
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
20-ға дейінгі қосу және азайту
Білім беру ұйымының атауы |
№2 орта мектеп |
|||||||||||||||||
Пәні: |
Математика |
|||||||||||||||||
Бөлім: |
20-ға дейін санау |
|||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: |
Аманжолова Лаура Онгарбаевна |
|||||||||||||||||
Күні: |
10.10.2023 |
|||||||||||||||||
Сынып: |
1 сынып |
|
||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
№105 сабақ. 20-ға дейінгі қосу және азайту |
|||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.2.5 20 көлеміндегі біртаңбалы мен екітаңбалы сандарды ауызша қосу және азайтуды орындау; 1.5.1.4 санды бірнеше бірлікке арттыру, кеміту, айырмалық салыстыруға берілген есептерді талдау және шығару, кері есептер құрастыру және шығару; |
|||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
20-ға дейін қосуды және 20-дан азайтуды үйренеді |
|||||||||||||||||
Құндылықтар |
Талап: Білуге, жаңаны тануға құштар болу |
|||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру «Шуақ сыйла» әдісі Шашы алтын, көзі от Шыға ғой күн тезірек Жылу берші, шуақ берші Маған, оған,досыма Тағы, тағы, тағы да Өткенді пысықтау «Үндемес» ойыны Оқушылар жауапты мұғалімге қиықшадан көрсетеді. 10-2= 10-5= 11-7= 14-8= 15-3= 12+8= Тақырыпты ашу Естеріңе түсіріңдер 12+8 қалай қосылады? 20-4 қалай азайтылады? Жаңа тақырып 1-тапсырма Сырым йогурттарды санады. Мысалдарға қара. Оған есептеуге көмектес. Мұғалім 14+6 және 20–6 жағдайларын талдауға ерекше көңіл бөледі. Бұған 10-нан азайту және 10-ға дейін қосу үлгілері көмектеседі. Мұғалім 12+8және 20–8жағдайларын талдауға ерекше көңіл бөледі Осы үлгілер негізінде есептеуді орындайды. 7+3=10 10-9=1 17+3=20 20-9=11 ЕБҚ
ЕҚБ Мына сандардың көршілерін жаз: 12,15,17,19,20 Бүтін ондықтармен кері сана
Өзіндік жұмыс 2-тапсырма Тапсырманы өз бетімен орындайды. 10-3=7 10-5=5 20-3=17 20-5=15
Топтық жұмыс 3-тапсырма Есепте. Балалар не сатып алды? 1-топ 50-30-5-5=10 (Әлия қаймақ сатып алды) 2-топ 15+5-7-10=3 (Сырым сүт сатып алды
«Қаражорға» әніне би билейді
ФС тапсырмасы Жұптық жұмыс 4-тапсырма Есепті шығар. Кері есеп құрастыр Сүт – 20л Қаймақ - ?, 3л кем Шешуі. 20-3=17 (л) Жауабы: Дүкенге 17 литр қаймақ әкелінді.
5-тапсырма Үш түрлі сүт тағамының қосындысынан 10 саны шығатындай жинақ құр. 5л сүт+4л айран+1л қаймақ
ҚЖ: Саралау тапсырмасы 1-деңгей Сандардың құрамын ата: 14,16,18 2-деңгей Осы сандармен амал орында 16+4=20 14-2=12 18+1=19 3-деңгей Осы сандармен есеп құрастырып шығар Алмада-14 сурет Ботада-18 сурет Ботада-? Артық 18-14=4 Ж:Ботада 4 сурет артық
Кері байланыс
|
Оқушылар бір-біріне күн шуағын сыйлайды
Амалдарды үндемей орындап, жауабан қағаз қиындылары на жазып көрсетеді
Ауызша есептейді
Есептеу жүргізеді
Жеке жұмыс орындайды
Есепеу жүргізеді
Топтық жұмыс жасайды
Би билейді
Кері есеп Қаймақ-17л Сүт-?, 3л артық 17+3=20 Ж: Дүкенге 20 л сүт әкелінді
Тапсырманы орындайды
Саралау тапсырмала рын орындайды
Кері байланыс жасайды |
Көңіл күйлерін көтеріп отыру
Тамаша !
«Баскетбол» әдісі арқылы мадақтап отыру
Тамаша!
