|
Білім беру ұйымының атауы |
Turan mektebi |
|||||
|
Пәні: |
Ана тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Дыбыс және әріп |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Маханова Д.Б. |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
1 В сынып. |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№17 сабақ. Жуан және жіңішке жұп дауыстылар Қазақстанның Туы мен Гимні. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.2.5.1.мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру. 1.4.1.1.айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді көшіріп жазу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жуан және жіңішке жұп дауыстыларды ажыратуды үйренеді,айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді көшіріп жазады |
|||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Тәртіпсіз ел болмайды |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру «Көрші» әдісі Әрбір оқушы өзін барлық баланың ең жақын досы сезініп, бір-біріне жылылық сыйлайды. Көршіңді оң жақтан құшақта, Көршіңді сол жақтан құшақта. Оң жақтағы көршіңе бір жымиып, Сол жақтағы көршіңе бір жымиып, жылулық сыйла. Өткенді пысықтау Сөздерді жуан және жіңішке айтылуына қарай ажырат. Кестені толтыр
Құндылық мақсаты:Мемлекеттік тілді білу Жаңа тақырып Қандай рәміздерді білесіңдер? Мемлекетіміздің рәміздерін атап беріңдерші. Тудың, Гимннің авторлары кім екенін білесіңдер ме? Тәуелсіз Қазақстанның Мемлекеттік Туы ресми түрде 1992 жылы қабылданды. Оның авторы – белгілі суретші Шәкен Ниязбеков. Ал Гимннің сөзін жазғандар: Н.Ә. Назарбаев пен Ж. Нәжімеденов. Әнін жазған: Ш. Қалдаяқов. ФС тапсырмасы 1-жаттығу. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады. Содан кейін мәтінмен жұмыс жүргізіледі. Мәтіннің мазмұнын талдайды. Мұғалім Ту, Гимн туралы мағлұмат береді. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туы – ортасында шұғылалы Күн, оның астында қалықтап ұшқан қыран бейнеленген тік бұрышты көгілдір түсті мата. Тудың сабының тұсында тік жолақ түрінде ұлттық өрнек нақышталған. Күн, оның шұғыласы, қыран және ұлттық өрнек бейнесі алтын түстес. Тудың ені мен ұзындығының арақатынасы – 1:2. Күн астында қалықтаған бүркіт мемлекеттің қуат-күшін, оның егемендігі мен тәуелсіздігін, биік мақсаттар мен жарқын болашаққа деген ұмтылысын танытады. Күн байлық пен молшылықты, өмірді және күш-қуатты бейнелейді. Сондықтан еліміздің Туындағы Күн шапағы дәулет пен бақуаттылықтың символы – алтын масақ пішінінде берілген. Тудың сабын жағалай салынған ұлттық өрнектер Қазақстан халқының мәдениеті мен дәстүрін символдық тұрғыда бейнелейді. «Серпілген сауал» әдісі –Туымыздың түсі қандай? –Тудың ортасында не бейнеленген? –Оның сол жағында не бар? Дәптермен жұмыс Мұнда мұғалім м дыбысының сөздің басында, ортасында, соңында келетінін айтады. Көркем жазу М М М М М М М м м м м м м м м 2-жаттығу Өлеңді көшіріп жаз. Айнымайды аспаннан Біздің Тудың бояуы. Оны халық қашанда Биікке іліп қояды. Тұманбай Молдағалиев Мемлекеттік Гимнді орындайды ЕБҚ Тудың суретін сал. Оны сипаттап бер ЕҚБ Әнұран сөздерінің мағынасын айт 3-жаттығу. Ұқсас фигураларды тап. Оларда жазылған сөздерді оқып, салыстыр Үлгі бойынша жаз Ор– өр, от – өт, сыз – сіз, тор – төр, он – өн. 4-жаттығу Ескен Елубайдың өлеңін дұрыс әрі жылдам оқиды. Тол, төл сөздерінің мағыналарын түсіндіреді. Тол сөзі суға қатысты, мал ішетін астаудағы суға қатысты айтылса, төл сөзі малдың баласы, яғни төлі жайлы айтылып тұрғанын түсінеді Тол, Төл. Астау, суға тол, Ішеді төл. Ескен Елубай ҚЖ: «Кім жүйрік?» ойыны Жұп дауыстылардың тиістісін қойып, парақты толтырады. – (ы, і)стық, к(ө, о)рме, (о, ө) рын, ки(і, ы)к, (а, ә)скер, қ(о, ө)рық.
|
Жақсы көңіл күй қалыптастырады. Тапсырманы орындайды Сұрақтарға жауап береді Оқулықпен жұмыс жасайды Өз білімдерін ортаға салады Сұрақтарға жауап береді Дәптермен жұмыс жасайды Хормен Әнұранды орындайды Жеке жұмыс жасайды Сөздерді жұптап жазады Тапсырманы орындайды Ойын ойнайды Кері байланыс жасайды |
Дескриптор: Сөздерді жуан және жіңішке айтылуына қарай ажырат.ады Кестені толтырады
Дескриптор: Мемлкеттік рәміздерді біледі Рәміздердің авторлары туралы айтады Дескриптор: Мәтінмен жұмыс жүргізеді. Мәтіннің мазмұнын талдайды Сұрақтарға жауап береді
Керемет жауаптар! Дескриптор: Өлеңді түсініп оқып шығады Қатесіз,көркем жазады.
Керемет!
Дескриптор: Ұқсас фигураларды табады Сөздерді жұптап жазады Дескриптор: Өлеңді дұрыс әрі жылдам оқиды. Тол, төл сөздерінің мағыналарын түсіндіреді. Дескриптор: Әріптер мен дыбыстардың арақатынасын белгілей біледі; Жазу кезінде сауаттылықты сақтайды; Орфографиялық нормаларды сақтай біледі. |
Суреттер Кесте Суреттер
Оқулық Суреттер Жұмыс дәптері Оқулық Музыка Оқушы жұмыстары
Оқулық Парақтар Кері байланыс тақтасы |
||

|
Жуан |
|
|
|
|
|
Жіңішке |
|
|
|
|


жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
17 Жуан және жіңішке жұп дауыстылар Қазақстанның Туы мен Гимні.
17 Жуан және жіңішке жұп дауыстылар Қазақстанның Туы мен Гимні.
|
Білім беру ұйымының атауы |
Turan mektebi |
|||||
|
Пәні: |
Ана тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Дыбыс және әріп |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Маханова Д.Б. |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
1 В сынып. |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№17 сабақ. Жуан және жіңішке жұп дауыстылар Қазақстанның Туы мен Гимні. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.2.5.1.мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру. 1.4.1.1.айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді көшіріп жазу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жуан және жіңішке жұп дауыстыларды ажыратуды үйренеді,айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді көшіріп жазады |
|||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Тәртіпсіз ел болмайды |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру «Көрші» әдісі Әрбір оқушы өзін барлық баланың ең жақын досы сезініп, бір-біріне жылылық сыйлайды. Көршіңді оң жақтан құшақта, Көршіңді сол жақтан құшақта. Оң жақтағы көршіңе бір жымиып, Сол жақтағы көршіңе бір жымиып, жылулық сыйла. Өткенді пысықтау Сөздерді жуан және жіңішке айтылуына қарай ажырат. Кестені толтыр
Құндылық мақсаты:Мемлекеттік тілді білу Жаңа тақырып Қандай рәміздерді білесіңдер? Мемлекетіміздің рәміздерін атап беріңдерші. Тудың, Гимннің авторлары кім екенін білесіңдер ме? Тәуелсіз Қазақстанның Мемлекеттік Туы ресми түрде 1992 жылы қабылданды. Оның авторы – белгілі суретші Шәкен Ниязбеков. Ал Гимннің сөзін жазғандар: Н.Ә. Назарбаев пен Ж. Нәжімеденов. Әнін жазған: Ш. Қалдаяқов. ФС тапсырмасы 1-жаттығу. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады. Содан кейін мәтінмен жұмыс жүргізіледі. Мәтіннің мазмұнын талдайды. Мұғалім Ту, Гимн туралы мағлұмат береді. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туы – ортасында шұғылалы Күн, оның астында қалықтап ұшқан қыран бейнеленген тік бұрышты көгілдір түсті мата. Тудың сабының тұсында тік жолақ түрінде ұлттық өрнек нақышталған. Күн, оның шұғыласы, қыран және ұлттық өрнек бейнесі алтын түстес. Тудың ені мен ұзындығының арақатынасы – 1:2. Күн астында қалықтаған бүркіт мемлекеттің қуат-күшін, оның егемендігі мен тәуелсіздігін, биік мақсаттар мен жарқын болашаққа деген ұмтылысын танытады. Күн байлық пен молшылықты, өмірді және күш-қуатты бейнелейді. Сондықтан еліміздің Туындағы Күн шапағы дәулет пен бақуаттылықтың символы – алтын масақ пішінінде берілген. Тудың сабын жағалай салынған ұлттық өрнектер Қазақстан халқының мәдениеті мен дәстүрін символдық тұрғыда бейнелейді. «Серпілген сауал» әдісі –Туымыздың түсі қандай? –Тудың ортасында не бейнеленген? –Оның сол жағында не бар? Дәптермен жұмыс Мұнда мұғалім м дыбысының сөздің басында, ортасында, соңында келетінін айтады. Көркем жазу М М М М М М М м м м м м м м м 2-жаттығу Өлеңді көшіріп жаз. Айнымайды аспаннан Біздің Тудың бояуы. Оны халық қашанда Биікке іліп қояды. Тұманбай Молдағалиев Мемлекеттік Гимнді орындайды ЕБҚ Тудың суретін сал. Оны сипаттап бер ЕҚБ Әнұран сөздерінің мағынасын айт 3-жаттығу. Ұқсас фигураларды тап. Оларда жазылған сөздерді оқып, салыстыр Үлгі бойынша жаз Ор– өр, от – өт, сыз – сіз, тор – төр, он – өн. 4-жаттығу Ескен Елубайдың өлеңін дұрыс әрі жылдам оқиды. Тол, төл сөздерінің мағыналарын түсіндіреді. Тол сөзі суға қатысты, мал ішетін астаудағы суға қатысты айтылса, төл сөзі малдың баласы, яғни төлі жайлы айтылып тұрғанын түсінеді Тол, Төл. Астау, суға тол, Ішеді төл. Ескен Елубай ҚЖ: «Кім жүйрік?» ойыны Жұп дауыстылардың тиістісін қойып, парақты толтырады. – (ы, і)стық, к(ө, о)рме, (о, ө) рын, ки(і, ы)к, (а, ә)скер, қ(о, ө)рық.
|
Жақсы көңіл күй қалыптастырады. Тапсырманы орындайды Сұрақтарға жауап береді Оқулықпен жұмыс жасайды Өз білімдерін ортаға салады Сұрақтарға жауап береді Дәптермен жұмыс жасайды Хормен Әнұранды орындайды Жеке жұмыс жасайды Сөздерді жұптап жазады Тапсырманы орындайды Ойын ойнайды Кері байланыс жасайды |
Дескриптор: Сөздерді жуан және жіңішке айтылуына қарай ажырат.ады Кестені толтырады
Дескриптор: Мемлкеттік рәміздерді біледі Рәміздердің авторлары туралы айтады Дескриптор: Мәтінмен жұмыс жүргізеді. Мәтіннің мазмұнын талдайды Сұрақтарға жауап береді
Керемет жауаптар! Дескриптор: Өлеңді түсініп оқып шығады Қатесіз,көркем жазады.
Керемет!
Дескриптор: Ұқсас фигураларды табады Сөздерді жұптап жазады Дескриптор: Өлеңді дұрыс әрі жылдам оқиды. Тол, төл сөздерінің мағыналарын түсіндіреді. Дескриптор: Әріптер мен дыбыстардың арақатынасын белгілей біледі; Жазу кезінде сауаттылықты сақтайды; Орфографиялық нормаларды сақтай біледі. |
Суреттер Кесте Суреттер
Оқулық Суреттер Жұмыс дәптері Оқулық Музыка Оқушы жұмыстары
Оқулық Парақтар Кері байланыс тақтасы |
||

|
Жуан |
|
|
|
|
|
Жіңішке |
|
|
|
|


шағым қалдыра аласыз




















