|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Ана тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Дыбыс және әріп |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
1 сынып. |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№ 7 сабақ. Дауысты және дауыссыз дыбыстар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.2.1.2 оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану 1.4.1.1.айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді көшіріп жазу және сету, есте сақтау арқылы жазу; 1.2.8.2.дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырату; дауысты дыбыстардыі жуан, жіңішке болып бөлінетінін түсіну:; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтіннің мазмұнын әңгімелеуге баулу Мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беруді үйренеді Берілген сөздерді дауысты, дауыссыз дыбыстарға ажырата алады |
|||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Тәртіп-тәрбие бастауы. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру «Кроссворд» әдісі Сурет атауларын кестеге дұрыс түсіруге үйренеміз Өткенді пысықтау Дауысты және дауыссыз дыбыстарды ата. Дауысты дыбыстар: а, ә, е, о, ө, ұ, ү, ы, і, и, (у). Дауыссыз дыбыстар: б, в, г, ғ, д, ж, з, й, к, қ, л,м, н, ң, п, р, с, т, ф, х, һ, ц, ч, ш, щ. Сурет бойынша әңгіме құра. Өз ойыңды толық, анық жеткізуге тырыс Құндылық мақсаты:Мемлекеттік тілді білу Жаңа тақырып ФС тапсырмасы. Оқылым. «Ашық микрофон» әдісі 1-жаттығу Мәтінді мәнерлеп оқы. Сөздік жұмыс Бапсыз- жайсыз, қолайсыз ЕБҚ Суретке қарап қысқы ормандағы аңдардың тіршілігі туралы айт. ЕҚБ Қыста орманда, өзен, көлде қандай өзгерістер болады? Оның себебі неде? Суретке қарап әңгімеле. Жазылым. 2- жаттығу Көп нүктенің орнына тиісті әріптерді қойып, сөздерді көшіріп жаз. Өзен, күндіз, қыстыгүні, киім. «Буындып оқи аламын» ойыны
3-жаттығу Сурет бойынша сөзжұмбақты шеш. Жауабы:
ҚЖ: Дидактикалық тапсырма
|
Кроссворд шешеді Дыбыстарды атайды Әңгіме құрайды Мәтінді микрофон ұстап оқиды Әңгімелеуге үйренеді Дәптермен жұмыс жасайды Буындарды оқиды Сөзжұмбақты шешеді Тапсырмалар ды орындайды Кері байланыс жасайды |
Жаңа сабаққа деген қызығушылықтары оянып,ерекше ынтамен кіріседі. Жарайсың! ДескриптоР: Дауысты және дауыссыз дыбыстарды атайды-1б. Сурет бойынша әңгіме құрайды-1б. Дескриптор: Мәтінді мәнерлеп, тұтас оқиды Мәтіннің мазмұын толық айтады Өте жақсы! Керемет!
Дескриптор: Тиісті әріптерді қойып,жазады Сөздердегі дауысты және дауыссыз дыбыстарды белгілейді
Дескриптор: Суретке сәйкес сөздерді табады Сөздерді өз орнына дұрыс қойып жазады Тамаша жұмыс!
«Алма-жапырақ» әдісі |
Суреттер
Кроссворд парағы
Суреттер
Жұмыс дәптері КЕспе буындар Оқулық
Суреттер Таратпа парақтар Кері байланыс тақтасы |
||
Ресурстар:







|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Ана тілі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Дыбыс және әріп |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
1 сынып. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№ 8 сабақ. Дауысты және дауыссыз дыбыстар. Қыс мезгілі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.2.1.2 оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану 1.4.1.1.айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді көшіріп жазу және сету, есте сақтау арқылы жазу; 1.2.8.2.дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырату; дауысты дыбыстардыі жуан, жіңішке болып бөлінетінін түсіну:; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтіннің мазмұнын әңгімелеуге баулу Мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беруді үйренеді Берілген сөздерді дауысты, дауыссыз дыбыстарға ажырата алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Тәртіп-тәрбие бастауы. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру «Ұлпа қарлар» әдісі – Балалар, бір сәт көзімізді жұмып, өзімізді бұлттан түскен кішкентай көңілді ұлпа қарлар сияқты елестетіп көрейікші. Олар бір- бірімен ойнап, айналып ұшып барлық жерді ақ мамықпен жабады. Менің де қолымда қар ұлпалары тұр. Өткенді пысықтау Мына сөздерді орнына қойып жаз. Дәптер, сурет, кітап, парта
Құндылық мақсаты:Мемлекеттік тілді білу
Жаңа тақырып Оқулықпен жұмыс Оқылым «Спиральді оқу» әдісі 1-жаттығу Мәтінді түсініп оқы Сұрақтарға жауап бер 1.Қыс мезгілінің айырмашылығы неде? 2.Қар қиыршықтары бір-біріне ұқсай ма?
ЕБҚ Қыстың суретін саллып, ол туралы әңгімеле
ЕҚБ Сурет бойынша мәтін құра.
Көркем жазу минуты Дәптермен жұмыс Мұнда мұғалім е дыбысының сөздің басында, ортасында, соңында келетінін айтады.
ФС тапсырмасы 2-жаттығу. Суретпен жұмыс жүргізіледі. Мұғалім мұнда қыс мезгілі екеніне, қыста жануарлар мен құстардың тіршілігінде қандай өзгерістер болатынына, адамдар тарапынан оларға жасалатын қамқорлыққа жетекші сұрақтар қоя отырып, алға жетелейді
Артикуляциялық жаттығу орындату.
3-жаттығу Өлеңді көшіріп жаз. Дауысты дыбыстардың астын сыз. Күзде шөбі жұтаған Қыр көмілді ақ қарға. Майыстырып бұтағын, Ақ тон киді бақтарда. Сөздік жұмыс Жұтаған – таусылған, біткен, азайған деген мағынада айтылып тұр.
ҚЖ: Жұптық жұмыс «Мозаика» әдісі Мұғалім алдын ала бірнеше бөлікке бөліп, қиып дайындап қойған суреттерін қалташаларға салып, әр партаға бір-бірден таратып береді. Оқушылар жұбымен бірге қима бөліктерден сурет құрастырады. Шыққан суретке сөздер құрастырып, дыбыстық талдау жасайды.
Кері байланыс
|
Балалар қар қиыршықтары болып қиылған қағаз қималарды айналдырып ойнайды
Сөздерді орнына қояды
Мәтінмен жұмыс жүргізіледі.
Жеке жұмыс жасайды
Көркем жазу Е Е Е Е Е Е е е е е е е е
2-жаттығуда сюжетті сурет бойынша әңгіме құрап айтып береді.
Тіл жаттығуын жасайды Жаттығуды орындау барысында тек тілді жұмыс істетіп, иекті қозғалтпайды.
Өлеңді көшіріп жазады
Суретке қарап сөз, сөйлем құрастырады
Кері байланыс жасайды
|
Оқушыларды мақтап отыру
Дескриптор: Сөздерді орнына қойып жазады Сөздерді буынға бөле алады
Дескриптор: Мәтінді мәнерлеп, тұтас оқиды Мәтіннің мазмұын айтады Сұрақтарға жауап береді
Жарайсың!
Тамаша!
Дескриптор: Көркем жазу емлесін сақтап жазады Әріптердің жазылу тәсілін меңгерген
Дескриптор: Суретке сәйкес сөйлемдер құрайды Мәтін құрап,кейіпкердің іс-әрекетіне сипаттама береді
ДескриптоР: Өлеңді көркем жазады Дауысты дыбыстардың астын сызады
Дескриптор: Қима бөліктерден сурет құрастырады. Шыққан суретке сөздер құрастырып, дыбыстық талдау жасайды
«Нысана» әдісі |
Баяу, нәзік әуенді бейнекөрініс https://youtu. be/UiFZYTZcVCs
Суреттер
Кесте
Оқулық
Оқушы жұмысы
Суреттер
Оқулық
Суреттер
Жұмыс дәптері
Қима суреттер
Қалташалар
КЕрі байланыс тақтасы
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
-
-
Ә
Р
І
п
-




|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Ана тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Тіл және сөйлеу |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
1 сынып. |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№9 сабақ. Дауысты және дауыссыз дыбыстар. Қыста. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.2.1.2 оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану 1.1.7.1. сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрау; 1.4.1.1.айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді көшіріп жазу және есте сақтау арқылы жазу; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Дауысты және дауыссыз дыбыстарды меңгерту |
|||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Тәртіп-тәрбие бастауы. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру «Амандасу» жаттығуы Әуенге қосылып амандасу түрлерін көрсетеді Көңіл күйлерін ыммен көрсетеді Өткенді пысықтау Топтық жұмыс 1-топ: «Дыбыстар» «Дыбыстарды ажырат» ойыны Дыбыс түрлеріне қарап үйшіктерге орналастыру 2-топ: «Әріптер» «Әліпби жасаймын» ойыны Әріптерді әліпбидегі ретімен жапсырып шығады 3-топ: « Сөздер» «Адасқан сөздер» ойыны Араласып жатқан сөздерден сөйлем құрайды Құндылық мақсаты:Мемлекеттік тілді білу Тақырыпты ашу Ұжымдық жұмыс. «Қар кесегі» әдісі Мұғалім қар кесегі лақтырып,дыбысты айтады, оқушы оның қандай дыбыс екенін атайды О-дауысты Л- дауыссыз Жаңа тақырып Оқылым «Ыстық орындық» әдісі 1-жаттығу. ФС тапсырмасы «Қыста» өлеңін мәнерлеп оқы Сөздік жұмыс Үсітті- суықтан қатты тоңып домбығу «Ашық микрофон» әдісі 1.Неліктен қыста түн ұзарып, күн қысқарады? 2.Қыс несімен қызықты? 3.Қысқы ойындар туралы айта аласың ба?
