Материалдар / 1-сынып , 4-тоқсан Тізбектер. Бірізділіктер заңдылығы ҚМЖ.docx
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

1-сынып , 4-тоқсан Тізбектер. Бірізділіктер заңдылығы ҚМЖ.docx

Материал туралы қысқаша түсінік
1-СЫНЫП Тізбектер. Бірізділіктер заңдылығы ҚМЖ.docx
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
12 Қазан 2024
243
0 рет жүктелген
700 ₸
Бүгін алсаңыз
+35 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +35 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Пән: Математика

Мектеп:

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

2А бөлім. Сандар және заңдылықтар

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 1

Қатысқандар:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

4.3 Тізбектер. Бірізділіктер заңдылығы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

(ОБ сілтеме)

1.4.3.1 *20-ға дейінгі сандардың /100-ге дейінгі ондықтардың бірізділігін құрау, 100-ге дейінгі суреттер, фигуралар, символдар, сандар бірізділігіндегі заңдылықты анықтау, 20 көлеміндегі сандардың/ 100-ге дейінгі ондықтардың тізбегін құру, суреттер, фигуралар, белгілер, 100-ге дейінгі сандар тізбегіндегі заңдылықтарды анықтау


1.4.3.2 табиғаттағы әрекеттер мен күйлердің тізбегін анықтау, сандар, фигуралар, ойыншықтар, түрлі түсті моншақтардың тізбегін құру және заңдылықтың бұзылуын анықтау

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

20 көлеміндегі сандардың/ 100-ге дейінгі ондықтардың тізбегін құрады, суреттер, фигуралар, белгілер, 100-ге дейінгі сандар тізбегіндегі заңдылықтарды анықтайды.

Көптеген оқушылар:

20-ға дейінгі сандардың/100-ге дейінгі ондықтардың бірізділігін құрайды.

Кейбір оқушылар:

Табиғаттағы әрекеттер мен күйлердің тізбегін анықтайды, сандар, фигуралар, ойыншықтар, түрлі түсті моншақтардың тізбегін құрады және заңдылықтың бұзылуын анықтайды.

Жетістік критерийлері

*20 көлеміндегі сандарды тізбектей орналастырады.

*Тізбектердің заңдылығын анықтайды және жалғастырады.

*100 көлеміндегі ондықтарды ретімен орналастырады.

*Тізбектердің заңдылығын анықтайды және жалғастырады.

Тілдік мақсат


Оқушылар істей алады:

Сандық заңдылық қалай құрылғанын және әрі қарай қандай сан болатынын түсіндіре алады.

Пәнге қатысты лексика мен терминологиясы:

заңдылық, реттік, тізбек, келесі, бұрынғы

заңдылықтың құрылуы

кеңейту, жалғастыру (заңдылық)

Келесі не?

Заңдылық қайталанып жатыр ма?

Диалог пен жазуға пайдалы сөз тіркестері:

Келесі санды атай аласыз ба?

Заңдылық қайталана ма?

Сандардан заңдылық көрініп тұр ма?

Неліктен екенін айта аласыз ба?

...бұл сан келесі болады?

... бұл сан берілген тізбекте келесі бола алмайды?

Жазылым:

заңдылықты айқындап бірізділікті жалғастырыңыз.

заңдылығын белгілеп тізбекті жасаңыз.

Құндылықтарды дарыту

Шығармашылық, сын тұрғысынан ойлау

Пәнаралық байланыстар

Сауат ашу, көркем еңбек пәндерімен байланыстырамын.

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақтадан тапсырманы оқу

Алдыңғы меңгерілген білім

100-ге дейін тура және кері санау; ондықтармен санау.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы 3 мин













3 мин












10 мин

(С) Ширату жаттығуы

Шарты: Оқушыларды ортаға шақырамын. Қолдарына сандар жазылған карталар таратып беремін де ретімен тұруларын өтінемін.

-Неліктен бұл ретпен тұрдыңыздар?

Осы тұрған ретпен тура және кері санап шығуды ұсынамын.

- Сандардан заңдылықтар көрініп тұр ма?

-Балалар біз сапта тұрып нені анықтадық?

Рақмет, тамаша!


Олай болса бүгін 20 көлеміндегі сандардың/ 100-ге дейінгі ондықтардың тізбегін құрамыз, суреттер, фигуралар, белгілер, 100-ге дейінгі сандар тізбегіндегі заңдылықтарды анықтаймыз.

(МК) Заңдылық туралы түсінік беру. /слайдта/

(МК.С) Оқушылармен бірлесе отырып сынып бөлмесіндегі сануға болатын заттарды зерттеп шығамыз.(3 терезе, 3 жылу батереясы, 2 жарық шамы, 2 шкаф, 12 парта, 13орындық, 1 үстел, 1 тақта т.б.) Санап шығуларын өтінемін.

-Не анықтадыңыздар?

- Енді осы заттарды екіден санап көрейік?

- Екіден санай отырып нені анықтадыңыздар?

- Енді үштен санап көрейік?

Мүмкіндігі жоғары оқушылардан үшеуден санауды сұраймын. Оқушылардан үшеуден санайтын заңдылықты қалай анықтауға болатыны туралы ұсыныстарын сұраймын. Оқушыларға эксперимент жасауға мүмкіндік беремін және өздерінің жаңалықтарымен бөлісуге шақырамын.

Сандар жазылған карталар















Интербелсен-ді тақта








Сабақ ортасы

7 мин





3 мин






2 мин

3 мин





(Д/Т) Оқушылар өздері әкелген ермексаз және тақтайшаларын пайдаланып, моншақтар, үрмебұршақтар, түймелерден тізбек жасауды ұсынамын. Оқушылар өздері жасаған тізбектерді топта кезекпен түсіндіруді сұраймын. Қайталанатын заңдылықтарды зерттеуге мүмкіндік беремін.

(Ж,қ) Ағаштар тізбегіндегі белгісіз сандарды тауып жазуды ұсынамын. Мұнда оқушылар:

-ондық сандардың орналасу заңдылығын анықтайды;

-қатардағы белгісіз сандарды тауып жазады.

Ой сергек! Бейнероликтен "Аяқпенен топ-топ, топ" жаттығуын жасатамын.

(С,қ) Оқушыларға заңдылықты анықтау барысында не байқағанын сұраймын. қызыл- ақ- қызыл- ақ- қызыл- ақ- ақ- қызыл- ақ. Оқушылардан қатені тауып, оған түсініктеме беруді сұраймын.

Заңдылықтарды анықтай алған оқушыларды мадақтау арқылы ішкі уәжін арттыруды қарастырамын.

Моншақ, үрмебұршақ, түйме, ермексаз, тақтайша


ҚБ 51-бет







Интербелсен-ді тақта.


Ақ және қызыл түсті моншақтар




Сабақтың соңы 2 мин













2 мин


(Д,қ) Оқушыларға табиғат құбылыстарының орындалу ретін анықтап, цифрлармен жазып көрсетуін сұраймын.

Дескриптор: табиғат құбылысының ретін анықтайды және көрсетеді.

(Ұ) Рефлексия:

-Сабақ ұнады ма?

-Не қызықты болды?

-Не қиын болды?

Бағдаршам” әдісін қолданамын. Оқушылар стикерлерді бағдаршамның шамдарына жапсыру арқылы сабаққа кері байланыс береді.

ҚБ 52 бет


Дифференциация (саралау) – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Қабілеті жоғары оқушыларға сыныптағы заттарды үштен санауға және моншақ, үрмебұршақ, түймелерден тізбек жасауда қайталанатын заңдылықтарды зерттеуге мүмкіндік беремін.

Оқушылардың заңдылық туралы білімін анықтау мақсатында математика пәні бойынша "Қалыптастырушы бағалау" жинағының 51-бетіндегі оқушыларға ағаштар тізбегіндегі белгісіз сандарды тауып жазуды ұсынамын.

52 -бетіндегі табиғат құбылыстарының орындалу ретін анықтап, цифрлармен жазып көрсетуін сұраймын.


Ермексаз, моншақ, үрмебұршақ, түймемен жұмыс жасауда,

сергіту сәттері мен белсенді қимыл түрлерінде қауіпсіздік сақтау ережесін ескертемін.


Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!