Қысқа мерзімді жоспар
Дүниетану пәні 1-сынып
|
Пән: Дүниетану Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мен және қоғам Күні: Сынып: 1 |
Мектеп «Садық түкібаев атындағы Еңбек орта мектебі»КММ Мұғалімнің аты-жөні: Тюлебиева Сания Серикбековна Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||
|
Сабақ тақырыбы |
Қажет заттар |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.1.1.5 Тұтыну заттарына деген өз қажеттіліктерінің құрылымын, олардың қайдан келетінін анықтау. |
||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Тұтыну заттарына деген өз қажеттіліктерінің құрылымын, олардың қайдан келгенін анықтайды. Көптеген оқушылар: Тұтыну заттарына деген өз қажеттіліктерінің құрылымын түсіндіреді,мысал келтіреді. Кейбір оқушылар: Тұтыну заттарына деген өз қажеттіліктерінің құрылымын, олардың қайдан келетінін дәлелдейді. |
||
|
Бағалау критерийлері |
Тұтыну заттарына деген өз қажеттіліктерінің құрылымын, олардың қайдан келгенін анықтайды. |
||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Тұтыну заттарының қажеттілігін айта алады. Пәнге тән лексика мен терминология: оқу құралдары, таңдау Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: -Күнделікті сабақта саған қандай оқу құралдары қажет? -Неліктен бұл заттарды таңдадың? |
||
|
Құндылықтарды дарыту |
«Мәңгілік Ел» ұлттық идеясының негізінде шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, қарым-қатынас жасау қабілеті, жауапкершілік құндылықтары аясында дариды. |
||
|
Пәнаралық байланыстар |
Сауат ашу,математика |
||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақта |
||
|
Бастапқы білім |
Тұтыну заттарының аттарын біледі және пайдаланады. |
||
|
Сабақ барысы |
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 3 минут
|
Ынтымақтастық атмосферасы «Ыстық алақан» әдісі арқылы бір-бірлеріне жақсы тілек айтады. «Түсті қарындаштар» әдісі арқылы топқа бөлінеді. Оқу мақсатын жариялау үшін «Миға шабуыл» әдісі арқылы бағыттаушы сұрақтар қойылады.
(Т) Тапсырма-1 «Ойлан.Топтас.Анықта» әдісі арқылы оқушылар топтаса жұмыс жасайды. Слайдтағы суреттердің ішінен қажетті заттарды таңда.Олардың қайдан келетінін анықта. Дескриптор: Суреттердің ішінен өзіне қажеттізаттарды таңдайды. Қажетті заттарды қайдан келетінін анықтайды. ҚБ. «Сиқырлы бояу» әдісі арқылы орындайды. Көк түс – Суреттердің ішінен өзіне қажетті заттарды таңдай алса, заттардың қайдан келетінін анықтаса. Сары түс – Суреттердің ішінен қажетті заттарды таңдауда, қайдан келетінін анықтауда көмек қажет болса. Қызыл түс- Суреттердің ішінен қажетті заттардың түрлерін, олардың қайдан келетінін анықтай алмаса. Саралау: «Дереккөздер» тәсілі арқылы сараланады. Кейбір оқушылар: дереккөздерден тұтынатын заттардың құрылымын тауып айтады. |
Түрлі-түсті қарындаштар |
|
|
Сабақтың ортасы 8 минут
3 минут
5 минут
7 минут
|
(Ж) Тапсырма-2 «Артық затты белгіле» әдісі арқылы жұмыс жасайды. Мына сөздердің қатарынан күнделікті сыныпта тұтынатын заттарды белгіле.
Дескриптор: күнделікті сыныпта тұтынатын заттарды белгілейді. ҚБ: «Санағыш» әдісі арқылы орындайды. Үш санағыш – Күнделікті сыныпта тұтынатын заттарды белгілесе. Екі санағыш – Күнделікті сыныпта тұтынатын затты белгілеуде көмек қажет етсе. Бір санағыш – Күнделікті сыныпта тұтынатын затты белгілей алмаса. Саралау «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі арқылы сараланады. Кейбір оқушыларға ашық сұрақтар қойылады.
Көптеген оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады.
Сергіту сәті «Ұқыпты баламын» өлеңін хормен айтады. Мен ұқыпты баламын. Айтқан тілді аламын Жақсы оқып сабақты Мықты азамат боламын. (Д) Тапсырма – 3 «Бояу тамшысы» әдісі арқылы орындайды. Күнделікті тұтынатын заттарды бір қатарға, қажет емес заттарды бір қатарға топтастырып жаз. Дескриптор: Күнделікті тұтынатын заттарды бір қатарға топтастырып жазады. Қажет емес заттарды бір қатарға топтастырып жазады. ҚБ: «Қарындаш» әдісі арқылы бағаланады. Ұшталған қарындаш – Күнделікті тұтынатын заттарды бір қатарға, қажет емес заттарды бір қатарға топтастырып жаза алса. Ұшталмаған қарындаш – Күнделікті тұтынатын заттарды бір қатарға, қажет емес заттарды бір қатарға топтастырып жаза алуда көмек қажет болса. Сынған қарындаш – Күнделікті тұтынатын заттарды бір қатарға, қажет емес заттарды бір қатарға топтастырып жаза алмаса Саралау «Қарқын» тәсілі арқылы сараланады. Кейбір оқушы- Сыныпта күнделікті қолданылатын қажетті зат – бор туралы постер құр. Қарқыны баяу оқушы – Тапсырманы орындау кезінде біршама уақыт беріледі. (Ұ) Тапсырма – 4 «Сиқырлы жәшік» әдісі арқылы орындайды. Сиқырлы жәшіктегі жасырынған затты тап, олардың өз өміріңде қандай қажеттілігі бар екенін дәлелдеп айт. Дескриптор:Жасырынған затты табады.Өз өмірінде қандай қажеттілігі бар екенін дәлелдейді. ҚБ: «Көңілді балақай» әдісі арқылы орындалады. Көңілді балақай- Жасырынған затты тауып,қандай қажеттілігі бар екенін дәлелдей алса. Көңілсіз балақай – жасырынған заттарды табу, дәлелдеу кезінде көмек қажет етсе. Жабырқаулы балақай – Жасырынған затты таба алмаса, қандай қажеттілігі бар екенін дәлелдей алмаса. Саралау «Тапсырма» тәсілі арқылы сараланады. Кейбір оқушылар: белгілі бір оқу құралына суретті ребус құра. Көмек қажет ететін оқушылар: Оқу құралдарына байланысты жұмбақ жасыр.
|
Санағыш
Бояу түрлері
Сиқырлы жәшік
Смайликтер |
|
|
Сабақтың соңы 5 минут
|
Кері байланыс: «Маған үш зат айт» әдісі арқылы орындалады.
|
3 |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
1-сынып Дүниетану ҚМЖ
Қысқа мерзімді жоспар
Дүниетану пәні 1-сынып
|
Пән: Дүниетану Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мен және қоғам Күні: Сынып: 1 |
Мектеп «Садық түкібаев атындағы Еңбек орта мектебі»КММ Мұғалімнің аты-жөні: Тюлебиева Сания Серикбековна Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||
|
Сабақ тақырыбы |
Қажет заттар |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.1.1.5 Тұтыну заттарына деген өз қажеттіліктерінің құрылымын, олардың қайдан келетінін анықтау. |
||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Тұтыну заттарына деген өз қажеттіліктерінің құрылымын, олардың қайдан келгенін анықтайды. Көптеген оқушылар: Тұтыну заттарына деген өз қажеттіліктерінің құрылымын түсіндіреді,мысал келтіреді. Кейбір оқушылар: Тұтыну заттарына деген өз қажеттіліктерінің құрылымын, олардың қайдан келетінін дәлелдейді. |
||
|
Бағалау критерийлері |
Тұтыну заттарына деген өз қажеттіліктерінің құрылымын, олардың қайдан келгенін анықтайды. |
||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Тұтыну заттарының қажеттілігін айта алады. Пәнге тән лексика мен терминология: оқу құралдары, таңдау Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: -Күнделікті сабақта саған қандай оқу құралдары қажет? -Неліктен бұл заттарды таңдадың? |
||
|
Құндылықтарды дарыту |
«Мәңгілік Ел» ұлттық идеясының негізінде шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, қарым-қатынас жасау қабілеті, жауапкершілік құндылықтары аясында дариды. |
||
|
Пәнаралық байланыстар |
Сауат ашу,математика |
||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақта |
||
|
Бастапқы білім |
Тұтыну заттарының аттарын біледі және пайдаланады. |
||
|
Сабақ барысы |
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 3 минут
|
Ынтымақтастық атмосферасы «Ыстық алақан» әдісі арқылы бір-бірлеріне жақсы тілек айтады. «Түсті қарындаштар» әдісі арқылы топқа бөлінеді. Оқу мақсатын жариялау үшін «Миға шабуыл» әдісі арқылы бағыттаушы сұрақтар қойылады.