ЕБҚ Қыс туралы сурет сал. Қыс туралы білетініңді айт ЕҚБ Қыс, қар, шана, сөздеріне дыбыстық талдау жаса Дәптермен жұмыс Жазылым. 2-жаттығу Өлеңді көшіріп жаз. Тақтамен жұмыс Қар, мұз сөздеріне дыбыстық талдау жаса «Нейрожаттығу» әдісі Әуенмен бірге қол жаттығуларын жасайды 3-жаттығу Суреттер бойынша мәтін құра. Тірек сөздер: мал, қора, суару, жем беру, қар күреу. ҚЖ: Саралау тапсырмасы: «Қыс» тақырыбы 1-деңгей: «Сәйкестендіру» әдісі Қар тағам Шана зат Балмұздақ көлік 2-деңгей «Қар» тақырыбына әңгіме құрастыр 3-деңгей «Қыс» тақырыбына шағын мәтін жаз.
|
Амандасып алады Әліппе кезеңін пысықтайды Әр топ өз атауына байланысты тапсырманы орындайды Ойын ойнай отырып, дыбыстарды еске түсіреді Орындыққа отырып өлеңді мәнерлеп оқиды Бір біріне микрофон ұсынып сұраққа жауап алады Өз ойын айтады Дыбыстық талдау жасайды Дәптермен және тақтамен жұмыс жасайды Жаттығу жасайды Суретке қарап мәтін құрайды Саралау тапсырмасын орындайды Кері байланыс жасайды |
Мақтап,мадақтап отыру
Керемет! Дескриптор: Тапсырманы талапқа сай орындады 1-топ: «Дыбыстар» Дыбыс түрлеріне қарап үйшіктерге орналастырды 2-топ: «Әріптер» Әріптерді әліпбидегі ретімен жапсырып шықты 3-топ: « Сөздер» Араласып жатқан сөздерден сөйлем құрады Дескриптор: Ойын тәртібін біледі, қолданады Дыбыстарды ажырата алды
Дескриптор: Өлеңді мәнерлеп оқи алды Өлең мазмұнын түсінді Дескриптор: Сұрақтарға жауап берді Жауапты толық айтты Сен мықтысың!
