Тақырып бойынша 11 материал табылды

1. «Ауа неден құралады?» 3 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Жаратылыстану пәнінен өткізілді. Материалда сабақ барысында практикалық жұмыс тәсілдері көрсетілді. Сабақта жаңаша әдістер баланың ойын, қиялын дамыта түсуге көмегі зор. Баланың ауаның күнделікті өмірмен байланысын ажыратуға негізделгені сабақ мақсатының көрнекті құралы болатыны сөзсіз. Сабақ бастауыш сынып мұғалімдеріне арналған. Ауаның маңыздылығы туралы көп мәліметтер алады деген ойдамын.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар

Пән: Жаратылыстану

Сынып: 3

Заттар және олардың қасиеттері . Заттардың типтері

Мектеп:

Қатысқандар саны:

Қатыспаған оқушылар:

Күні:



Тақырыбы:


Ауа неден құралады?

Оқу мақсаты:

3.3.2.1 ауаның құрамын сипаттау;

3.3.2.2 ауаның жануды қолдайтын қасиетін сипаттау;

3.1.2.3 экспериментті жоспарлау және жүргізу;

Сабақтың

мақсаты:

Оқушылар:

ауаның құрамы туралы түсінік алады;

оттың жануына ауаның әсерін түсінеді.

Бағалау критерийі

Зерттеу экспериментіне болжам жасап, сәйкестігін салыстырады, зерттеу күнделігін толық толтырады

Тілдік мақсат

Оқушылар:

Өз ойларын еркін жеткізеді;

Эксперимент барысын, қорытындысын толық жазады;

Ауа құрамын өзгерту жолдарын ұсынады.

Пәндік терминология мен тірек сөздер:

азот, ауаның құрамы

Құндылықтар

Ауаны қорғау

Пәнаралық байланыс

Әдебиеттік оқу

АКТ қолдану

Дағдылары

Презентация

Алдыңғы меңгерілген білім

Қатты, сұйық және газ тәрізді заттар туралы біледі

Сабақ барысы

Жоспарланған уақыт

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар


Сабақтың басы


Ұйымдастыру. Заттар мен денелер

  1. Кестені толтыр.

  2. Дене

    зат

    Балға



    шыны

    Доп



    ағаш

    Қалам


  3. Сәйкестендір

Группа 1


газ тәрізді

сұйық

қатты







Кесте









Суреттер
































Сабақтың ортасы






Жұмбақ жасыру.

Бар ма, жоқ па оны анық білмейсің,

Ол жоқ жерде өмір сүріп жүрмейсің.

Ол не ?

- Ауа туралы не білесіңдер?

Овал 150

Ауа



Прямая со стрелкой 1 Прямая со стрелкой 2

Прямая со стрелкой 3 Прямая со стрелкой 4

  • Ауа қандай күйде болады?

Айырмашылығын тап

Екі ғаламшардың суретін салыстыру.

  • Ғаламшарлар неге әртүрлі?

  • Жер бетінде неліктен тіршілік бар деп ойлайсың?

  • Балалардың қайсысы Марсқа ұшуға дайын деп ойлайсың? Өз ойыңды түсіндір.

Ауа құрамы.

Ауа құрамының диаграммасын көрсету арқылы ауаның құрамындағы заттармен таныстыру.

  • Ауа құрамында не көп?

  • Ауадағы оттек қайдан пайда болады?

  • Дем шығарғанда қандай газ бөлінеді?

  • Ауадағы басқа да газдар қалай пайда болады?

От пен ауа.

  • От пен ауаның қандай байланысы бар?

  • От жақсы жану үшін не істейді?

  • Қандай от жақсы жанады?

Зертте.

Оттың жануына ауа қажет деген болжамды дәлелдеу.

Балауыз шамдарды жағу.

Екі балауыз шамның үстіне бір уақытта бір литрлік және үш литрлік құтыларды қойып, біреуін ашық қалдыру.

Болжам жасау: Қай шам ұзақ жанады?

От жану үдерісін бақылау.

Қорытындысын жазып, зерттеушінің күнделігіне жасалған эксперименттің суретін салу.

Оқушылар оттың жануы үшін ауа қажет деген қорытындыларын дәлелдейді.

Оқушылар эксперимент барысында кестені ретімен толтыруды қадағалау.

Эксперимент: Оттың жануына ауа қажет

Қажет құралдар


Эксперимент болжамы


Эксперимент нәтижесі


Қорытынды


Эксперименттен алған әсерім


Жұмыс соңында алдын-ала жасалған болжам мен эксперимент қорытындысын салыстыру, дұрыс болжам жасаған оқушыларды анықтау.


Ойлан.

Суреттерді көрсету.

  • Қай жердің ауасы таза?

  • Қай жерде тұрғанды қалайсың? Неліктен?

  • Ауа құрамын қалай өзгертуге болады?


AutoShape 1





Қосымша тапсырма. Жұмыс дәптері 49-50 жұмыс парағы (51б, 52б.)

Жұмбақ








Сызба

























Қажетті құралдар: үш балауыз шам тәрелкелер, бір литрлік және үш литрлік құтылар.






Кесте











суреттер



Сабақтың соңы


Рефлексия

  • Бүгін сен қандай оқушы болдың?

  • Бүгінгі сабақтан қандай қорытынды шығаруға болады?

  • Не оңай болды?

  • Не қиын болды?







Қосымша ақпарат

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық пен қауіпсіздік техникасының сақталуы



Ауа қалай ластанады ?

Ауаны ластаушы заттар қайдан пайда болады ?

Ауаны ластамау ережелері тақырыптарында буклет дайындау

Зерттеушінің күнделігін бағалау.

Эксперимент жасағанда қауіпсіздік ережелерін сақтау








Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
28.01.2019
1793
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі