Материалдар / 1-ДАРС. ЗУЛФИЯ ҲАЁТИ ВА ФАОЛИЯТИ

1-ДАРС. ЗУЛФИЯ ҲАЁТИ ВА ФАОЛИЯТИ

Материал туралы қысқаша түсінік
ЗУЛФИЯ ҲАЁТИ ВА ФАОЛИЯТИ хақида очиқ дарс ишланмаси
Авторы:
17 Қаңтар 2025
71
0 рет жүктелген
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Мактаб

111М.Маметова

Фан

Ўзбек адабиёти

Узоқ муддатли режа бўлими

2-БЎЛИМ: КЎНГИЛ МИНТАҚАЛАРИДА

Ўқитувчи исм-шарифи

Д.Ахмедова

Куни

04.11.24й.

Синф 6-б. в

Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони:

Дарс мавзуси

1-ДАРС. ЗУЛФИЯ ҲАЁТИ ВА ФАОЛИЯТИ

Таълимий мақсад

6.2.2.1 насрий, назмий асардаги муаллиф тимсолини аниқлаш

Дарс мақсади

Барча уқувчилар:Шоира ҳаёти ва ижодига оид маълумотлар билан танишиш, фикр-мулоҳазалари, таассуротлари билан ўртоқлашиш, асарларининг бадиий қийматига баҳо бериш

Дарснинг бориши

Режалаштирилган дарс босқичлари

Ўқитувчининг иш-ҳаракати

Ўқувчининг иш-ҳаракати

Баҳолаш


Ресурслар

Дарснинг кириш қисми

7 дақиқа


Дарснинг ташкилий қисми.

"Яхлид таълим" қадриятлари

Инсоний қадриятларни

сингдириш

"Бирлик ва хамжихатликда ишлаш"

Инсонпарварлик , ватанпарварлик каби хислатларни камол топтириш. Меҳр-оқибат, дўстона муносабатни онгига сингдириш.

Синфда психологик шароит ўрнатиш (“Мен бугун хурсандман, чунки...” гапини тугаллаш оқали бажарилади).

Ўқувчиларни дарсга жалб этиш ва дарснинг таълимий мақсадлари ва баҳолаш мезонлари билан таништириш.

Саломлашади. Ўзаро бир-бирига яхши кайфият тилайди. “Мен бугун хурсандман, чунки...” гапини тугаллаш орқали ёқимли вазият ўрнатилади.

Йил фасллари” усули орқали 4 гуруҳга бирикади.


Қолиплаштирувчи баҳолаш

Ўзаро бир-бирини баҳолаш


Дарснинг асосий қисми

2 дақиқа


5 дақиқа










10 дақиқа









5- дақиқа









5 дақиқа









2 дақиқа

Янги мавзу: “Умр дафтари” туркумидан: Зулфия ҳаёти ва ижодий фаолияти ҳақида видеолавҳа намойиш этади. Томошадан кейин фикр-мулоҳазаларини айтиш учун туртки саволлар беради:

1. Матн ким ҳақида?

2. Шоира ҳақидаги хотиралар ким томонидан айтилган?

3. Омон Олимжонов хотиралари асосида Зулфия тимсоли ҳақида фикр-мулоҳазаларингизни айтинг.

Эл ардоғидаги адиба”

1. Шеър нима?

2. Шоира ҳаётига оид сиз билмаган қандай маълумот айтилди?

3. Зулфия шеърини тинглаётганингизда қандай ҳолатга тушдингиз? Нима сабабдан деб ўйлайсиз?

4. Тинглаган шеърингиздан парчани ёддан айтинг.

Жуфтлик билан ишлаш

2-топшириқ.

1. Дарсликда берилган матнни ўқиб, шеригингиз билан фикр алмашинг.

2. “БББ жадвали” нинг иккинчи қисмини тўлдиринг.

ГУРУҲДА ИШЛАШ

3-топшириқ. Қуйидаги илова асосида шоира ўзи ўқиган шеърларни тингланг. Ўз таассуротларингиз билан ўртоқлашинг.

Туртки саволлар:

1. Шеър нима ҳақида ёзилган? Шеър давомида шоира кимга мурожаат қилган?

2. Зулфия шеърларидаги изтироблар сабаби нимада деб ўйлайсиз?

3. Шоира шеърларининг таъсирчанлиги нимада деб ўйлайсиз?

4. Зулфия тимсолига тавсиф беринг. Бугунги кунда сиз шундай инсонлар бор деб ўйлайсизми?

Матнолди топшириқлар

Ўқувчиларга “БББ жадвали” тарқатилади, улар биринчи қисмини тўлдирадилар

Берилган илова асосида видеолавҳа томоша қилади. Фикр-мулоҳазалари билан ўртоқлашади. Туртки саволлар орқали шоира ҳаёти ва фаолияти ҳақида фикр билдиради.


Шоиранинг шеърларидан намуналар тинглайди.

Тинглаган шеъридан парчани ёддан айтади.


Дарслик билан ишлаш

1. Дарсликда берилган матнни ўқиб, шеригингиз билан фикр алмашинг.

2. “БББ жадвали” нинг иккинчи қисмини тўлдиринг.


Гуруҳда ишлаш

Ҳар бир гуруҳ ўзлари тинглаган шеър бўйича таассуротлари ва фикр мулоҳазаларини айтадилар.

Туртки саволларга жавоб беради

Дескрипторлар:

1. Тингланган матн ким томонидан ким ҳақида айтилганини билади; 1б

2.Омон Олимжонов хотираларини тинглайди 1 балл 3.Зулфия тимсоли ҳақида фикр-мулоҳазаларини изчил баён қилади 1балл

4.Шоира шеърини тинглаган пайтидаги ҳолатини изоҳлай олади; 1блла

5.Тинглаган шеъридан парчани ёддан айта олади. 1 балл


Шоира Зулфия қаламига оид шеърлардан ифодали ўқийди


Дескрипторлар:

1.Шеърнинг нима ҳақида ёзилганини билади; 1б

2.Шоиранинг ҳиссиётлари ҳақида ахборот айтади 1 балл

3.Шеърларнинг бадиий қийматига баҳо бера олади; 1 балл

4.Зулфия тимсолига тавсиф беради 1 балл

5.Бугунги кунга боғлайди. 1 балл

https://www.youtube.com/watch?v=BbyblincAek


https://www.youtube.com/watch?v=O0ONxfg0lmM



дарслик,

иш дафтарлари,

БББ жадвали”,

дескрипторлар ёзилган флепчарт



https://www.youtube.com/watch?v=bZcHP_T_3


флепчарт

Дарс якуни

5 дақиқа

ҚАЙТА БОҒЛАНИШ:

Ўқувчилар “БББ жадвали” нинг учинчи қисмини тўлдиради ва ўқитувчи кейинги дарсни режалаштиришда ўқувчиларнинг фикрини эътиборга олади.

Уйга вазифа

1. Зулфия ҳақида интернетдан маълумотларни ўқиб келиш.

2. Шеърларини ёд олиш.


Дарс бўйича рефлексия

Дарс мақсадлари /таълимий мақсадлар ҳаққоний белгиланганми?

___________________________________________________________________________________________

Ўқувчиларнинг барчаси ТМ-га эриша олдими? Эриша олмасалар, нима учун?

____________________________________________________________________________________

Дарсда табақалаштириш/ саралаш тўғри олиб борилдими?

____________________________________________________________________________________

Дарснинг босқичларида вақт тўғри сарфландими?

____________________________________________________________________________________

Дарс режасидан қандай четга чиқишлар бўлди, нима учун?

___________________________________________________________________________________





Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі