|
Бөлім: |
Буллингтен қорған! |
|||
|
Сынып жетекшінің аты-жөні |
Муратбекова П.М. |
|||
|
Күні: |
10.02.2025ж |
|||
|
Сынып: 6 Г |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||
|
Сынып сағатының тақырыбы |
Буллингтен қорған! |
|||
|
|
|
|||
|
Мақсаты |
«Буллинг» сөзінің мағынасын ашу, таныту; Балаларды қорғау, психологиялық зорлық-зомбылық сияқты ұғымдарға теріс көзқарасын қалыптастыру Қорқыту жағдайларымен күресу дағдыларын дамыту. Құрбыларына деген толерантты көзқарасты тәрбиелеу. Тұлға аралық қарым-қатынас дағдыларын дамыту. |
|||
|
Дәйексөзі |
Шығармашыл бала – ойлы бала |
|||
|
|
|
|
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Миға шабуыл Буллинг дегеніміз не? Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстыру. Бүгін сені көргеніме қуаныштымын. Балалар, топ ережесін еске түсірейік: — Біз әрқашан бір-бірімізге көмектесеміз — Сыныпта барлығы бір-біріне құрметпен қарайды; — Біз кезек-кезек сөйлеп, бір-бірімізді мұқият тыңдаймыз – Әркімнің өз ойын, сезімін айтуға құқығы бар. Буллинг түрлері |
Оқушы өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді Сұрақтарға жауап береді. Оқушылар буллинг түрлерімен танысады. |
Балалар сұраққа жауап береді, пікір алмасады. Бағыттау сұрақтары |
|
|
10 мин |
Қауіпсіздік сабағы «Үйге қауіпсіз оралу: қолайсыз ауа- райында не істек керек? |
Оқушы өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
|
Слайд |
|
Сабақтың ортасы |
Қауіпсіздік телефон номерлері: — өрт сөндірушілер – 101; — полиция – 102 — жедел жәрдем – 103; — газ апатынан құтақпру қызметі – 104; — құтқару қызметі – 109. Төтенше жағдай орын алса – 112. Балалар, сабағымыздың тақырыбын шешпес бұрын мен сендерге бәрің жақсы білетін ескі мультфильмнен үзінді көрсеткім келеді. «Ұсқынсыз үйрек» мультфильмінен үзінді көрсету (2-3 мин) Мұғалім: Сонымен, балалар, бұл ертегінің аты кімнің есінде қалады және оның авторы кім? (балалардың жауаптары) Мұғалім: Балалар, айтыңдаршы, үйрекке қандай сезімдерің бар? Сіз оны басқа құстардың шабуылынан қорғағыңыз келе ме? Бейшара үйрек айналасындағыларды қалай ренжітті? Мұғалім: Дұрыс, ол бұл құс ауласындағы басқа құстар сияқты емес еді, ең бастысы, олар оны ұнатпады. -Осындай жағдайды адамдар арасында кездестіруге бола ма? (балалардың жауаптары) Презентация демонстрациясы. Мұғалім: Соңғы кезде қорқыту, моббинг сияқты жаңа ұғымдар пайда болды. Бүгін біз олармен танысамыз (презентация слайдтары) (1-слайд) Қорқыту (ағылшын тілінен аударғанда bully - бұзақы, күрескер, дөрекі, дөрекі, зорлаушы) - бір адамның екіншісін қорлауы, басқа балалардың агрессивті түрде бір баланы қудалауы. Қорқыту – сыныптастарының жүйелі түрде физикалық зорлық-зомбылық көрсетуі, балаларды сөзбен қорлауы және қорқытуы (2-слайд) Қорқытудың бірнеше түрі бар: • Физикалық. Ол қасақана итеру, соғу, тепкілеу, ұрып-соғу немесе басқа да дене жарақатын келтіру және т.б. арқылы көрінеді; • Мінез-құлық. Бұл бойкот, өсек (жәбірленушіні жағымсыз жағынан әшкерелейтін әдейі жалған қауесет тарату, елемеу, ұжымда оқшаулау, интрига, бопсалау, бопсалау, келеңсіздік туғызу (жеке заттарын ұрлау, күнделік, дәптерлерді бүлдіру). • Ауызша агрессия. Ол үнемі мазақ ету, әзіл-қалжың, қорлау, айғайлау, тіпті қарғыс айту арқылы көрінеді. • Кибербуллинг. Соңғы, бірақ жасөспірімдер арасында өте танымал. Ол әлеуметтік желілерді пайдаланып қорлау немесе электрондық пошта арқылы қорлауды жіберу арқылы көрінеді. Бұған сәйкес емес бейнені түсіру және халыққа жариялау кіреді. Моббинг – ұжымдағы қорқыту түріндегі психологиялық зорлық-зомбылықтың бір түрі. Моббингтің түрлері: бойкот, ренжіту, келемеждеу, жалған ақпарат беру, айыптау, түрлі қорлау. |
Балалар мультфильнің үзіндісін қарап түйген ойларын айтады.
