|
Білім беру ұйымының атауы |
Turan mektebi |
|||||
|
Пәні: |
Ана тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Тіл және сөйлеу |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Маханова Д.Б. |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
1 В сынып. |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№1 сабақ. Сөйлеу не үшін қажет? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.2.1.2 оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану; 1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғары және төмен сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сөйлеудің не қажет екенін біледі |
|||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Талап бар жерді тәртіп бар. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру Біз балдырған баламыз, Құстай қанат қағамыз. Дүниені аралап, Оқып білім аламыз. Өткенді пысықтау «Ойлан,тап» әдісі Оқу құралдарын тап. Белгіле
Құндылық мақсаты: Мемлекеттік тілді білу Жаңа тақырып «Топтастыру» әдісі
ЕБҚ Адамдар сөйлей алмаса не болар еді? Сұраққаж жауап айт ЕҚБ Сөйлеу түрлерін ата.( жазбаша, ауызша)Біз ең көп қолданатын сөйлеу түрі.(ауызша) Оқулықпен жұмыс Айтылым 1-жаттығу Алдымен мұғалім сөйлемдерді дауыстап оқып береді. -Суретте кімдер бар? –Нұртілек кіммен сөйлесіп тұр? –Олар не жайында сөйлесіп тұр деп ойлайсыңдар? –Айналасында нелер бар? –Дұрыс айтасыңдар, балалар. Жер бетінде алуан түрлі тіршілік иелері бар. Солардың ішінде адам ғана сөйлей алады. Олай болса, бүгінгі сабағымыз «Сөйлеу не үшін қажет?» деп аталады. Оқылым 2-жаттығу – Құстар, жануарлар сөйлей ала ма, қалай ойлайсыңдар? Алдымен өлеңді мұғалім дауыстап, мәнерлеп оқып береді. ЕБҚ: Егер адамдар сөйлей алмаса не болар еді? Ойыңды айт. ЕҚБ: Сөйлеу түрлерін ата. (Ауызша және жазбаша) Олардың қайсысын көбірек қолданамыз? (ауызша) Дәптермен жұмыс А дыбысы сөздің басында, ортасында, соңында, яғни барлық буынында кездесетініне назар аударады. Сауатты, көркем жазуға дағдыланады. Сергіту сәті Шығармашылық тапсырма: Бейбітшілік құсын бояңдар. Оқушылар бояған суреттерін тақтаға іліп,сезімдерімен бөліседі. Көркем жазу минуты 3-жаттығу
4-жаттығу. Суреттермен сәйкестендіреді. – Қарқылдайтын не? – Қаңқылдайтын не? – Шиқылдайтын не? – Ырылдайтын не? ҚЖ: Дұрыс-бұрыс» ойыны Мұғалім балаларға бүгінгі сабаққа орай бірнеше сөйлем айтады. Оқушылар оларға«дұрыс» немесе «бұрыс» деп жауап береді. – Бүркіт адам тілінде сөйлейді. – Жоқ. – Бұлбұл сайрайды. – Иә. – Көліктер ызылдайды. – Ара гүрілдейді. – Шегіртке шырылдайды. – Жаңбыр шақырады. – Әтеш тырсылдайды. Кері байланыс
|
Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді. Оқу құралдарын белгілейді Тақтадағы топтастыру сызбасын толтырады Жеке жұмыс жасайды Сөйлеу түрлерін атайды Суретпен жұмыс жасайды Өлеңді мәнерлеп оқиды Жеке жұмыс жасайды Көркем жазу А А А А А А а а а а а а Суретті бояйды Дәптерге көшіріп жазады Ж: Қарқылдайтын – қарға. Қаңқылдайтын – қаз. Шиқылдайтын – торғай. Ырылдайтын – ит. Ойын ойнайды Кері байланыс жасайды |
Сабақ барысында оқушыларды мадақтап, мақтап отыру
Дескриптор: Оқу құралдарын біледі Тапсырманы толық орындады Дескриптор: Адамға сөйлеу не үшін қажет екенін біледі Топтастыру жасай алды
Нақты жауап! Дескриптор: Суретпен жұмыс жасай алды Сөйлеудің маңыздылығын түсінді
Дескриптор: Өлеңді мәнерлеп, түсініп оқыды Өз ойларын еркін жеткізді Жарайсың! Кереметсің балақай! Көркем жазу емлесін сақтап жазды А әрпінің жазылу емлесін біледі
Дескриптор: Көркем жазу емлесін біледі Дәптермен жұмыс жасай алды Дескриптор: Суреттермен сәйкестендіре алды Жануарлардың дыбыстауын біледі
«Білім сандығы» әдісі |
Суреттер Оқу құралдары ның суреттері Сызба
Оқулық Суреттер
Оқулық Оқулық Суреттер Жұмыс дәптері
Көркем жазу үлгісі таратылып беріледі
Кері байланыс тақтасы |
||
Ресурстар:




жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
1 Сөйлеу не үшін қажет
1 Сөйлеу не үшін қажет
|
Білім беру ұйымының атауы |
Turan mektebi |
|||||
|
Пәні: |
Ана тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Тіл және сөйлеу |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Маханова Д.Б. |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
1 В сынып. |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№1 сабақ. Сөйлеу не үшін қажет? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.2.1.2 оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану; 1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғары және төмен сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сөйлеудің не қажет екенін біледі |
|||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Талап бар жерді тәртіп бар. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру Біз балдырған баламыз, Құстай қанат қағамыз. Дүниені аралап, Оқып білім аламыз. Өткенді пысықтау «Ойлан,тап» әдісі Оқу құралдарын тап. Белгіле
Құндылық мақсаты: Мемлекеттік тілді білу Жаңа тақырып «Топтастыру» әдісі
ЕБҚ Адамдар сөйлей алмаса не болар еді? Сұраққаж жауап айт ЕҚБ Сөйлеу түрлерін ата.( жазбаша, ауызша)Біз ең көп қолданатын сөйлеу түрі.(ауызша) Оқулықпен жұмыс Айтылым 1-жаттығу Алдымен мұғалім сөйлемдерді дауыстап оқып береді. -Суретте кімдер бар? –Нұртілек кіммен сөйлесіп тұр? –Олар не жайында сөйлесіп тұр деп ойлайсыңдар? –Айналасында нелер бар? –Дұрыс айтасыңдар, балалар. Жер бетінде алуан түрлі тіршілік иелері бар. Солардың ішінде адам ғана сөйлей алады. Олай болса, бүгінгі сабағымыз «Сөйлеу не үшін қажет?» деп аталады. Оқылым 2-жаттығу – Құстар, жануарлар сөйлей ала ма, қалай ойлайсыңдар? Алдымен өлеңді мұғалім дауыстап, мәнерлеп оқып береді. ЕБҚ: Егер адамдар сөйлей алмаса не болар еді? Ойыңды айт. ЕҚБ: Сөйлеу түрлерін ата. (Ауызша және жазбаша) Олардың қайсысын көбірек қолданамыз? (ауызша) Дәптермен жұмыс А дыбысы сөздің басында, ортасында, соңында, яғни барлық буынында кездесетініне назар аударады. Сауатты, көркем жазуға дағдыланады. Сергіту сәті Шығармашылық тапсырма: Бейбітшілік құсын бояңдар. Оқушылар бояған суреттерін тақтаға іліп,сезімдерімен бөліседі. Көркем жазу минуты 3-жаттығу
4-жаттығу. Суреттермен сәйкестендіреді. – Қарқылдайтын не? – Қаңқылдайтын не? – Шиқылдайтын не? – Ырылдайтын не? ҚЖ: Дұрыс-бұрыс» ойыны Мұғалім балаларға бүгінгі сабаққа орай бірнеше сөйлем айтады. Оқушылар оларға«дұрыс» немесе «бұрыс» деп жауап береді. – Бүркіт адам тілінде сөйлейді. – Жоқ. – Бұлбұл сайрайды. – Иә. – Көліктер ызылдайды. – Ара гүрілдейді. – Шегіртке шырылдайды. – Жаңбыр шақырады. – Әтеш тырсылдайды. Кері байланыс
|
Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді. Оқу құралдарын белгілейді Тақтадағы топтастыру сызбасын толтырады Жеке жұмыс жасайды Сөйлеу түрлерін атайды Суретпен жұмыс жасайды Өлеңді мәнерлеп оқиды Жеке жұмыс жасайды Көркем жазу А А А А А А а а а а а а Суретті бояйды Дәптерге көшіріп жазады Ж: Қарқылдайтын – қарға. Қаңқылдайтын – қаз. Шиқылдайтын – торғай. Ырылдайтын – ит. Ойын ойнайды Кері байланыс жасайды |
Сабақ барысында оқушыларды мадақтап, мақтап отыру
Дескриптор: Оқу құралдарын біледі Тапсырманы толық орындады Дескриптор: Адамға сөйлеу не үшін қажет екенін біледі Топтастыру жасай алды
Нақты жауап! Дескриптор: Суретпен жұмыс жасай алды Сөйлеудің маңыздылығын түсінді
Дескриптор: Өлеңді мәнерлеп, түсініп оқыды Өз ойларын еркін жеткізді Жарайсың! Кереметсің балақай! Көркем жазу емлесін сақтап жазды А әрпінің жазылу емлесін біледі
Дескриптор: Көркем жазу емлесін біледі Дәптермен жұмыс жасай алды Дескриптор: Суреттермен сәйкестендіре алды Жануарлардың дыбыстауын біледі
«Білім сандығы» әдісі |
Суреттер Оқу құралдары ның суреттері Сызба
Оқулық Суреттер
Оқулық Оқулық Суреттер Жұмыс дәптері
Көркем жазу үлгісі таратылып беріледі
Кері байланыс тақтасы |
||
Ресурстар:




шағым қалдыра аласыз



















