|
Білім беру ұйым атауы |
А.Розыбақиев атындағы №153 МГ. |
Тексерді : |
||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Турганова Н.М |
Пәні: |
Қазақ тілі мен әдебиеті |
|||||
|
Күні:08.04.2024ж. |
|
Сынып: |
9 «А» |
|||||
|
Әмбебап картасы |
Оқушылар саны: |
|||||||
|
Бөлім: |
Жаһандық мәселе:демография |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
18 миллоныншы тұрғын |
|||||||
|
ОБ сәйкес оқыту мақсаттары |
9.1.4.1 орта көлемді прозалық, поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, көтерілген (тұрмыстық, әлеуметтік, қоғамдық) мәселені анықтап, өз пікірін білдіру (9.4.4.1 тақырып бойынша түрлі стильдегі мәтіндер құрауда мәліметтерді жинақтап, дереккөздеріне сілтеме көрсетіп жазу.)
9.5.2.1 жазба жұмыстарында (себеп) сабақтас құрмалас сөйлемдерді құрастыру. |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты |
-прозалық шығарма мазмұнын түсінеді -қоғамдық мәселені анықтап, өз пікірін білдіре алады -өз ойларын себеп бағыныңқы сабақтас құрмалас сөйлемдер арқылы жазбаша жеткізеді |
|||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы (Оқушылардың субъектілік тәжірибесін өзектендіру) 10 МИНУТ |
Ұйымдастыру кезеңі. Мотивация Тапсырма №1 немесе Өткен сабақ тақырыбы негізінде тірек сөздерді жатқа жазады Оргумент. “ Біз жас ұлтпыз.Еліміздегі орташа жас-35 жас. Алға жылжуға жақсы негіз бар” Редакциялау. Қажетті сөздермен толықтырады, мұғалім ойларын толықтырады |
Үй тапсырмасы: Оқушылар өткен сабаққа кері байланыс ретіндде 40 тірек сөзді жатқа жазады |
Тақтаның жоғарғы оң жағына 63% нормасының саны қойылады. №1 кесте. Бірінші баға. Нәтиже бойынша барлық оқушыларға плюс немесе минус қойылады. 5 минут ішінде 40 сөз жаған оқушыларға + белгісі қойылады. 2БАЛЛ
|
Редакциялау үшін тақтадағы сөздермен салыстырады, толықтырады. №1 слайд |
||||
|
Сабақтың ортасы А. Қабылдауды ұйымдастыру 2МИНУТ Б. Ұғынуды ұйымдастыру 5 МИНУТ В. Түсінудің бірінші тексерілуі 15 МИНУТ |
Тапсырма №2 немесе Бірінші сыни нүкте. Берілген уақытта оқушылар оқулықтағы мәтінді оқып бітіру керек. (166-бет. 1-тапсырма ) Мұғалім оқыған материал бойынша білімді тексеру мақсатында оқушылардан сұралатынын ескереді.
Әлеуметтік жағдай дегеніміз не? Несібе сөзін қалай түсінесіңдер? Мәтінде қандай мәселемен келіспей отыр? Қандай қарама -қарсы ой бар? Мәтіндегі негізгі ой? Не себепті Оңтүстік қазақстанға қарағанда Солтүстік Қазақстанда халық саны аз?
“Қой егіз туса, бір түп жусан артық шығады” ғибратты әңгімесін тыңдап, өз пікірлерін белдіреді Оқушылар өз пікірін білдіру үшін тірек сөздер беріледі |
Мәтінді түсініп оқиды
Сұрақтарға жауап береді
Топ мүшелері келісу, келіспеу себептеріне байланысты сұрақтар дайындап, бірі-біріне қояды |
Мәтінді оқу уақытының нормативі. 7-11 сыныптар: 5 минут
Екінші белгі. Нәтиже бойынша сұраққа жауап берген оқушыларға плюс немесе минус.
