|
Бөлім: |
Әліппе кезеңі |
||||
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Шеримова.Е |
||||
|
Күні: |
18.09.2025ж |
||||
|
Сынып: 1«Ә» |
Қатысушылар саны:15 |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Л дыбысы және әрпі |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1.1.5.1* заттар мен құбылыстарды сипаттауға, салыстыруға қажет сөздерді қолдану; 1.2.8.1 дыбыстың таңбасы – әріпті тану, дыбыс пен әріпті бір-бірінен ажырату; 1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||
|
Құндылықтар |
Қыркүйек – еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы «Ақырын жүріп анық бас, еңбегің кетпес далаға!» (Абай) |
||||
|
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Гүлмен тілек» әдісі арқылы жүреді. Өткен тақырыпқа шолу, жаңа сабаққа кіріспеде «Жұмбақ», «Бір әріптің ізімен» әдістері қолданылады.
1) Раушанда
жоқ, Ринатта жоқ, Алматта бар. Бұл қай дыбыс? (Л) 2) Селде бар, Сеңде жоқ. Желде бар, Жерде жоқ. (Л) 3) Егер л-дан бастасаң – Лақ. Ал алдына құ қойсаң, не болады? (Құлақ) – Біз қай дыбыс туралы жұмбақ шештік? -Ендеше л дыбысынан басталатын сөздер айтайық. Лақ, лас, лала, ... тсс -Ендеше бүгін л дыбысы мен әрпін үйренетін боламыз. -Л әрпін қарындаштардан жасап көрсетіңдер. Сабақ тақырыбын таныстыру. Сабақтың мақсатын хабарлау.
|
Тілек айтып, досына гүл сыйлайды. Жұмбақ шешеді. Л дыбысынан басталатын сөздер айтады. |
«Ауызша мадақтау» әдісі. Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау Жарайсың! Керемет! Жақсы! |
Бөліктерге бөлінген роботтар суреттері
|
|
|
Сабақтың ортасы 24 мин |
(Ұ) 1- тапсырмада «Алма жинаймыз» әдісі қолданылады. Тыңдалым-айтылым -Дыбыстың қандай түрлері болатын еді? -Дауысты дыбысты дауыссыз дыбыстан қалай ажыратамыз? -Л дыбысы дыбыстың қай түріне жатады? Неліктен? - Лақ, ллл Оқылым. Оқулықпен жұмыс. -Сөздерді
оқыңдар. Ал, ала, алар. Ара, арал, арала. Суретті мәтінді оқыңдар. Ала бұлт, Арал, алма ал. Арал, ара ал. Ағаш арала. - Сызбаның көмегімен сөздерді буындап оқыту. Әр дыбысты бір-бірінен ажырату. Ла, ли, ло, ле, лі, лы Суреттердегі заттарды атаңдар. Сөздің сызба-моделіне сай келетін затты атаңдар. Сергіту сәтінде «Қызыл раушан» әуеніне билеп сергиді 2-тапсырмада өздік жұмыс жүреді. Жазылым 1. Партада дұрыс отырғызады. 2. Жазуға даярлауда бала қолының ұсақ бұлшықеттерін дамытатын жаттығулар жасатады.
3. Жазу: - дәптер бетіндегі кеңістікті бағдарлау;
- өзін-өзі бағалау. (Ұ) 3- тапсырмада «Сұрақ-жауап» әдісі қолданылады. «Сөз тану» айдары бойынша берілген тіркестің мәнін түсіндіру. Ебқ оқушыға: Берілген сызбаға сай сөздер айт
ЕҚБ оқушы: 4 дыбыстан тұратын сөздер ата. ҚБ тапсырма: |
Сұрақтарға толық сөйлеммен жауап береді. Дыбыстарды ажыратады, буындап оқиды.
Жаттығу жасайды.
Партада дұрыс отырады. Жаттығу жасайды. Қалам, қарындашты дұрыс ұстайды. Тапсырма орындайды. Сөздің мағынасын тыңдайды. Тапсырма орындайды, дәлелдейді. |
Дескриптор: Дыбыстарды ажыратады, сөзді буындап оқиды -«Керемет!». Дыбыстарды ажыратады, сөзді буындап оқуда көмек қажет етеді-«Жақсы!». Дыбыстарды ажыратуда, сөзді буындап оқуда қиналады-«Талпын!». Дескриптор: Тапсырмаларды дұрыс орындайды -«Керемет!». Тапсырмаларды орындауда көмек қажет етеді -«Жақсы!». Сызбаға сай сөздер атайды, 4 дыбыстан тұратын сөздер атайды, дәлелдей алады-«Керемет!». Сызбаға сай сөздер атайды, 4 дыбыстан тұратын сөздер атауда, дәлелдеуде көмек қажет етеді -«Жақсы!». |
«Әліппе» оқулығы 1 сынып 2021ж Сюжетті сурет 20-бет №1 жазу дәптері Үнтаспа, смартфон
|
|
|
Сабақтың соңы 6 мин |
Кері байланысты «Үш қадамдық сұқбат» әдісі арқылы береді. -Бүгінгі сабақта өзіңнің әрекеттеріңнен не ұнады? -Қай әрекетің өзіңе ұнамады? -Келесі сабақта ол қайталанбауы үшін не істейтін боласың? Мұғалім оқушылар жауабын талдап, өз қалыптастырушы бағасын хабарлайды. |
Сабақтан түйген ой-пікірін айтады. |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
17 саб әліппе.docx
17 саб әліппе.docx
|
Бөлім: |
Әліппе кезеңі |
||||
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Шеримова.Е |
||||
|
Күні: |
18.09.2025ж |
||||
|
Сынып: 1«Ә» |
Қатысушылар саны:15 |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Л дыбысы және әрпі |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1.1.5.1* заттар мен құбылыстарды сипаттауға, салыстыруға қажет сөздерді қолдану; 1.2.8.1 дыбыстың таңбасы – әріпті тану, дыбыс пен әріпті бір-бірінен ажырату; 1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||
|
Құндылықтар |
Қыркүйек – еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы «Ақырын жүріп анық бас, еңбегің кетпес далаға!» (Абай) |
||||
|
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Гүлмен тілек» әдісі арқылы жүреді. Өткен тақырыпқа шолу, жаңа сабаққа кіріспеде «Жұмбақ», «Бір әріптің ізімен» әдістері қолданылады.
1) Раушанда
жоқ, Ринатта жоқ, Алматта бар. Бұл қай дыбыс? (Л) 2) Селде бар, Сеңде жоқ. Желде бар, Жерде жоқ. (Л) 3) Егер л-дан бастасаң – Лақ. Ал алдына құ қойсаң, не болады? (Құлақ) – Біз қай дыбыс туралы жұмбақ шештік? -Ендеше л дыбысынан басталатын сөздер айтайық. Лақ, лас, лала, ... тсс -Ендеше бүгін л дыбысы мен әрпін үйренетін боламыз. -Л әрпін қарындаштардан жасап көрсетіңдер. Сабақ тақырыбын таныстыру. Сабақтың мақсатын хабарлау.
|
Тілек айтып, досына гүл сыйлайды. Жұмбақ шешеді. Л дыбысынан басталатын сөздер айтады. |
«Ауызша мадақтау» әдісі. Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау Жарайсың! Керемет! Жақсы! |
Бөліктерге бөлінген роботтар суреттері
|
|
|
Сабақтың ортасы 24 мин |
(Ұ) 1- тапсырмада «Алма жинаймыз» әдісі қолданылады. Тыңдалым-айтылым -Дыбыстың қандай түрлері болатын еді? -Дауысты дыбысты дауыссыз дыбыстан қалай ажыратамыз? -Л дыбысы дыбыстың қай түріне жатады? Неліктен? - Лақ, ллл Оқылым. Оқулықпен жұмыс. -Сөздерді
оқыңдар. Ал, ала, алар. Ара, арал, арала. Суретті мәтінді оқыңдар. Ала бұлт, Арал, алма ал. Арал, ара ал. Ағаш арала. - Сызбаның көмегімен сөздерді буындап оқыту. Әр дыбысты бір-бірінен ажырату. Ла, ли, ло, ле, лі, лы Суреттердегі заттарды атаңдар. Сөздің сызба-моделіне сай келетін затты атаңдар. Сергіту сәтінде «Қызыл раушан» әуеніне билеп сергиді 2-тапсырмада өздік жұмыс жүреді. Жазылым 1. Партада дұрыс отырғызады. 2. Жазуға даярлауда бала қолының ұсақ бұлшықеттерін дамытатын жаттығулар жасатады.
3. Жазу: - дәптер бетіндегі кеңістікті бағдарлау;
- өзін-өзі бағалау. (Ұ) 3- тапсырмада «Сұрақ-жауап» әдісі қолданылады. «Сөз тану» айдары бойынша берілген тіркестің мәнін түсіндіру. Ебқ оқушыға: Берілген сызбаға сай сөздер айт
ЕҚБ оқушы: 4 дыбыстан тұратын сөздер ата. ҚБ тапсырма: |
Сұрақтарға толық сөйлеммен жауап береді. Дыбыстарды ажыратады, буындап оқиды.
Жаттығу жасайды.
Партада дұрыс отырады. Жаттығу жасайды. Қалам, қарындашты дұрыс ұстайды. Тапсырма орындайды. Сөздің мағынасын тыңдайды. Тапсырма орындайды, дәлелдейді. |
Дескриптор: Дыбыстарды ажыратады, сөзді буындап оқиды -«Керемет!». Дыбыстарды ажыратады, сөзді буындап оқуда көмек қажет етеді-«Жақсы!». Дыбыстарды ажыратуда, сөзді буындап оқуда қиналады-«Талпын!». Дескриптор: Тапсырмаларды дұрыс орындайды -«Керемет!». Тапсырмаларды орындауда көмек қажет етеді -«Жақсы!». Сызбаға сай сөздер атайды, 4 дыбыстан тұратын сөздер атайды, дәлелдей алады-«Керемет!». Сызбаға сай сөздер атайды, 4 дыбыстан тұратын сөздер атауда, дәлелдеуде көмек қажет етеді -«Жақсы!». |
«Әліппе» оқулығы 1 сынып 2021ж Сюжетті сурет 20-бет №1 жазу дәптері Үнтаспа, смартфон
|
|
|
Сабақтың соңы 6 мин |
Кері байланысты «Үш қадамдық сұқбат» әдісі арқылы береді. -Бүгінгі сабақта өзіңнің әрекеттеріңнен не ұнады? -Қай әрекетің өзіңе ұнамады? -Келесі сабақта ол қайталанбауы үшін не істейтін боласың? Мұғалім оқушылар жауабын талдап, өз қалыптастырушы бағасын хабарлайды. |
Сабақтан түйген ой-пікірін айтады. |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз
















