|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Дүниетану |
|||||
|
Бөлім: |
Табиғат құбылыстары |
|||||
|
Күні: |
09.12.2024ж |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Қ. Тастанбек |
|||||
|
Сынып: 4 «А» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№17 сабақ. Адамның өміріне климаттың әсері қандай? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.2.1 – адамзат дамуына климаттың әсерін талдау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Климаттың адам өміріне әсері туралы біледі |
|||||
|
Құндылықтар |
Құндылық - Бірлік және ынтымақ Командада жұмыс істеу, бір-бірін тыңдау және ортақ мақсатқа жетуде бірлесіп әрекет ету;өз ісіне мұқият болу және басқаларға көмек көрсету; басқаларға құрмет көрсету және олардың ерекшелігіне төзімді болу; бірлескен жетістіктерге ұмтылу және ұжымдық күш жігерді ынталандыру;тапсырмаларды орындауда және мәселелерді шешуде бір-біріне көмектесу.Апта дәйек сөзі.«Ынтымақ жүрген жерде ырыс бірге жүреді» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткен тоқсанда өтілген тақырыптарды пысықтау. Жаңа тақырып «Сұрақ-жауап» әдісі. 1.Климат деген не? 2.Жер бетінде климаттың қандай түрлері бар? Климат-температураның өзгеруіне байланысты жергілікті жердегі ауа-райының өзгеру құбылысы Климат түрлері-суық(полярлық),қоңыржай, ыстық.(экваторлық, тропикалық) ФС тапсырмасы «Ойланайық» айдары Күн сәулесі Жер бетінің қай бөлігін көбірек қыздырады? Суретпен жұмыс Күн сәулесі туралы өздерінің ойларын айтады ЕБҚ: Терезеден бақыла. Күн сәулесі қалай таралады? Барлық жерге бірдей түсе ме? Климат адам өміріне әсер ете ме? Климаттың адам өміріне қалай әсер ететін айту. Сыртқы келбетіне,өмір сүру жағдайына,ерте заманда климатқа қалай бейімделгенін айтады, оқулықтан оқып танысады ЕҚБ: Әртүрлі климаттағы адамдардың тіршілігін сипатта. Мысалы: шөлдегі және тундрада адамдар тіршілігі туралы айт. «Білемін» әдісі. (тапсырмаға қарап дұрыс жауап болса « +» таңбасын қояды,бұрыс жауап болса «-» таңбасын қояды) Оқулықтың 71-бетіндегі сұрақтарға жауап береді Ж:1. Егіншілерге,малшыларға керек. 2.Сұхбатты үйден алып келеді 3. Климат тұрақты (жыл мезгілі), ауа-райы жиі өзгереді 4.Адам өміріне қолайлы болу үшін бақылау жүргізеді 5.Ия әсер етеді ҚЖ: «Сен білесің бе?» айдары
|
Шаттық шеңберін жасайды Сұрақтарға жауап береді Сұрақтарға жауап бере отырып, жаңа ұғымдар мен танысады Суреттегі күн сәулесінің түсу ерекшелігін табады Сұраққа жауап береді Оқулықпен жұмыс жасайды Өз ойымен бөліседі Сұрақтарға жауап береді,кестені толтырады Ауа-райына байланысты халық болжамдарымен танысады Кері байланыс жасайды |
Мадақтау. ҚБ:
Дескриптор: Климат туралы түсінігі бар-1Б Климат түрлерін атай алады-1Б Дескриптор: -Суреттегі күн сәулесінің қалай түсіп тұрғанын қарайды -1Б Климаттық белдеулерге күн сәулесі қалай түскенін айтады -1Б Климаттық белдеу түрлерін анықтайды-1Б Дескриптор: Ауа-райының қолайлы және қолайсыз жақтарын еске түсіреді -1Б Адам өміріне қалай әсер ететінін талдайды-1Б Суретін салады-1Б Керемет!
Дескриптор. Сұрақтарды оқиды ,жауап береді1Б Климаттың адамзат дамуына қандай әсері бар екенін табады-1Б ҚБ:
«Ауа-райы» әдісі |
Оқулық Суреттер
СуреттерОқулық
Сұрақтар жазылған кесте
Кері байланыс парақтары |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№17 сабақ. Адамның өміріне климаттың әсері қандай ҚМЖ дүниетану 4 сынып
№17 сабақ. Адамның өміріне климаттың әсері қандай ҚМЖ дүниетану 4 сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Дүниетану |
|||||
|
Бөлім: |
Табиғат құбылыстары |
|||||
|
Күні: |
09.12.2024ж |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Қ. Тастанбек |
|||||
|
Сынып: 4 «А» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№17 сабақ. Адамның өміріне климаттың әсері қандай? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.2.1 – адамзат дамуына климаттың әсерін талдау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Климаттың адам өміріне әсері туралы біледі |
|||||
|
Құндылықтар |
Құндылық - Бірлік және ынтымақ Командада жұмыс істеу, бір-бірін тыңдау және ортақ мақсатқа жетуде бірлесіп әрекет ету;өз ісіне мұқият болу және басқаларға көмек көрсету; басқаларға құрмет көрсету және олардың ерекшелігіне төзімді болу; бірлескен жетістіктерге ұмтылу және ұжымдық күш жігерді ынталандыру;тапсырмаларды орындауда және мәселелерді шешуде бір-біріне көмектесу.Апта дәйек сөзі.«Ынтымақ жүрген жерде ырыс бірге жүреді» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткен тоқсанда өтілген тақырыптарды пысықтау. Жаңа тақырып «Сұрақ-жауап» әдісі. 1.Климат деген не? 2.Жер бетінде климаттың қандай түрлері бар? Климат-температураның өзгеруіне байланысты жергілікті жердегі ауа-райының өзгеру құбылысы Климат түрлері-суық(полярлық),қоңыржай, ыстық.(экваторлық, тропикалық) ФС тапсырмасы «Ойланайық» айдары Күн сәулесі Жер бетінің қай бөлігін көбірек қыздырады? Суретпен жұмыс Күн сәулесі туралы өздерінің ойларын айтады ЕБҚ: Терезеден бақыла. Күн сәулесі қалай таралады? Барлық жерге бірдей түсе ме? Климат адам өміріне әсер ете ме? Климаттың адам өміріне қалай әсер ететін айту. Сыртқы келбетіне,өмір сүру жағдайына,ерте заманда климатқа қалай бейімделгенін айтады, оқулықтан оқып танысады ЕҚБ: Әртүрлі климаттағы адамдардың тіршілігін сипатта. Мысалы: шөлдегі және тундрада адамдар тіршілігі туралы айт. «Білемін» әдісі. (тапсырмаға қарап дұрыс жауап болса « +» таңбасын қояды,бұрыс жауап болса «-» таңбасын қояды) Оқулықтың 71-бетіндегі сұрақтарға жауап береді Ж:1. Егіншілерге,малшыларға керек. 2.Сұхбатты үйден алып келеді 3. Климат тұрақты (жыл мезгілі), ауа-райы жиі өзгереді 4.Адам өміріне қолайлы болу үшін бақылау жүргізеді 5.Ия әсер етеді ҚЖ: «Сен білесің бе?» айдары
|
Шаттық шеңберін жасайды Сұрақтарға жауап береді Сұрақтарға жауап бере отырып, жаңа ұғымдар мен танысады Суреттегі күн сәулесінің түсу ерекшелігін табады Сұраққа жауап береді Оқулықпен жұмыс жасайды Өз ойымен бөліседі Сұрақтарға жауап береді,кестені толтырады Ауа-райына байланысты халық болжамдарымен танысады Кері байланыс жасайды |
Мадақтау. ҚБ:
Дескриптор: Климат туралы түсінігі бар-1Б Климат түрлерін атай алады-1Б Дескриптор: -Суреттегі күн сәулесінің қалай түсіп тұрғанын қарайды -1Б Климаттық белдеулерге күн сәулесі қалай түскенін айтады -1Б Климаттық белдеу түрлерін анықтайды-1Б Дескриптор: Ауа-райының қолайлы және қолайсыз жақтарын еске түсіреді -1Б Адам өміріне қалай әсер ететінін талдайды-1Б Суретін салады-1Б Керемет!
Дескриптор. Сұрақтарды оқиды ,жауап береді1Б Климаттың адамзат дамуына қандай әсері бар екенін табады-1Б ҚБ:
«Ауа-райы» әдісі |
Оқулық Суреттер
СуреттерОқулық
Сұрақтар жазылған кесте
Кері байланыс парақтары |
||
шағым қалдыра аласыз

























