Материалдар / 1836-1838 жылдардағы Бөкей Ордасындағы қазақтардың көтерілісі
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

1836-1838 жылдардағы Бөкей Ордасындағы қазақтардың көтерілісі

Материал туралы қысқаша түсінік
БӨКЕЙ ОРДАСЫ (1801-1845) Нұралының баласы. ▪ 1799 жылы І Павелге өтініш жасады. ▪ 1799 жылы қарашада Орта жүз қазақтарын Ертістің оң жағалауына көшуге І Павел рұқсат берді. ▪
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
30 Қаңтар 2023
224
2 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Білім беру ұйымының атауы

3 мектеп-лицей КММ

Пәні:

Қазақстан тарихы

Бөлім:

7.2 Отарлау және ұлт азаттық күрес

Педагогтің аты-жөні:

Баймуханова Айгерим Маликовна

Күні:

11.10.2022ж

Сынып: 7 «И»

Қатысушылар саны: 28

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

1836-1838 жылдардағы Бөкей Ордасындағы қазақтардың көтерілісі

Зерттеу сұрағы: Исатай Тайманұлы мен Махамбет Өтемісұлының қандай ортақ идеялары біріктірді?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

7.3.1.5 қазақ халықының отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау;

7.3.1.6 ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру;

Сабақтың мақсаты

  • Барлық оқушылар: Қазақ халықының отаршылдық қарсы күресінің себеп-салдарын анықтайды;

  • Оқушылар басым бөлігі:Ұлт-азаттық көтерілістің басты себептерін талқылайды;

  • Кейбір оқушылар:Ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының роліне баға беру;


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі

(10 минут)






Өтілген тақырып бойынша еске

түсіру

Білім алушыларды 3 топқа бөліп алу арқылы үй тапсырмасын талдау

1- топ, 2- топ , 3-топ

1-тапсырма

«Көршіңмен талқыла » әдісі

(топтық жұмыс, барлық оқушылар үшін) сөздерді пайдалана отырып, дұрыс орналастыру мақсатында талдайды

І-топ


ІІ-топ




ІІІ-топ




өткен тақырып бойынша бейнероликті қаншалықты ойларында қалғаның сөздерді пайдалана отырып,көршісіне талқылайды








Ауызша бағалау. Өте жақсы! Керемет! Тамаша! Бұл мен күткен жауап



BILIM LAND» пайдалана отырып, ламинатталған А4 қағаздағы

сөздерді дұрыс орналастырады түсіндіреді және картамен жұмыс жүргізіледі


Жаңа білім




Жаңа сабақтың тақырыбы ТЫҢДАЛЫМ

БӨКЕЙ ОРДАСЫ (1801-1845)

  • Нұралының баласы. ▪ 1799 жылы І Павелге өтініш жасады. ▪

  • 1799 жылы қарашада Орта жүз қазақтарын Ертістің оң жағалауына көшуге І Павел рұқсат берді. ▪

  • 1801 жылы І Павел Жайық өзенінің оң жағалауына рұқсатын берді. Оң жағалауға 5 мыңға жуық отбасы көшіп барды. ▪

  • І Павел бұйрығымен Ішкі Орда(Бөкей Ордасы) құрылды. ▪

  • Бөкей Ордасы Еділ мен Жайық арасын қамтыды. ▪ 1812 жылы Бөкей сұлтан хан атанды. ▪ 1815 жылы 12 мамырда қайтыс болды.


  • Бөкей Ордасындағы көтерілістің басталуына түрткі болған себеп – Қарауылқожа Бабажановтың озбырлығы;

  • Исатай мен Махамбет бастаған көтеріліс 1836-38 жылдары болды;

  • 1836-38жж ұлт-азаттық көтерілстердің басты мақсаты – патша үкіметінің отаршылдық саясатын жою

  • Жәңгір хан

  • Исатай Тайманұлы

  • Махамбет Өтемісұлы

Тарихи оқиғаға қатысты тұлғалардың бір-бірімен байланысын анықтап, қорытындылау үшін келесі тапсырмалар орындайды



1-тапсырма

«Ойлан,жұптас,талқыла» әдісі

(жұппен орындау )

1-топ

Көтеріліс не себепті дәл осы уақытта болғаны мен қамтыған аймағы туралы тарихи тұлғаларды анықтайды?








2-топ

Көтерілістің алғышарттары, басталу себептері, көтерілісшілердің мақсаты мен қозғаушы күштерін анықтайды?






3-топ

Көтерілістің кезеңдері, барысы, негізгі ошақтары?













2-тапсырма

«Рөльдік ойындар» әдісі (топтық жұмыс) негізі қатысушылардың басқа адам кейіпінде (рөліне) еніп, соның ішінде оқушылар бір-біріне түсіну дағдысын дамытады

І-топ

Жәңгір хан және оның маңайындағылар-

Хан Кеңесін өткізу;


ІІ-топ Старшындар- Ханға шағым жолдау;



ІІІ-топ

Көтерілісшілер- Халыққа Үндеу жеткізу;


«Интерпретация» әдісі (жеке жұмыс)

Исатай Тайманұлы мен Махамбет Өтемісұлын қандай ортақ идея біріктірді?


Исатай Тайманұлы

Махамбет Өтемісұлын



























































Дескриптор:

-көтеріліс қамтыған аумақты картада көрсетеді;

-көтерілістің басталуына сылтау болған оқиға мен 2 тарихи тұлғаға сипаттама береді;

-көтерілістің Бөкей Ордасы территориясын ғана қамтығанын 2 дәлел келтіреді

Дескриптор:

Көтерілістің алғышарттарын анықтайды;

-Көтерілістің 3 себебін атайды;

-Көтерілісшілердің мақсатын сипаттайды;



Дескриптор:

-Көтерілістің негізгі кезеңдерін көрсетеді;

-Шайқас болған негізгі ошақтарды анықтайды;

-Көтерілісті басуға жіберілген жазалау отрядтары туралы әнгімелейді;







Дескриптор:


  • Жиналыста күн тәртібінде қаралатын мәселенің жоспарын дайындау;

  • Халық атынан арыз-өтініш мәтінін даярлау;

  • Халыққа жариялайтын Үндеу мәтінін даярлау;



Дескрипторы:

  • Қос батырды біріктірген ортақ мақсаттың кемінде 1-уіне мысал беру;

  • Қос батыр туралы өзіндік 1 пікір ұсыну

Жаңа сабақты түсіндіру мақсатында

«Бейнеролик

көрсетіледі»















Исатай Тайманұлы м

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!