Буллинг қандай жағдайларға әкеліп тіреуі мүмкін? |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ «Мадақтау сэндвичі» ҚБ «Өзін-өзі бағалау» |
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер
Тірек-сызбалар
Кесте
Презентация |
|
Сабақ тың соңы |
Буллинг (bullying) – ағылшын тілінен аударғанда, қорлау, қудалау, мазалау дегенді білдіреді. Адам үйде, мектепте, автобуста немесе интернетте, жалпы айтатын болсақ, кез келген жерде буллингк еұшырауы мүмкін. «Ақ көгершін» хаты рефлексиясы |
|
Сабақтағы іс-әрекетіне рефлексия жасайды. |
Рефлексия
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
21.Буллингтен қорған 14.02.2025
21.Буллингтен қорған 14.02.2025
|
Бөлім: |
Буллингтен қорған! |
|||
|
Сынып жетекшінің аты-жөні |
Муратбекова П.М. |
|||
|
Күні: |
10.02.2025ж |
|||
|
Сынып: 6 Г |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||
|
Сынып сағатының тақырыбы |
Буллингтен қорған! |
|||
|
|
|
|||
|
Мақсаты |
«Буллинг» сөзінің мағынасын ашу, таныту; Балаларды қорғау, психологиялық зорлық-зомбылық сияқты ұғымдарға теріс көзқарасын қалыптастыру Қорқыту жағдайларымен күресу дағдыларын дамыту. Құрбыларына деген толерантты көзқарасты тәрбиелеу. Тұлға аралық қарым-қатынас дағдыларын дамыту. |
|||
|
Дәйексөзі |
Шығармашыл бала – ойлы бала |
|||
|
|
|
|
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Миға шабуыл Буллинг дегеніміз не? Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстыру. Бүгін сені көргеніме қуаныштымын. Балалар, топ ережесін еске түсірейік: — Біз әрқашан бір-бірімізге көмектесеміз — Сыныпта барлығы бір-біріне құрметпен қарайды; — Біз кезек-кезек сөйлеп, бір-бірімізді мұқият тыңдаймыз – Әркімнің өз ойын, сезімін айтуға құқығы бар. Буллинг түрлері |
Оқушы өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді Сұрақтарға жауап береді. Оқушылар буллинг түрлерімен танысады. |
Балалар сұраққа жауап береді, пікір алмасады. Бағыттау сұрақтары |
|
|
10 мин |
Қауіпсіздік сабағы «Үйге қауіпсіз оралу: қолайсыз ауа- райында не істек керек? |
Оқушы өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
|
Слайд |
|
Сабақтың ортасы |
Қауіпсіздік телефон номерлері: — өрт сөндірушілер – 101; — полиция – 102 — жедел жәрдем – 103; — газ апатынан құтақпру қызметі – 104; — құтқару қызметі – 109. Төтенше жағдай орын алса – 112. Балалар, сабағымыздың тақырыбын шешпес бұрын мен сендерге бәрің жақсы білетін ескі мультфильмнен үзінді көрсеткім келеді. «Ұсқынсыз үйрек» мультфильмінен үзінді көрсету (2-3 мин) Мұғалім: Сонымен, балалар, бұл ертегінің аты кімнің есінде қалады және оның авторы кім? (балалардың жауаптары) Мұғалім: Балалар, айтыңдаршы, үйрекке қандай сезімдерің бар? Сіз оны басқа құстардың шабуылынан қорғағыңыз келе ме? Бейшара үйрек айналасындағыларды қалай ренжітті? Мұғалім: Дұрыс, ол бұл құс ауласындағы басқа құстар сияқты емес еді, ең бастысы, олар оны ұнатпады. -Осындай жағдайды адамдар арасында кездестіруге бола ма? (балалардың жауаптары) Презентация демонстрациясы. Мұғалім: Соңғы кезде қорқыту, моббинг сияқты жаңа ұғымдар пайда болды. Бүгін біз олармен танысамыз (презентация слайдтары) (1-слайд) Қорқыту (ағылшын тілінен аударғанда bully - бұзақы, күрескер, дөрекі, дөрекі, зорлаушы) - бір адамның екіншісін қорлауы, басқа балалардың агрессивті түрде бір баланы қудалауы. Қорқыту – сыныптастарының жүйелі түрде физикалық зорлық-зомбылық көрсетуі, балаларды сөзбен қорлауы және қорқытуы (2-слайд) Қорқытудың бірнеше түрі бар: • Физикалық. Ол қасақана итеру, соғу, тепкілеу, ұрып-соғу немесе басқа да дене жарақатын келтіру және т.б. арқылы көрінеді; • Мінез-құлық. Бұл бойкот, өсек (жәбірленушіні жағымсыз жағынан әшкерелейтін әдейі жалған қауесет тарату, елемеу, ұжымда оқшаулау, интрига, бопсалау, бопсалау, келеңсіздік туғызу (жеке заттарын ұрлау, күнделік, дәптерлерді бүлдіру). • Ауызша агрессия. Ол үнемі мазақ ету, әзіл-қалжың, қорлау, айғайлау, тіпті қарғыс айту арқылы көрінеді. • Кибербуллинг. Соңғы, бірақ жасөспірімдер арасында өте танымал. Ол әлеуметтік желілерді пайдаланып қорлау немесе электрондық пошта арқылы қорлауды жіберу арқылы көрінеді. Бұған сәйкес емес бейнені түсіру және халыққа жариялау кіреді. Моббинг – ұжымдағы қорқыту түріндегі психологиялық зорлық-зомбылықтың бір түрі. Моббингтің түрлері: бойкот, ренжіту, келемеждеу, жалған ақпарат беру, айыптау, түрлі қорлау. |
Балалар мультфильнің үзіндісін қарап түйген ойларын айтады.
Буллинг қандай жағдайларға әкеліп тіреуі мүмкін? |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ «Мадақтау сэндвичі» ҚБ «Өзін-өзі бағалау» |
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер
Тірек-сызбалар
Кесте
Презентация |
|
Сабақ тың соңы |
Буллинг (bullying) – ағылшын тілінен аударғанда, қорлау, қудалау, мазалау дегенді білдіреді. Адам үйде, мектепте, автобуста немесе интернетте, жалпы айтатын болсақ, кез келген жерде буллингк еұшырауы мүмкін. «Ақ көгершін» хаты рефлексиясы |
|
Сабақтағы іс-әрекетіне рефлексия жасайды. |
Рефлексия
|
шағым қалдыра аласыз














