жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
1936-1938 жылғы Бөкей Ордасындағы көтерілістің барысы,жеңілу себептері,тарихи маңызы
|
Пәні:Қазақстан тарихы |
Мектеп: С.Әбдіжаппаров атындағы жалпы орта мектеп-интернаты |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: Сынып: 11а |
Оқушы саны :17 Қатысқандар : |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Шатырбаева Айнұр Манасқызы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
1936-1938 жылғы Бөкей Ордасындағы көтерілістің барысы,жеңілу себептері,тарихи маңызы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары: |
7.3.1.5 - Халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау. 7.3.1.6 - Ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар:Көтерілістің негізгі кезеңдері мен қалай аяқталғаны жөнінде біледі. Оқушылардың көпшілігі:Көтерілістің барысы мен негізгі оқиғаларын сипаттай алады. Кейбір оқушылар: Көтерілістің тарихи маңызын ашып көрсетіп,деректерді талқылайды және баға береді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат: |
Негізгі сөздер: Ақсүйектер, сұлтандар, орда, сот, хан, губернатор Тастөбе.Ақбұлақ.Шекті.Жайық полкі.Геке.Шығыс Сібір. Оқылым: Мәтінді оқи отырып,көтерілістің барысы мен нәтижесі,салдары туралы біледі Тыңдалым:бейнематериалдарды,бір-бірінің пікірлерін тыңдайды. Айтылым,жазылым:Кестелерді толтырып,ауызша және жазбаша сипаттайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу: |
-Ұлттық сана-сезім, -шығармашылық, сын тұрғысынан ойлау -тарихи тұлғаларды құрметтеуге баулу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау қағидалары: |
Жоғары деңгей |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс: |
География,әдебиет |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім: |
Исатай Тайманұлы мен Махамбет Өтемісұлы бастаған халық-азаттық көтерілісі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
І кезең: Сабақтың басы
|
Тренинг «Сен қайдасың» Топқа бөлу Жетон арқылы 3 топқа бөлінеді Үй тапсырмасын сұрау 1.Сатылай кешенді талдау арқылы көтерілісті сипаттау
1836-38 жылдардағы Бөкей Ордасындағы шаруалар көтерілісі Сипаты:антифеодалдық Себебі:феодалдардың үстемдігі,Жәңгір хан озбырлығы,салықтың көптігі,бекіністердің салынуы Мақсаты:Хан озбырлығына шек қою,отаршылдық саясатты өзгерту, шаруалардың жағдайын жақсарту. Көтеріліске түрткі болған жағдай:1833 жылы Жәңгір ханның қайын атасы Қарауылқожа Бабажанұлын Каспий өңіріне билеуші етіп тағайындауы Көтерілістің жеңілу себебі:Үстем тап өкілдерінің опасыздығы,көтеріліс басшыларының көтерілісшілерді біріктіре алмауы,қару-жарақтың теңсіздігі,стихиялылығы,ұйымшылдықтың жеткіліксіздігі Нәтижесі:салық мөлшеріне шек қойылды,хандық билік әлсіреді,патша үкіметінің старшындармен санасуына тура келді. 2.«Ол кім,бұл не?» ойыны Оқушылар есімдер мен атауларға түсіндірме жасайды.
|
Қазақстан тарихы оқулығы жетон
проектор
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
ІІ кезең. Сабақтың ортасы
|
Жаңа сабаққа кіріспе Бейнекөрсетілім арқылы жаңа сабақтың тақырыбын анықтау Оқушыларға электронды оқулық арқылы жаңа сабаққа қатысты бейнекөрсетілім көрсетіледі. 1-тапсырма «Білім кәрзеңкесі» әдісі Топтарға мәтін бөліктері бөліп беріледі. Оқушылар мәтіннен алған ақпараттарды стикерге жазып кәрзеңкеге жабыстырады.Топ жетекшісі жинақталған мәліметпен таныстырады
1 топ Тастөбе түбіндегі шайқас 2 топ Көтерілісшілердің күшін біріктіру әрекеті 3 топ Көтерілістің жеңіліске ұшырауының себептері мен салдары
2- тапсырма «Ақылдың алты қалпағы» әдісі 3 топ шағын топтарға бөлініп қалпақ түсіне сай ақпарат ұсынады. 3-тапсырма «Кім?Қайда?Қашан?» ойыны Оқушылар сызбаның бос бөліктерін толтырады,картадан тиісті нысандарды көрсетеді. І топ
1.1838 жылы көктемде Жоламан Тіленшіұлы жасағы Елек өзені бойында көтеріліс ұйымдастырды. 2.1829-30 жылдарда Махамбет Калмыков түрмесінде қамауда отырды. 3.1837 жылы қазанда Теректіқұмда көтерілісшілер Балқы бидің ауылын ойрандады ІІ топ
1.1837 жылы желтоқсанда Исатай батыр Жаманқала бекінісі маңында жазалаушылар торын бұзып,Жайықтан шығысқа қарай өтіп кетті. 2.1842-1844 жылдарда Бөкей Ордасында Жәңгір ханға қарсы күресті Аббас Қоштайұлы, Лаубай Мантайұлы жүргізді. 3.Баймағамбет Айшуақұлының тобы 1837 жылы Исатайдан ажыраған 12 адамды,оның ішінде әйелі баласы бар ұстап,Оралдағы түрмеге жапты ІІІ топ
1.1838 жылы 12 шілдеде Ақбұлақ
өзенінің бойында көтерілісшілер мен жазалаушылар арасында шешуші
шайқас болды. 3.1836 жылы көтерілісшілер Бөкей Ордасының ханы Жәңгірге қарсы ашық шабуылға шықты.
|
электронды оқулық
карта
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
ІІІ кезең Сабақтың соңы
|
Позиция таңдау» әдісі Мұғалім оқыған тұжырымға әр топ «Иә» немесе «Жоқ» деп жазылған плакатты көрсетіп,дәлел ұсынады.
1.1836 жылғы ақпанда көтерілісшілер ашықтан-ашық шабуылға шығып,хан ордасына қыр көрсетті.Осы әрекет дұрыс болды ма?.
2 .Көтеріліс басшылары қозғалысты өте шебер ұйымдастырды.
3. Махамбетті өлтіру Баймағамбет сұлтанға үлкен абырой мен атақ ,пайда әкелді.
.Үйге тапсырма:Тақырыпты оқу, «Қазақтың батыр ерлері» атты тақырыпта шағын эссе жазу Кері байланыс: «СМС хабарлама»
Оқушылардың өзін-өзі бағалауы,топ жетекшілерінің бағалауы Оқушылар суреттегі бейнелер арқылы өзін-өзі бағалайды.
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз




