|
Білім беру ұйымының атауы |
«Степное негізгі мектеп-балабақша кешені» КММ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
7.2 Отарлау және ұлт-азаттық күрес |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Дәүлетқанова Б.Т |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
04.12.2024 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
1836-1838 жылдардағы Бөкей Ордасындағы қазақтардың көтерілісі. Зерттеу сұрағы: Исатай Тайманұлы мен Махамбет Өтемісұлын қандай ортақ идея біріктірді? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.3.1.5 қазақ халықының отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау 7.3.1.6 ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
1836-38жж Бөкей Ордасындағы отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық басталуы, барысы мен нәтижесі туралы зерттейді
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Оқушылармен амандасу, түгендеу. Оқушыларды топтастыру. (сыныпты екі топқа бөлу, бағалау парақтарын тарату) Үй тапсырмасын сұрау. Sokrativ әдісі бойынша. Тест сұрақтарын беріп, нәтижесі интербелсенді тақтада көрсетіледі. Қызығушылықты ояту. «Миға шабуыл» Оқушыларға «Махамбет Өтемісұлы» бейнематериалынан үзінді көрсетіледі (7:37-12:04 аралығы). Бейнематериалды тыңдай отырып бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтауға әрекет жасау. Бір-екі оқушының жауабын тыңдай отырып тақырыпты анықтаймыз. Б. Сабақтың тақырыбымен, оқу мақсатымен, бағалау критерийлерімен таныстырылады. Сабақтың тарихи концесптісі мен зерттеу сұрағына назар аударылады. |
Үй тапсырмасы бойынша оқушылар сұрақтарға жауап береді. Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
Мадақтау |
«Махамбет Өтемісұлы»бейнематериалы
https://www.youtube.com/watch?v=p9CexAqM80o |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім |
Мұғалім көтеріліс туралы қысқаша мағұлмат береді Оқулық Атамұра 2018ж.ж: «1836-1838 ж.ж. Исатай Тайманұлы мен Махамбет Өтемісұлы бастаған көтеріліс. (кітаптың 81-82 беттері) Зерттеу сұрағы: Исатай мен Махамбеттің ортақ идеясы қандай болды? Зерттеу және талдау Мәтінмен жұмыс. Т 2 топқа мәтін таратып беремін. Оқушылар берілген мәтінді оқып, топ ішінде талқылайды, нақты сұраққа жауап қарастырады, әр топтан бір –екі спикерден сайлап, келесі топқа мәтін бойынша берілген жауаптарын түсіндреді . Мұғалім топтағы оқушыларды аралап, қолдау-көмек береді. Топтық тапсырмалар: 1-топ. 1. Көтерілістің хронологиялық шеңберін анықтаңыз; 2. Көтерілістің себептерін атаңыз; 3. Қозғаушы күштерді атаңыз; 4. Махамбеттің байланыс жасаған орыс достарын атаңыз. Дескриптор: 1.Көтерілістің хронологиялық шеңберін анықтайды. 2.Көтеріліс себебін көрсетеді. 3.Көтерілістің қозғаушы күшін анықтайды. 4.Махамбет достарын кемінде 2-ін атайды; 2-топ. 1. 1837 жылдың 15 қарашасындағы шайқасты әңгімелеңіз; 2. 1838 жылы Қиыл және Ақбұлақ өзені бойындағы шайқас нәтижесін анықтаңыз; 3. Көтеріліс басшыларын анықтаңыз; 4. Көтерілістің жеңілу себебін талдаңыз. Дескриптор: 1.1837 жылдың 15 қарашасындағы шайқасты сипаттайды. 2.1838 жылы Қиыл және Ақбұлақ өзені бойындағы шайқас нәтижесін анықтайды; 3.Көтерілістің басшыларын атайды. 4.Көтерілістің жеңілу себебін талдайды Мақсаты :Оқушылар тақырыпты тереңірек ұғына түсуіне және сұраққа жылдам әрі нақты жауап беруге дағдыландыру, бір-бірін тыңдай білу, бірін-бірі бағалау дағдысын қалыптастыру. Т Мәтін бойынша оқушыларға жеке тапсырма (жұп бірін бірі тексеріп, бағалайды) 1 топ «Оқиғаларды ретімен орналастыру» Оқиғаларды ретпен орналастыр тапсырмасы
Бағалау критерийлері: Оқиғалар толық және дұрыс ретпен орналастырады. . Дескриптор: Хронология бойынша бірінші болған тарихи оқиғаны анықтайды.(1балл) Хронология бойынша екінші болған тарихи оқиғаны анықтайды.(1балл) Хронология бойынша 3 болған тарихи оқиғаны анықтайды.(1балл) Хронология бойынша 4болған тарихи оқиғаны анықтайды.(1балл) Хронология бойынша 5 болған тарихи оқиғаны анықтайды.(1балл) 2 топ «Сәйкестендіру» Сәйкестендіру тапсырмасы 2 топ
