Сабақтың
басы
10
мин.
|
І.Ұйымдастыру
кезеңі:
Оқушылармен
сәлемдесу, түгендеу.
Психологиялық ахуал
қалыптастыру. Оқушылардың көңіл-күйін сұрап, сабаққа назар
аударту.
|
Оқушылар сәлемдесіп,
сабаққа назар аударады.
|
|
|
Өткен білімді еске
түсіру.
1.«Wordwall»
платформасы бойынша шолу жасау
Сұрақтар:
1.Қанның қызметтерін
ата
2.Қанның құрамын
ата
3.Плазманың құрамын
жікте
4.Қан жасушаларын
ата
5.Плазма құрамындағы
нәруыздарды ата
6.Қан
аурулары
7.Эритроцит туралы
ақпарат бер
8.Тромбоцит туралы
ақпарат бер
9.Лейкоцит туралы
ақпарат бер
10.Қан ұю
процесі
11.Қан пигменті деген
не?
12.Анемия ауруы және
емдеу жолы
13.Лейкоциттің
эритроциттен айырмашылығы неде?
|
Оқушылар кездейсоқ
айналым бойынша таңдалып, қойылған сұраққа жауап
береді.

|
Бағалау
критерийі
|
Дескриптор
|
Балл
|
Үй тапсырмасын
пысықтайды.
|
Үй тапсырмасына байланысты
қойылған сұрақтарға жауап
береді.
Қан құрамын
біледі.
|
2
2
|
Қалыптастырушы
бағалау: Талқылауға
белсенділікпен қатысқан оқушыға ынталандыру
стикерлері таратылады.

|
https://wordwall.net/resource/67602957
|
Сабақтың ортасы
Мағынаны ашу.
30 мин.
|
Оқушыларға «Фагоцитоз» анимациясы көрсетіледі. Мұғалім бұл үдеріс қай кезде жүреді
және оның себебі мен нәтижесі қандай болады деп талқылау
жүргізеді
Иммунитет тақырыбына
қатысты тақырыпты ашу мақсатындағы сұрақтар
қойылады:
Иммунитет туралы қандай
түсінік бар? Қалай ойлайсыңдар иммунитет болмаса не болар еді? Ол
біз үшін маңызды ма?
Қысқаша түсінік
қалыптастыру...
Дәптермен жұмыс.

Дәптерге бүгінгі сабақта өтетін термин сөздерді
жазады. Тапсырма -
1.
«Дұрыс/Бұрыс» әдісі: мұғалім тақтаға сұрақты
шығарады, жауап беретін оқушы қолын көтеріп дұрыс немесе бұрыстығын
айтады.
Тапсырма – 2
Топтық тапсырма
Jeopardylabs
платформасы
Деңгей бойынша жіктелген сұрақтар ішінен әр топ бір сұрақты
таңдап соған жауап береді, сол арқылы балл
жинайды.

Тапсырма – 3
Educaplay
платформасы арқылы қан топтарына
тапсырма.
Сұрақтардың дұрыс жауабын
таңдайды.

|
Білім алушылар қойылған сұрақтарға өз ойларын
айтады
Оқушылар дәптерлеріне
жаңа терминдерді жазып
алады.

Тапсырма – 1.
Cынып бойынша сұрақтардың дұрыс бұрыстығын
анықтайды.

Тапсырма – 2
Топ болып сұрақтарды таңдап, жауап беру арқылы балл
жинайды.

Тапсырма - 3
Сұрақтарға дұрыс жауап беру арқылы бақаны судан қткізу
қажет. Қол көт еру арқылы жауап
береді.
|
Қалыптастырушы бағалау: Талқылауға
белсенділікпен қатысқан оқушыға ынталандыру стикерлері
таратылады.
Жарайсың! Алға! Тамаша!

Тапсырма – 1.
Бағалау
критерийі
|
Дескриптор
|
Балл
|
Ақпараттың дұрыс немесе
бұрыстыңын анықтайды.
|
Иммунитет туралы түсінік
қалыптастырды.
|
2
|
Тапсырма - 2
Бағалау
критерийі
|
Дескриптор
|
Балл
|
Иммунитет тақырыбына қатысты
сұрақтарға жауап бере алады
|
Сұрақтардың дұрыс жауабын
айтады.
|
2
|
Тапсырма – 3
Бағалау
критерийі
|
Дескриптор
|
Балл
|
Қан топтары және резус фактор
туралы біледі
|
Сұрақтарға дұрыс жауап
береді
|
2
|
|
https://youtu.be/3Yhy30adyVY?si=fLN8tXwZ2W5RO3js
https://www.canva.com/design/DAGWFrgkvt4/13MvB9xW5S_pxS_baGqT4Q/edit?utm_content=DAGWFrgkvt4&utm_campaign=designshare&utm_medium=link2&utm_source=sharebutton
–
презентаци
Биология 8 сынып - Алматы “Атамұра” 2018 - А. Соловьева, Б.
Ибраимова

https://wordwall.net/resource/67544724
https://jeopardylabs.com/play/2024-11-12-270
https://www.educaplay.com/learning-resources/21484104-learning_resource.html\
|
Сабақтың соңы
Ой толғаныс.
Рефлексия
5 мин.
|
Үй
тапсырмасы
-
Бүгінгі өткен тақырыпты
қорытындылап, оқу.
-
Білу және түсіну,
қолданылуы.
Мақсаты: Оқушы алған білімін
саралай білуге дағдыланады.
Тиімділігі: Тақырып бойынша
оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын
қадағалайды.
Саралау: Бұл кезеңде
саралаудың «Қорытынды» тәсілі
көрінеді.
|
Кері байланыс
Оқушылар арнайы парақ беттеріне өз кері байланыстарын жазып
қалдырады.
|

|
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?
Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар
қоясыз?
|
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай
тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
«Диалог және қолдау көрсету», «Тапсырма»,
«Жіктеу».
Саралап оқыту арқылы әр оқушының өзіне деген сенімділігін
арттырып, қателессе, оны түзетуге болатынын, сонымен қатар
интеллектуалды жылдам ойлау қабілетін дамытуға
болады.
Қабілетті оқушылар берілген тапсырманы жылдам әрі дұрыс
орындайды. Өзіне деген сенімділігін арттыру үшін айналасындағы
оқушыларға көмекке барады.
|
«Ашық микрофон» әдісі арқылы оқушылардың сабақты қаншалақты
деңгейде түсінгендігін анықтаймын.
|
1. Оқушыларға биология сыныбында тұратын көрнекіліктерге
(микроскоп, адам қаңқасы, т.б.) мұқият болу керектігін
айту.
2. Жарықтың түсуі, парталардың дұрыс орналасуын
қадағалау.
|
Жалпы бағалау:
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды
да ескеріңіз)?
Сабақ барысында менің келесі сабағымды жетілдіруге
көмектесетін сынып немесе жекелеген оқушылар туралы не
білдім?
|