Уақыт: 2 минут Тақтаға нәтижені жазу: 3 кезең ≤ немесе ≥ нормалар. 2БАЛЛ
Үшінші белгі. Өз пікірін білдіре алған оқушыларға + белгісі қойылады. Дайындық үшін берілетін уақыт 5 минут Құнды пікір, ойлы сұрақ қойған оқушыларға үлкен + белгісі қойылады.(3 балл) Ойы қысқа болса кіші +белгісі(1 балл) 2БАЛЛ |
Оқулық. 166-бет, 1-тапсырма. Слайд№2 https://yandex.kz/video/search?channelId=d3d3LnlvdXR1YmUuY29tO1VDUEdmLUhZTmpPTFpHOEpHUVVaazJydw%3D%3D&from=tabbar&how=tm&parent-reqid=1712468443993894-17768374738124600778-balancer-term-kz-yp-vla-7-BAL&text=Сұңғат+Тәжиев Үлестірмелі қағазда жазылған тірек сөздер |
||||
|
Сабақтың соңы 5 МИНУТ |
Тапсырма №4. Себеп бағыныңқылы сабақтастар арқылы ой қорытып жазады
Дүниеге келген баланың бір қуанышы мен жарты қиындығы болады, себебі... Шүкір, елімізде қозы тіпті де таусылған жоқ, жусан әлі де шығып жатыр, себебі... |
|
Төртінші белгі. Оқушылар берілген сөйлемдерді аяқтап жазады. Грамматикалық, мазмұндық сауаттылығы ескеріліп + белгісі қойылады 4 БАЛЛ Сапа нормативі: 63% оқушы 4 ұпай алу керек.
|
|
||||
|
Рефлексия 5МИНУТ |
Дейін-кейін. Бөлім басталғанда нені білетін едік. Сөз саны қанша еді? Эссе жазуда кіріспе, оргумент жаза аламыз ба? |
|||||||
|
Бағалар 3МИНУТ |
Журналға баға қою нормативі:Журналға баға қою нормативі:
4 – 5 баға – 8-10 балл 3 баға – 6-7 балл 2 баға – 4-5 балл 1 баға – 2-3 балл |
Сапа нормативі: 63% оқушы 4 + ұпай алу керек. |
|
Үй тапсырмасы |
Зерттеу сұрағы:Не себепті Оңтүстік қазақстанға қарағанда Солтүстік Қазақстанда халық саны аз?. Қысқаша зерттеу жұмысын жазу Сөздік қор 50 сөз. 5минут |
Ғаламтор, энциклопедиялық мәліметтер |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
18 миллионыншы тұрғын
18 миллионыншы тұрғын
|
Білім беру ұйым атауы |
А.Розыбақиев атындағы №153 МГ. |
Тексерді : |
||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Турганова Н.М |
Пәні: |
Қазақ тілі мен әдебиеті |
|||||
|
Күні:08.04.2024ж. |
|
Сынып: |
9 «А» |
|||||
|
Әмбебап картасы |
Оқушылар саны: |
|||||||
|
Бөлім: |
Жаһандық мәселе:демография |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
18 миллоныншы тұрғын |
|||||||
|
ОБ сәйкес оқыту мақсаттары |
9.1.4.1 орта көлемді прозалық, поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, көтерілген (тұрмыстық, әлеуметтік, қоғамдық) мәселені анықтап, өз пікірін білдіру (9.4.4.1 тақырып бойынша түрлі стильдегі мәтіндер құрауда мәліметтерді жинақтап, дереккөздеріне сілтеме көрсетіп жазу.)
9.5.2.1 жазба жұмыстарында (себеп) сабақтас құрмалас сөйлемдерді құрастыру. |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты |
-прозалық шығарма мазмұнын түсінеді -қоғамдық мәселені анықтап, өз пікірін білдіре алады -өз ойларын себеп бағыныңқы сабақтас құрмалас сөйлемдер арқылы жазбаша жеткізеді |
|||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы (Оқушылардың субъектілік тәжірибесін өзектендіру) 10 МИНУТ |
Ұйымдастыру кезеңі. Мотивация Тапсырма №1 немесе Өткен сабақ тақырыбы негізінде тірек сөздерді жатқа жазады Оргумент. “ Біз жас ұлтпыз.Еліміздегі орташа жас-35 жас. Алға жылжуға жақсы негіз бар” Редакциялау. Қажетті сөздермен толықтырады, мұғалім ойларын толықтырады |
Үй тапсырмасы: Оқушылар өткен сабаққа кері байланыс ретіндде 40 тірек сөзді жатқа жазады |
Тақтаның жоғарғы оң жағына 63% нормасының саны қойылады. №1 кесте. Бірінші баға. Нәтиже бойынша барлық оқушыларға плюс немесе минус қойылады. 5 минут ішінде 40 сөз жаған оқушыларға + белгісі қойылады. 2БАЛЛ
|
Редакциялау үшін тақтадағы сөздермен салыстырады, толықтырады. №1 слайд |
||||
|
Сабақтың ортасы А. Қабылдауды ұйымдастыру 2МИНУТ Б. Ұғынуды ұйымдастыру 5 МИНУТ В. Түсінудің бірінші тексерілуі 15 МИНУТ |
Тапсырма №2 немесе Бірінші сыни нүкте. Берілген уақытта оқушылар оқулықтағы мәтінді оқып бітіру керек. (166-бет. 1-тапсырма ) Мұғалім оқыған материал бойынша білімді тексеру мақсатында оқушылардан сұралатынын ескереді.