Дескриптор: 10-нан азайту және 10-ға дейін қосу үлгілері негізінде 14+6 және 20–6 жағдайларын түсіндіреді. Есептеуді орындайды.
Тамаша!
Жарайсың!
Дескриптор: Есептеу жолдарын біледі, қолданады Тапсырманы өзі орындай алады
Дескриптор: Балалардың не сатып аллғанын табады Есептеу тәсілдерін біледі
Дескриптор: Оқушылар есепті шығарады және кері есеп құрастырады Есептің шешуін шешуді өз беттерінше орындайды
Дескриптор: 1-деңгей Сандардың құрамын атайды 2-деңгей Осы сандармен амал орындайды 3-деңгей Осы сандармен есеп құрастырып шығарады
«Білім ағашы» әдісі |
Суреттер
Қағаз қиындылары
Оқулық
Үлгілер
Суреттер
Кесте
Оқулық
Жұмыс дәптері
Музыка
Оқулық
Суреттер
Суреттер
Парақшалар
Кері байланыс тақтасы
|
Ресурстар:
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Пәні: |
Математика |
|||||
Бөлім: |
20-ға дейін санау |
|||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
Күні: |
|
|||||
Сынып: |
1 сынып |
|
||||
Сабақтың тақырыбы: |
№106 сабақ. 20-ға дейінгі қосу және азайту |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.2.5 20 көлеміндегі біртаңбалы мен екітаңбалы сандарды ауызша қосу және азайтуды орындау; 1.5.1.4 санды бірнеше бірлікке арттыру, кеміту, айырмалық салыстыруға берілген есептерді талдау және шығару, кері есептер құрастыру және шығару; |
|||||
Сабақтың мақсаты |
20-ға дейінгі қосу және азайтуды меңгереді |
|||||
Құндылықтар |
Талап: Білуге, жаңаны тануға құштар болу |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау Қималармен жұмыс
Жаңа тақырып 1-тапсырма Сандардың құрамын тап 15 17 18
10+ 5 10 + 7 10 + 8 ЕБҚ Бүтін ондықтарды тура және кері сана ЕҚБ Өз ойыңнан есеп құрастырып көр және оны шығар ФС тапсырмасы 2-тапсырма Есепті шығар және жаз Кәусар кітаптың 12 бетін оқыды. Алмас 16 бетін оқыды. Алмас неше бет артық оқыды? Кәусар-12б Алмас-16б Алмас-? Бет артық 16-12=4 Ж: Алмас кітаптың 4 бетін артық оқыды
3-тапсырма Ой ұшқырлығына құрылған есептер 1.Ағаш басында 2 балық отыр еді. Оларға тағы 2 балық ұшып келді. Барлығы неше балық болды? ( балықтар ағашта отырмайды және ұшпайды.) 2.Алма ағашында 10 алма, ал үйеңкі ағашында одан 2 алма аз өсіп тұр. Үйеңкі ағашында неше алма өсіп тұр? (Үйеңкіде алма өспейді) 3.Тақта алдында 3 бала тұр.Олар:Самат,Марат,Қанат. Марат ортасында тұр. Маратты қозғамай қалай шетке тұрғызуға болады? 4.Үй тышқанның неше құлағы бар? 5.Жанұяда 7 ер баланың бір-бірден қарындасы бар. Жанұяда қанша бала бар? (8 бала:7 ұл,1 қыз) ҚЖ: Математикалық жұмбақтар шеш 1.Тал басында, Тізіліп, Он жапырақ тұр еді. Жел соқты да, Үзіліп, Ұшып кетті біреуі. Ізінше оның Жұлынып, Түсті тағы бесеуі. Тұр әлі де ілініп, Жапырақтың нешеуі? Ж: 10+1+5=4 2..Портфелімде әуелі, Он үш жаңғақ бар еді, Науат пенен Сағатқа, Самат пенен Маратқа, Апасына Қанаттың, Екі-екіден тараттым. Қанша жаңғақ қалғанын Айта қойшы, ал жаным? Ж: Науатқа-2,Сағатқа-2, Саматқа-2, Маратқа-2, Апасына Қанаттың-2. 13-2-2-2-2-2=3 Кері байланыс |
Өлеңді хормен оқиды Қималармен жұмыс жасайды Сандардың құрамын анықтайды Жеке жұмыс жасайды Есепті шығарады Жаттығу жасайды Логикалық Тапсырмалар ды орындайды Жұмбақтар шешеді Есептеу жүргізеді Кері байланыс жасайды |
Көңіл күйлерін көтеріп отыру Тамаша ! «Әмиян» әдісі арқылы мадақтау
Дескриптор: Бүтін ондықтармен амалдар орындайды Тапсырманы өз бетінше орындай алады Дескриптор: Сандардың құрамын табады Тапсырманы өз бетінше орындайды Тамаша! Дескриптор: Есепті шығарады Дәптерге және тақтаға өз бетінше жазады
Тамаша! Дескриптор: Логикалық сұрақтарға жауап береді Тез ойлана білуге үйренеді, жаттығады
Дескриптор: Математикалық жұмбақтарды шешеді Тез есептеуге жаттығады
«Білім гүлі» әдісі |
Суреттер Теңгелер Қима парақтар Сан құрамы жазылған плакат Оқушы жұмысы Жұмыс дәптері Суреттер Қимылдар Суреттер Есептерге арналған суреттер Ағаш суреті Жаңғақтар Кері байланыс тақтасы |
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Пәні: |
Математика |
|||||
Бөлім: |
20-ға дейін санау |
|||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
Күні: |
|
|||||
Сынып: |
1 сынып |
|
||||
Сабақтың тақырыбы: |
№107 сабақ. 20 көлеміндегі сандар |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.2.5 20 көлеміндегі біртаңбалы мен екітаңбалы сандарды ауызша қосу және азайтуды орындау; 1.5.1.6 қосу мен азайтуға берілген есептерге қатысты таңдаған амалдарын негіздеу, шығару әдісін түсіндіру |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Ауызша қосуды және азайтуды орындайтын болады |
|||||
Құндылықтар |
Талап: Білуге, жаңаны тануға құштар болу |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыр «Ыстық алақан» әдісі Бір-бірінің алақандарын ұстап, жылы лебіздер айтады Өткенді пысықтау «Қар кесегі» әдісі Қар кесектеріне жазылған сандарды ретмен жинап шығады 11,12,13,14,15,16,17,18,19,20 Тақырыпты ашу Көкөністердің пайдасы туралы әңгімелесу Жаңа тақырып 1-тапсырма Бос орындардағы тиісті сандарды ата (2, 4, 6, 8, 12, 14, 16, 18) Тура және кері ретпен сана. ЕҚБ Ондықтардан тұратын 50, 80, 90 сандарының құрамына байланысты тапсырманы орында 40+50=90 30+20=50 70+10-80 30+60=90 40+10=50 20+60=80 20+70=90 20+30=50 50+30=80 20+80=90 10+40=50 40+40=80 ЕБҚ Жауабын тап
Жұптық жұмыс 2-тапсырма Мысалдарды орында 11+9=10+(1+9)=20 19-3=10+(9-3)=16 8+11=19 18-5=13 Өзіндік жұмыс 3-тапсырма Есепте 6+4=10 10-9=1 3+7=10 2+5=7 16+4=20 20-9=11 13+7=20 12+5=17 ФС тапсырмасы 4-тапсырма Есепті шығар. Екі кері есеп құрастырып,оны шығар 1 2 5кг+3кг=8кг Ж: Екінші себетте 8кг қызанақ бар 1-Кері есеп 1 2 8кг-5кг=3кг Ж: 1себетте 3кг кем қызанақ бар 2-кері есеп 1с-5кг 2с-8кг Барлығы-?кг қызанақ 5кг+8кг=13кг Ж: Барлығы13кг қызанақ бар «Нейрожаттығу» әдісі Топтық жұмыс 5-тапсырма 5-ке (15-ке, 20-ға) тең сандардың қосындысының біреуін таңда. Олармен байланысты айырма құрастыр. 15-5=10 15-4=11 15-3=12 15-2=13 15-1=14 15-0=15 Зерттеушілік тапсырма 6-тапсырма Мысалдарды қатар мен баған бойынша есепте. Бос торкөздерді толтыр. Кері байланыс |
Жақсы тілектер тілейді Сандарды ретімен жинайды Диалог жүргізеді Сандарды атайды Амалдарды орындайды Жауабын табады Мысалдарды орындайды Есептеу жүргізеді Есепті шығарады Кері есеп құрастырып,шығарады Жаттығу жасайды Топтық жұмыс жасайды Зерттеушілік тапсырма орындайды Кері байланыс жасайды |
Көңіл күйлерін көтеріп отыру Тамаша ! «Медаль» әдісімен марапаттау
Дескриптор: Бос орындардағы тиісті сандарды атайды Тура және кері ретпен санайды. Тамаша!
