|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.3В Қазақстан Ресей империясының құрамында |
Мектеп: |
|
||||||||||||||||
|
Сағат саны: 1 сағат |
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
XIX ғ. ІІ жартысындағы Қазақстандағы әкімшілік территориялық реформалар (Алғашқы сабақ, 1-сабақ) |
|
||||||||||||||||
|
Зерттеу сұрағы |
Патша өкіметі тарапынан «бөліп ал да, билей бер» ұстанымы қалай жүзеге асты? |
|
||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.3.1.3 – Ресей империясының отарлық саясатының себеп-салдарын анықтау; 7.3.1.4 – Патша үкіметі реформалары нәтижесіндегі әкімшілік-аумақтық өзгерістерді түсіндіру
|
|
||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
- XIX ғ. ІІ жартысындағы Ресей империясының отарлық саясатының мақсат-міндеттерін анықтайды; -Уақытша ереженің құрылымымен және әкімшілік-аумақтық өзгерістерді түсіндіру.
|
|
||||||||||||||||
|
Тарихи концепт (фокус) |
|
|
||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Білу және түсіну- XIX ғ. 60-ж Қазақстан территориясының бөлшектену себептерін анықтайды; Сыни ойлау мен талдау- 1867-68 жж әкімшілік реформаларының жүргізілу барысын талдайды; Синтез- 1867-68 жж реформалардың нәтижесін қорытындылайды
|
|
||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Ұлы жүздің Ресей құрамына қосылуы жалпы қазақ жерлерінің Ресей империясының құрамына толықтай қосылуына әкелгендігін біледі. Алдыңғы тақырыпта «Ақиқат», «жалған» тапсырмасын орындау арқылы еске түсіреді. |
|
||||||||||||||||
|
Сабақ барысы
|
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
(Б) Ұйымдастыру сәті. Ой шақыру. БЫМ Интерактивті тақтадағы жаңа тақырыппен байланысты өткен материалға қатысты бірнеше кілт сөздер мен тарихи даталар талқыланып, оқушылардың болжам жауаптары арқылы сабақ тақырыбы анықталады. -1822 жылы Сперанскийдің басшылығымен «Сібір қазақтарының жарғысының» қабылдануы; -1824 жылы Эссеннің басшылығымен «Орынбор қазақтары туралы» жарғының қабылдануы қырғыз-қайсақ даласындағы хандық басқаруды түбегейлі өзгертуге бағытталып, әкімшілік құрылым округ, болыстық, ауыл әкімшілігінен тұрды. ХІХ ғасырдың ІІ жартысы капиталистік қатынастардың Ресей даласына, одан бері қазақ даласына келуімен ерекшеленеді. Қазақ жеріне жүргізілген реформалардың басты мәні: отарлау саясатын одан әрі тереңдету болды... (М) Сабақ тақырыбы, оқу мақсаттары мен бағалау критерийлері оқушыларға таныстырылады. Тарихи концепт пен зерттеу сұрағына назар аударылады.
Топқа бөлу. /Бірдей қима қағаздарға Орынбор,Түркістан,Батыс Сібір жазылған сөздер арқыл топқа бөлу/ 1. Орынбор 2.Түркістан 3.Батыс Сібір М Сабақ тақырыбы мен оқу мақсаттары таныстырылғаннан кейін бағалау критерийлеріне, тарихи концепт пен зерттеу сұрағына назар аударылады.
|
Интерактивті тақтада берілген сөздерден сөйлемдер құрау арқылы жаңа тақырыпты анықтайды. |
Мадақтау. |
Презентация Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінге дейін) 3-том. – Алматы, 2010. Оқулық Қабылдинов З.Е., Қайыпбаева А.Т. Қазақстан тарихы 8-сыныбына арналған оқулық. Алматы: Атамұра, 2012. |
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Зерттеу сұрағы: Патша өкіметі тарапынан «бөліп ал да, билей бер» ұстанымы қалай жүзеге асты?
Жаңа сөздермен жұмыс.
Уақытша Ереже - Бөліп ал да, билей бер Әскери губернатор Уезд бастығы- Тыңшы Зейнетақы Түтін салығы Статс хатшы уезд 1-тапсырма. «Сұрақ-жауап және карта» 1-топқа: Бес буынды басқару жүйесін анықтау және олардың басқару лауазымын анықтау. Территорияларды картадан белгілеу.