Әлеуметтік жағдай дегеніміз не? Несібе сөзін қалай түсінесіңдер? Мәтінде қандай мәселемен келіспей отыр? Қандай қарама -қарсы ой бар? Мәтіндегі негізгі ой? Не себепті Оңтүстік қазақстанға қарағанда Солтүстік Қазақстанда халық саны аз?
“Қой егіз туса, бір түп жусан артық шығады” ғибратты әңгімесін тыңдап, өз пікірлерін белдіреді Оқушылар өз пікірін білдіру үшін тірек сөздер беріледі |
Мәтінді түсініп оқиды
Сұрақтарға жауап береді
Топ мүшелері келісу, келіспеу себептеріне байланысты сұрақтар дайындап, бірі-біріне қояды |
Мәтінді оқу уақытының нормативі. 7-11 сыныптар: 5 минут
Екінші белгі. Нәтиже бойынша сұраққа жауап берген оқушыларға плюс немесе минус.
Уақыт: 2 минут Тақтаға нәтижені жазу: 3 кезең ≤ немесе ≥ нормалар. 2БАЛЛ
Үшінші белгі. Өз пікірін білдіре алған оқушыларға + белгісі қойылады. Дайындық үшін берілетін уақыт 5 минут Құнды пікір, ойлы сұрақ қойған оқушыларға үлкен + белгісі қойылады.(3 балл) Ойы қысқа болса кіші +белгісі(1 балл) 2БАЛЛ |
Оқулық. 166-бет, 1-тапсырма. Слайд№2 https://yandex.kz/video/search?channelId=d3d3LnlvdXR1YmUuY29tO1VDUEdmLUhZTmpPTFpHOEpHUVVaazJydw%3D%3D&from=tabbar&how=tm&parent-reqid=1712468443993894-17768374738124600778-balancer-term-kz-yp-vla-7-BAL&text=Сұңғат+Тәжиев Үлестірмелі қағазда жазылған тірек сөздер |
||||
|
Сабақтың соңы 5 МИНУТ |
Тапсырма №4. Себеп бағыныңқылы сабақтастар арқылы ой қорытып жазады
Дүниеге келген баланың бір қуанышы мен жарты қиындығы болады, себебі... Шүкір, елімізде қозы тіпті де таусылған жоқ, жусан әлі де шығып жатыр, себебі... |
|
Төртінші белгі. Оқушылар берілген сөйлемдерді аяқтап жазады. Грамматикалық, мазмұндық сауаттылығы ескеріліп + белгісі қойылады 4 БАЛЛ Сапа нормативі: 63% оқушы 4 ұпай алу керек.
|
|
||||
|
Рефлексия 5МИНУТ |
Дейін-кейін. Бөлім басталғанда нені білетін едік. Сөз саны қанша еді? Эссе жазуда кіріспе, оргумент жаза аламыз ба? |
|||||||
|
Бағалар 3МИНУТ |
Журналға баға қою нормативі:Журналға баға қою нормативі:
4 – 5 баға – 8-10 балл 3 баға – 6-7 балл 2 баға – 4-5 балл 1 баға – 2-3 балл |
Сапа нормативі: 63% оқушы 4 + ұпай алу керек. |
|
Үй тапсырмасы |
Зерттеу сұрағы:Не себепті Оңтүстік қазақстанға қарағанда Солтүстік Қазақстанда халық саны аз?. Қысқаша зерттеу жұмысын жазу Сөздік қор 50 сөз. 5минут |
Ғаламтор, энциклопедиялық мәліметтер |
шағым қалдыра аласыз