Мықтысың! Дескриптор: Есептеуді қалай орындау керектігін түсіндіреді Есептеу жүргізе алады
Дескриптор: Есепті шығарады. Екі кері есеп құрастырып,оны шығарады Тамаша! Дескриптор: 5-ке (15-ке, 20-ға) тең сандардың қосындысының біреуін таңдайды. Олармен байланысты айырма құрастырады. Дескриптор: Мысалдарды қатар мен баған бойынша есептейді. Бос торкөздерді толтырады. «Білім сандығы» әдісі |
Суреттер
Көгөністер Суреттері
Оқушы жұмыстары Оқушы жұмысы Оқулық Суреттер
Суреттер Оқулық Музыка
Кестелер Кері байланыс тақтасы |
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Пәні: |
Математика |
|||||
Бөлім: |
20-ға дейін санау |
|||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
Күні: |
|
|||||
Сынып: |
1 сынып |
|
||||
Сабақтың тақырыбы: |
№108 сабақ. 20 көлеміндегі сандар |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.2.5 20 көлеміндегі біртаңбалы мен екітаңбалы сандарды ауызша қосу және азайтуды орындау; 1.5.1.6 қосу мен азайтуға берілген есептерге қатысты таңдаған амалдарын негіздеу, шығару әдісін түсіндіру |
|||||
Сабақтың мақсаты |
20 көлеміндегі сандарды санауды, қосу мен азайтуды білетін болады |
|||||
Сабақтың барысы |
|
|||||
Құндылықтар |
Талап: Білуге, жаңаны тануға құштар болу |
|||||
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау «Жемістер жинау» ойыны Қосу және азайту амалдарын орындап,оларды бөліп корзинаға салады 10+5=15 5+8=13 18+2=20 16-7=9 12-2=10 14-1=13 Жаңа тақырып 1-тапсырма Қимамен жұмыс Сандарды салыстыр
ЕБҚ Есепте 90-60 80-30 10+20 50+20 60+10 80-50 50+0 50-10 Топтық жұмыс 2-тапсырма ФС тапсырмасы Сызба бойынша есеп құрастыр және оны шығар 1-топ А 2-топ Ә
3-тапсырма Есептеуді тексер. Қатесін түзет. Дұрыс шешімін жаз 50+10=60 60+40=100 90-30=60 80-50=30 70-40=30 50+50=100
Тақтамен жұмыс 4-тапсырма «Кім жылдам?» ойыны Амалдарды орында 11+9=10+(1+9)=20 19-3=10+(9-3)=16 15+3=10+(5+3)=18 17-5=10+(7-5)=12 ҚЖ: «Кубизм» әдісі бойынша сабақты қоры- тындылау.
Кері байланыс
|
Бір-біріне алақандарын қосып, жақсы тілектер айтады Ойын ойнайды Сандарды салыстырады Есеп құрастырады және шығарады Есептеу жүргізеді Музыкаға қосылып Жаттығу жасайды Амадарды орындайды Кубтың қырларына жазылған тапсырмалар ды орындайды Кері байланыс жасайды |
Көңіл күйлерін көтеріп отыру «Смайликтер» арқылы мадақтап отыру
Тамаша ! Дескриптор: Сандарды салыстыра алады 20-ға дейінге сандардың құрамын біледі
Дескриптор: Сызбамен жұмыс жасай алады Есеп құрастырады және шығарады
Дескриптор: Есептеуді тексереді. Қатесін түзет.еді Дұрыс шешімін жазады Тамаша!
Дескриптор: Амалдарды жылдам Орындайды Сандардың құрамын біледі, қолданады Керемет!
«Нысана» әдісі |
Суреттер Корзина
Жемістер суреттері Қима қағаздар
Сызбалар Таратпа материал
Музыка Тақта КУб Кері байланыс тақтасы |

