Тақырып бойынша 11 материал табылды

1-бөлім Өзім туралы. Дүниетану 2 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар


Пән: Дүниетану

Мектеп: «Қызыл таң» жом

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 1-бөлім: Өзім туралы

Құқық әлеміне саяхат.Мен өз міндетімді білемін бе?




Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Саханова Баянсұлу

СЫНЫП: 2

Қатысқандар саны:

қатыспағандар:

Оқыту мақсаттары


2.1.5.1 өз өмірінен мысалдар келтіру негізінде құқықты, міндетті және жауапкершілікті ажырату


Сабақ мақсаты

Өз міндеттері мен құқықтарын біліп және оларды ажыратуды үйренеді

Бағалау критерийлері


Барлық оқушылар:

Оқушылар жақсылық пен жамандық жөнінде талқылайды, өз сезімдері мен істерін осы ұғымдармен сәйкестендіреді, өз таңдауын түсіндіреді,

Оқушылардың көпшілігі:

Өздерінің әдеп туралы ұғымын түсіндіреді. Қандай әрекеттер, сөздер мен істер жақсылыққа, қайсысы жамандыққа жататынын түсіндіреді.

Кейбір оқушылар:

Түрлі дереккөздерді зерттеу арқылы жалпыға ортақ әдеп нормаларын анықтайды

Тілдік мақсаттар

Әдептілік, мейірімділік, жақсылық, қорқыныш, қайырымды



Құндылықтарды дарыту

Топтық жұмыс барысында өзара жауапкершілік, сыйластық, өзара түсіністік құндылықтары қалыптасады

Практикалық іс-әрекет барысында оқушыларда аақпаратты талдау және өңдеу, зерттеу, практикалық жұмыс, проблемалық жағдаяттарды шешу арқылы оқушылардың бойында білім мен дағдылары қалыптасады және дамиды

Пәнаралық байланыстар

Зерттеу жұмысы арқылы дүниетану, өлшем жасау арқылы математика пәнімен тапсырманы оқу және нәтижесін жазу барысында қазақ тілі пәнімен байланыс орнайды

АКТ пайдалану

Оқушылар осы сабақта АКТ пайдалану арқылы «Екі қасқыр» туралы астарлы әңгімемен танысады.

Осыған дейін меңгерілген білімдер

Әдептілік туралы білетін білімдеріне сүйенеді.

Сабақ барысы

Жоспарланатын уақыт

Жоспарланатын әрекет

Ресурстар

Басы



(Ұ) Балалар құқығы мен міндеттері бойынша берілген суреттермен талдау жұмыстарын жүргізе,ой бөліседі.





Сабақтың мақсаты

Өз міндеттеріміз мен құқықтарымызды біліп,үйренетін боламыз



Ортасы


















Біздің міндеттеріміз қандай?

(Ұ) «Қапшықтағы фасоль» стратегиясы. Оқушылар шеңберге тұрады. Мұғалім қолындағы қапшықты бір оқушыға лақтырып, сұрақ қояды. Оқушы жауап бергеннен кейін, келесі оқушыға лақтырып, өз сұрағын қояды. Сұрақтар тақырыпқа қатысты қойылуына назар аударту.

-Міндет деген не?

-Құқық пен міндетіңді ажырата аласыңдар ма?

-Балалар қандай еңбек әрекетін атқара алады?

-Балалар атқарған істер айналасындағы адамдарға қалай әсер етеді?

Оқушылар құқық пен міндеттің арасындағы айырмашылықты талқылап, өзінің күнделікті тәжірибесінен мысалдар келтіріп айтуын ұсыну


(Ж) Мазмұнды суреттермен жұмыс. Еңбек операцияларының суреттерін ұсыныңыз: ыдыс жуу, бөлмені жинастыру, үй тапсырмасын орындау, дүкеннен нан әкелу, т.б. Оқушылар отбасы мүшелері арасында еңбек әрекетін бөліссін.

(Т) (Ж) Жағдаяттарды шешу. Оқушыларға жолда жүру ережесін сақтаудың міндет екенін ескермеген жүргізуші немесе жолаушы туралы суретті талқылауды ұсыныңыз.

Оқушылар топта екі жағдайдың да салдар тізбегін құрып, қортындысын жасайды:

«Егер міндеттерді орындаса, онда ... »,

«Егер міндеттерді орындамаса, онда...».

Әр істің қандай салдары болуы мүмкін екенін болжайды. Болжамын сызба түрінде ұсынады. Жұмыстарын басқа топтарға ұсынады


(Ө)(ҚБ) Коллаж құрастыру. Мен қандай міндеттерді орындап жүрмін? Оқушылар өз күнделікті өмірінен «Үйде», «Мектепте», «Көшеде» суреттерінің бірін таңдап және коллаж құрастырады.



Заңнамалық құжаттарда құқықтар мен қатар міндеттер туралы да айтылатындығын түсіндіріңіз. Бұл сөзді балалар қалай түсінетіндігін, олар қандай мысалдар келтіре алатындығын сұрауға болады.

Ойын барысында оқушылардың құқық пен міндетті қалай түсінетіндіктерін анықтаңыз. Бірін – бірі тыңдауларына көңіл бөліңіз.



Отбасында кім қандай жұмыстарды атқарады және неліктен екендігі туралы пікірлерін анықтаңыз. Үйдегі еңбек әрекеттері ерікті түрде орындалады, бірақ оның орындалуына үй-ішінің жайлылығы мен тазалығы байланысты екендігін көрсету. Ананың демалуға құқығы бар, олай болса, оған көмектесу керек. Кәрі адамдар көмекке зәру, олай болса оларға көмектесу керек, бір кезде олар да саған қамқорлық жасаған еді.

Ал міндет – жүктелген жауапкершілік. Оқушыларға бір нәрсеге құқығы болуы, басқа адамда міндетті туғызуы мүмкін екендігін жеткізу керек. Құқық пен міндеттің арасындағы байланысты оқушылар ұсынған мысалдар арқылы қарастыруға болады.

Балалар жолда жүру ережесін ескермеген жағдайдың салдарынының тізбесін болжайды. Ережені орындамау Жол полициясымен арадағы мәселеге алып келеді. Жүргізуші куәлігінен айырылу мүмкіндігі, қоғамдық көлікпен жүру, жұмыстан кешігу, жұмыстан айырылу, жұмыссыздық, жоқшылық және т.б. Бұл болжамды сызба түрінде бейнелеуге

болады. Бала өміріне қауіп төну, жарақат алуы, денсаулықты жоғалтуы

Қалыптастырушы бағалау

Аты жөні:..........


Тапсырма

Суреттерге мұқият қара.

Балалардың іс-әрекеті туралы әңгімеле.

Оның қоғамға қандай пайдасы бар?


Сұрақтарға сүйеніп, топта ой бөліс.

Адамдар қоғамдық жұмыстарға не үшін

қатысады?

Қоғамға қызмет ету қандай нәтиже береді?

Сен қоғамдық жұмыстарға қатысып көрдің бе? Сен қоғамға қызметті неден бастар едің?

ДескрипторБілім алушы

суреттер бойынша ой қорытады;

қоғамға қызмет етудің маңыздылығын

түсіндіреді;

қоғамдық жұмыстарға қатысты өз үлесін сипаттайды.






Фасоль салынған қапшық, суреттер, жағдаяттар

Сабақтың соңы


6-сабақ.

Сабақты қорытындылау.

Орындап көр

Бүгін қандай жақсы істер жасайсың?

Жақсы істер сөздігін құрастыр.

(Ұ) Кері байланыс.

ҮТ: Шығармашылық жұмысты үйде жалғастыруға болады. Басқа да фотолармен коллажды толықтырады.




Дифференциация – Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды

жоспарлап отырсыз?

зерттеу жұмысының нәтижесін жазу. Мағынасы қарама-қарсы

сөздерді табуға ұсынылған тапсырма оқушылардың деңгейіне қарай іріктелген.



Бағалау – оқушы материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Бейресми бағалау түрлері (мадақтау, түртіп алу, қолдау көрсету) қолданылады.

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Оқушылардың партада дұрыс отыру ережесі сабақ барысында қарастырылады




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
17.11.2018
1440
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12