Тақырып бойынша 17 материал табылды

§16.Анаэробты және аэробты тыныс алу.

Материал туралы қысқаша түсінік
9.1.4.1 - тыныс алу реакциясының химиялық теңдеуін пайдалана отырып, анаэробты және аэробты тыныс алуды салыстыру;
Материалдың қысқаша нұсқасы

9 сынып №17

ДӘІЖО___________

Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
«» КММ
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Анаэробты және аэробты тыныс алу. Анаэробты және аэробты тыныс алу үдерістерін химиялық реакция теңдеулерін қолданып қарастыру. Анаэробты және аэробты тыныс алудың тиімділіктері. §16.Анаэробты және аэробты тыныс алу.

(Сабақ тақырыбы)


Бөлім:

«Тыныс алу»

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сыныбы: 9 «а,ә,б»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Анаэробты және аэробты тыныс алу. Анаэробты және аэробты тыныс алу үдерістерін химиялық реакция теңдеулерін қолданып қарастыру. Анаэробты және аэробты тыныс алудың тиімділіктері. §16.Анаэробты және аэробты тыныс алу.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.1.4.1 - тыныс алу реакциясының химиялық теңдеуін пайдалана отырып, анаэробты және аэробты тыныс алуды салыстыру;

Сабақтың мақсаты:

тыныс алу реакциясының химиялық теңдеуін пайдалана отырып, анаэробты және аэробты тыныс алуды салыстырады;

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы




Бұрынғы білімін еске түсіру

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау.


6.Дұрыс реттілікті анықтау тапсырмасы: Жарық қолжетімділігіндегі өзгерістердің флоэмалық тасымалға қалай әсер ететінін түсіндіретін келесі қадамдарды дұрыс ретпен орналастырыңыз:

  1. Жарық фотосинтез қарқындылығына әсер етеді.

  2. Фотосинтез флоэмада тасымалданатын қосылыстарды өндіреді.

  3. Жарық қолжетімділігіндегі өзгерістер фотосинтезді өзгертеді.

  4. Фотосинтездің өзгеруі флоэмалық тасымал үшін қажетті қосылыстардың қолжетімділігін өзгертеді.


Оқушылар амандасады, сынып тәртібін сақтайды.




Жарық қолжетімділігіндегі өзгерістердің флоэмалық тасымалға қалай әсер ететінін түсіндіретін қадамдарды дұрыс ретпен орналастырады.




Жауабы:

6. 3, 1, 2, 4




Дескриптор:

- Жарық қолжетімділігіндегі өзгерістердің флоэмалық тасымалға қалай әсер ететінін түсіндіретін қадамдарды дұрыс ретпен орналастырады – 2 балл;

Интерактивті панель, презентация


Биология 9-сынып,Автор: Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева,Б.Т.Ибрагимова . «Атамұра» баспасы 2019ж


Оқушылардың назарын аудару

«Қазпошта» әдісінде поштадан келген хаттардың сұрақтарына жауап беру.


Тыныс алу дегеніміз не?

Тыныс алудың қандай түрлерін білесіңдер?

Тыныс алу үдерісінде қандай заттар бөлінеді және сіңіріледі?

Барлық жасушада қандай органоидтер кезедеседі?

Тыныс алу және асқорыту үдерістерін қалай біріктіреді?

Қандай ағзалар аэробты, ал қайсысы анаэробты деп аталады?

Қазпоштадан келген хаттардағы сұрақтарға жауап береді.

Дескриптор:

-берілген сұраққа жауап береді -3 балл;

Интерактивті панель, презентация


Биология 9-сынып,Автор: Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева,Б.Т.Ибрагимова . «Атамұра» баспасы 2019ж

Сабақтың мақсатын таныстыру

9.1.4.1 - тыныс алу реакциясының химиялық теңдеуін пайдалана отырып, анаэробты және аэробты тыныс алуды салыстыру;

Жаңа сабақтың оқу мақсатын жазады.

Кері байланыс:

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

«Керемет!» және т.б

Интерактивті панель, презентация


Биология 9-сынып,Автор: Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева,Б.Т.Ибрагимова . «Атамұра» баспасы 2019ж

Жаңа тақырыпты таныстыру

«Мәтінмен жұмыс»

Мұғалім сабақ басында жаңа тақырып бойынша тақтада шағын мәтінмен түсіндірме жұмысын жасайды.


Білім алушылар мәтінді мұқият тыңдай отырып ой қозғау жүзеге асады. Өз ойлары мен пікірлерін білдіреді.

Дескриптор:

- мәтінді оқиды және өз түсінгенін сипаттайды -1 балл;

Интерактивті панель, презентация


Биология 9-сынып,Автор: Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева,Б.Т.Ибрагимова . «Атамұра» баспасы 2019ж


Сабақтың ортасы



Оқушыларға бағыт бағдар беру

«Кинометафора» әдісі.

Мақсаты: Оқушының ой-өрісін, ойлау қабілетін дамыту.

Бір мәселе бойынша бейнесюжеттен үзінді көрсету арқылы баланың өз ойын, ой-пікірлерін білуге болады.

Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды.

өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді.

Дескриптор:

- бейнефильмнен өз түсінгенін сипаттайды -2 балл;

Интерактивті панель


бейнефильм

https://drive.google.com/file/d/1fP5fKR3Hjfy4a4n3BAluUNU4Qo4K4Xaj/view?usp=drive_link


https://drive.google.com/file/d/1MK3T-7JsJYBcfJonQzbkTjw02qtNmvsn/view?usp=drive_link


Практикалық тапсырмалар беру

Топтық жұмыс

(a b c d тобы )


a. анаэробты және аэробты тыныс алу үдерісіне анықтама береді;

b. анаэробты және аэробты тыныс алу үдерісіне тән қасиетті жазады;

c. анаэробты және аэробты тыныс алу үдерісіне тән формуланы анықтайды;

d. анаэробты және аэробты тыныс алу үдерісіне тән қызметті сипаттайды;

Анаэробты және аэробты тыныс алу үдерісіне анықтама береді.

Анаэробты және аэробты тыныс алу үдерісіне тән қасиетті жазады.

Анаэробты және аэробты тыныс алу үдерісіне тән формуланы анықтайды.

Анаэробты және аэробты тыныс алу үдерісіне тән қызметті сипаттайды.

Дескриптор:

- анаэробты және аэробты тыныс алу үдерісіне анықтама береді – 4 балл;

- анаэробты және аэробты тыныс алу үдерісіне тән қасиетті жазады – 4 балл;

- анаэробты және аэробты тыныс алу үдерісіне тән формуланы анықтайды – 4 балл;

- анаэробты және аэробты тыныс алу үдерісіне тән қызметті сипаттайды – 4 балл;

Интерактивті панель, презентация


Биология 9-сынып,Автор: Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева,Б.Т.Ибрагимова . «Атамұра» баспасы 2019ж




https://wordwall.net/play/80441/046/328


https://wordwall.net/play/80700/325/461


Бағалау

Жеке жұмыс.

Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы ҚМЖ қосымшасында орналасқан.

Білім алушылар ҚБ тапсырмаларын орындайды. Ой қозғау жүзеге асады.

Қалыптастырушы бағалау тапсырмасының дескрипторы ҚМЖ қосымшасында орналасқан.

Интерактивті панель, презентация

Жұмыс дәптері


Үлестірме тапсырмалар

Сабақтың соңы


Кері байланыс беру

1,2-«Бүгін сабақта зерттедім»

3- «Бүгінгі сабақта маған түсіну қиынға соқты»

4-«Менің жеңісім»

Білім алушылар өздері зерттеген, қиынға соқтырған және өз жеңісін жазады, кері байланыс береді.

Кері байланыс:

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

«Керемет!» және т.б

Интерактивті панель, презентация


Білімді игеруді жақсарту және оны тәжірибеге көшіру

Шығармашылық жұмыс.

§17.Анаэробты және аэробты жүктеме кезінде бұлшық еттің қажу үдерісі.

Берілген тақырып бойынша тірек сызба жасайды.

Кері байланыс:

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

«Керемет!» және т.б

Биология 9-сынып,Автор: Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева,Б.Т.Ибрагимова . «Атамұра» баспасы 2019ж




ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА ҚОСЫМША


Мәтінмен жұмыс


Эволюция барысында 1-ші пайда болды: Анаэробты тыныс алу

Ең бірінші пайда болған фотосинтетиктер: Цианобактериялар

Міндетті түрде 1-ші жүреді: Анаэробты тыныс алу

Оттексіз ыдырау: Анаэробты

Оттекті ыдырау: Аэробты

Міндетті түрде 2-ші жүреді: Аэробты тыныс алу

Аэробты үдеріс жүрмейді: Анаэробты үдеріссіз

Анаэробты үдеріс: C6H12O6 = 2C3H6O3 + 2 АТФ

Аэробты үдеріс: 2C3H6O3 = 6CO2 + H2O + 36 АТФ

Анаэробты тыныс алуда түзелетін энергия мөлшері: 2 АТФ

Аэробты тыныс алуда түзелетін энергия мөлшері: 36 АТФ

Жалпы тыныс алуда түзілетін энергия мөлшері: 38 АТФ

Аэробты үдеріс анаэробты үдерістен неше есе тиімді: 19 есе

1 молекула глюкоза оттексіз ыдырағанда түзіледі: 2 молекула сүт қышқылы (С3Н6О3)

Спирттік ашу тән: Ашытқыларға, Шарап бактерияларына

Спирттік ашу деген: Анаэробты үдерісте соңғы өнімі 2С2Н5ОН + 2СО2

Анаэробты үдерістің соңғы өнімдері болуы мүмкін: Сіркесу (СН3СООН) , Пирожүзім (С3Н4О3)



Анаэробтар

Анаэробтаранаэробты микроорганизмдер — қоршаған ортада бос оттегі жоқ кезде өмір сүруге және көбеюге қабілетті микроорганизмдер; атмосфералық оттегі болмайтын жерде тіршілік етуге бейім микроағзалар. Анаэробтарға көптеген бактерияларинфузориялар кейбір таспа құрттар, аскарид және аздаған ұлулар жатады.[2]

Анаэробты организмдер, анаэробтар– оттексіз ортада өсіп-өніп, тіршілік ететін организмдер. 1861 жылы Л.Пастер май қышқылын ашытатын бактерияны тапқаннан кейін анаэробты организмдер терминін ғылымға енгізген. Анаэробты организмдер негізінен прокариотты организмдер арасында кең тараған. Ал эукариотты организмдер арасында ашытқы саңырауқұлақтарында, буынаяқтылардың ішегінде өмір сүретін қарапайымдарда, ал көп клеткалы организмдер ішінде ішек паразиттерінде (атап айтқанда таспа құрттар мен аскаридаларда) кездеседі. Анаэробты организмдер тіршілік ететін ортасында оттектің болу не болмауына байланысты олигатты анаэробты организмдер және факультативті анаэробты организмдер болып бөлінеді. Олигатты анаэробты организмдер – тіршілігі мүлдем оттексіз жүретін организмдер. Оларға май қышқылы бактериясы және сіреспе бактериялары жатады[3]. Көп клеткалы жануарлар арасында олигатты анаэробты организмдер кездеспейді. Факультативті анаэробты организмдер – табиғатта оттектің бар-жоғына қарамай тіршілік ететін организмдер (мысалы, ашытқы саңырауқұлақтары, іш сүзегі, топалаң қоздырғыштары, т.б.). Анаэробты организмдер негізінде құрамында оттек бар органикалық қосылыстарды (спиртті, сүт қышқылын, май қышқылын, т.б.), ал кейбір түрлері минералды қосылыстарды (сульфаттарды немесе нитраттарды) ыдыратып, осы процесс кезінде бөлініп шыққан оттекті өзінің тіршілік әрекетінде пайдаланады. Анаэробты организмдер аэробты организмдер сияқты табиғаттағы зат айналу процесіне, органикалық және минералды заттардың өзгеруіне үлкен әсер етеді. Олар спирт және сүт қышқылын ашыту процесінде кеңінен қолданылады. Кейбір анаэробты организмдер асқа, тағамға түссе, тез өсіп-өніп, адам мен жануарларды уландыруы, ал ауру тудырғыш (патогенді) анаэробты организмдер түрлі жұқпалы ауруларды (сіреспеботулизм газды гангрена, т.б.) таратуы мүмкін.

Тыныс алу

Тірі ағзалардағы ағзашалардың бүкіл ыдырау үдерісі 3 кезеңге бөлінеді.


Кезең атауы

Орны (Өтетін жері)

Химиялық өзгерістер

Энергетикалық нәтиже

1. Даярлық

Асқорыту жүйесінде және лизосомаларда (қоректік вакуольдерде)

Қорек заттары құрамбөліктерге және мономерлерге: глюкозаға, аминқышқылдарға, глицериндерге және май қышқылдарына дейін ыдырайды

АТФ-0 молекула Энергия тек жылу түрінде

2. Оттекті

Жасушалар (гликолиз)

Глюкоза пирожүзім цитоплазмасы немесе сүт қышқылына дейін ыдырайды

АТФ-2 молекула

3. Оттексіз

Митохондриялар

Гликолиз өнімдерінің 02 мен өзара әрекеттесуі кезінде С0220-ге дейін ыдырайды

АТФ-36 молекула Сондай-ақ жылу түріндегі энергия


Тынысалу үшін мына жағдайлар қажет:

төсеміктің болуы (глюкоза немесе өзге ағзалық заттар);

  • қажетті ферменттердің болуы;

  • митохондриялардағы үдерістер үшін оттегінің болуы;

  • тасымалдаушы молекулалардың, коферменттердін, болуы;

  • митохондриялық жарғақшалардың бүтіндігі қажет.


АТФ түрінде энергия алмасудың барлық кезеңдерінде тек пайдалы энергияның бір бөлігі ғана (гликолиз - 5%, тотықтыра фосфорлану - 35-40%) жазылатынын есте ұстау қажет. Энергияның қалған бөлігі жылу түрінде таралып кетеді.

Тынысалу үдерістері немесе биологиялық тотығу, сондай-ақ жанудың соңғы нәтижесі бойынша ұқсас, алайда энергия жинақтауы өзгеше болады. Жану кезінде барлық энергия жарық және жылуға өтеді де, мұнда еш нәрсе қорға жиналмайды. Тынысалу үдерісінде энергияның бір бөлігі АТФ молекулаларында жинақталып, ақырында ағзалық заттарды синтездеу кезінде икемді алмасу реакцияларына пайдаланылады.




ҚАЛЫПТАСТЫРУШЫ БАҒАЛАУ ТАПСЫРМАЛАР

Оқушының аты-жөні: _____________________________________________сыныбы___________

Анаэробты және Аэробты тыныс алудың мазмұнға тәуелді сұрақтары:

  1. Бір өмірмен байланысты сұрақ: Анаэробты тыныс алу мен аэробты тыныс алудың қандай әсерлері болады?

  2. Көп таңдауы бар тапсырма: Анаэробты тыныс алу кезінде қандай өнімдер пайда болады?

    • A) Көмірқышқыл газы

    • B) Оттегі

    • C) Алкоголь

    • D) Барлығы дұрыс

  3. Салыстыру тапсырмасы: Анаэробты және аэробты тыныс алудың тиімділіктерін салыстырыңыз. Қайсысы энергетикалық өнімділік жағынан жоғары?

  4. Сәйкестендіру тапсырмасы: Төмендегі терминдерді олардың анықтамаларымен сәйкестендіріңіз:

    • 1) Анаэробты тыныс алу

    • 2) Аэробты тыныс алу

    • A) Оттегін қажет ететін процесс

    • B) Оттегін қажет етпейтін процесс

  5. Шындық немесе жалған тапсырмасы: Анаэробты тыныс алу оттегін талап етеді. (Шындық/Жалған)

  6. Дұрыс реттілікті анықтау тапсырмасы: Аэробты тыныс алу үдерісінің кезеңдерін дұрыс реттілікпен орналастырыңыз.

    • A) Гликолиз

    • B) Цитрат циклі

    • C) Электронды тасымалдау тізбегі

  7. Бір дұрыс жауабы бар тапсырмасы: Анаэробты тыныс алу кезінде негізгі энергия көзі қандай?

    • A) Глюкоза

    • B) Лактат

    • C) Гликоген

    • D) Нуклеотидтер

  8. Бір өмірмен байланысты сұрақ: Анаэробты тыныс алу организмдерге қандай жағдайларда пайдалы?

  9. Көп таңдауы бар тапсырма: Аэробты тыныс алу кезінде пайда болатын негізгі өнімдер:

    • A) Көмірқышқыл газы

    • B) Сумен

    • C) Энергия (АТФ)

    • D) Барлығы дұрыс

  10. Салыстыру тапсырмасы: Анаэробты және аэробты тыныс алу үдерістерінің реакция теңдеулерін салыстырыңыз.

Жауаптар тізімі:

  1. Анаэробты тыныс алу оттегін қажет етпейді, ал аэробты тыныс алу оттегін қажет етеді; әрқайсысының өнімдері мен энергия тиімділігі әртүрлі.

  2. D) Барлығы дұрыс

  3. Аэробты тыныс алу анаэробтыға қарағанда энергияны тиімдірек шығарады.

  4. 1) B, 2) A

  5. Жалған

  6. A, B, C

  7. A) Глюкоза

  8. Организмдер оттегінің болмауы немесе шектеулі жағдайларда анаэробты тыныс алуды пайдаланады.

  9. D) Барлығы дұрыс

  10. Студенттер реакция теңдеулерін қолдана отырып, анаэробты және аэробты тыныс алудың айырмашылықтарын көрсетуі керек.



ҚАЛЫПТАСТЫРУШЫ БАҒАЛАУ ТАПСЫРМАЛАР

Оқушының аты-жөні: _____________________________________________сыныбы___________


Анаэробты және аэробты тыныс алу

Тыныс алу - жасушалардың энергия өндіру процесі. Ол екі түрге бөлінеді: анаэробты және аэробты. Анаэробты тыныс алу оттегісіз жүреді, ал аэробты тыныс алу оттегінің қатысуымен жүреді. Бұл процестер глюкозаны ыдырату арқылы энергия өндіреді, бірақ олардың тиімділігі мен өнімдері әртүрлі.

Бос орындарды толтырыңыз: Бос орындарды дұрыс сөздермен толтырыңыз.

  1. Анаэробты тыныс алу __ қатысуынсыз жүреді.

  2. Аэробты тыныс алу процесінде глюкоза толығымен __ және су түзіледі.

  3. Гликолиз - бұл глюкозаның __ молекуласына дейін ыдырауы.

  4. Анаэробты тыныс алу кезінде __ түзіледі, ол бұлшықеттерде жиналып, шаршауға әкеледі.

  5. Аэробты тыныс алу __ органеллаларында жүреді.

Сөздер банкі: оттегінің, митохондрия, пируват, сүт қышқылы, көмірқышқыл газы

Бірнеше таңдау сұрақтары: Әр сұраққа дұрыс жауапты таңдаңыз.

  1. Анаэробты тыныс алу кезінде қанша АТФ молекуласы түзіледі?
    a) 2
    b) 36
    c) 38
    d) 4

  2. Аэробты тыныс алудың соңғы өнімдері қандай?
    a) Сүт қышқылы және АТФ
    b) Көмірқышқыл газы және су
    c) Пируват және оттегі
    d) Этанол және көмірқышқыл газы

  3. Қай процесс энергия өндіруде ең тиімді?
    a) Анаэробты тыныс алу
    b) Аэробты тыныс алу
    c) Фотосинтез
    d) Гликолиз

  4. Анаэробты тыныс алу қай жағдайда жүреді?
    a) Оттегі жеткілікті болғанда
    b) Оттегі жетіспегенде
    c) Тек өсімдіктерде
    d) Тек жануарларда

  5. Аэробты тыныс алу кезінде бір глюкоза молекуласынан қанша АТФ түзіледі?
    a) 2
    b) 36
    c) 38
    d) 4

Ашық сұрақтар: Келесі сұрақтарға толық сөйлемдермен жауап беріңіз:

  1. Анаэробты және аэробты тыныс алудың негізгі айырмашылықтарын түсіндіріңіз.

