке жұп дауыстылар. Шығармашылық тапсырма 4-жаттығу
Қабырғаға ілем Оның аты-кілем
ҚЖ: Топтық жұмыс ұйымдастыру. Әр топқа түрлі бағыттағы тапсырмалар ұсынылады. «Паровоз» ойыны Пойыз жүру үшін вагондарды тіркейміз. Жуан дауыстылар: сан – боз – от – ыс – тыс – ұн – тұс; Жіңішке дауыстылар: сән – бөз – өт – іс – тіс – үн – түс. Сөздер бір-біріне ұқсас: бірі жуан, бірі жіңішке дыбысталған. 1-топ: жуан айтылатын сөздерді тіркейді. 2-топ: жіңішке айтылатын сөздерді тіркейді. 3-топ жуан және жіңішке жұп дауысты сөздерді теріп жазып, тіркейді.
|
Көңіл күйлерін көтереді Жұмбақтарды шешеді Автормен танысады Өлеңді мәнерлеп оқиды «Топтастыру» әдісі бойынша кластер құрады. Дәптермен жұмыс жасайды Мақалды жазады Жеке жұмыс жасайды Жаттығу жасайды Сөздерді салыстырып оқИДЫ Өлеңнің ұйқасын табады Әр топқа түрлі бағыттағы тапсырмалар ұсынылады. Кері байланыс жасайды |
Оқушыларды мақтап,көтермелеп отыру Дескриптор: Жұмбақтарды шешеді Тапсырманы орындайды
Дескриптор: Өлеңді мәнерлеп оқи алады Мазмұнына талдау жасайды Отан сөзіне топтастыру жасайды
Дескриптор: Л әрпін көркем жазу емлесін сақтай отырып жазады Мақалды оқып шығады Қатесіз, көркем жазады.
Сенімді ақтадың!
Керемет мәтін! Дескриптор: Сөздерді салыстырып оқиды Сөз мағынасын өзгертіп тұрған дыбыстарды атайды
Дескриптор: Шығармашылық тапсырма орындайды Берілген өлеңнің ұйқасын табады. Дескриптор: Жуан дауыстылар мен жіңішке дауыстылырды ажырата алады Тапсырмаларды талапқа сай орындайды
«Білім гүлі» әдісі |
Шеңбер Сандықша
Таныстыры лым https://adebi portal.kz/kz/ authors/view/ 2181
Оқулық
Жұмыс дәптері Тақта Оқулық Суреттер Оқулық Суреттер
Суреттер Кеспе сөздер Кері байланыс тақтасы |
||





шағым қалдыра аласыз





















