|
Бөлім: |
Әліппе кезеңі |
|||||
|
Мұғалімнің аты-жөні |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 1 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
У дыбысы және әрпі 19 сабақ |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1.1.5.2 сөйлеу барысында дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтау, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізу; 1.2.8.1 дыбыстың таңбасы – әріпті тану, дыбыс пен әріпті бір-бірінен ажырату; 1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Құндылықтар |
Қыркүйек – еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы 4-апта дәйексөзі: «Еңбек – жай ғана қызмет емес, адам болмысының айнасы».(Абай) |
|||||
|
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда өлеңді қайталап айтады: Психалогиялық дайындық ЖИ көмекші Абай,Ыбрай атамыз Білімге жол тартамыз! Жаңа Қазақ елінде, Жұлдыз болып атамыз! Өткен тақырыпқа шолу, жаңа сабаққа кіріспеде «Жұмбақ» әдісі қолданылады.
1) Уақытта
бар, Уақта бар, Кесекте жоқ.(у) -Ендеше у дыбысынан басталатын сөздер айтайық. уақ, уық, уақыт, ... тсс -Ендеше бүгін у дыбысы мен әрпін үйренетін боламыз. Сабақ тақырыбын таныстыру. Сабақтың мақсатын хабарлау. |
Өлең жолдарын бірге айтып қайталайды Сұрақтарға жауап береді, белгіні табады. |
Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру «Бас бармақ» әдісі: Жарайсың! Жақсы! Талпын! |
Қарын-даштар, санағыш таяқшалар |
||
|
Сабақтың ортасы 24 мин |
1- тапсырмада «Тыңда, сұра, біл!» әдісі қолданылады. Тыңдалым-айтылым Ту, ууу - «Ту» сөзіне дыбыстық талдау жасаңдар. «У» дыбысының айтылу ерекшелігіне назар аударыңдар. -У дыбысы қандай дыбыс? ( У дыбысы бұл жерде дауысты дыбыс болып тұр). -У әрпін қарындаштардан немесе
санағыш таяқшалардан жасап көрсетіңдер.
-Суреттен кімді көріп тұрсыңдар? -Ол неліктен туды көтеріп тұр? -Ол спорттың қай түрінен чемпион? -Чемпиондардан кімдерді танисыңдар? -Балалар, енді сурет мазмұны бойынша жаңағы берген жауаптарыңды біріктіре отырып, әңгіме құраңдар. - Әңгіме неше сөйлемнен тұрады? Оқушылардың сұраққа дұрыс және толық жауап беруін қадағалау, дұрыс құралмаған, толық емес сөйлемдерді түзеп, оқушыларға қайталатып отыру қажет. 2 тапсырма: Оқылым. Кітаппен жұмыс -Сөздерді буындап оқыңдар. «Акварюм» әдісімен сөздерді аулап алып оқимыз.
Уа, уы, Тау, уық, тауық. Сергіту сәтінде хормен өлең оқиды.
Қорбаңдаған
аюдың 3 -тапсырмада «Біздің поштады» әдісімен өзіндік жұмыс жүреді. Жазылым 1. Партада дұрыс отырғызады. 2. Жазуға даярлауда бала
қолының ұсақ бұлшықеттерін дамытатын жаттығулар
жасатады. 3. Жазу: - дәптер бетіндегі кеңістікті бағдарлату;
4 тапсырма « Сөз тану» айдары Кюардығы мақал: «Татулық береке бастауы» мағынасын түсіндіреміз ЕБҚ оқушыға: Уық сөзіндегі у дыбысының орнын анықта. ЕҚБ оқушы У дыбысы бар сөздерді атап, буынға бөл. ҚБ тапсырма: Буынұйқас Жел улейді у-у-у, Қандай биік тау, Далада таза ауа, Желбірейді (..) Өзенге салдық (..) Мал су ішкен (….) |
Дыбыстық талдау жасайды. Әріптің сұлбасын жасайды. Сурет бойынша сұрақтарға толық сөйлеммен жауап береді. Әңгіме құрайды. Хормен өлең оқып, қимылмен көрсетеді. Партада дұрыс отырады. Жаттығу жасайды. Қалам, қарындашты дұрыс ұстайды. Тапсырма орындайды. Сөздің мағынасын тыңдайды. Сұрақтарға толық сөйлеммен жауап береді, дәлелдейді. Ұйқас сөздерді табады. Сөздерге дыбыстық талдау жасайды |
Дескриптор: Әріптің сұлбасын дұрыс жасайды, әңгіме құрайды-«Жарайсың!». Әріптің сұлбасын дұрыс жасайды, әңгіме құрауда көмек қажет етеді -«Жақсы!»., Әріптің сұлбасын жасауда, әңгіме құрауда қиналады-«Талпын!» Дескриптор: Тапсырмаларды дұрыс орындайды -«Жарайсың!». Тапсырмаларды орындауда көмек қажет етеді -«Жақсы!». Тапсырмаларды орындауда қиналады-«Талпын!». |
«Әліппе» оқулығы 1 сынып 2021ж 22-бет Сюжетті сурет №1 жазу дәптері Үнтаспа, смартфон |
||
|
Сабақтың соңы 6 мин |
Кері байланысты «Алтын микрафон» әдісі арқылы береді. -Бүгінгі сабақтың тақырыбы не туралы болды? -Сабақ барысында не ұнады? -Қай тапсырманы орындауда қиналдың?» |
Сабақтан түйген ой-пікірін айтады. |
|
|
||



|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
19 сабақ әліппе 1 сынып
19 сабақ әліппе 1 сынып
|
Бөлім: |
Әліппе кезеңі |
|||||
|
Мұғалімнің аты-жөні |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 1 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
У дыбысы және әрпі 19 сабақ |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1.1.5.2 сөйлеу барысында дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтау, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізу; 1.2.8.1 дыбыстың таңбасы – әріпті тану, дыбыс пен әріпті бір-бірінен ажырату; 1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Құндылықтар |
Қыркүйек – еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы 4-апта дәйексөзі: «Еңбек – жай ғана қызмет емес, адам болмысының айнасы».(Абай) |
|||||
|
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда өлеңді қайталап айтады: Психалогиялық дайындық ЖИ көмекші Абай,Ыбрай атамыз Білімге жол тартамыз! Жаңа Қазақ елінде, Жұлдыз болып атамыз! Өткен тақырыпқа шолу, жаңа сабаққа кіріспеде «Жұмбақ» әдісі қолданылады.
