|
Білім беру ұйымының атауы |
М.Әуезов ЖББММ |
|||||
|
Пәні: |
Дүниетану. |
|||||
|
Бөлім: |
Саяхат |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Шеримова.Е |
|||||
|
Күні: |
12.01.2026ж |
|||||
|
Сынып: 1 «Ә» |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№17 сабақ. Ежелгі адамдар қандай болған және қалай өмір сүрген? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.3.1.1 – көрнекі материалдарды зерделеу арқылы ежелгі адамдардың өмірі туралы әңгімелеу; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ежелгі адамдар немен айналысқанын біледі; Ежелгі адамдар мен қазіргі адамдардың сырт келбетін жәнекәсібін салыстыруды үйренеді; |
|||||
|
Ұлттық құндылықтар Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы |
Қаңтар – заң және тәртіп айы; Апта дәйексөзі : «Талап бар жерде, тәртіп бар» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 6 минут |
Жұмысқа оң психологиялық көңіл күй қалыптастыру. Сәлемдесу: – Қайырлы таң, Күн! (Барлығы қолдарын көтеріп, түсіреді). – Қайырлы таң, аспан! (ұқсас қимыл) – Қайырлы таң, бәрімізге! (барлығы қолдарын жайып, сосын түсіреді) Ой қозғау кезеңі «Миға шабул» әдісі -Балалар кім қандай үйде тұрады? -Көпқабатты -Жер үйде -Керемет!Ал алдын ата-әжелеріміз қандай үйде тұрған? -Киіз үйде -Дұрыс Ал,одан алдын адамдар қандай жерлерде тұрған кім айта алады? -Тауларды -Дұрыс алғашқы адамдар тас үнгірлерде тұрған екен. Ендешеғ бүгінгі сабағымыз да сол жайлы болмақ Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлайды |
Оң психологиялық көңіл күй қалыптастырады. |
Мақтап, мадақтап отыру Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру.
|
Суреттер бейнежазбалар |
||
|
Сабақтың ортасы 32 мин
|
Бейнебаянды көріп,сұрақтарға жауапбереді. -Адамның басқа тіршілік иелерінен айырмашылығы неде? -Айырмашылығы мынада: Адам-ақыл-есі бар тіршілік иесі. 2 тапсырма:«Ыстық картоп»әдісімен Допты қағып алып сұрақтарға жауап береді Уақыт машинасымен өткен өмірге саяхатқа шығамыз -Тарих дегеніміз не? (Тарих-бұл адамзат қоғамының өткені туралы ғылым). -Тарихи дереккөз деп нені айтады? -Тарихи деректемелерге қолжазбалар, кітаптар, монеталар, т.б. жатады -Тарихтан өткен өмір туралы не білгілерің келеді? Оқушылардың жауаптарын толықтыру. а) Адам қолымен еңбек етудің арқасында денесін тік ұстап жүре бастады. ә) Миы дамып, ойлау, сөйлеу, қиялдау қабілеті дамыды. б) Адам шығармашылығы мен іскерлігінің арқасында еңбек құралдарын жасай 3тапсырма: . Оқулықпен жұмыс. а) Мәтіннің бірінші бөлігін оқыту. ә) Ежелгі адамды көз алдарына елестету. «Венн диаграммасы» әдісі. Ежелгі адам Қазіргі адам
Ұқсастығы мен айырмашылығын ажыратып жазады. Мәтінді оқып, қазіргі адам мен ежелгі адамның ұқсастығы мен айырмашылықтарын кестеге топтырады, талдау жұмысын жүргізеді, қорытынды шығарады. ҚБ тапсырмасы. 1.Ежелгі адамдар қандай болған? Әңгімеле. 2.Мамонтты қалай ұстауға болады? 3.Өткен-қазір-болашақта қалайболады
1. Ежелгі адамдардың іс-әрекеттері. 2. Миллиондаған жылдар бойғы адамзаттың дамуы. |
Сұрақтарға жауап береді; Мәтінмен жұмыс жасайды. Сұрақтарға жауап береді; Мәтінмен жұмыс Салыстырады. ҚБ тапсырмасын орныдайды. жасайды. Кері байлайныс жасайды |
Декриптор:
Дескриптор: 1.Әр бөлігін оқиды; 2.Ежелгі адамдар туралы ақпарат айта алады; Дескриптор: 1.Ежелгі адам мен қазіргі адамдарды салыстырады; Дескриптор: 1.Ежелгі адамдар туралы мәлімет біледі; 2.Әңгімелейді; 3.Сурет бойынша мамонтты қалай ұстаған туралы әңгімлейді; 4.Заттар өткенде-қазір-болақта қандайболатынын суретін салады; Дескриптор:
Дескриптор: -өлеңді талдайды; |
(Видео №1) https://youtu.be/a_-_U7MkXag?si=JBQrOVteqH0MBXEB Венн диаграммасы. Карточкамен жұмыс. |
||
|
Сабақтың соңы 7 минут |
Кері байланысты «Ашық микрофон» әдісі арқылы береді. -Бүгінгі сабақтың тақырыбын айтыңдар. -Сабақ барысында не ұнады? -Қай тапсырманы орындауда қиналдың? -Қай тапсырманы орындау жеңіл болды? |
Сабақтан түйген ой-пікірін айтады. |
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
17 саб Дуниетану 1 сынып
17 саб Дуниетану 1 сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
М.Әуезов ЖББММ |
|||||
|
Пәні: |
Дүниетану. |
|||||
|
Бөлім: |
Саяхат |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Шеримова.Е |
|||||
|
Күні: |
12.01.2026ж |
|||||
|
Сынып: 1 «Ә» |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№17 сабақ. Ежелгі адамдар қандай болған және қалай өмір сүрген? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.3.1.1 – көрнекі материалдарды зерделеу арқылы ежелгі адамдардың өмірі туралы әңгімелеу; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ежелгі адамдар немен айналысқанын біледі; Ежелгі адамдар мен қазіргі адамдардың сырт келбетін жәнекәсібін салыстыруды үйренеді; |
|||||
|
Ұлттық құндылықтар Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы |
Қаңтар – заң және тәртіп айы; Апта дәйексөзі : «Талап бар жерде, тәртіп бар» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 6 минут |
Жұмысқа оң психологиялық көңіл күй қалыптастыру. Сәлемдесу: – Қайырлы таң, Күн! (Барлығы қолдарын көтеріп, түсіреді). – Қайырлы таң, аспан! (ұқсас қимыл) – Қайырлы таң, бәрімізге! (барлығы қолдарын жайып, сосын түсіреді) Ой қозғау кезеңі «Миға шабул» әдісі -Балалар кім қандай үйде тұрады? -Көпқабатты -Жер үйде -Керемет!Ал алдын ата-әжелеріміз қандай үйде тұрған? -Киіз үйде -Дұрыс Ал,одан алдын адамдар қандай жерлерде тұрған кім айта алады? -Тауларды -Дұрыс алғашқы адамдар тас үнгірлерде тұрған екен. Ендешеғ бүгінгі сабағымыз да сол жайлы болмақ Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлайды |
Оң психологиялық көңіл күй қалыптастырады. |
Мақтап, мадақтап отыру Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру.
|
Суреттер бейнежазбалар |
||
|
Сабақтың ортасы 32 мин
|
Бейнебаянды көріп,сұрақтарға жауапбереді. -Адамның басқа тіршілік иелерінен айырмашылығы неде? -Айырмашылығы мынада: Адам-ақыл-есі бар тіршілік иесі. 2 тапсырма:«Ыстық картоп»әдісімен Допты қағып алып сұрақтарға жауап береді Уақыт машинасымен өткен өмірге саяхатқа шығамыз -Тарих дегеніміз не? (Тарих-бұл адамзат қоғамының өткені туралы ғылым). -Тарихи дереккөз деп нені айтады? -Тарихи деректемелерге қолжазбалар, кітаптар, монеталар, т.б. жатады -Тарихтан өткен өмір туралы не білгілерің келеді? Оқушылардың жауаптарын толықтыру. а) Адам қолымен еңбек етудің арқасында денесін тік ұстап жүре бастады. ә) Миы дамып, ойлау, сөйлеу, қиялдау қабілеті дамыды. б) Адам шығармашылығы мен іскерлігінің арқасында еңбек құралдарын жасай 3тапсырма: . Оқулықпен жұмыс. а) Мәтіннің бірінші бөлігін оқыту. ә) Ежелгі адамды көз алдарына елестету. «Венн диаграммасы» әдісі. Ежелгі адам Қазіргі адам
Ұқсастығы мен айырмашылығын ажыратып жазады. Мәтінді оқып, қазіргі адам мен ежелгі адамның ұқсастығы мен айырмашылықтарын кестеге топтырады, талдау жұмысын жүргізеді, қорытынды шығарады. ҚБ тапсырмасы. 1.Ежелгі адамдар қандай болған? Әңгімеле. 2.Мамонтты қалай ұстауға болады? 3.Өткен-қазір-болашақта қалайболады
1. Ежелгі адамдардың іс-әрекеттері. 2. Миллиондаған жылдар бойғы адамзаттың дамуы. |
Сұрақтарға жауап береді; Мәтінмен жұмыс жасайды. Сұрақтарға жауап береді; Мәтінмен жұмыс Салыстырады. ҚБ тапсырмасын орныдайды. жасайды. Кері байлайныс жасайды |
Декриптор:
Дескриптор: 1.Әр бөлігін оқиды; 2.Ежелгі адамдар туралы ақпарат айта алады; Дескриптор: 1.Ежелгі адам мен қазіргі адамдарды салыстырады; Дескриптор: 1.Ежелгі адамдар туралы мәлімет біледі; 2.Әңгімелейді; 3.Сурет бойынша мамонтты қалай ұстаған туралы әңгімлейді; 4.Заттар өткенде-қазір-болақта қандайболатынын суретін салады; Дескриптор:
Дескриптор: -өлеңді талдайды; |
(Видео №1) https://youtu.be/a_-_U7MkXag?si=JBQrOVteqH0MBXEB Венн диаграммасы. Карточкамен жұмыс. |
||
|
Сабақтың соңы 7 минут |
Кері байланысты «Ашық микрофон» әдісі арқылы береді. -Бүгінгі сабақтың тақырыбын айтыңдар. -Сабақ барысында не ұнады? -Қай тапсырманы орындауда қиналдың? -Қай тапсырманы орындау жеңіл болды? |
Сабақтан түйген ой-пікірін айтады. |
|
|
||
шағым қалдыра аласыз