Керемет жұмыс! Дескриптор: Өлеңді көшіріп жаза алды Қар, мұз сөздеріне дыбыстық талдау жасады
Дескриптор: Суреттер бойынша мәтін құрады Тірек сөздерді қолдана алды Дескриптор: 1-деңгей: Сәйкестендіру жасай алды 2-деңгей «Қар» тақырыбына әңгіме құрастырды 3-деңгей «Қыс» тақырыбына шағын мәтін жазды
«Данышпан үкі» әдісі |
Смайликтер
Қар кесегі сияқты умаждалған ақ парақ
Орындық
Оқулық МИкрофон
Оқушы жұмысы Таратпа қағаздар Жұмыс дәптері Тақта Әуен Суреттер
Оқулық Суреттер
Кері байланыс тақтасы |
||






![]()
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
1 сыныпқа арналған ана тілі сабағынан ҚМЖ жинағы
1 сыныпқа арналған ана тілі сабағынан ҚМЖ жинағы
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Ана тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Дыбыс және әріп |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
1 сынып. |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№ 7 сабақ. Дауысты және дауыссыз дыбыстар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.2.1.2 оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану 1.4.1.1.айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді көшіріп жазу және сету, есте сақтау арқылы жазу; 1.2.8.2.дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырату; дауысты дыбыстардыі жуан, жіңішке болып бөлінетінін түсіну:; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтіннің мазмұнын әңгімелеуге баулу Мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беруді үйренеді Берілген сөздерді дауысты, дауыссыз дыбыстарға ажырата алады |
|||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Тәртіп-тәрбие бастауы. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру «Кроссворд» әдісі Сурет атауларын кестеге дұрыс түсіруге үйренеміз Өткенді пысықтау Дауысты және дауыссыз дыбыстарды ата. Дауысты дыбыстар: а, ә, е, о, ө, ұ, ү, ы, і, и, (у). Дауыссыз дыбыстар: б, в, г, ғ, д, ж, з, й, к, қ, л,м, н, ң, п, р, с, т, ф, х, һ, ц, ч, ш, щ. Сурет бойынша әңгіме құра. Өз ойыңды толық, анық жеткізуге тырыс Құндылық мақсаты:Мемлекеттік тілді білу Жаңа тақырып ФС тапсырмасы. Оқылым. «Ашық микрофон» әдісі 1-жаттығу Мәтінді мәнерлеп оқы. Сөздік жұмыс Бапсыз- жайсыз, қолайсыз ЕБҚ Суретке қарап қысқы ормандағы аңдардың тіршілігі туралы айт. ЕҚБ Қыста орманда, өзен, көлде қандай өзгерістер болады? Оның себебі неде? Суретке қарап әңгімеле. Жазылым. 2- жаттығу Көп нүктенің орнына тиісті әріптерді қойып, сөздерді көшіріп жаз. Өзен, күндіз, қыстыгүні, киім. «Буындып оқи аламын» ойыны
3-жаттығу Сурет бойынша сөзжұмбақты шеш. Жауабы:
ҚЖ: Дидактикалық тапсырма
|
Кроссворд шешеді Дыбыстарды атайды Әңгіме құрайды Мәтінді микрофон ұстап оқиды Әңгімелеуге үйренеді Дәптермен жұмыс жасайды Буындарды оқиды Сөзжұмбақты шешеді Тапсырмалар ды орындайды Кері байланыс жасайды |
Жаңа сабаққа деген қызығушылықтары оянып,ерекше ынтамен кіріседі. Жарайсың! ДескриптоР: Дауысты және дауыссыз дыбыстарды атайды-1б. Сурет бойынша әңгіме құрайды-1б. Дескриптор: Мәтінді мәнерлеп, тұтас оқиды Мәтіннің мазмұын толық айтады Өте жақсы! Керемет!
Дескриптор: Тиісті әріптерді қойып,жазады Сөздердегі дауысты және дауыссыз дыбыстарды белгілейді
Дескриптор: Суретке сәйкес сөздерді табады Сөздерді өз орнына дұрыс қойып жазады Тамаша жұмыс!
«Алма-жапырақ» әдісі |
Суреттер
Кроссворд парағы
Суреттер
Жұмыс дәптері КЕспе буындар Оқулық
Суреттер Таратпа парақтар Кері байланыс тақтасы |
||
Ресурстар:







|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Ана тілі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Дыбыс және әріп |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
1 сынып. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№ 8 сабақ. Дауысты және дауыссыз дыбыстар. Қыс мезгілі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.2.1.2 оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану 1.4.1.1.айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді көшіріп жазу және сету, есте сақтау арқылы жазу; 1.2.8.2.дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырату; дауысты дыбыстардыі жуан, жіңішке болып бөлінетінін түсіну:; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтіннің мазмұнын әңгімелеуге баулу Мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беруді үйренеді Берілген сөздерді дауысты, дауыссыз дыбыстарға ажырата алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Тәртіп-тәрбие бастауы. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру «Ұлпа қарлар» әдісі – Балалар, бір сәт көзімізді жұмып, өзімізді бұлттан түскен кішкентай көңілді ұлпа қарлар сияқты елестетіп көрейікші. Олар бір- бірімен ойнап, айналып ұшып барлық жерді ақ мамықпен жабады. Менің де қолымда қар ұлпалары тұр. Өткенді пысықтау Мына сөздерді орнына қойып жаз. Дәптер, сурет, кітап, парта
Құндылық мақсаты:Мемлекеттік тілді білу
Жаңа тақырып Оқулықпен жұмыс Оқылым «Спиральді оқу» әдісі 1-жаттығу Мәтінді түсініп оқы Сұрақтарға жауап бер 1.Қыс мезгілінің айырмашылығы неде? 2.Қар қиыршықтары бір-біріне ұқсай ма?
ЕБҚ Қыстың суретін саллып, ол туралы әңгімеле
ЕҚБ Сурет бойынша мәтін құра.
Көркем жазу минуты Дәптермен жұмыс Мұнда мұғалім е дыбысының сөздің басында, ортасында, соңында келетінін айтады.
ФС тапсырмасы 2-жаттығу. Суретпен жұмыс жүргізіледі. Мұғалім мұнда қыс мезгілі екеніне, қыста жануарлар мен құстардың тіршілігінде қандай өзгерістер болатынына, адамдар тарапынан оларға жасалатын қамқорлыққа жетекші сұрақтар қоя отырып, алға жетелейді
Артикуляциялық жаттығу орындату.
3-жаттығу Өлеңді көшіріп жаз. Дауысты дыбыстардың астын сыз. Күзде шөбі жұтаған Қыр көмілді ақ қарға. Майыстырып бұтағын, Ақ тон киді бақтарда. Сөздік жұмыс Жұтаған – таусылған, біткен, азайған деген мағынада айтылып тұр.
ҚЖ: Жұптық жұмыс «Мозаика» әдісі Мұғалім алдын ала бірнеше бөлікке бөліп, қиып дайындап қойған суреттерін қалташаларға салып, әр партаға бір-бірден таратып береді. Оқушылар жұбымен бірге қима бөліктерден сурет құрастырады. Шыққан суретке сөздер құрастырып, дыбыстық талдау жасайды.
Кері байланыс
|
Балалар қар қиыршықтары болып қиылған қағаз қималарды айналдырып ойнайды
Сөздерді орнына қояды
Мәтінмен жұмыс жүргізіледі.
Жеке жұмыс жасайды
Көркем жазу Е Е Е Е Е Е е е е е е е е
2-жаттығуда сюжетті сурет бойынша әңгіме құрап айтып береді.
Тіл жаттығуын жасайды Жаттығуды орындау барысында тек тілді жұмыс істетіп, иекті қозғалтпайды.
Өлеңді көшіріп жазады
Суретке қарап сөз, сөйлем құрастырады
Кері байланыс жасайды
|
Оқушыларды мақтап отыру
Дескриптор: Сөздерді орнына қойып жазады Сөздерді буынға бөле алады
Дескриптор: Мәтінді мәнерлеп, тұтас оқиды Мәтіннің мазмұын айтады Сұрақтарға жауап береді
Жарайсың!
Тамаша!
Дескриптор: Көркем жазу емлесін сақтап жазады Әріптердің жазылу тәсілін меңгерген
Дескриптор: Суретке сәйкес сөйлемдер құрайды Мәтін құрап,кейіпкердің іс-әрекетіне сипаттама береді
ДескриптоР: Өлеңді көркем жазады Дауысты дыбыстардың астын сызады
Дескриптор: Қима бөліктерден сурет құрастырады. Шыққан суретке сөздер құрастырып, дыбыстық талдау жасайды
«Нысана» әдісі |
Баяу, нәзік әуенді бейнекөрініс https://youtu. be/UiFZYTZcVCs
Суреттер
Кесте
Оқулық
Оқушы жұмысы
Суреттер
Оқулық
Суреттер
Жұмыс дәптері
Қима суреттер
Қалташалар
КЕрі байланыс тақтасы
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
-
-
Ә
Р
І
п
-




|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Ана тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Тіл және сөйлеу |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
1 сынып. |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№9 сабақ. Дауысты және дауыссыз дыбыстар. Қыста. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.2.1.2 оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану 1.1.7.1. сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрау; 1.4.1.1.айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді көшіріп жазу және есте сақтау арқылы жазу; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Дауысты және дауыссыз дыбыстарды меңгерту |
|||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Тәртіп-тәрбие бастауы. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру «Амандасу» жаттығуы Әуенге қосылып амандасу түрлерін көрсетеді Көңіл күйлерін ыммен көрсетеді Өткенді пысықтау Топтық жұмыс 1-топ: «Дыбыстар» «Дыбыстарды ажырат» ойыны Дыбыс түрлеріне қарап үйшіктерге орналастыру 2-топ: «Әріптер» «Әліпби жасаймын» ойыны Әріптерді әліпбидегі ретімен жапсырып шығады 3-топ: « Сөздер» «Адасқан сөздер» ойыны Араласып жатқан сөздерден сөйлем құрайды Құндылық мақсаты:Мемлекеттік тілді білу Тақырыпты ашу Ұжымдық жұмыс. «Қар кесегі» әдісі Мұғалім қар кесегі лақтырып,дыбысты айтады, оқушы оның қандай дыбыс екенін атайды О-дауысты Л- дауыссыз Жаңа тақырып Оқылым «Ыстық орындық» әдісі 1-жаттығу. ФС тапсырмасы «Қыста» өлеңін мәнерлеп оқы Сөздік жұмыс Үсітті- суықтан қатты тоңып домбығу «Ашық микрофон» әдісі 1.Неліктен қыста түн ұзарып, күн қысқарады? 2.Қыс несімен қызықты? 3.Қысқы ойындар туралы айта аласың ба?
ЕБҚ Қыс туралы сурет сал. Қыс туралы білетініңді айт ЕҚБ Қыс, қар, шана, сөздеріне дыбыстық талдау жаса Дәптермен жұмыс Жазылым. 2-жаттығу Өлеңді көшіріп жаз. Тақтамен жұмыс Қар, мұз сөздеріне дыбыстық талдау жаса «Нейрожаттығу» әдісі Әуенмен бірге қол жаттығуларын жасайды 3-жаттығу Суреттер бойынша мәтін құра. Тірек сөздер: мал, қора, суару, жем беру, қар күреу. ҚЖ: Саралау тапсырмасы: «Қыс» тақырыбы 1-деңгей: «Сәйкестендіру» әдісі Қар тағам Шана зат Балмұздақ көлік 2-деңгей «Қар» тақырыбына әңгіме құрастыр 3-деңгей «Қыс» тақырыбына шағын мәтін жаз.
|
Амандасып алады Әліппе кезеңін пысықтайды Әр топ өз атауына байланысты тапсырманы орындайды Ойын ойнай отырып, дыбыстарды еске түсіреді Орындыққа отырып өлеңді мәнерлеп оқиды Бір біріне микрофон ұсынып сұраққа жауап алады Өз ойын айтады Дыбыстық талдау жасайды Дәптермен және тақтамен жұмыс жасайды Жаттығу жасайды Суретке қарап мәтін құрайды Саралау тапсырмасын орындайды Кері байланыс жасайды |
Мақтап,мадақтап отыру
Керемет! Дескриптор: Тапсырманы талапқа сай орындады 1-топ: «Дыбыстар» Дыбыс түрлеріне қарап үйшіктерге орналастырды 2-топ: «Әріптер» Әріптерді әліпбидегі ретімен жапсырып шықты 3-топ: « Сөздер» Араласып жатқан сөздерден сөйлем құрады Дескриптор: Ойын тәртібін біледі, қолданады Дыбыстарды ажырата алды
Дескриптор: Өлеңді мәнерлеп оқи алды Өлең мазмұнын түсінді Дескриптор: Сұрақтарға жауап берді Жауапты толық айтты Сен мықтысың!
Керемет жұмыс! Дескриптор: Өлеңді көшіріп жаза алды Қар, мұз сөздеріне дыбыстық талдау жасады
Дескриптор: Суреттер бойынша мәтін құрады Тірек сөздерді қолдана алды Дескриптор: 1-деңгей: Сәйкестендіру жасай алды 2-деңгей «Қар» тақырыбына әңгіме құрастырды 3-деңгей «Қыс» тақырыбына шағын мәтін жазды
«Данышпан үкі» әдісі |
Смайликтер
Қар кесегі сияқты умаждалған ақ парақ
Орындық
Оқулық МИкрофон
Оқушы жұмысы Таратпа қағаздар Жұмыс дәптері Тақта Әуен Суреттер
Оқулық Суреттер
Кері байланыс тақтасы |
||






![]()
шағым қалдыра аласыз




