1) Уақытта
бар, Уақта бар, Кесекте жоқ.(у) -Ендеше у дыбысынан басталатын сөздер айтайық. уақ, уық, уақыт, ... тсс -Ендеше бүгін у дыбысы мен әрпін үйренетін боламыз. Сабақ тақырыбын таныстыру. Сабақтың мақсатын хабарлау. |
Өлең жолдарын бірге айтып қайталайды Сұрақтарға жауап береді, белгіні табады. |
Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру «Бас бармақ» әдісі: Жарайсың! Жақсы! Талпын! |
Қарын-даштар, санағыш таяқшалар |
||
|
Сабақтың ортасы 24 мин |
1- тапсырмада «Тыңда, сұра, біл!» әдісі қолданылады. Тыңдалым-айтылым Ту, ууу - «Ту» сөзіне дыбыстық талдау жасаңдар. «У» дыбысының айтылу ерекшелігіне назар аударыңдар. -У дыбысы қандай дыбыс? ( У дыбысы бұл жерде дауысты дыбыс болып тұр). -У әрпін қарындаштардан немесе
санағыш таяқшалардан жасап көрсетіңдер.
-Суреттен кімді көріп тұрсыңдар? -Ол неліктен туды көтеріп тұр? -Ол спорттың қай түрінен чемпион? -Чемпиондардан кімдерді танисыңдар? -Балалар, енді сурет мазмұны бойынша жаңағы берген жауаптарыңды біріктіре отырып, әңгіме құраңдар. - Әңгіме неше сөйлемнен тұрады? Оқушылардың сұраққа дұрыс және толық жауап беруін қадағалау, дұрыс құралмаған, толық емес сөйлемдерді түзеп, оқушыларға қайталатып отыру қажет. 2 тапсырма: Оқылым. Кітаппен жұмыс -Сөздерді буындап оқыңдар. «Акварюм» әдісімен сөздерді аулап алып оқимыз.
Уа, уы, Тау, уық, тауық. Сергіту сәтінде хормен өлең оқиды.
Қорбаңдаған
аюдың 3 -тапсырмада «Біздің поштады» әдісімен өзіндік жұмыс жүреді. Жазылым 1. Партада дұрыс отырғызады. 2. Жазуға даярлауда бала
қолының ұсақ бұлшықеттерін дамытатын жаттығулар
жасатады. 3. Жазу: - дәптер бетіндегі кеңістікті бағдарлату;
4 тапсырма « Сөз тану» айдары Кюардығы мақал: «Татулық береке бастауы» мағынасын түсіндіреміз ЕБҚ оқушыға: Уық сөзіндегі у дыбысының орнын анықта. ЕҚБ оқушы У дыбысы бар сөздерді атап, буынға бөл. ҚБ тапсырма: Буынұйқас Жел улейді у-у-у, Қандай биік тау, Далада таза ауа, Желбірейді (..) Өзенге салдық (..) Мал су ішкен (….) |
Дыбыстық талдау жасайды. Әріптің сұлбасын жасайды. Сурет бойынша сұрақтарға толық сөйлеммен жауап береді. Әңгіме құрайды. Хормен өлең оқып, қимылмен көрсетеді. Партада дұрыс отырады. Жаттығу жасайды. Қалам, қарындашты дұрыс ұстайды. Тапсырма орындайды. Сөздің мағынасын тыңдайды. Сұрақтарға толық сөйлеммен жауап береді, дәлелдейді. Ұйқас сөздерді табады. Сөздерге дыбыстық талдау жасайды |
Дескриптор: Әріптің сұлбасын дұрыс жасайды, әңгіме құрайды-«Жарайсың!». Әріптің сұлбасын дұрыс жасайды, әңгіме құрауда көмек қажет етеді -«Жақсы!»., Әріптің сұлбасын жасауда, әңгіме құрауда қиналады-«Талпын!» Дескриптор: Тапсырмаларды дұрыс орындайды -«Жарайсың!». Тапсырмаларды орындауда көмек қажет етеді -«Жақсы!». Тапсырмаларды орындауда қиналады-«Талпын!». |
«Әліппе» оқулығы 1 сынып 2021ж 22-бет Сюжетті сурет №1 жазу дәптері Үнтаспа, смартфон |
||
|
Сабақтың соңы 6 мин |
Кері байланысты «Алтын микрафон» әдісі арқылы береді. -Бүгінгі сабақтың тақырыбы не туралы болды? -Сабақ барысында не ұнады? -Қай тапсырманы орындауда қиналдың?» |
Сабақтан түйген ой-пікірін айтады. |
|
|
||



|
|
|
шағым қалдыра аласыз
















