|
Күні: 15.10. |
Пәні: Қазақстан тарихы |
Сыныбы: 11а |
||
|
Сабақтың тақырыбы: |
1868-1869жылдардағы Орал, Торғай облыстарындағы көтерілістер |
|||
|
Жалпы мақсаты: |
ХІХ ғасырдың 60-70жылдарындағы қазақ халқының отарлық езгіге қарсы азаттық күресі туралы білімдерін қалыптастыру. |
|||
|
Сілтеме: |
Қазақстан тарихы. ХІХ ғасырдағы әкімшілік-реформалар картасы Электронды оқулық |
|||
|
Оқу нәтижесі: |
1868-1869 жылдардағы Орал мен Торғайдағы көтерілістер арқылы ата-бабамыз аңсаған тәуелсіздік үшін күрестердің қаншалықты қымбатқа түскендігін бағалап,тәуелсіздік ұғымына мән береді. |
|||
|
Негізгі идеялар: |
1868-1969жылғы көтерілістердің тәуелсіздік мәнімен байланысын түсіну: -әр адам өміріндегі мәселені шешудегі тәуелсіздіктің рөлін түсіну; -«уақытша ереже», «шаңырақ салығы», «земство салығы» сияқты терминдердің мәнін түсіну; -тақырыпты меңгеруге тарихи оқиғаны уақыт пен кеңістікте анықтап,оған тарихи баға беру; -Орал мен Торғайдағы көтеріліс тәуелсіздік үшін болған күрестердің бірі екен бағалау. |
|||
|
Табыс критерийлері |
1.Орал мен Торғайдағы көтеріліс туралы ұғыну 2. 1868-1869жылғы көтерілістер ХІХ ғасырдағы басқа көтерілістерге қарағанда стихиялығымен ерекшеленетінін ажырату. 3.ХІХ ғасырдың 60-жылдарындағы әкімшілік реформалар жартыкеш қазақ халқының құқықтарын шектеген реформа болғандығын дәлелдеу 4. 1867-1868жылғы реформа салдарынан шыққан көтеріліс екенін түсіну 5.Көтеріліс талаптары мен халық қозғалысы болған аймақтарды анықтау 6.Көтерілістің жеңіліске ұшырау себептері бірқатар старшындардың сатқындық әрекетінен шыққандығын ұғыну |
|||
|
Қолданылатын материалдар: |
Интерактивтік тақтадан слайд көрсету,бейнежазба көрсету. Постер жазып қорғау, |
|||
|
Оқыту формасы, технологиясы, әдістері
|
Топ құру,топпен жұмыс, жеке жұмыс Миға шабуыл АКТ |
|||
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
әдіс-тәсілдер |
|
|
Психологиялық ахуал
|
Сабақ басталғанда музыка қосып тұрады. Оқушыларды топқа бөлемін. 1-топ. Орал обл территориясы 2-топ. Торғай обл картасы. Топқа бөлінгеннен кейін топ ережесін сақтауды ескеремін. Бүгінгі сабақта оқушылар өз-өздерін бағалау критерийлері бойынша бағалайды. Критерийлерді таныстырамын. (Топ ережесі ілулі тұрады.) |
Оқушылар смайликтер арқылы топқа бөлінеді. Оқушылар өздері бекіткен топ ережелерін еске түсіреді. Топ басшысы бағалау критерийлерін арқылы топ мүшелерін бағалап отырады. |
Топтық жұмыс
Жұптық жұмыс
|
|
|
Қызығушылығын ояту |
1867-1868 жылдардағы Орал мен Торғайдағы көтеріліс туралы бейнежазба көрсетемін. Сұрақ қаямын:
Ұтымды жауап берген оқушылар мен топтарды мадақтап отырамын. |
Оқушылар бейнежазбадан көргендері бойынша әңгімелейді Сұрақтарға жауап береді. |
Ұжымдық жұмыс
Жеке және топтық жұмыстар |
|
|
Білу
|
Сабақтың мақсатын айқындау. Табыс критерийлерін білгізу. Тарихи терминдер мен фактілерді білу. 1867-1868жылғы реформалар бойынша оқыған білімдерін еске түсіріп,топ болып талқылап, әр топқа постер дайындауға уақыт беремін.Әр топқа тақырыпшаларды бөліп беремін. I-топ : «Балық қаңқасы» әдісі
II-топ. «Картография» әдісі
Постерді қорғау кезінде барынша тыныштық пен тәртіп талап етіледі. |
Оқушылар өздеріне мақсат қоя білуге үйренеді. Табыс критерийлерін танысады.