1-тапсырма: (2-топқа) Мәтінмен жұмыс «Сұрақ-жауап және тірек-сызба» Қазақстанның 1867-1868 ж.ж реформалар бойынша әкімшілік-аумақтық бөлінісі
1-тапсырма: 3 – топқа: 1822-1824 жылдардағы және 1867-1868 жылдардағы реформаларды салыстырмалы түрде талдаңыз.
2-тапсырма. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы жұптақ тапсырмаларды орындаңыз. 1-жұп. 1.Патша өкіметінің 1867-68 жж реформа жүргізуінің себебін анықтаңыз; 2.Реформа мақсатын сипаттаңыз; 3.Патша өкіметінің реформаны жүргізудегі дайындық жұмыстары туралы әңгімелеңіз. 2-жұп. 1.«Уақытша Ереженің» нәтижесінде Қазақстанда болған әкімшілік-территориялық өзгерістерді картада белгілеңіз; 2.1867-68жж реформаның нәтижесінде Қазақ жерінде құрылған әр әкімшілік-территориялық бөліктерді және оларды басқаратын лауазымды тұлғаларды тірек-сызба негізінде түсіндіріңіз. 3-жұп 1.1867-68жж реформалардың нәтижесінде шаруашылық пен тұрмысқа енген өзгерістерді түсіндіреді; 2.1867-68жж реформалардың негізінде сот істеріндегі өзгерістерді талдайды 3-тапсырма. «Үш жақты күнделік» (жеке жұмыс) -Тарихи оқиға; -Тарихи оқиғаға түсінік беру; -Менің пікірім. Кері байланыс. Мұғалімнің бағалауы. «Смайликтер сыйлау» |
Жаңа ұғым сөздермен танысады.
Дескрипторы: 1. Бес буынды басқару жүйесін орналастырады;
2. Басқарушы титулдарын анықтайды.
Дескрипторы: 1.Генерал-губернаторлықтардың атауын анықтайды; 2.Губернаторлықтар құрамындағы облыстардың атауын анықтайды; 3.Облыс орталықтарының атауларын жазады.
Дескрипторы: 1.1822-1824 жылдардағы реформаның ерекшеліктерін анықтайды; 2.1867-1868 жылдардағы реформа ерекшеліктерін анықтайды; 3.Екі ереженің ұқсастықтарын анықтайды.
Дескриптор: -Патша өкіметінің 1867-68жж реформа жүргізілуінің кемінде 2-3 себебін анықтайды; -1867-68жж әкімшілік реформалардың мақсатын сипаттайды; -Патша өкіметінің реформаны дайындау жұмыстарының кемінде 1-2 іс-шарасын нақты дәйектер келтіре әңгімелейді. Дескриптор: - 1867-68 жж реформа негізінде Қазақстан жерінде құрылған 3 генерал-губернаторлықты және 6 облысты белгілейді; -1867-68жж әкімшілік реформалардың нәтижесінде құрылған 5 әкімшілік-территориялық бөлікті және олардың лауазымды тұлғаларын тірек-сызба негізінде түсіндіреді
Дескриптор: -1867-68 жж реформа негізінде шаруашылық пен тұрмысқа енген кемінде 2 өзгерісті дәйек келтіре әңгімелейді; -1867-68 жж реформалардың негізінде сот істеріне енген кем дегенде 2 өзгерісті талдайды. Дескриптор: 1867-68жж Қазақстандағы жаңа әкімшілік басқару туралы ойды түйіндеп-тұжырымдайды
|
|
Қазақстанда хандық биліктің жойылуы http://e-history.kz/ru/scorm/course/233
немесе
Қазақстанда хандық биліктің жойылуы http://moodle.nci.kz/course/view.php?id=204
|
|
|||||||||||||
|
Сабақтың аяғы
|
Рефлексия. Өз прогресіңді бағала. Стикер жапсыру.
