|
Білім беру ұйымының атауы |
Б. Соқпақбаев ЖББМ |
||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
||||||
|
Бөлім: |
7.2 Отарлау және ұлт-азаттық күрес |
||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Таттибеков М |
||||||
|
Күні: |
4.12.2024ж. |
||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
1836-1838 жылдардағы Бөкей Ордасындағы қазақтардың көтерілісі. Зерттеу сұрағы: Исатай Тайманұлы мен Махамбет Өтемісұлын қандай ортақ идея біріктірді? |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.3.1.5 қазақ халықының отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау 7.3.1.6 ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
1836-38жж Бөкей Ордасындағы отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық басталуы, барысы мен нәтижесі туралы зерттейді |
||||||
|
Бағалау критерийлері |
Қолдану- тарихи оқиға орнын картаға түсіреді; Сын тұрғысынан ойлау мен талдай отыра көтерілістің басталуын, барысын, нәтижесін, тарихи мағызын талдайды; Бағалау барысы- көтеріліс жетекшілерін бағалайды |
||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
«Мәңгілік Ел» идеясының «Тарихтың, мәдениет пен тілдің ортақтығы» құндылығын, көтерілістің себептерін, салдарын, маңызын талдау барысында жүзеге асады. құндылықтарынан «Функционалды сауаттылық», «Құрмет пен ашықтық» сабақ бойы іске асады. Жаһандық азамат ретінде-Ресей империясының отарлау саясатының нәтижесіндегі болашақ өзгеріске дайын болу қажеттігін түсінеді |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
|
|||
|
Ұйымдастыру 3 мин Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру 7 мин |
Оқушыларды топтастыру. Қызығушылықты ояту. «Миға шабуыл» Ұяшықтар таңдау арқылы өткен тақырыпқа байланысты сұрақтарға жауап беру. 1.1822 жылғы Сібір қазақтары туралы Жарғының мақсаты? 2. 1822 жылғы Жарғы бойынша қазақтардың әкімшілік басқаруы қалай өзгерді? 3. 1822 жылғы Жарғының негізінде Қазақстандағы хандық билік қалай өзгерді?
|
Табло арқылы топқа бөлінеді. ХVІІІ ғасырда басталған Ресей империясының отарлау саясатының мақсаттары мен алғашқы әрекеттері тақырыбына байланысты сұрақтарға жауап береді. |
мадақтау |
|
|||
|
Презентация Жаңа білім 10 мин |
Оқушыларға «Махамбет Өтемісұлы»бейнематериалынан үзінді көрсетіледі . Бейнематериалды тыңдата отырып, келесі тапсырмаларды орындату. Мәліметтер арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтау. Бір-екі оқушының жазған маңызды ақпаратымен танысып, тақырыпты анықтау. Сабақтың тақырыбымен, оқу мақсатымен,бағалау критерийлерімен таныстыру. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушыларға кемінде маңызды деген 4 немесе 5 мағлұматты дәптерге жаздыртып, сол мәліметтер арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтау. |
|
|
|||
|
5 мин Практика 10 мин Продукция Жаңа бідімді бекіту. 7 мин |
Мәтінмен жұмыс Зерттеу сұрағы: Исатай мен Махамбеттің ортақ идеясы қандай болды? Зерттеу және талдау Мәтінмен жұмыс. Оқушылар берілген мәтінді оқып, топ ішінде талқылайды, нақты сұраққа жауап қарастырады.Мұғалім топтағы оқушыларды аралап, қолдау-көмек береді.
|
Мәтінмен жұмыс Дескриптор: -Көтеріліс қамтыған аумақты картада көрсетеді; -Көтерілістің басталуына сылтау болған оқиға мен 2 тарихи тұлғаға сипаттама береді; -Көтерілістің Бөкей Ордасы территориясын ғана қамтығанын 2 дәлел келтіреді -Көтерілістің негізгі кезеңдерін көрсетеді; -Шайқас болған негізгі ошақтарды анықтайды; -Көтерілісті басуға жіберілген жазалау отрядтары туралы әнгімелейді; -Көтерілістің үдеуі қандай өзгерістерге әкелгенін талдайды. -Көтерілістің нәтижесін анықтайды; -Көтерілістің жеңілу себептерін атайды; -Көтерілістің тарихи маңызын түсіндіреді; Көтерілісшілердің түпкі мақсаты неге орындалмағанын талдайды |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» Мұғалімнің кері байланыс беруі «Жұлдызшалар» |
|
|||
|
Бекіту |
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Тақырып бойынша материалдарды қайталау-пысықтау |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
|
|||
|
Кері байланыс 3 мин |
Бүгінгі сабақта маған _______________қызықты болмады. Маған _______________ қиындық туғызды. Менің көңіл күйім ________________ |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
1836-1838 жылдардағы Бөкей Ордасындағы қазақтардың көтерілісі
1836-1838 жылдардағы Бөкей Ордасындағы қазақтардың көтерілісі
|
Білім беру ұйымының атауы |
Б. Соқпақбаев ЖББМ |
||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
||||||
|
Бөлім: |
7.2 Отарлау және ұлт-азаттық күрес |
||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Таттибеков М |
||||||
|
Күні: |
4.12.2024ж. |
||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
1836-1838 жылдардағы Бөкей Ордасындағы қазақтардың көтерілісі. Зерттеу сұрағы: Исатай Тайманұлы мен Махамбет Өтемісұлын қандай ортақ идея біріктірді? |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.3.1.5 қазақ халықының отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау 7.3.1.6 ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
1836-38жж Бөкей Ордасындағы отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық басталуы, барысы мен нәтижесі туралы зерттейді |
||||||
|
Бағалау критерийлері |
Қолдану- тарихи оқиға орнын картаға түсіреді; Сын тұрғысынан ойлау мен талдай отыра көтерілістің басталуын, барысын, нәтижесін, тарихи мағызын талдайды; Бағалау барысы- көтеріліс жетекшілерін бағалайды |
||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
«Мәңгілік Ел» идеясының «Тарихтың, мәдениет пен тілдің ортақтығы» құндылығын, көтерілістің себептерін, салдарын, маңызын талдау барысында жүзеге асады. құндылықтарынан «Функционалды сауаттылық», «Құрмет пен ашықтық» сабақ бойы іске асады. Жаһандық азамат ретінде-Ресей империясының отарлау саясатының нәтижесіндегі болашақ өзгеріске дайын болу қажеттігін түсінеді |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
|
|||
|
Ұйымдастыру 3 мин Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру 7 мин |
Оқушыларды топтастыру. Қызығушылықты ояту. «Миға шабуыл» Ұяшықтар таңдау арқылы өткен тақырыпқа байланысты сұрақтарға жауап беру. 1.1822 жылғы Сібір қазақтары туралы Жарғының мақсаты? 2. 1822 жылғы Жарғы бойынша қазақтардың әкімшілік басқаруы қалай өзгерді? 3. 1822 жылғы Жарғының негізінде Қазақстандағы хандық билік қалай өзгерді?
|
Табло арқылы топқа бөлінеді. ХVІІІ ғасырда басталған Ресей империясының отарлау саясатының мақсаттары мен алғашқы әрекеттері тақырыбына байланысты сұрақтарға жауап береді. |
мадақтау |
|
|||
|
Презентация Жаңа білім 10 мин |
Оқушыларға «Махамбет Өтемісұлы»бейнематериалынан үзінді көрсетіледі . Бейнематериалды тыңдата отырып, келесі тапсырмаларды орындату. Мәліметтер арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтау. Бір-екі оқушының жазған маңызды ақпаратымен танысып, тақырыпты анықтау. Сабақтың тақырыбымен, оқу мақсатымен,бағалау критерийлерімен таныстыру. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушыларға кемінде маңызды деген 4 немесе 5 мағлұматты дәптерге жаздыртып, сол мәліметтер арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтау. |
|
|
|||
|
5 мин Практика 10 мин Продукция Жаңа бідімді бекіту. 7 мин |
Мәтінмен жұмыс Зерттеу сұрағы: Исатай мен Махамбеттің ортақ идеясы қандай болды? Зерттеу және талдау Мәтінмен жұмыс. Оқушылар берілген мәтінді оқып, топ ішінде талқылайды, нақты сұраққа жауап қарастырады.Мұғалім топтағы оқушыларды аралап, қолдау-көмек береді.
|
Мәтінмен жұмыс Дескриптор: -Көтеріліс қамтыған аумақты картада көрсетеді; -Көтерілістің басталуына сылтау болған оқиға мен 2 тарихи тұлғаға сипаттама береді; -Көтерілістің Бөкей Ордасы территориясын ғана қамтығанын 2 дәлел келтіреді -Көтерілістің негізгі кезеңдерін көрсетеді; -Шайқас болған негізгі ошақтарды анықтайды; -Көтерілісті басуға жіберілген жазалау отрядтары туралы әнгімелейді; -Көтерілістің үдеуі қандай өзгерістерге әкелгенін талдайды. -Көтерілістің нәтижесін анықтайды; -Көтерілістің жеңілу себептерін атайды; -Көтерілістің тарихи маңызын түсіндіреді; Көтерілісшілердің түпкі мақсаты неге орындалмағанын талдайды |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» Мұғалімнің кері байланыс беруі «Жұлдызшалар» |
|
|||
|
Бекіту |
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Тақырып бойынша материалдарды қайталау-пысықтау |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
|
|||
|
Кері байланыс 3 мин |
Бүгінгі сабақта маған _______________қызықты болмады. Маған _______________ қиындық туғызды. Менің көңіл күйім ________________ |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
|
|||
шағым қалдыра аласыз