Әр топ өз постерін қорғауға дайындалады
Әр топтан баяндамашы шығып тақырыптарын қорғап, Орал мен Торғайдағы көтеріліс туралы алған білімдерін ортаға салады.Бір- бірін мұқият тыңдайды. |
Топпен жұмыс
постер дайындау |
|
|
Қолдану
|
«Сегіз бұрыш» стратегиясы
2. Көтерілістің жеңілу себептерінің үш факторын атап көрсет
|
|
|
|
|
Бағалау |
Барлық тапсырмалар бойынша қорытынды бағасын қою |
|
бағалау критерийлері |
|
|
Үй тапсырмасы |
Тақырыпты оқу. Хронологиялық кесте |
Топ басшысы топ мүшелерінің ұпайларын есептеп айтады. |
|
|
|
Рефлексия |
Сабақтың түйінді сөзін оқушылардан сұрау. «Төрт сөйлем» әдісі 1.Пікір 2.Дәлел 3.Мысал 4.Қорытынды |
Оқушылар қорытындылап өз ойларын білдіреді. |
|
|
1-тапсырма : «8 бұрыш ішінде» стратегиясы арқылы ойлаудың сегіз жолына топпен жұмыс
Жылдар..........................................................................
Тұлғалар..................... ..................................................
Тұлғалық қасиеттер..............................................................
Жер – су аттары ....... ..........................................................
Термин сөздер .............................................................................
Көтеріліс ошақтары ................. .....................................
Сандар ..........................................................
Ру атаулары.................................................................................
2. Жұптық жұмыс. 91 бет
1. Көтерілістің негізгі үш ерекшелігін атап көрсет
-
Еңбекші бұқара: кедейлер, жатақтар, батырақтар, балықшылар, егіншілер, малшылар, молдалар қатысты
-
Мақсаты мен міндеті жағынан көтеріліс отаршылдық езгіге қарсы бағытталған болса, әлеуметтік құрамы жағанан басым түрде қазақ шаруалары мен балықшыларының қатысуымен ерекшеленді
-
18 ғ Қазақстандағы көптеген бас көтерулерден айырмашылығы, салыстырмалы түрде айқын көрінетін батыл қимылдар, нақты ұйымдастыру белгілерін көреміз
2. Көтерілістің жеңілу себептерінің үш факторын атап көрсет
1. Көтерілісшілердің мықты тылы, экономикалық базасы болмады
2. Жан-жақтан анталаған орыс әскері қоршап тұрды
3. Алдын-ала ойластырған саяси жоспар болмады
3-тапсырма: Жеке жұмыс
Тест
-
19ғ 2 жартысында «Уақытша Ережеге» сәйкес енгізілген міндетті салық
А. Земстволық
В. Шаңырақ
С. Баж
2. 1867-1868 жж «Ережелердің» ең басты ауыртпалықтары
А. Салықтардың көбеюі
В. Ауылдың әлеуметтік жағдайының нашарлауы
С. Қазақ жері Ресей үкіметінің меншігі болып жарияланды
3. Орал облысының әскери губернаторы
А. Веревкин
В. Фон Штемпель
С. Беркін Оспанов
4.Орал өңіріндегі көтеріліс басшылары
А. С.Түркібаев. Б.Оспанов
В. М.Өтемісұлы. И.Тайманұлы
С. Е.Көтібарұлы. Ж.Нұрмұхамедұлы
5.Орал. Торғай өңірінде отаршылдыққа қарсы күрес қай жылдары болды
А. 1836-1838 жж
В. 1868-1869 жж
С. 1837-1847 жж
Оқушы жұмысын бағалауға арналған критерийлер мен дескрипторлар:
|
Критериилер |
Дескрипторлар |
||
|
1 ұпай |
2 ұпай |
3 ұпай |
|
|
Топтық талдауға қатысуы |
Дәлелдемелері әлсіз |
Өз ойын жеткізеді, дәлелдемелері әлсіз |
Өз ойын жеткізеді, идея қосады, дәлелдей алады |
|
Топтық жұмыс. Ойлаудың сегіз жолын анықтауы |
Бір-екі ғана факті келтіре алады |
Үштен беске дейін фактілер келтіреді |
Алтыдан сегізге дейін фактілер келтіреді |
|
Жұптық жұмыс Көтерілістің негізгі ерекшеліктері мен жеңілу себептері туралы фактілер келтіре алады |
Оқушы өз тәжірибесімен салыстыра алмаса; |
Өз тәжірибесімен салыстырып, бірақ идеяны, мәліметтерді жинақтай алмаса; |
Өз тәжірибесімен салыстырып, идеяны, мәліметтерді жинақтай алса; |
|
Жеке жұмыс. Тест |
1-2 жауап дұрыс |
3-4 жауап дұрыс |
5 жауап дұрыс |
|
Сабақтың табыс критерииі |
||
|
Оқушының аты-жөні: |
||
|
|
||
|
Жалпы ұпай саны: |
||
|
12-10 ұпай |
«5» |
Сен керемет орындадың! |
|
9-7 ұпай |
«4» |
Сен жақсы жұмыстандың! |
|
4-6 ұпай |
«3» |
Сен жарадың! |


жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
1868-1869 жж Орал, Торғай көтерілісі
1868-1869 жж Орал, Торғай көтерілісі
|
Күні: 15.10. |
Пәні: Қазақстан тарихы |
Сыныбы: 11а |
||
|
Сабақтың тақырыбы: |
1868-1869жылдардағы Орал, Торғай облыстарындағы көтерілістер |
|||
|
Жалпы мақсаты: |
ХІХ ғасырдың 60-70жылдарындағы қазақ халқының отарлық езгіге қарсы азаттық күресі туралы білімдерін қалыптастыру. |
|||
|
Сілтеме: |
Қазақстан тарихы. ХІХ ғасырдағы әкімшілік-реформалар картасы Электронды оқулық |
|||
|
Оқу нәтижесі: |
1868-1869 жылдардағы Орал мен Торғайдағы көтерілістер арқылы ата-бабамыз аңсаған тәуелсіздік үшін күрестердің қаншалықты қымбатқа түскендігін бағалап,тәуелсіздік ұғымына мән береді. |
|||
|
Негізгі идеялар: |
1868-1969жылғы көтерілістердің тәуелсіздік мәнімен байланысын түсіну: -әр адам өміріндегі мәселені шешудегі тәуелсіздіктің рөлін түсіну; -«уақытша ереже», «шаңырақ салығы», «земство салығы» сияқты терминдердің мәнін түсіну; -тақырыпты меңгеруге тарихи оқиғаны уақыт пен кеңістікте анықтап,оған тарихи баға беру; -Орал мен Торғайдағы көтеріліс тәуелсіздік үшін болған күрестердің бірі екен бағалау. |
|||
|
Табыс критерийлері |
1.Орал мен Торғайдағы көтеріліс туралы ұғыну 2. 1868-1869жылғы көтерілістер ХІХ ғасырдағы басқа көтерілістерге қарағанда стихиялығымен ерекшеленетінін ажырату. 3.ХІХ ғасырдың 60-жылдарындағы әкімшілік реформалар жартыкеш қазақ халқының құқықтарын шектеген реформа болғандығын дәлелдеу 4. 1867-1868жылғы реформа салдарынан шыққан көтеріліс екенін түсіну 5.Көтеріліс талаптары мен халық қозғалысы болған аймақтарды анықтау 6.Көтерілістің жеңіліске ұшырау себептері бірқатар старшындардың сатқындық әрекетінен шыққандығын ұғыну |