Shape1

Shape2

  1. Аэробты тыныс алудың үш негізгі кезеңін атаңыз және қысқаша сипаттаңыз.

Shape3

Shape4

  1. Неліктен аэробты тыныс алу анаэробты тыныс алудан энергетикалық тұрғыдан тиімдірек?

Shape5

Shape6

Жауаптар кілті:

Бос орындарды толтырыңыз:

  1. оттегінің

  2. көмірқышқыл газы

  3. пируват

  4. сүт қышқылы

  5. митохондрия

Бірнеше таңдау сұрақтары:

  1. a) 2

  2. b) Көмірқышқыл газы және су

  3. b) Аэробты тыныс алу

  4. b) Оттегі жетіспегенде

  5. c) 38

Ашық сұрақтар:

  1. Мысалы: Анаэробты тыныс алу оттегісіз жүреді және аз энергия өндіреді, ал аэробты тыныс алу оттегінің қатысуымен жүреді және көп энергия өндіреді. Анаэробты тыныс алу сүт қышқылы немесе этанол түзеді, ал аэробты тыныс алу көмірқышқыл газы мен су түзеді.

  2. Мысалы: Аэробты тыныс алудың үш негізгі кезеңі: 1) Гликолиз - глюкозаның пируватқа дейін ыдырауы; 2) Кребс циклі - пируваттың толық ыдырауы; 3) Электрондар тасымалдау тізбегі - АТФ-тің көп мөлшерде түзілуі.

  3. Мысалы: Аэробты тыныс алу анаэробты тыныс алудан тиімдірек, себебі ол глюкозаны толығымен ыдыратып, көп энергия өндіреді (38 АТФ). Ал анаэробты тыныс алу глюкозаны толық ыдырата алмайды және аз энергия өндіреді (2 АТФ).



ҚАЛЫПТАСТЫРУШЫ БАҒАЛАУ ТАПСЫРМАЛАР

Оқушының аты-жөні: _____________________________________________сыныбы___________



1-тапсырма «Кесте толтыр» әдісі.

Аэробты және анаэробты тыныс алуды салыстыру кестесі.


Аэробты тыныс алу

Сипаттамасы

Анаэробты

тыныс алу

 

Жасушада өтетін орны

 

 

Оттегі (жұмсалады/жұмсалмайды)

 

 

Глюкоза (қатысуымен/қатысуынсыз)

 

 

АТФ мөлшері (саны)

 


Жүру жылдамдығы (тез/баяу)



Соңғы өнімдері




Сөздік және химиялық теңдеуі





















2-тапсырма. «Астын сыз» әдісі

Тыныс алудың химиялық реакциясын ескере отырып, мәтіндегі мағынасы сәйкес сөздердің астын сызыңыз:

1. Аэробты тыныс алу кезінде энергия (қор жинаушы / бөліп шығарушы) болып келеді және сол энергия ұзақ уақыт дене жаттығуларын жасағанда жұмсалады

2. Егер (оттегімен / көмірқышқыл газымен) көбірек тыныс алсаңыз, соғұрлым қарқынды жаттығу жасалады

3. Аэробты тыныс алу кезеңінде су бу ретінде (бөлініп шығады / сіңіріледі)

4. Аэробты тыныс алу кезеңінде тым тез бұлшық ет массасын қосу мүмкін емес, себебі глюкоза бұл жағдайда (ыдырайды / қорға жиналады)

5. Жаттығуды таза ауада немесе жақсы желдетілген бөлмеде жасау керек. Өйткені (оттек / көмірқышқыл газ) жетіспегендіктен адам тез шаршайды.


1-тапсырма дескрипторы:

- аэробты және анаэробты тыныс алуды салыстырады – 2 балл;


2-тапсырма дескрипторы:

- аэробты және анаэробты тыныс алудағы химиялық реакция үдерісіндегі қасиеттерді анықтайды – 2 балл;


Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
27.10.2024
1170
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12