Бағалау критерийлері: Оқушылар әр оқиғаны дұрыс жылмен сәйкестендіреді. Дескриптор: Бірінші тарихи оқиғамен жылын сәйкестендіреді (1балл) Екінші тарихи оқиғаны жылмен сәйкестендіреді(1 балл) Үшінші тарихи оқиғаны жылмен сәйкестендіреді (1 балл) Төртінші тарихи оқиғаны жылымен сәйкестендіреді (1 балл) Бесінші тарихи оқиғаны жылымен сәйкестендіреді (1балл) Бекіту тапсырмасы: Жаңа тақырыпты Quizzis платформасы бойынша жаңа тақырыпты бекіту үшін оқушыларға 10 сұрақтан тұратын тест сұрақтарын беріп, нәтижесі интербелсенді тақтада көрсетіледі. |
Мәтінмен жұмыс Дескриптор: 1.Көтерілістің хронологиялық шеңберін анықтайды. 2.Көтеріліс себебін көрсетеді. 3.Көтерілістің қозғаушы күшін анықтайды. 4.Махамбет достарын кемінде 2-ін атайды; Дескриптор: 1.1837 жылдың 15 қарашасындағы шайқасты сипаттайды. 2.1838 жылы Қиыл және Ақбұлақ өзені бойындағы шайқас нәтижесін анықтайды; 3.Көтерілістің басшыларын атайды. 4.Көтерілістің жеңілу себебін талдайды
Дескриптор: Хронология бойынша бірінші болған тарихи оқиғаны анықтайды.(1балл) Хронология бойынша екінші болған тарихи оқиғаны анықтайды.(1балл) Хронология бойынша 3 болған тарихи оқиғаны анықтайды.(1балл) Хронология бойынша 4болған тарихи оқиғаны анықтайды.(1балл) Хронология бойынша 5 болған тарихи оқиғаны анықтайды.(1балл)
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
«Жұлдызшалар»
|
Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінгі дейін). Бес томдық. ІІІ т. – Алматы: «Атамұра», 2010 ж. Қазақстан тарихы. 8 сынып. Хрестоматия. М. Өтемісұлы өлеңдері. 59 бет. Махамбеттің өлеңдері: «Ереуіл атқа ер салмай», «Қызғыш құс», «Махамбеттің Баймағамбет сұлтанға айтқан сөзі»
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма №24-25 тақырыпты оқу мазмұндау. Контур картамен жұмыс 8 бет түсіру. |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
Бүгінгі сабақта маған ________________қызықты болмады. Маған ________________ қиындық туғызды. Менің көңіл күйім ________________
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
1836-1838 жылдардағы Бөкей Ордасындағы қозғалыс
1836-1838 жылдардағы Бөкей Ордасындағы қозғалыс
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Степное негізгі мектеп-балабақша кешені» КММ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
7.2 Отарлау және ұлт-азаттық күрес |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Дәүлетқанова Б.Т |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
04.12.2024 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
1836-1838 жылдардағы Бөкей Ордасындағы қазақтардың көтерілісі. Зерттеу сұрағы: Исатай Тайманұлы мен Махамбет Өтемісұлын қандай ортақ идея біріктірді? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.3.1.5 қазақ халықының отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау 7.3.1.6 ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
1836-38жж Бөкей Ордасындағы отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық басталуы, барысы мен нәтижесі туралы зерттейді
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Оқушылармен амандасу, түгендеу. Оқушыларды топтастыру. (сыныпты екі топқа бөлу, бағалау парақтарын тарату) Үй тапсырмасын сұрау. Sokrativ әдісі бойынша. Тест сұрақтарын беріп, нәтижесі интербелсенді тақтада көрсетіледі. Қызығушылықты ояту. «Миға шабуыл» Оқушыларға «Махамбет Өтемісұлы» бейнематериалынан үзінді көрсетіледі (7:37-12:04 аралығы). Бейнематериалды тыңдай отырып бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтауға әрекет жасау. Бір-екі оқушының жауабын тыңдай отырып тақырыпты анықтаймыз. Б. Сабақтың тақырыбымен, оқу мақсатымен, бағалау критерийлерімен таныстырылады. Сабақтың тарихи концесптісі мен зерттеу сұрағына назар аударылады. |
Үй тапсырмасы бойынша оқушылар сұрақтарға жауап береді. Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
Мадақтау |
«Махамбет Өтемісұлы»бейнематериалы
https://www.youtube.com/watch?v=p9CexAqM80o |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім |
Мұғалім көтеріліс туралы қысқаша мағұлмат береді Оқулық Атамұра 2018ж.ж: «1836-1838 ж.ж. Исатай Тайманұлы мен Махамбет Өтемісұлы бастаған көтеріліс. (кітаптың 81-82 беттері) Зерттеу сұрағы: Исатай мен Махамбеттің ортақ идеясы қандай болды? Зерттеу және талдау Мәтінмен жұмыс. Т 2 топқа мәтін таратып беремін. Оқушылар берілген мәтінді оқып, топ ішінде талқылайды, нақты сұраққа жауап қарастырады, әр топтан бір –екі спикерден сайлап, келесі топқа мәтін бойынша берілген жауаптарын түсіндреді . Мұғалім топтағы оқушыларды аралап, қолдау-көмек береді. Топтық тапсырмалар: 1-топ. 1. Көтерілістің хронологиялық шеңберін анықтаңыз; 2. Көтерілістің себептерін атаңыз; 3. Қозғаушы күштерді атаңыз; 4. Махамбеттің байланыс жасаған орыс достарын атаңыз. Дескриптор: 1.Көтерілістің хронологиялық шеңберін анықтайды. 2.Көтеріліс себебін көрсетеді. 3.Көтерілістің қозғаушы күшін анықтайды. 4.Махамбет достарын кемінде 2-ін атайды; 2-топ. 1. 1837 жылдың 15 қарашасындағы шайқасты әңгімелеңіз; 2. 1838 жылы Қиыл және Ақбұлақ өзені бойындағы шайқас нәтижесін анықтаңыз; 3. Көтеріліс басшыларын анықтаңыз; 4. Көтерілістің жеңілу себебін талдаңыз. Дескриптор: 1.1837 жылдың 15 қарашасындағы шайқасты сипаттайды. 2.1838 жылы Қиыл және Ақбұлақ өзені бойындағы шайқас нәтижесін анықтайды; 3.Көтерілістің басшыларын атайды. 4.Көтерілістің жеңілу себебін талдайды Мақсаты :Оқушылар тақырыпты тереңірек ұғына түсуіне және сұраққа жылдам әрі нақты жауап беруге дағдыландыру, бір-бірін тыңдай білу, бірін-бірі бағалау дағдысын қалыптастыру. Т Мәтін бойынша оқушыларға жеке тапсырма (жұп бірін бірі тексеріп, бағалайды) 1 топ «Оқиғаларды ретімен орналастыру» Оқиғаларды ретпен орналастыр тапсырмасы
Бағалау критерийлері: Оқиғалар толық және дұрыс ретпен орналастырады. . Дескриптор: Хронология бойынша бірінші болған тарихи оқиғаны анықтайды.(1балл) Хронология бойынша екінші болған тарихи оқиғаны анықтайды.(1балл) Хронология бойынша 3 болған тарихи оқиғаны анықтайды.(1балл) Хронология бойынша 4болған тарихи оқиғаны анықтайды.(1балл) Хронология бойынша 5 болған тарихи оқиғаны анықтайды.(1балл) 2 топ «Сәйкестендіру» Сәйкестендіру тапсырмасы 2 топ
Бағалау критерийлері: Оқушылар әр оқиғаны дұрыс жылмен сәйкестендіреді. Дескриптор: Бірінші тарихи оқиғамен жылын сәйкестендіреді (1балл) Екінші тарихи оқиғаны жылмен сәйкестендіреді(1 балл) Үшінші тарихи оқиғаны жылмен сәйкестендіреді (1 балл) Төртінші тарихи оқиғаны жылымен сәйкестендіреді (1 балл) Бесінші тарихи оқиғаны жылымен сәйкестендіреді (1балл) Бекіту тапсырмасы: Жаңа тақырыпты Quizzis платформасы бойынша жаңа тақырыпты бекіту үшін оқушыларға 10 сұрақтан тұратын тест сұрақтарын беріп, нәтижесі интербелсенді тақтада көрсетіледі. |
Мәтінмен жұмыс Дескриптор: 1.Көтерілістің хронологиялық шеңберін анықтайды. 2.Көтеріліс себебін көрсетеді. 3.Көтерілістің қозғаушы күшін анықтайды. 4.Махамбет достарын кемінде 2-ін атайды; Дескриптор: 1.1837 жылдың 15 қарашасындағы шайқасты сипаттайды. 2.1838 жылы Қиыл және Ақбұлақ өзені бойындағы шайқас нәтижесін анықтайды; 3.Көтерілістің басшыларын атайды. 4.Көтерілістің жеңілу себебін талдайды
Дескриптор: Хронология бойынша бірінші болған тарихи оқиғаны анықтайды.(1балл) Хронология бойынша екінші болған тарихи оқиғаны анықтайды.(1балл) Хронология бойынша 3 болған тарихи оқиғаны анықтайды.(1балл) Хронология бойынша 4болған тарихи оқиғаны анықтайды.(1балл) Хронология бойынша 5 болған тарихи оқиғаны анықтайды.(1балл)
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
«Жұлдызшалар»
|
Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінгі дейін). Бес томдық. ІІІ т. – Алматы: «Атамұра», 2010 ж. Қазақстан тарихы. 8 сынып. Хрестоматия. М. Өтемісұлы өлеңдері. 59 бет. Махамбеттің өлеңдері: «Ереуіл атқа ер салмай», «Қызғыш құс», «Махамбеттің Баймағамбет сұлтанға айтқан сөзі»
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма №24-25 тақырыпты оқу мазмұндау. Контур картамен жұмыс 8 бет түсіру. |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
Бүгінгі сабақта маған ________________қызықты болмады. Маған ________________ қиындық туғызды. Менің көңіл күйім ________________
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