|||
|
Қолданылатын материалдар: |
Интерактивтік тақтадан слайд көрсету,бейнежазба көрсету. Постер жазып қорғау, |
|||
|
Оқыту формасы, технологиясы, әдістері
|
Топ құру,топпен жұмыс, жеке жұмыс Миға шабуыл АКТ |
|||
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
әдіс-тәсілдер |
|
|
Психологиялық ахуал
|
Сабақ басталғанда музыка қосып тұрады. Оқушыларды топқа бөлемін. 1-топ. Орал обл территориясы 2-топ. Торғай обл картасы. Топқа бөлінгеннен кейін топ ережесін сақтауды ескеремін. Бүгінгі сабақта оқушылар өз-өздерін бағалау критерийлері бойынша бағалайды. Критерийлерді таныстырамын. (Топ ережесі ілулі тұрады.) |
Оқушылар смайликтер арқылы топқа бөлінеді. Оқушылар өздері бекіткен топ ережелерін еске түсіреді. Топ басшысы бағалау критерийлерін арқылы топ мүшелерін бағалап отырады. |
Топтық жұмыс
Жұптық жұмыс
|
|
|
Қызығушылығын ояту |
1867-1868 жылдардағы Орал мен Торғайдағы көтеріліс туралы бейнежазба көрсетемін. Сұрақ қаямын:
Ұтымды жауап берген оқушылар мен топтарды мадақтап отырамын. |
Оқушылар бейнежазбадан көргендері бойынша әңгімелейді Сұрақтарға жауап береді. |
Ұжымдық жұмыс
Жеке және топтық жұмыстар |
|
|
Білу
|
Сабақтың мақсатын айқындау. Табыс критерийлерін білгізу. Тарихи терминдер мен фактілерді білу. 1867-1868жылғы реформалар бойынша оқыған білімдерін еске түсіріп,топ болып талқылап, әр топқа постер дайындауға уақыт беремін.Әр топқа тақырыпшаларды бөліп беремін. I-топ : «Балық қаңқасы» әдісі
II-топ. «Картография» әдісі
Постерді қорғау кезінде барынша тыныштық пен тәртіп талап етіледі. |
Оқушылар өздеріне мақсат қоя білуге үйренеді. Табыс критерийлерін танысады.
Әр топ өз постерін қорғауға дайындалады
Әр топтан баяндамашы шығып тақырыптарын қорғап, Орал мен Торғайдағы көтеріліс туралы алған білімдерін ортаға салады.Бір- бірін мұқият тыңдайды. |
Топпен жұмыс
постер дайындау |
|
|
Қолдану
|
«Сегіз бұрыш» стратегиясы
2. Көтерілістің жеңілу себептерінің үш факторын атап көрсет
|
|
|
|
|
Бағалау |
Барлық тапсырмалар бойынша қорытынды бағасын қою |
|
бағалау критерийлері |
|
|
Үй тапсырмасы |
Тақырыпты оқу. Хронологиялық кесте |
Топ басшысы топ мүшелерінің ұпайларын есептеп айтады. |
|
|
|
Рефлексия |
Сабақтың түйінді сөзін оқушылардан сұрау. «Төрт сөйлем» әдісі 1.Пікір 2.Дәлел 3.Мысал 4.Қорытынды |
Оқушылар қорытындылап өз ойларын білдіреді. |
|
|
1-тапсырма : «8 бұрыш ішінде» стратегиясы арқылы ойлаудың сегіз жолына топпен жұмыс
Жылдар..........................................................................
Тұлғалар..................... ..................................................
Тұлғалық қасиеттер..............................................................
