|
Білім беру ұйымының атауы |
М.Әуезов ЖББМ |
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
Саяхат. Жер және ғарыш. |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Шеримова.Е |
|||||
|
Күні: |
8.01.2026ж |
|||||
|
Сынып: 1 «Ә» |
Қатысқандар:16 |
Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№17 сабақ. Ғарыш әлемі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.4.2.1 астрономияны ғарыш туралы ғылым ретінде сипаттау 1.4.2.3 жекелеген ғарыштық денелерді атау және сипаттау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Астрономия ғарыш туралы түсінік қалыптастырады Жекелеген ғарыштық денелерді атайды және сипаттайды |
|||||
|
Ұлттық құндылықтар Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы |
Қаңтар – заң және тәртіп айы; Апта дәйексөзі : «Талап бар жерде, тәртіп бар» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақ тың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 6 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру ЖИ көмекші Жер мен күн, жұлдыздар Жарқырап ғарышта Біз үшін шашады, Жарықырап жарығын! Ой қозғау «Фонарик» әдісімен Күн, жұлдыздаар, ай , планеталар -Балалар ненің суреттерін көрдік? -Ғарыш денелерінің -Керемет, ендеше Жер сөзіне «Логориф» әдісімен сөздер қатарын құраймыз Ж..... Е..... Р..... Сонымен бүгін ғарыш туралы айтатын боламыз Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстырамыз: |
Өлең жолдарын оқиды Оқушылар сұрақтарға жауап береді |
Оқушыларды мақтап,мадақтап отыру Керемет жауап! |
Қуанышты көңіл күй. Зымыран макеті Сұрақтар жазылған парақтар |
||
|
Сабақ тың соңы 32 мин |
Жаңа тақырып Оқулықпен жұмыс – Аспан әлемі қандай? –Қандай ғарыш денелерін атай аласың? –Олар туралы не білесің? Оқушылар Күн мен Жердің ұқсастығы мен айырмашылығын айтады. Күн мен Жердің бір- бірімен қандай байланысы бар екенін анықтайды.
1-тапсырма ФС тапсырмасы Аспан әлемі туралы түсінік береді. «Ол шексіз созыла береді. Аспан әлемінде Күн, жұлдыз, Ай, ғаламшарлар бар. Осының бәрі ғарышты құрайды. Жұлдыздар мен Ай түнде бізге жарқырап көрініп тұрады. Аспан әлемін астрономия ғылымы зерттейді. Күн, жұлдыз, Жер – ғарыш денелері. Күнді Жермен қоса сегіз ғаламшар айналады. Ғаламшарлар әртүрлі. Жер – тіршілік көзі бар, өмір сүруге болатын жалғыз ғарыш денесі. 2-тапсырма Зерттеушілік тапсырма «Зерттейік» –Жер Күнді айнала ма, әлде Күн Жерді айнала ма? Қорытынды жасаңдар. ЕББҚ Күннің суретін саып, оның пайдасын айт ЕҚБ 3-тапсырма «Салыстыр» –Күн мен Жердің ұқсастығы мен айырмашылығын айт. Күн мен Жердің бір- бірімен қандай байланысы бар?Бейнебаян көрсету Қызықты мәлімет Ғарышта еш дыбыс естілмейді. Өйткені дыбыс толқынын тарататын ауа жоқ. Ғарыш туралы ойларыңды айтыңдар
Деңгейлік тапсырма Дәптермен жұмыс 1. Жер ғаламшары Күн жүйесінде нешінші болып тұр? Ғаламшарларды реті бойынша нөмірлеп жаз. Күннің тіршілік үшін маңызын қысқаша жаз. Жер ғаламшары Күн жүйесінде 3-ші тұрғанын айтады. Ғаламшарларды ретімен нөмірлеп жазады. Күннің тіршілік үшін маңызын жазады |
Оқушылар мұғалімнің сұрақтарына жауап береді. Оқулықпен жұмыс жасайды Оқушылар мұғалімнің түсіндірмесін тыңдайды. Түсіндірме кезінде өздерінің ой қорытындыларын қосып айтады. Анықтау жүргізеді. «Жер Күнді айнала қозғалады» деген қорытындыға келеді. Венн диаграммасы әдісі бойынша Күн мен Жерді салыстырады. Жеке жұмыс жасайды Жаттығу жасайды Ғарыш туралы өз ойларын айтад Жауап: Күн Жерге жарық пен жылу береді. Жарық болмаса, айнала қараңғы болады. Жылу болмаса, Жер беті мұз болып қатып қалады. |
Дескриптор: Телескоппен танысты Аспан әлемі туралы біледі Дескриптор: Аспан денелері туралы біледі Күн мен Жердің ұқсастығын айтады Дескриптор: Өздерінің ой қорытындыларын қосып айтты Аспан әлемі туралы түсінік берді. Дескриптор: Зерттеу жүргізе алды Қорытынды жасай алды Дескриптор: Күн мен Жердің ұқсастығы мен айырмашылығын айт. Венн диаграммасын толтырды Тамаша! Дескриптор: Ғарыш туралы өз ойларын айтты Ғарыш туралы білімдері толықты Дескриптор: 1-деңгей – Күн мен Жердің ұқсастығы мен айырмашылығын зерделей алады. 2-деңгей – Күн мен Жердің ұқсастығы мен айырмашылығын зерделеуде қиналады. 3-деңгей Күн мен Жердің ұқсастығы мен айырмашылығын зерделей алмайды. |
Бейнебаян https://www.yo utube.com/watch?v =n-khlCFOpzQ |
||
|
Сабақ тың соңы 7 минут |
Кері байланысты «Үш қадамдық сұқбат» әдісі арқылы береді.
|
Сабақтан түйген ой-пікірін айтады. |
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
17 саб жаратылыс 1 сынып
17 саб жаратылыс 1 сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
М.Әуезов ЖББМ |
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
Саяхат. Жер және ғарыш. |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Шеримова.Е |
|||||
|
Күні: |
8.01.2026ж |
|||||
|
Сынып: 1 «Ә» |
Қатысқандар:16 |
Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№17 сабақ. Ғарыш әлемі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.4.2.1 астрономияны ғарыш туралы ғылым ретінде сипаттау 1.4.2.3 жекелеген ғарыштық денелерді атау және сипаттау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Астрономия ғарыш туралы түсінік қалыптастырады Жекелеген ғарыштық денелерді атайды және сипаттайды |
|||||
|
Ұлттық құндылықтар Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы |
Қаңтар – заң және тәртіп айы; Апта дәйексөзі : «Талап бар жерде, тәртіп бар» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақ тың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 6 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру ЖИ көмекші Жер мен күн, жұлдыздар Жарқырап ғарышта Біз үшін шашады, Жарықырап жарығын! Ой қозғау «Фонарик» әдісімен Күн, жұлдыздаар, ай , планеталар -Балалар ненің суреттерін көрдік? -Ғарыш денелерінің -Керемет, ендеше Жер сөзіне «Логориф» әдісімен сөздер қатарын құраймыз Ж..... Е..... Р..... Сонымен бүгін ғарыш туралы айтатын боламыз Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстырамыз: |
Өлең жолдарын оқиды Оқушылар сұрақтарға жауап береді |
Оқушыларды мақтап,мадақтап отыру Керемет жауап! |
Қуанышты көңіл күй. Зымыран макеті Сұрақтар жазылған парақтар |
||
|
Сабақ тың соңы 32 мин |
Жаңа тақырып Оқулықпен жұмыс – Аспан әлемі қандай? –Қандай ғарыш денелерін атай аласың? –Олар туралы не білесің? Оқушылар Күн мен Жердің ұқсастығы мен айырмашылығын айтады. Күн мен Жердің бір- бірімен қандай байланысы бар екенін анықтайды.