(Т) Тапсырма-1 «Ойлан.Топтас.Анықта» әдісі арқылы оқушылар топтаса жұмыс жасайды. Слайдтағы суреттердің ішінен қажетті заттарды таңда.Олардың қайдан келетінін анықта. Дескриптор: Суреттердің ішінен өзіне қажеттізаттарды таңдайды. Қажетті заттарды қайдан келетінін анықтайды. ҚБ. «Сиқырлы бояу» әдісі арқылы орындайды. Көк түс – Суреттердің ішінен өзіне қажетті заттарды таңдай алса, заттардың қайдан келетінін анықтаса. Сары түс – Суреттердің ішінен қажетті заттарды таңдауда, қайдан келетінін анықтауда көмек қажет болса. Қызыл түс- Суреттердің ішінен қажетті заттардың түрлерін, олардың қайдан келетінін анықтай алмаса. Саралау: «Дереккөздер» тәсілі арқылы сараланады. Кейбір оқушылар: дереккөздерден тұтынатын заттардың құрылымын тауып айтады. |
Түрлі-түсті қарындаштар |
|
|
Сабақтың ортасы 8 минут
3 минут
5 минут
7 минут
|
(Ж) Тапсырма-2 «Артық затты белгіле» әдісі арқылы жұмыс жасайды. Мына сөздердің қатарынан күнделікті сыныпта тұтынатын заттарды белгіле.
Дескриптор: күнделікті сыныпта тұтынатын заттарды белгілейді. ҚБ: «Санағыш» әдісі арқылы орындайды. Үш санағыш – Күнделікті сыныпта тұтынатын заттарды белгілесе. Екі санағыш – Күнделікті сыныпта тұтынатын затты белгілеуде көмек қажет етсе. Бір санағыш – Күнделікті сыныпта тұтынатын затты белгілей алмаса. Саралау «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі арқылы сараланады. Кейбір оқушыларға ашық сұрақтар қойылады.
Көптеген оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады.
Сергіту сәті «Ұқыпты баламын» өлеңін хормен айтады. Мен ұқыпты баламын. Айтқан тілді аламын Жақсы оқып сабақты Мықты азамат боламын. (Д) Тапсырма – 3 «Бояу тамшысы» әдісі арқылы орындайды. Күнделікті тұтынатын заттарды бір қатарға, қажет емес заттарды бір қатарға топтастырып жаз. Дескриптор: Күнделікті тұтынатын заттарды бір қатарға топтастырып жазады. Қажет емес заттарды бір қатарға топтастырып жазады. ҚБ: «Қарындаш» әдісі арқылы бағаланады. Ұшталған қарындаш – Күнделікті тұтынатын заттарды бір қатарға, қажет емес заттарды бір қатарға топтастырып жаза алса. Ұшталмаған қарындаш – Күнделікті тұтынатын заттарды бір қатарға, қажет емес заттарды бір қатарға топтастырып жаза алуда көмек қажет болса. Сынған қарындаш – Күнделікті тұтынатын заттарды бір қатарға, қажет емес заттарды бір қатарға топтастырып жаза алмаса Саралау «Қарқын» тәсілі арқылы сараланады. Кейбір оқушы- Сыныпта күнделікті қолданылатын қажетті зат – бор туралы постер құр. Қарқыны баяу оқушы – Тапсырманы орындау кезінде біршама уақыт беріледі. (Ұ) Тапсырма – 4 «Сиқырлы жәшік» әдісі арқылы орындайды. Сиқырлы жәшіктегі жасырынған затты тап, олардың өз өміріңде қандай қажеттілігі бар екенін дәлелдеп айт. Дескриптор:Жасырынған затты табады.Өз өмірінде қандай қажеттілігі бар екенін дәлелдейді. ҚБ: «Көңілді балақай» әдісі арқылы орындалады. Көңілді балақай- Жасырынған затты тауып,қандай қажеттілігі бар екенін дәлелдей алса. Көңілсіз балақай – жасырынған заттарды табу, дәлелдеу кезінде көмек қажет етсе. Жабырқаулы балақай – Жасырынған затты таба алмаса, қандай қажеттілігі бар екенін дәлелдей алмаса. Саралау «Тапсырма» тәсілі арқылы сараланады. Кейбір оқушылар: белгілі бір оқу құралына суретті ребус құра. Көмек қажет ететін оқушылар: Оқу құралдарына байланысты жұмбақ жасыр.
|
Санағыш
Бояу түрлері
Сиқырлы жәшік
Смайликтер |
|
|
Сабақтың соңы 5 минут
|
Кері байланыс: «Маған үш зат айт» әдісі арқылы орындалады.
|
3 |
|
шағым қалдыра аласыз