Жер – су аттары ....... ..........................................................
Термин сөздер .............................................................................
Көтеріліс ошақтары ................. .....................................
Сандар ..........................................................
Ру атаулары.................................................................................
2. Жұптық жұмыс. 91 бет
1. Көтерілістің негізгі үш ерекшелігін атап көрсет
-
Еңбекші бұқара: кедейлер, жатақтар, батырақтар, балықшылар, егіншілер, малшылар, молдалар қатысты
-
Мақсаты мен міндеті жағынан көтеріліс отаршылдық езгіге қарсы бағытталған болса, әлеуметтік құрамы жағанан басым түрде қазақ шаруалары мен балықшыларының қатысуымен ерекшеленді
-
18 ғ Қазақстандағы көптеген бас көтерулерден айырмашылығы, салыстырмалы түрде айқын көрінетін батыл қимылдар, нақты ұйымдастыру белгілерін көреміз
2. Көтерілістің жеңілу себептерінің үш факторын атап көрсет
1. Көтерілісшілердің мықты тылы, экономикалық базасы болмады
2. Жан-жақтан анталаған орыс әскері қоршап тұрды
3. Алдын-ала ойластырған саяси жоспар болмады
3-тапсырма: Жеке жұмыс
Тест
-
19ғ 2 жартысында «Уақытша Ережеге» сәйкес енгізілген міндетті салық
А. Земстволық
В. Шаңырақ
С. Баж
2. 1867-1868 жж «Ережелердің» ең басты ауыртпалықтары
А. Салықтардың көбеюі
В. Ауылдың әлеуметтік жағдайының нашарлауы
С. Қазақ жері Ресей үкіметінің меншігі болып жарияланды
3. Орал облысының әскери губернаторы
А. Веревкин
В. Фон Штемпель
С. Беркін Оспанов
4.Орал өңіріндегі көтеріліс басшылары
А. С.Түркібаев. Б.Оспанов
В. М.Өтемісұлы. И.Тайманұлы
С. Е.Көтібарұлы. Ж.Нұрмұхамедұлы
5.Орал. Торғай өңірінде отаршылдыққа қарсы күрес қай жылдары болды
А. 1836-1838 жж
В. 1868-1869 жж
С. 1837-1847 жж
Оқушы жұмысын бағалауға арналған критерийлер мен дескрипторлар:
|
Критериилер |
Дескрипторлар |
||
|
1 ұпай |
2 ұпай |
3 ұпай |
|
|
Топтық талдауға қатысуы |
Дәлелдемелері әлсіз |
Өз ойын жеткізеді, дәлелдемелері әлсіз |
Өз ойын жеткізеді, идея қосады, дәлелдей алады |
|
Топтық жұмыс. Ойлаудың сегіз жолын анықтауы |
Бір-екі ғана факті келтіре алады |
Үштен беске дейін фактілер келтіреді |
Алтыдан сегізге дейін фактілер келтіреді |
|
Жұптық жұмыс Көтерілістің негізгі ерекшеліктері мен жеңілу себептері туралы фактілер келтіре алады |
Оқушы өз тәжірибесімен салыстыра алмаса; |
Өз тәжірибесімен салыстырып, бірақ идеяны, мәліметтерді жинақтай алмаса; |
Өз тәжірибесімен салыстырып, идеяны, мәліметтерді жинақтай алса; |
|
Жеке жұмыс. Тест |
1-2 жауап дұрыс |
3-4 жауап дұрыс |
5 жауап дұрыс |
|
Сабақтың табыс критерииі |
||
|
Оқушының аты-жөні: |
||
|
|
||
|
Жалпы ұпай саны: |
||
|
12-10 ұпай |
«5» |
Сен керемет орындадың! |
|
9-7 ұпай |
«4» |
Сен жақсы жұмыстандың! |
|
4-6 ұпай |
«3» |
Сен жарадың! |


шағым қалдыра аласыз