1-тапсырма ФС тапсырмасы Аспан әлемі туралы түсінік береді. «Ол шексіз созыла береді. Аспан әлемінде Күн, жұлдыз, Ай, ғаламшарлар бар. Осының бәрі ғарышты құрайды. Жұлдыздар мен Ай түнде бізге жарқырап көрініп тұрады. Аспан әлемін астрономия ғылымы зерттейді. Күн, жұлдыз, Жер – ғарыш денелері. Күнді Жермен қоса сегіз ғаламшар айналады. Ғаламшарлар әртүрлі. Жер – тіршілік көзі бар, өмір сүруге болатын жалғыз ғарыш денесі. 2-тапсырма Зерттеушілік тапсырма «Зерттейік» –Жер Күнді айнала ма, әлде Күн Жерді айнала ма? Қорытынды жасаңдар. ЕББҚ Күннің суретін саып, оның пайдасын айт ЕҚБ 3-тапсырма «Салыстыр» –Күн мен Жердің ұқсастығы мен айырмашылығын айт. Күн мен Жердің бір- бірімен қандай байланысы бар?Бейнебаян көрсету Қызықты мәлімет Ғарышта еш дыбыс естілмейді. Өйткені дыбыс толқынын тарататын ауа жоқ. Ғарыш туралы ойларыңды айтыңдар
Деңгейлік тапсырма Дәптермен жұмыс 1. Жер ғаламшары Күн жүйесінде нешінші болып тұр? Ғаламшарларды реті бойынша нөмірлеп жаз. Күннің тіршілік үшін маңызын қысқаша жаз. Жер ғаламшары Күн жүйесінде 3-ші тұрғанын айтады. Ғаламшарларды ретімен нөмірлеп жазады. Күннің тіршілік үшін маңызын жазады |
Оқушылар мұғалімнің сұрақтарына жауап береді. Оқулықпен жұмыс жасайды Оқушылар мұғалімнің түсіндірмесін тыңдайды. Түсіндірме кезінде өздерінің ой қорытындыларын қосып айтады. Анықтау жүргізеді. «Жер Күнді айнала қозғалады» деген қорытындыға келеді. Венн диаграммасы әдісі бойынша Күн мен Жерді салыстырады. Жеке жұмыс жасайды Жаттығу жасайды Ғарыш туралы өз ойларын айтад Жауап: Күн Жерге жарық пен жылу береді. Жарық болмаса, айнала қараңғы болады. Жылу болмаса, Жер беті мұз болып қатып қалады. |
Дескриптор: Телескоппен танысты Аспан әлемі туралы біледі Дескриптор: Аспан денелері туралы біледі Күн мен Жердің ұқсастығын айтады Дескриптор: Өздерінің ой қорытындыларын қосып айтты Аспан әлемі туралы түсінік берді. Дескриптор: Зерттеу жүргізе алды Қорытынды жасай алды Дескриптор: Күн мен Жердің ұқсастығы мен айырмашылығын айт. Венн диаграммасын толтырды Тамаша! Дескриптор: Ғарыш туралы өз ойларын айтты Ғарыш туралы білімдері толықты Дескриптор: 1-деңгей – Күн мен Жердің ұқсастығы мен айырмашылығын зерделей алады. 2-деңгей – Күн мен Жердің ұқсастығы мен айырмашылығын зерделеуде қиналады. 3-деңгей Күн мен Жердің ұқсастығы мен айырмашылығын зерделей алмайды. |
Бейнебаян https://www.yo utube.com/watch?v =n-khlCFOpzQ |
||
|
Сабақ тың соңы 7 минут |
Кері байланысты «Үш қадамдық сұқбат» әдісі арқылы береді.
|
Сабақтан түйген ой-пікірін айтады. |
|
|
||
шағым қалдыра аласыз















