|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
|
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|||
|
Күні |
|
|||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
XX ғасырдың басындағы қазақ зиялыларының көрнекті өкілдері |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.2.1 қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау; 8.2.2.1 қазақ зиялыларының шығармашылық мұрасын талдау және қоғамдық санаға тигізген әсеріне баға беру; 8.3.1.5 Әлихан Бөкейханның саяси көшбасшылық қызметіне баға беру |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау арқылы олардың ұлттық және мәдени даму үрдісіне қосқан үлесін түсінеді. Қазақ зиялыларының шығармашылық мұрасын зерттеп, олардың қоғамдық санаға тигізген әсерін бағалайды. Әлихан Бөкейханның саяси көшбасшылық қызметін талдайды және оның қазақ халқының тәуелсіздік жолындағы рөлін анықтайды. |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 4 минут 4 минут |
-Оқушылармен амандасу,өзін таныстыру. -Барлық оқушылар ортаға шығып,шаңырақтың уығын бірге қадайық әр уықты қадаған сайын жақсы тілектерімізді айтамыз -Үстел ұстінде жатқан асықтарды алып әркім өз ауылына жайғассын Кез келгеніңе қамшы ұататамын сол оқушы топ басшысы болады ұпайларды үлестіреді |
Мұғаліммен амандасады. Оқушылар тілектерін айтды Асықтарды таңдап өз тобына жайғасады |
Мұғалім оқушының белсенділігін арттыратын ынталандыру сөздер: Тамаша! Жарайсыздар! |
Шаңырақ асық қамшы |
|||||||||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасына шолу Genially платформасы арқылы өткен тақырыпқа шолу жасайды 1. 1905
жылдың желтоқсанында бес облыстың қазақ өкілдері қай жерде өз
съездерін өткізді? 2. Алаш
партиясының көшбасшыларының бірі кім
болды? 3. 1917
жылғы Алаш партиясының съезі қай қалада
өтті? 4. Алаш ұлттық партиясы қай жылы құрылды? a) 1915
жылы 5. Алаш
партиясының негізгі идеясы қандай
болды? 6. Алаш
партиясының өкілдері қандай газет
шығарған? 7. Алаш партиясының бағдарламасын кім
жасады? d) Н.Нұрмақов 8. Алаш партиясының бағдарлама жобасының бірінші бөлімі қалай аталды? a) Мемлекет қалпы 9. Алаш партиясының бағдарлама жобасының екінші бөлімі қалай аталды? a) Жергілікті бостандық b) Мемлекеттік меншік 10. Алаш партиясының бағдарлама жобасының үшінші бөлімі қалай аталды? a) Негізгі құқық b) Білім
беру |
Тест сұрақтарына дұрыс жауап береді |
Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді 1 ұпай Қ Әр дескрипторға сәйкес оқушыны бағалау |
|
||||||||||||||||||
|
4 минут |
Жаңа сабақ тақырыбын ашу: Құрастырылған пазлдан сурет мағынасын сұрау, сұрақтар қойылып жауап беру нәтижесінде жаңа сабақ тақырыбы ашылады •XX ғасырдың басында қазақ халқының мүддесін қорғаған тұлғаларды атаңыз; •XX ғасырдың басында қазақ халқы үшін қандай мәселелер өзекті болды? •XX ғасырдың басында қазақ халқы үшін қандай мәселелер өзекті болды?
Мұғалім сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашады |
Сұрақтарға жауап беру арқылы сабақтың тақырыбы ашылады |
Мұғалім оқушының белсенділігін арттыратын ынталандыру сөздер: Тамаша! Жарайсыздар! |
https://view.genially.com/670abcd6844fe3427e973751/interactive-content-jigsaw-quiz |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 6 минут 10 минут 5 минут 4 минут |
Жаңа сабақты түсіндіру Жаңа сабақты бейнеақпаратты көру арқылы түсінеді. Мұғалім карта арқылы оқиғалардың болған жерлерін таныстырады. |
Керек ақпарат бойынша оқулықпен жұмыс жасап негізгі ұғымдарды дәптерлеріне түртіп алады Оқушылар картаға тұлалардың суретін жапсырады |
Мұғалім оқушының белсенділігін арттыратын ынталандыру сөздер: Тамаша! Жарайсыздар! |
Карта тұлғалар суреті |
|||||||||||||||||
|
Функционалдық сауаттылық 1-тапсырма Топтық жұмыс «Тұлғаны танып біл» өмірбаяны, идеялық көзкарасы, ғылыми зерттеу жұмысы 1 – топ М.Шоқай 2 - топ А.Байтұрсынұлы 3 - топ М.Дулатов
|
Окушылар өз жұмыстарынын корытындыларын сынып алдында корғайды. Окушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.
|
1-топ Дескриптор: М.Шоқай туралы ақпарат ұсынады 2-топ Дескриптор: А.Байтұрсынұлы туралы акпарат ұсынады 3-топ М. Дулатов туралы ақпарат ұсынады Қ.Б. Топ басшысы бағалап отырады |
Оқулық |
||||||||||||||||||
|
Экранға назар аударып зиялы тұлғалардың өздері жайлы ақпаратты тыңдайық. 2-тапсырма Топтық жұмыс 1-топ -Ә.Бөкейхановтың туған жылы,жері,білім алуы жайлы 2-топ Ә.Бөкейхановтың қызметі 3-топ Ә.Бөкейхановтың еңбектері,өмірінің соңы |
Жасанды интеллект арқылы қазақ зиялыларының өмірімен танысады Топтық жұмыс жасайды |
|
Бейнеақпарат |
||||||||||||||||||
|
3-тапсырма Жеке жұмыс Кестемен жұмыс Бос ұяшықтарға тұлға есімдері, олардың өмір сүрген уақыттары мен өмірбаяндарын толтырып жазыңдар
|
Жеке жұмыс жасайды |
Дескриптор: Тұлға есімдерін дұрыс анықтайды 1 ұпай Тұлға туралы мәліметті дұрыс жазады 1 ұпай Қ.Б. Әр дескрипторға сай өздерін бағалап отырады |
|
||||||||||||||||||
|
Сергіту сәті |
Атамекен әні 25- қазан Республика күніне орай. |
|
|
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут 3 минут |
Бекіту кезеңі: Educaplay платформасында ақпаратты сәйкестендіреді Әлихан Бөкейханов Семей облысы, Қарқаралы уезі, №7 Тоқырауын болысында туған. Ахмет Байтұрсынұлы Торғай облысы, Торғай уезінің Сарытүбек деген жерінде дүниеге келген. Міржақып Дулатов – Торғай облысы, Торғай уезінің Қызылбел мекенінде дүниеге келген Мұхамеджан Тынышбаев Жетісу облысы, Лепсі уезінің Садыр болысында дүниеге келген. Бақытжан Қаратаев Батыс Қазақстан облысы, Қаратөбе ауданының Ақбақай ауылында дүниеге келген. Мұстафа Шоқай Сырдария губерниясының Ақмешіт уезіне қарасты Наршоқы деген жерде дүниеге келген |
Сабақты қорытындылайды |
Дескриптор: Мәліметтерді дұрыс сәйкестендіреді 1 ұпай
Қ Әр дескрипторға сәйкес оқушыны бағалау |
https://www.educaplay.com/learning-resources/20767773-8.html
|
|||||||||||||||||
|
Кері байланыс: «Ұстазға хат» әдісі |
Сабаққа кері байланыс жасайды |
|
|
||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы 1 минут |
Тапсырма 61 бет 2016 жылы Әлихан Бөкейханның 150 жылдығы ЮНЕСКО шеңберінде аталып өтті. Соған орай «Қазақ Географиялық қоғамы» демеушілігімен «Әлихан Бөкейхан ізімен» атты халықаралық ғылыми-танымдық экспидиция ұйымдастырылды. Қосымша мәліметтерді пайдаланып, Ә.Бөкейхан туралы эссе жазыңдар. |
|
|
Қазақстан тарихы Алматы: Мектеп 2019 ж |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
20 ғасырдың басындағы қазақ зиялыларының көрнекті өкілдері
20 ғасырдың басындағы қазақ зиялыларының көрнекті өкілдері
|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
|
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|||
|
Күні |
|
|||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
XX ғасырдың басындағы қазақ зиялыларының көрнекті өкілдері |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.2.1 қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау; 8.2.2.1 қазақ зиялыларының шығармашылық мұрасын талдау және қоғамдық санаға тигізген әсеріне баға беру; 8.3.1.5 Әлихан Бөкейханның саяси көшбасшылық қызметіне баға беру |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау арқылы олардың ұлттық және мәдени даму үрдісіне қосқан үлесін түсінеді. Қазақ зиялыларының шығармашылық мұрасын зерттеп, олардың қоғамдық санаға тигізген әсерін бағалайды. Әлихан Бөкейханның саяси көшбасшылық қызметін талдайды және оның қазақ халқының тәуелсіздік жолындағы рөлін анықтайды. |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 4 минут 4 минут |
-Оқушылармен амандасу,өзін таныстыру. -Барлық оқушылар ортаға шығып,шаңырақтың уығын бірге қадайық әр уықты қадаған сайын жақсы тілектерімізді айтамыз -Үстел ұстінде жатқан асықтарды алып әркім өз ауылына жайғассын Кез келгеніңе қамшы ұататамын сол оқушы топ басшысы болады ұпайларды үлестіреді |
Мұғаліммен амандасады. Оқушылар тілектерін айтды Асықтарды таңдап өз тобына жайғасады |
Мұғалім оқушының белсенділігін арттыратын ынталандыру сөздер: Тамаша! Жарайсыздар! |
Шаңырақ асық қамшы |
|||||||||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасына шолу Genially платформасы арқылы өткен тақырыпқа шолу жасайды 1. 1905
жылдың желтоқсанында бес облыстың қазақ өкілдері қай жерде өз
съездерін өткізді? 2. Алаш
партиясының көшбасшыларының бірі кім
болды? 3. 1917
жылғы Алаш партиясының съезі қай қалада
өтті? 4. Алаш ұлттық партиясы қай жылы құрылды? a) 1915
жылы 5. Алаш
партиясының негізгі идеясы қандай
болды? 6. Алаш
партиясының өкілдері қандай газет
шығарған? 7. Алаш партиясының бағдарламасын кім
жасады? d) Н.Нұрмақов 8. Алаш партиясының бағдарлама жобасының бірінші бөлімі қалай аталды? a) Мемлекет қалпы 9. Алаш партиясының бағдарлама жобасының екінші бөлімі қалай аталды? a) Жергілікті бостандық b) Мемлекеттік меншік 10. Алаш партиясының бағдарлама жобасының үшінші бөлімі қалай аталды? a) Негізгі құқық b) Білім
беру |
Тест сұрақтарына дұрыс жауап береді |
Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді 1 ұпай Қ Әр дескрипторға сәйкес оқушыны бағалау |
|
||||||||||||||||||
|
4 минут |
Жаңа сабақ тақырыбын ашу: Құрастырылған пазлдан сурет мағынасын сұрау, сұрақтар қойылып жауап беру нәтижесінде жаңа сабақ тақырыбы ашылады •XX ғасырдың басында қазақ халқының мүддесін қорғаған тұлғаларды атаңыз; •XX ғасырдың басында қазақ халқы үшін қандай мәселелер өзекті болды? •XX ғасырдың басында қазақ халқы үшін қандай мәселелер өзекті болды?
Мұғалім сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашады |
Сұрақтарға жауап беру арқылы сабақтың тақырыбы ашылады |
Мұғалім оқушының белсенділігін арттыратын ынталандыру сөздер: Тамаша! Жарайсыздар! |
https://view.genially.com/670abcd6844fe3427e973751/interactive-content-jigsaw-quiz |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 6 минут 10 минут 5 минут 4 минут |
Жаңа сабақты түсіндіру Жаңа сабақты бейнеақпаратты көру арқылы түсінеді. Мұғалім карта арқылы оқиғалардың болған жерлерін таныстырады. |
Керек ақпарат бойынша оқулықпен жұмыс жасап негізгі ұғымдарды дәптерлеріне түртіп алады Оқушылар картаға тұлалардың суретін жапсырады |
Мұғалім оқушының белсенділігін арттыратын ынталандыру сөздер: Тамаша! Жарайсыздар! |
Карта тұлғалар суреті |
|||||||||||||||||
|
Функционалдық сауаттылық 1-тапсырма Топтық жұмыс «Тұлғаны танып біл» өмірбаяны, идеялық көзкарасы, ғылыми зерттеу жұмысы 1 – топ М.Шоқай 2 - топ А.Байтұрсынұлы 3 - топ М.Дулатов
|
Окушылар өз жұмыстарынын корытындыларын сынып алдында корғайды. Окушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.
|
1-топ Дескриптор: М.Шоқай туралы ақпарат ұсынады 2-топ Дескриптор: А.Байтұрсынұлы туралы акпарат ұсынады 3-топ М. Дулатов туралы ақпарат ұсынады Қ.Б. Топ басшысы бағалап отырады |
Оқулық |
||||||||||||||||||
|
Экранға назар аударып зиялы тұлғалардың өздері жайлы ақпаратты тыңдайық. 2-тапсырма Топтық жұмыс 1-топ -Ә.Бөкейхановтың туған жылы,жері,білім алуы жайлы 2-топ Ә.Бөкейхановтың қызметі 3-топ Ә.Бөкейхановтың еңбектері,өмірінің соңы |
Жасанды интеллект арқылы қазақ зиялыларының өмірімен танысады Топтық жұмыс жасайды |
|
Бейнеақпарат |
||||||||||||||||||
|
3-тапсырма Жеке жұмыс Кестемен жұмыс Бос ұяшықтарға тұлға есімдері, олардың өмір сүрген уақыттары мен өмірбаяндарын толтырып жазыңдар
|
Жеке жұмыс жасайды |
Дескриптор: Тұлға есімдерін дұрыс анықтайды 1 ұпай Тұлға туралы мәліметті дұрыс жазады 1 ұпай Қ.Б. Әр дескрипторға сай өздерін бағалап отырады |
|
||||||||||||||||||
|
Сергіту сәті |
Атамекен әні 25- қазан Республика күніне орай. |
|
|
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут 3 минут |
Бекіту кезеңі: Educaplay платформасында ақпаратты сәйкестендіреді Әлихан Бөкейханов Семей облысы, Қарқаралы уезі, №7 Тоқырауын болысында туған. Ахмет Байтұрсынұлы Торғай облысы, Торғай уезінің Сарытүбек деген жерінде дүниеге келген. Міржақып Дулатов – Торғай облысы, Торғай уезінің Қызылбел мекенінде дүниеге келген Мұхамеджан Тынышбаев Жетісу облысы, Лепсі уезінің Садыр болысында дүниеге келген. Бақытжан Қаратаев Батыс Қазақстан облысы, Қаратөбе ауданының Ақбақай ауылында дүниеге келген. Мұстафа Шоқай Сырдария губерниясының Ақмешіт уезіне қарасты Наршоқы деген жерде дүниеге келген |
Сабақты қорытындылайды |
Дескриптор: Мәліметтерді дұрыс сәйкестендіреді 1 ұпай
Қ Әр дескрипторға сәйкес оқушыны бағалау |
https://www.educaplay.com/learning-resources/20767773-8.html
|
|||||||||||||||||
|
Кері байланыс: «Ұстазға хат» әдісі |
Сабаққа кері байланыс жасайды |
|
|
||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы 1 минут |
Тапсырма 61 бет 2016 жылы Әлихан Бөкейханның 150 жылдығы ЮНЕСКО шеңберінде аталып өтті. Соған орай «Қазақ Географиялық қоғамы» демеушілігімен «Әлихан Бөкейхан ізімен» атты халықаралық ғылыми-танымдық экспидиция ұйымдастырылды. Қосымша мәліметтерді пайдаланып, Ә.Бөкейхан туралы эссе жазыңдар. |
|
|
Қазақстан тарихы Алматы: Мектеп 2019 ж |
шағым қалдыра аласыз















