|
Тәрбие сағаты |
«Біз-Сыбайлас жемқорлыққа қарсымыз!» |
|
|
Күні |
13.01.2025 |
|
|
Сынып жетекші: |
Муратбекова П.М. |
|
|
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Біз-Сыбайлас жемқорлыққа қарсымыз!» 17 |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
“Сыбайлас-жемқорлық” деген ұғымды түсіндіріп, пайда болу жағдайлары жайлы түсінік қалыптастыру. Өз көзқарастарын білдіріп, дүниетанымдарын кеңейту. Өз ойларын еркін жеткізе білу қабілеттерін дамыту |
|
|
Дәйексөз |
Талап бар жерде тәртіп бар! |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
|
Ұйымдастыру кезеңі (5 мин) |
«Сыбайлас жемқорлық» - деген түсінік мағынасына этимологиялық тұрғысында қарау, мұны «параға сатып алу», «пара» ретінде, «соrruptio» деген латын сөзін алып, анықтауға, пара сатып алу» -деген түсінік бергенде, құқыққа қарсы іс – әрекетті білдірген. Орыс тілінің түсіндірме сөздігі сыбайлас – жемқорлықты пара беріп сатып алу, лауазымды адамдардың, саяси қайраткерлердің сатқындығы ретінде сипатталады. Қоғамдағы лауазымдық өкілеттілікті асыра пайдалануды, билік етуді немесе лауазымдық өкілеттілікті арттыру, қызметтік жалғандық, сеніп тапсырылған мүліктерді ұрлау және иелену, біле тұра өтірік айғақ көрсетуді, куәларды, жәбірленушілерді немесе сарапшыларды сатып алу, сот шешімдерін, үкімдерін және басқаларды лауазымдық тұлғалардың орындамауы, сыбайласқан байланыстарды қолдау жиі кездесетінін көрсетіп отыр. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді, мектеп партасындағы қатарлары бойынша орындарына отырады.
|
Компьютер
|
|
Сабақ басы (10 мин)
|
Қазақстанда сондай – ақ сыбайлас жемқорлық үшін қылмыстық, тәртіп, әкімшілік жауапкершілікті реттейтін арнайы нормативтік – құқықтық актілер де қабылданды. Оларға «Мемлекет қызмет туралы» (1995) және «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» (1998) ҚР заңдары жатады. |
ҚР Қылмыстық кодексінің өкілеттіктерді теріс пайдалану (228 - бап), Коммерциялық сатып алу (231 – бап), Қызмет өкілеттілігін теріс пайдалану (307 - бап), Билікті немесе қызметтік өкілеттілікті асыра пайдалану (308 - бап), Пара алу (311 -бап), Қылмыстық жалғандық жасау (314 - бап)
|
Компьютер
|
|
Ортасы (20 мин) |
«Жемқорлықтың зардабы» бейнематериал |
Оқушылар бейнематриалды көріп болған соң талқылайды
|
|
|
Қауіпсіздік (10 мин) |
Қауіпсіздік сабағы: «Көшедегі қауіпті заттардан қалай аулақ болуға болады?» Көшедегі қауіпсіздік • -Босаған, қираған үйлердің, құрылыс алаңдарының маңына барма. -Көрініп тұрған тоқ желілерін ұстауға болмайды, өйткені жоғары тоқ күші болуы мүмкін Ата-аналар сенің қайда жүргеніңді әр уақытта білуге тиіс; -Кешке дейін аулада ойнама; - Көшеде бейтаныс адамдармен сөйлеспе; • -Мастардан, күдікті адамдардан аулақ бол; - Бейтаныс үлкен адамдардың берген тартуын алма; -Бейтаныс адамның машынасына отырма; • -Бейтаныс балалармен немесе ересектермен басқа подъезге, подвалға немесе басқа адамдармен бармау
|
. Балаларды төтенше қызметтердің телефон нөмірлерімен (полиция, өрт сөндіру қызметі, жедел жәрдем, газ қызметі) таныстыру. Төтенше жағдайлардағы қоңырау сценарийлерінің негізгі элементтерін көрсету. Әртүрлі төтенше жағдайларда қоңырау сценарийін есте сақтау және төтенше қызметтерге қоңырау шалу бойынша жаттығулар өткізу |
https://www.youtube.com/watch?v=NCnr6WmrZ4o&list=PLA5eCSY2FeoQLLo cS-IEuEG9KjOrJzvPM&index=14 https://www.youtube.com/watch?v=ylMqQnk_eq4&list=PLA5eCSY2FeoQLLoc |
|
Соңы
|
Құрметті оқушылар әрқашанда адамдық жақсы қасиеттерді сақтап, мақсатты нәтижелерге жету үшін, өз мүмкіншіліктеріңмен жетуге тырысыңдар. Адамға өмір бір-ақ рет беріледі. Сол өмірді әр жылын жарық күнде, бейбіт өмірде өткізу бәріміздің міндетіміз! |
Ойларын қағазға түсіреді
|
Маркерлер А4 формат қағаз |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
17. Біз-сыбайлас жемқорлыққа қарсымыз
17. Біз-сыбайлас жемқорлыққа қарсымыз
|
Тәрбие сағаты |
«Біз-Сыбайлас жемқорлыққа қарсымыз!» |
|
|
Күні |
13.01.2025 |
|
|
Сынып жетекші: |
Муратбекова П.М. |
|
|
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Біз-Сыбайлас жемқорлыққа қарсымыз!» 17 |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
“Сыбайлас-жемқорлық” деген ұғымды түсіндіріп, пайда болу жағдайлары жайлы түсінік қалыптастыру. Өз көзқарастарын білдіріп, дүниетанымдарын кеңейту. Өз ойларын еркін жеткізе білу қабілеттерін дамыту |
|
|
Дәйексөз |
Талап бар жерде тәртіп бар! |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
|
Ұйымдастыру кезеңі (5 мин) |
«Сыбайлас жемқорлық» - деген түсінік мағынасына этимологиялық тұрғысында қарау, мұны «параға сатып алу», «пара» ретінде, «соrruptio» деген латын сөзін алып, анықтауға, пара сатып алу» -деген түсінік бергенде, құқыққа қарсы іс – әрекетті білдірген. Орыс тілінің түсіндірме сөздігі сыбайлас – жемқорлықты пара беріп сатып алу, лауазымды адамдардың, саяси қайраткерлердің сатқындығы ретінде сипатталады. Қоғамдағы лауазымдық өкілеттілікті асыра пайдалануды, билік етуді немесе лауазымдық өкілеттілікті арттыру, қызметтік жалғандық, сеніп тапсырылған мүліктерді ұрлау және иелену, біле тұра өтірік айғақ көрсетуді, куәларды, жәбірленушілерді немесе сарапшыларды сатып алу, сот шешімдерін, үкімдерін және басқаларды лауазымдық тұлғалардың орындамауы, сыбайласқан байланыстарды қолдау жиі кездесетінін көрсетіп отыр. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді, мектеп партасындағы қатарлары бойынша орындарына отырады.
|
Компьютер
|
|
Сабақ басы (10 мин)
|
Қазақстанда сондай – ақ сыбайлас жемқорлық үшін қылмыстық, тәртіп, әкімшілік жауапкершілікті реттейтін арнайы нормативтік – құқықтық актілер де қабылданды. Оларға «Мемлекет қызмет туралы» (1995) және «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» (1998) ҚР заңдары жатады. |
ҚР Қылмыстық кодексінің өкілеттіктерді теріс пайдалану (228 - бап), Коммерциялық сатып алу (231 – бап), Қызмет өкілеттілігін теріс пайдалану (307 - бап), Билікті немесе қызметтік өкілеттілікті асыра пайдалану (308 - бап), Пара алу (311 -бап), Қылмыстық жалғандық жасау (314 - бап)
|
Компьютер
|
|
Ортасы (20 мин) |
«Жемқорлықтың зардабы» бейнематериал |
Оқушылар бейнематриалды көріп болған соң талқылайды
|
|
|
Қауіпсіздік (10 мин) |
Қауіпсіздік сабағы: «Көшедегі қауіпті заттардан қалай аулақ болуға болады?» Көшедегі қауіпсіздік • -Босаған, қираған үйлердің, құрылыс алаңдарының маңына барма. -Көрініп тұрған тоқ желілерін ұстауға болмайды, өйткені жоғары тоқ күші болуы мүмкін Ата-аналар сенің қайда жүргеніңді әр уақытта білуге тиіс; -Кешке дейін аулада ойнама; - Көшеде бейтаныс адамдармен сөйлеспе; • -Мастардан, күдікті адамдардан аулақ бол; - Бейтаныс үлкен адамдардың берген тартуын алма; -Бейтаныс адамның машынасына отырма; • -Бейтаныс балалармен немесе ересектермен басқа подъезге, подвалға немесе басқа адамдармен бармау
|
. Балаларды төтенше қызметтердің телефон нөмірлерімен (полиция, өрт сөндіру қызметі, жедел жәрдем, газ қызметі) таныстыру. Төтенше жағдайлардағы қоңырау сценарийлерінің негізгі элементтерін көрсету. Әртүрлі төтенше жағдайларда қоңырау сценарийін есте сақтау және төтенше қызметтерге қоңырау шалу бойынша жаттығулар өткізу |
https://www.youtube.com/watch?v=NCnr6WmrZ4o&list=PLA5eCSY2FeoQLLo cS-IEuEG9KjOrJzvPM&index=14 https://www.youtube.com/watch?v=ylMqQnk_eq4&list=PLA5eCSY2FeoQLLoc |
|
Соңы
|
Құрметті оқушылар әрқашанда адамдық жақсы қасиеттерді сақтап, мақсатты нәтижелерге жету үшін, өз мүмкіншіліктеріңмен жетуге тырысыңдар. Адамға өмір бір-ақ рет беріледі. Сол өмірді әр жылын жарық күнде, бейбіт өмірде өткізу бәріміздің міндетіміз! |
Ойларын қағазға түсіреді
|
Маркерлер А4 формат қағаз |
шағым қалдыра аласыз













