Материалдар / №17 сабақ. 100 көлеміндегі сандарды разрядтан аттап ауызша қосу және азайту

№17 сабақ. 100 көлеміндегі сандарды разрядтан аттап ауызша қосу және азайту

Материал туралы қысқаша түсінік
№17 сабақ. 100 көлеміндегі сандарды разрядтан аттап ауызша қосу және азайту
ЖИ арқылы жасау
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Математика

Бөлім:

Саандарға амалдар орындау

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

2сынып


Сабақтың тақырыбы:

17 сабақ. 100 көлеміндегі сандарды разрядтан аттап ауызша қосу және азайту

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

2.1.2.7. 45+9,40–14 жағдайларында ондықтан аттап ауызша қосу мен азайтуды орындау.

2.1.2.3.Тиімді есептеу үшін қосудың ауыстырымдылық,терімділік қасиеттерін қолдану.

Сабақтың мақсаты

100 көлеміндегі сандарды разрядтан аттап қосу және азайту тәсілдерін үйренеді


Құндылықтар

Талап: ізденімпаз, жаңашыл тұлға

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут







Өткенді пысықтау

5 минут





Сабақ

тың ортасы

20 минут







































































Сергіту сәті

2 минут























Сабақты қорыту

8минут






























Кері байланыс

5 минут





Психологиялық ахуалды жақсарту


Өткенді пысықтау

Үй тапсырмасы

6-тапсырма

Қателерін тап және түзетіп жаз.

80-7=73 90-42=48 38+52=90

65-5=60 49+31=90 73+6=80


Тақырыпты ашу

Таратпа материалмен жұмыс жасау




Жаңа тақырып

1-тапсырма

а) 26 + 7 өрнегінің мәнін табады, түсіндіреді. 20 + (6 + 7) = 20 + 13 = 33

Жазудағы сызба нені білдіреді?

6 + 7; 20 + 13 өрнектері ше? 33 саны ше?

Қорытынды:

26-ны разрядтық қосылғыштардың қосындысы түрінде жазу: (20 + 6) + 7.

Қосудың терімділік қасиетін пайдаланып, қосындының мәнін есептеу:

(20 + 6) + 7 = 20 + (6 + 7) = 20 + 13 = 33.

33 – 7 өрнегінің мәнін табады, түсіндіреді. 20 + (13 – 7) = 20 + 6 = 26

Жазудағы сызба нені білдіреді?

13 – 7; 20 + 6 өрнектері ше? 26 саны ше?

33 – азайғыш, 7 – азайтқыш.

Азайғышты екі қосылғыштың қосындысымен алмастыру: 33 = 20 + 13.

Қосындыдан санды азайту тәсілін қолдану:

33 – 7 = (20 + 13) – 7 = 20 + (13 – 7) = 20 + 6 = 26.




2-тапсырма

27 + 36, 63 – 27 түсіндіре отырып шығар. Қорытынды жаса

27 + 36 = (20 + 7) + (30 + 6) = (20 + 30) + (7 + 6) =50 + 13 = 63

63 – 27 = (50 + 13) – 7 = (50 – 20) + (13 – 7) = 30 + 6

= 36.



ЕБҚ

3-тапсырма

Өрнектердің мәнін өзіңе тиімді тәсілмен тап

68 + (2 + 2) = (68 + 2) + 2 = 72.

92-7=(80+12)-7=80+5=85

72-57=(60-50)+(12-7)=10+5=15

38+54=(30+50)+(8+4)=80+12=92


Жұптық жұмыс

4-тапсырма

Жазуды толықтыр және жауабын тап

54+9=50+(4+9)= 50+13=63

56-9=40+(16-9)=40+7=47

48+26=(40+20)+(8+6)=60+14=74

72-24=(60-20)+(12-4)=40+8=48





«Сиқырға айналу».

Бұл сергіту жаттығуы оқушылардың өзін епсіз қонжық, көңілді көжек, желдің ұйытқуынан ағаштардың тербелуі және жапырақтарға ұқсас жеңіл айналуы, жауған жаңбыр тамшылары сияқты және т.б. сезінуге мүмкіндік жасайды.

Мұғалім: «Жел қатты соқты, бидай масақтары тербелді», – деп хабарлайды. (Оқушылар тербетіле қозғалады), «Домалап келе жатқан бауырсақты көрген көжек қуана секірді»




5-тапсырма

Есепті шығар

Барлығы-15

Қалада-7

Ауылда-?

15-7=8

Жауабы: ауылда 8 немересі бар



6-тапсырма

Тиісті амалдар таңбасы мен белгісіз сандарды тап.

77-(38+7)=32

(86-18)+0=68


ФС тапсырмасы

8-тапсырма

Ойлан,тап

а) Ағам екеуіміз ойыншық балықтар ауладық. Ағам 3 балықтан аулағанда, мен 2 балықтан ауладым.

Егер барлығы 15 балық болса, онда әрқайсысымыз неше балық ауладық?

Жауабы:

Ағасы: 3 + 3 + 3 = 9 (балық).

Інісі: 2 + 2 + 2 = 6 (балық).

9 + 5 = 15 (Екеуі бірігіп аулаған балық саны.)


ә) Тапсырма. Аулада 16 бала ойнап жүрді. Бес баладан басқасы үйлеріне кетті. Неше бала үйлеріне кетті?

Жауабы: 16 – 5 = 11 (б.)



Үй тапсырмасы

7-тапсырма

Есептеу тәсілдерін түсіндіре отырып шығар

86+8=86+(4+4)=90+4=94

56+27=(50+20)+(6+7)=70+13=83

82-6=70+(12-6)=70+6=76

94-65=(80-60)+(14-5)=20+9=29






Жылы лебіздер айтады






Үй тапсырмасын тексертеді








Таратпа материалменжұмыс жасайды












Сызбанұсқа

ны және жазуды қарастырады, азайту тәсілін түсіндіреді, қорытынды жасайды.

20 + (13 – 7) = 20 + 6 = 26











Қосу мен азайтудың қалай орындалаты

нын түсіндіреді





Жеке жұмыс жасайды










Тапсырманы орындайды

<

ЖИ арқылы жасау
28 Қырқүйек 2023
2138
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі