Сабақ
№6
САБАҚ: математика
|
Бекітемін:
|
Күні: 13
.09.2016ж
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Тогысбаева Р
|
СЫНЫП: 1«Ә »
сынып
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Тақырыбы :
|
1
саны және
цифры
|
Осы сабақ арқылы жүзеге
асатын оқу мақсаттары
|
1.1.1.1
натурал сандар жəне нөл санының құрылу
жолын
түсіну;
10/11-20 көлемінде тура жəне кері санау;
натурал
сандар
қатарындағы орнын анықтау
1.5.2.1 цифр мен санды бір-бірінен ажырату, бір
таңбалы
сандарды əртүрлі тəсілдермен (нүктелер
жиынтығымен,
таяқшалармен жəне т.б) жəне сан сəулесінде
көрнекі
кескіндеу
|
Сабақтың
мақсаттары
|
Барлық оқушылар білуге
тиіс:
Сандарды салыстыру үшін
жиындардың элементтерінен жұптар құрастыру тәсілін
қолдану
|
Тілдік
мақсат
|
Оқушылардың көпшілігі білуге
тиіс:
Екі жиынның
элементтерінің сангдарын теңестіру тәсілдерін
іздеу
|
|
Кейбір оқушылар білуге
тиіс:
Натурал сандар
қатарындағы санның орнын табу және санап
үйрету
|
Бұған дейін
меңгерілген білім:
|
Артық, кем, тең1
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт есебі
|
Жоспарланған
тапсырмалар
|
Дерек
көздер
|
Сабақтың басы
5 минут
Білу
|
Шаттық шеңбері: «Ыстық
лебіз»
Шеңберге жиналып, бір-біріне жылы лебіз, тілек
айту
“Тізбектеп санау” ойыны
1.Бірінші оқушы қатарынан
екі-үш санды атайды, содан кейін санауды келесі оқушы жалғастырады
және т.с.с. 2-ден 6-ға, 3-тен 7-ге, 8-ден 4-ке, 9-дан 1-ге дейін
санатыңыз.
2. бірінші оқушы бір санды
атайды, келесі оқушы — келесі санды, алдыңғы немесе көрші
сандарды
Оқушыларға мұқият
тыңдау керек. Кішкене қарындашпен үстелді (тақтаны) соғып,
тоқылдатыңыз не болмаса шапалақ соғыңыз. Олар әрбір тарсылды немесе
шапалақты санауы керек.
Оқушыларға қағаздан жасалған шаршыларды көрсетіңіз. Сіз
қанша шаршы көрсетсеңіз, олардың сонша рет шапалақ ұруы және сол
санды атауы керек.
Оқушыларға оларды қоршаған заттарды мұқият қарап шығуды
сұраңыз.
Оқушылардан саны 1
болатын заттарды табуды сұраңыз (тапқан кезде “бір” сөзін
пайдалануы қажет). Оларға сыныптағы шамдарды, парталарды дауыстатып
санатыңыз да, қай саннан бастап санағанын
сұраңыз.
|
Шаттық шеңбері
Жұпттық
жұмыс
|
Сабақтың ортасы
20минут
Түсіну
Қолдану
|
-
Мектеп сөмкесін жинауға
көмектес.
Тапсыр-ма көп заттардың ішінен саны біреу ғана болып тұрған
затты табуға арналған. Oқушыдан басқа заттарды емес, неге осы затты
таңдағанын түсіндіру-ді сұраңыз.
Жауабы:
күнделiк, қаламсауыт, сызғыш, альбом, қалам,
қарындаш
-
Қатені тап.
Оқушылардан суреттегі қатені табуды сұраңыз. Олар диалог
барысында кейбір суреттердегі заттардың саны көрсетілген цифрларға
сай келмейтінін табады. Яғни қатені табады және тапсырманы
орындайды.
5.Орындап көр. Оқушыларға топпен жұмыс
іс-теуді ұсынып, соңынан өздерінің байқағанын топ ішінде
қорытындылап, өз пікірін қорғауға мүмкіндік
беріңіз.
Жауабы:мысал ретінде тақта,
есік, компьютер және т.б. алуға
болады.
|
Жұптық жұмыс
Сюжетті суреттер
Жұптық жұмыс
Оқулықпен жұмыс
Жұптық жұмыс
|
Талдау
|
6.Суреттен саны 1-ге тең болатын заттарды
тап. Жұппен орындалатын
тапсырма. Саны 1-ге тең заттарды тауып атайды. Тексеру барысында
кей-бір жұптар жауаптарын атайды, қалғандары кері байланыс үшін
тиісті түстегі парақшаны көрсетеді: жасыл түс — дұрыс, қызыл түс —
қате.
Жауабы:киіз үй, әже, ер адам,
құлын, ұл бала, қыз бала, қорап.
Оқушылар суретте көрсетілген әрбір гүлге бір-бір көбелектен
келетіндей сәйкестендіріп, жауаптарын парталас көршісімен жұп болып
талдайды да, өз пікірін айтады.
Жауабы:барлық көбелектерге
жетпейді, бір көбелек гүлсіз қалып
қояды.
|
Топпен жұмыс
Оқулықпен жұмыс
Суреттер
Дәптермен
жұмыс
|
Қорытынды бөлім
10 минут
Ашық және жабық сұрақтар қою
.
|
Ашық және жабық сұрақтар қою
.
—
Санау қандай саннан
басталады?
—
Санау кезінде қолданылатын сандар қалай
аталады?
—
1 саны нені көрсетеді?
—
1 саны қандай цифрмен
белгіленеді?
— Суретте неше зат
бейнеленген? (1 велосипед, 1 доп, 1 алмұрт бейнеленген парақшаларды
көр-сетіңіз).
|
|
қосымша
мәліметтер
|
Саралау – оқушыға
мейлінше қолдау көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
Қабілетті оқушыға
тапсырманы қалай
түрлендіресіз?
|
Бағалау – оқушы
білімін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық
байланыс
Еңбек,
дүниетану
|
Рефлексия
|
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз.
Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Сабақтың мақсаты мен
оқу міндеттері орындалды ма?
|
|
Бүгін
оқушылар не
үйренді?
|
|
Сабақ қалай
өтті,қандай деңгейде
өтті?
|
Орташа деңгейде
өтті
|
Жоспарланғансаралау
жақсы
іске асты
ма?(тапсырмаларьсəйкес болды
ма?)
|
|
Уақытты
қалай
пайдаландым?
|
Уақытты үнемді пайдалана
алмадым.
|
Жоспарыма қандай
өзгерістер енгіздім жəне
неге?
|
Сабақты жоспарлауды.
Қысқа мерзімді жоспар құрмас бұрын орта мерзімді жоспарға сүйене
отырып жаздым.
Оқушылардың пәнге
деген қызығушылығын
арттырамын.
Оқушының жеке тұлға
ретінде өзіне деген сенімділігінің күшеюіне ықпал етуді
жоспарладым.
Өзімнің көшбасшылық
қабілетімді көп іздену арқылы
дамытамын.
|
Қорытынды
бағалау
|
|
Ең жақсы өткен
екі нәрсені атап көрсетіңіз(оқыту мен оқуға
байланысты)
|
|
1.Балалар ойынға қызыға
қатысты.
2. Жазықтағы
фигураларды және кеңістіктегі
фигураларды ажырата білді.
|
Қандай жақсы екі
нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер
еді?
|
1.Оқушылардың
бірлесе топпен жұмыс істеуі.
2.Акт-ны орынды
қолдану.
|
1.Ойлау қабілеттері
дамыса.
2.Өзара көмек жүзеге
асса.
|