|
Стикерлер |
|
|
||||||||||||||
|
Үйге тапсырма |
Тақырыпқа қатысты «ашық» және «жабық» тест тапсырмаларын дайындау. |
|
|
|
||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
1867-1868 жылдардағы патша реформалары 1-ші сабағы
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.3В Қазақстан Ресей империясының құрамында |
Мектеп: |
|
||||||||||||||||
|
Сағат саны: 1 сағат |
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
XIX ғ. ІІ жартысындағы Қазақстандағы әкімшілік территориялық реформалар (Алғашқы сабақ, 1-сабақ) |
|
||||||||||||||||
|
Зерттеу сұрағы |
Патша өкіметі тарапынан «бөліп ал да, билей бер» ұстанымы қалай жүзеге асты? |
|
||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.3.1.3 – Ресей империясының отарлық саясатының себеп-салдарын анықтау; 7.3.1.4 – Патша үкіметі реформалары нәтижесіндегі әкімшілік-аумақтық өзгерістерді түсіндіру
|
|
||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
- XIX ғ. ІІ жартысындағы Ресей империясының отарлық саясатының мақсат-міндеттерін анықтайды; -Уақытша ереженің құрылымымен және әкімшілік-аумақтық өзгерістерді түсіндіру.
|
|
||||||||||||||||
|
Тарихи концепт (фокус) |
|
|
||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Білу және түсіну- XIX ғ. 60-ж Қазақстан территориясының бөлшектену себептерін анықтайды; Сыни ойлау мен талдау- 1867-68 жж әкімшілік реформаларының жүргізілу барысын талдайды; Синтез- 1867-68 жж реформалардың нәтижесін қорытындылайды
|
|
||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Ұлы жүздің Ресей құрамына қосылуы жалпы қазақ жерлерінің Ресей империясының құрамына толықтай қосылуына әкелгендігін біледі. Алдыңғы тақырыпта «Ақиқат», «жалған» тапсырмасын орындау арқылы еске түсіреді. |
|
||||||||||||||||
|
Сабақ барысы
|
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
(Б) Ұйымдастыру сәті. Ой шақыру. БЫМ Интерактивті тақтадағы жаңа тақырыппен байланысты өткен материалға қатысты бірнеше кілт сөздер мен тарихи даталар талқыланып, оқушылардың болжам жауаптары арқылы сабақ тақырыбы анықталады. -1822 жылы Сперанскийдің басшылығымен «Сібір қазақтарының жарғысының» қабылдануы; -1824 жылы Эссеннің басшылығымен «Орынбор қазақтары туралы» жарғының қабылдануы қырғыз-қайсақ даласындағы хандық басқаруды түбегейлі өзгертуге бағытталып, әкімшілік құрылым округ, болыстық, ауыл әкімшілігінен тұрды. ХІХ ғасырдың ІІ жартысы капиталистік қатынастардың Ресей даласына, одан бері қазақ даласына келуімен ерекшеленеді. Қазақ жеріне жүргізілген реформалардың басты мәні: отарлау саясатын одан әрі тереңдету болды... (М) Сабақ тақырыбы, оқу мақсаттары мен бағалау критерийлері оқушыларға таныстырылады. Тарихи концепт пен зерттеу сұрағына назар аударылады.
Топқа бөлу. /Бірдей қима қағаздарға Орынбор,Түркістан,Батыс Сібір жазылған сөздер арқыл топқа бөлу/ 1. Орынбор 2.Түркістан 3.Батыс Сібір М Сабақ тақырыбы мен оқу мақсаттары таныстырылғаннан кейін бағалау критерийлеріне, тарихи концепт пен зерттеу сұрағына назар аударылады.
|
Интерактивті тақтада берілген сөздерден сөйлемдер құрау арқылы жаңа тақырыпты анықтайды. |
Мадақтау. |
Презентация Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінге дейін) 3-том. – Алматы, 2010. Оқулық Қабылдинов З.Е., Қайыпбаева А.Т. Қазақстан тарихы 8-сыныбына арналған оқулық. Алматы: Атамұра, 2012. |
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Зерттеу сұрағы: Патша өкіметі тарапынан «бөліп ал да, билей бер» ұстанымы қалай жүзеге асты?
Жаңа сөздермен жұмыс.
Уақытша Ереже - Бөліп ал да, билей бер Әскери губернатор Уезд бастығы- Тыңшы Зейнетақы Түтін салығы Статс хатшы уезд 1-тапсырма. «Сұрақ-жауап және карта» 1-топқа: Бес буынды басқару жүйесін анықтау және олардың басқару лауазымын анықтау. Территорияларды картадан белгілеу.
1-тапсырма: (2-топқа) Мәтінмен жұмыс «Сұрақ-жауап және тірек-сызба» Қазақстанның 1867-1868 ж.ж реформалар бойынша әкімшілік-аумақтық бөлінісі
1-тапсырма: 3 – топқа: 1822-1824 жылдардағы және 1867-1868 жылдардағы реформаларды салыстырмалы түрде талдаңыз.
2-тапсырма. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы жұптақ тапсырмаларды орындаңыз. 1-жұп. 1.Патша өкіметінің 1867-68 жж реформа жүргізуінің себебін анықтаңыз; 2.Реформа мақсатын сипаттаңыз; 3.Патша өкіметінің реформаны жүргізудегі дайындық жұмыстары туралы әңгімелеңіз. 2-жұп. 1.«Уақытша Ереженің» нәтижесінде Қазақстанда болған әкімшілік-территориялық өзгерістерді картада белгілеңіз; 2.1867-68жж реформаның нәтижесінде Қазақ жерінде құрылған әр әкімшілік-территориялық бөліктерді және оларды басқаратын лауазымды тұлғаларды тірек-сызба негізінде түсіндіріңіз. 3-жұп 1.1867-68жж реформалардың нәтижесінде шаруашылық пен тұрмысқа енген өзгерістерді түсіндіреді; 2.1867-68жж реформалардың негізінде сот істеріндегі өзгерістерді талдайды 3-тапсырма. «Үш жақты күнделік» (жеке жұмыс) -Тарихи оқиға; -Тарихи оқиғаға түсінік беру; -Менің пікірім. Кері байланыс. Мұғалімнің бағалауы. «Смайликтер сыйлау» |
Жаңа ұғым сөздермен танысады.
Дескрипторы: 1. Бес буынды басқару жүйесін орналастырады;
2. Басқарушы титулдарын анықтайды.
Дескрипторы: 1.Генерал-губернаторлықтардың атауын анықтайды; 2.Губернаторлықтар құрамындағы облыстардың атауын анықтайды; 3.Облыс орталықтарының атауларын жазады.
Дескрипторы: 1.1822-1824 жылдардағы реформаның ерекшеліктерін анықтайды; 2.1867-1868 жылдардағы реформа ерекшеліктерін анықтайды; 3.Екі ереженің ұқсастықтарын анықтайды.
Дескриптор: -Патша өкіметінің 1867-68жж реформа жүргізілуінің кемінде 2-3 себебін анықтайды; -1867-68жж әкімшілік реформалардың мақсатын сипаттайды; -Патша өкіметінің реформаны дайындау жұмыстарының кемінде 1-2 іс-шарасын нақты дәйектер келтіре әңгімелейді. Дескриптор: - 1867-68 жж реформа негізінде Қазақстан жерінде құрылған 3 генерал-губернаторлықты және 6 облысты белгілейді; -1867-68жж әкімшілік реформалардың нәтижесінде құрылған 5 әкімшілік-территориялық бөлікті және олардың лауазымды тұлғаларын тірек-сызба негізінде түсіндіреді
Дескриптор: -1867-68 жж реформа негізінде шаруашылық пен тұрмысқа енген кемінде 2 өзгерісті дәйек келтіре әңгімелейді; -1867-68 жж реформалардың негізінде сот істеріне енген кем дегенде 2 өзгерісті талдайды. Дескриптор: 1867-68жж Қазақстандағы жаңа әкімшілік басқару туралы ойды түйіндеп-тұжырымдайды
|
|
Қазақстанда хандық биліктің жойылуы http://e-history.kz/ru/scorm/course/233
немесе
Қазақстанда хандық биліктің жойылуы http://moodle.nci.kz/course/view.php?id=204
|
|
|||||||||||||
|
Сабақтың аяғы
|
Рефлексия. Өз прогресіңді бағала. Стикер жапсыру.
|
Стикерлер |
|
|
||||||||||||||
|
Үйге тапсырма |
Тақырыпқа қатысты «ашық» және «жабық» тест тапсырмаларын дайындау. |
|
|
|
||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз





