Тақырып бойынша 11 материал табылды

§22.Қанды жасанды жолмен тазарту

Материал туралы қысқаша түсінік
ЖАҢА ҚМЖ; 10.1.5.2 - диализ механизмін түсіндіру;
Материалдың қысқаша нұсқасы

10 сынып КГБ №29


ДӘІЖО___________

Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
«» КММ
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Адам денесіндегі қан мен басқа сұйықтықтарды жасанды тазарту. Диализ әсерінің себептері.

§22.Қанды жасанды жолмен тазарту. (БЖБ 20 мин)

(Сабақ тақырыбы)


Бөлім:

Бөліп шығару

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сыныбы: 10 «а»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Адам денесіндегі қан мен басқа сұйықтықтарды жасанды тазарту. Диализ әсерінің себептері. §22.Қанды жасанды жолмен тазарту. (БЖБ 20 мин)

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

10.1.5.2 - диализ механизмін түсіндіру;

Сабақтың мақсаты:

диализ механизмін түсіндіреді және бөлім бойынша жиынтық бағалау тапсырмаларын орындайды;

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы



Бұрынғы білімін еске түсіру


Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау.


Әдіс: "Бір сөзбен жауап"

Мақсаты:

Оқушылардың негізгі ұғымдарды жинақтап, талдап, бірнеше сұраққа бір ғана дұрыс және дәл жауап бере алу қабілетін дамыту. Бұл әдіс логикалық ойлау, қысқаша жауап беру және негізгі мәселені түсіну дағдыларын қалыптастырады.


Тапсырма:

Берілген үш сұрақты мұқият оқып, олардың жауабын тек бір сөзбен анықтаңыз. Жауап барлық сұрақтарға сәйкес болуы керек.

Сұрақтар:

1.Гемодиализде қан неден тазарады?

2.Перитонеальды диализдің мақсаты не?

3.Уытты заттар мен артық сұйықтықтан арылу қалай аталады?


Оқушылар амандасады, сынып тәртібін сақтайды.

Оқушылар үй жұмысы бойынша өткен білімдерін еске түсіреді. Берілген тапсырманы орындайды.






Жауап: Тазарту.

Дескриптор:

Сұрақтарға бір сөзбен дұрыс жауап берді – 3 балл;

Барлық сұрақтарды толық түсінген – 2 балл;

Сөздің тақырыпқа сәйкес екенін дәлелдеді – 1 балл;

Интерактивті панель

Презентация


Биология 10-сынып, Автор: Н.Г.Асанов, А.Р. Соловьева, Б.Т. Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2019 ж

Оқушылардың назарын аудару

Әдіс: "Факт немесе Миф?"

Мақсаты:

Оқушылардың диализ туралы бастапқы білімін анықтау, қызығушылығын ояту және жаңсақ пікірлерді түзету.

Тапсырма:

Төмендегі мәлімдемелерді оқып, олардың "Факт" немесе "Миф" екенін анықтаңыз. Әр дұрыс жауап үшін балл беріледі.


Гемодиализ кезінде қан толық денеден алынады.

Жауап: Миф.

(Қан тек арнайы түтіктер арқылы аппаратқа өтеді және қайтадан денеге оралады.)

Перитонеальды диализде іштің ішкі қабығы сүзгі ретінде қолданылады.

Жауап: Факт.

(Перитонеум қанды тазартатын табиғи мембрана ретінде қызмет атқарады.)

Диализ аппараты бүйректің барлық функциясын орындайды.

Жауап: Миф.

(Аппарат тек улы заттарды және артық сұйықтықты шығарады, бірақ гормондар мен қан қысымын реттемейді.)

Гемодиализ тек ауруханада жасалады.

Жауап: Миф.

(Кей жағдайларда үй жағдайында арнайы құрылғымен жасауға болады.)

Диализ өмір бойы қолданылуы мүмкін.

Жауап: Факт.

(Созылмалы бүйрек жетіспеушілігі бар адамдар диализді өмір бойы қолдануы мүмкін.)


«Қызықты деректер»

- Тақырыпқа байланысты қызықты фактілер, оқиғалар немесе нақты өмірден алынған мысалдар оқушылардың назарын аударуға көмектеседі және олардың материалды жақсырақ есте сақтауына ықпал етеді.

Диализ кезінде қан тазартудағы жылдамдық:

Гемодиализ процедурасы кезінде қан сағатына шамамен 300-500 мл жылдамдықпен аппарат арқылы өтеді. Орта есеппен бір процедурада адам қаны толықтай 12-15 рет тазартылады.

Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды.

Өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. Берілген тапсырманы орындайды.



Дескриптор:

Мәлімдеменің дұрыс жауабын анықтады – 1 балл;

Жауап тақырыпқа сәйкес және дәлелді – 1 балл;

Барлық жауаптар толық және дұрыс – 1 балл;

Интерактивті панель

Презентация


Биология 10-сынып, Автор: Н.Г.Асанов, А.Р. Соловьева, Б.Т. Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2019 ж

Сабақтың мақсатын таныстыру

10.1.5.2 - диализ механизмін түсіндіру;


Оқу мақсаты бойынша

Дәйек сөз немесе цитата:

"Диализ – бұл бүйректің үнсіз жұмысын алмастыратын өмірдің тынысы."

(Белгісіз автор)


Кілт сөздер (жұп/топ бөлу үшін):

Диализ

Гемодиализ

Перитонеальды диализ

Қанды тазарту

Уытты заттар

Диализ аппараты

Жаңа сабақтың оқу мақсатын жазады.


Кері байланыс:

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

«Керемет!» және т.б

Интерактивті панель

Презентация


Биология 10-сынып, Автор: Н.Г.Асанов, А.Р. Соловьева, Б.Т. Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2019 ж

Құндылық:

«жасампаздық және жаңашылдық»

Теориялық білім: Диализ механизмін, оның түрлерін және адам ағзасында қан мен сұйықтықты тазартудағы рөлін түсінеді;

Практикалық дағдылар: Диализ процесінің жұмыс принципін модельдеу және оның медициналық қолданылуын мысалдар арқылы талдау дағдысын меңгереді; Функционалдық сауаттылық: Диализдің маңызын өмірлік жағдайларда қолдану қажеттілігін түсініп, денсаулықты сақтау бойынша жауапкершілік қалыптастырады;

Сабақтың оқу мақсатымен байланысты басты құндылықтармен танысады. Ой қозғау жүзеге асады.

Кері байланыс:

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

«Керемет!» және т.б

Интерактивті панель

Презентация



Сабақтың ортасы


Жаңа тақырыпты таныстыру


«Бейнетүсіндіру» әдісі. мұғалім жаңа сабақты бейне сурет, кесте арқылы түсіндіру.



Оқушылар жаңа сабақ бойынша дайын кестені дәптерге түртіп жазады. Ой қозғау жүзеге асады.

Кері байланыс:

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

«Керемет!» және т.б

Интерактивті панель

Презентация



Оқушыларға бағыт бағдар беру

Әдіс: "Проблемалық оқыту"

Мақсаты:

Оқушылардың сыни ойлау қабілетін дамыту, диализдің адам өміріндегі маңызын түсініп, оны шешу жолдарын іздеуге ынталандыру.


Тапсырма:

Науқаста созылмалы бүйрек жетіспеушілігі диагнозы қойылған. Оның денесінде уытты заттар жиналып, сұйықтық балансы бұзылған. Науқастың өмірін сақтау үшін қандай әдістерді қолдануға болады? Диализдің қай түрі оған ыңғайлы және неге?


Жауап үлгісі:

Емдеудің негізгі жолдары:

Науқасқа гемодиализ немесе перитонеальды диализ ұсынылады.

Гемодиализдің тиімділігі:

Бұл әдіс ауыр жағдайларда қан тазартуда жылдам әрі тиімді.

Перитонеальды диализдің артықшылығы:


Бұл әдіс науқасқа үйде жасалуы мүмкін, сондықтан ол ұзақ мерзімді емдеуге ыңғайлы.

Таңдау негіздемесі:

Егер науқасқа тұрақты медициналық бақылау қажет болса, гемодиализ қолайлы. Егер ол өз бетімен емделе алатын жағдайда болса, перитонеальды диализ ыңғайлырақ.

Дескриптор:

Науқастың мәселесін анықтап, шешімін ұсынды – 2 балл.

Диализ түрлерінің ерекшеліктерін дұрыс талдады – 2 балл.

Таңдауын нақты дәлелдеді – 2 балл.

Жауап қисынды, түсінікті және ғылыми негізделген – 2 балл.

Интерактивті панель

Презентация


Биология 10-сынып, Автор: Н.Г.Асанов, А.Р. Соловьева, Б.Т. Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2019 ж

Практикалық тапсырмалар беру.

Әдіс: "Дәрігер болыңыз"

Мақсаты:

Оқушыларды нақты жағдайды талдауға, медициналық шешімдер қабылдауға және диализ механизмін өмірлік тұрғыдан түсінуге ынталандыру.


Тапсырма:

Оқушыларды шағын топтарға бөліңіз және әр топқа төмендегі жағдайды беріңіз:


"40 жастағы науқасқа созылмалы бүйрек жетіспеушілігі диагнозы қойылған. Оның гемодиализ орталығына жиі бара алмайтыны белгілі болды. Дәрігер ретінде оның емін ұйымдастыру жолдарын ұсыныңыз. Қандай диализ әдісі тиімді және неге?"


Қадамдар:

Әр топ науқасқа ең тиімді емдеу әдісін (гемодиализ немесе перитонеальды диализ) анықтайды.

Өз шешімдерін дәлелдеп, оның артықшылықтары мен кемшіліктерін түсіндіреді.

Әр топ өз шешімін сынып алдында қорғайды.

Мысал жауап:

Шешім: Науқас үшін перитонеальды диализ тиімді, өйткені бұл әдіс үй жағдайында жүзеге асады.

Дәлел: Бұл науқасқа емделуге ыңғайлы әрі тәуелсіздік береді.

Кемшілігі: Науқас жеке тазалыққа мұқият болуы керек және процедураны үйренуі қажет.

Дескриптор:

Науқас жағдайын талдады және негізгі мәселені анықтады – 2 балл.

Тиімді диализ әдісін ұсынды – 2 балл.

Таңдаудың артықшылықтары мен кемшіліктерін түсіндірді – 2 балл.

Шешімді сынып алдында қорғады және логикасын дәлелдеді – 2 балл.

Интерактивті панель

Презентация


Биология 10-сынып, Автор: Н.Г.Асанов, А.Р. Соловьева, Б.Т. Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2019 ж

Бағалау

«Бөлім бойынша жиынтық бағалау тапсырмалары»

Мақсаты: Оқушылардың бөлім бойынша алған білімдерін қорытындылау дағдыларын дамыту.

Оқушылар бөлім бойынша жиынтық бағалау тапсырмаларын орындайды. Ой қозғау жүзеге асады.

Дескриптор ҚМЖ қосымшасында орналасқан.

Интерактивті панель

Презентация



Сабақтың соңы



Кері байланыс беру

"Диализ сүзгісі"

Шарты:

Оқушылар диализ тақырыбына сүйене отырып, өз түсініктерін «сүзгіден өткізіп» береді.


1.Сүзгіден өткен білім:

Сабақта мен түсінген ең маңызды нәрсе: _______.

(Мысалы: «Диализдің негізгі механизмі — диффузия мен осмос екенін түсіндім»).


2.Сүзгіден өтпеген сұрақтар:

Мен әлі толық түсінбегенім: _______.

(Мысалы: «Перитонеальды диализдің қаншалықты тиімді екенін әлі де білгім келеді»).


3.Келесі қадам:

Бұл тақырып бойынша мені қызықтыратын қосымша нәрсе: _______.

(Мысалы: «Гемодиализ аппараты қалай жұмыс істейді, оны көру қызық болар еді»).

1.Сүзгіден өткен білім:

Сабақта мен түсінген ең маңызды нәрсе: _______.

(Мысалы: «Диализдің негізгі механизмі — диффузия мен осмос екенін түсіндім»).


2.Сүзгіден өтпеген сұрақтар:

Мен әлі толық түсінбегенім: _______.

(Мысалы: «Перитонеальды диализдің қаншалықты тиімді екенін әлі де білгім келеді»).


3.Келесі қадам:

Бұл тақырып бойынша мені қызықтыратын қосымша нәрсе: _______.

(Мысалы: «Гемодиализ аппараты қалай жұмыс істейді, оны көру қызық болар еді»).

Кері байланыс:

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

«Керемет!» және т.б

Интерактивті панель

Презентация



Білімді игеруді жақсарту және оны тәжірибеге көшіру

Шығармашылық жұмыс. Тірек сызба


§23. Бүйрек қызметінің созылмалы жетіспеушілігі.

Білім алушылар келесі тақырыптың тақырыбымен және тірек сызба сызады. Ой қозғау жүзеге асады.

Кері байланыс:

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

«Керемет!» және т.б

Биология 10-сынып, Автор: Н.Г.Асанов, А.Р. Соловьева, Б.Т. Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2019 ж


ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА ҚОСЫМША


«Бейнетүсіндіру» әдісі. мұғалім жаңа сабақты бейне сурет, кесте арқылы түсіндіру.


Тақырып бөлімі

Мазмұны

1

Диализ дегеніміз не?

Диализ – бүйрек жеткіліксіздігі кезінде қан мен организмдегі артық сұйықтықты жасанды тазарту әдісі. Диализ бүйрек қызметін уақытша алмастырады, ағзадағы токсиндер мен қалдықтарды шығарады.

2

Диализ түрлері

- Гемодиализ: Қан денеден алынып, арнайы аппаратта тазартылып, қайтадан ағзаға енгізіледі.
-
Перитонеалды диализ: Іш қуысына арнайы ерітінді енгізіліп, ол токсиндер мен қалдықтарды сіңіреді, кейін сыртқа шығарылады.

3

Гемодиализ процесі

1. Қан тамыр арқылы аппаратына алынады.
2. Аппараттағы жартылай өткізгіш мембрана токсиндерді, артық тұздар мен сұйықтықтарды шығарады.
3. Тазартылған қан қайта ағзаға жіберіледі. Бұл процесс 3-4 сағатқа созылады және аптасына 2-3 рет жасалады.

4

Перитонеалды диализ процесі

1. Іш қуысына арнайы катетер арқылы диализ ерітіндісі енгізіледі.
2. Ерітінді іш қуысының көк ет қабырғасы арқылы қанмен байланысып, токсиндерді сіңіреді.
3. Біраз уақыттан кейін ерітінді сыртқа шығарылады. Процесс күніне бірнеше рет қайталанады.

5

Диализдің қызметі мен қасиеті

- Бүйрек жеткіліксіздігі кезінде организмді токсиндерден тазарту.
- Су-тұз балансын қалыпқа келтіру.
- Қан қысымын реттеуге көмектесу.
- Бүйрек функциясын уақытша алмастыру.

6

Диализдің маңызы

- Науқастың өмір сапасын жақсарту.
- Уытты заттардың жиналуын болдырмау.
- Өмірді ұзартудың сенімді тәсілі.
- Бүйрек трансплантациясына дайындық кезеңінде маңызды рөл атқарады.

7

Бүйрек трансплантациясы

Бүйрек трансплантациясы – донор бүйрегін ауыстыру арқылы организмнің толыққанды жұмысын қалпына келтіру. Бұл – бүйрек функциясын тұрақты түрде қалпына келтіретін негізгі емдеу тәсілі. Трансплантация бүйрек жеткіліксіздігімен ұзақ уақыт ауыратын науқастардың өмірін жақсартуға мүмкіндік береді.

8

Трансплантацияның маңызы

- Организмнің толыққанды жұмысын қалпына келтіреді.
- Диализге тәуелділікті жояды.
- Науқастың ұзақ және сапалы өмір сүруін қамтамасыз етеді.
- Қан қысымын және су-тұз балансын тұрақты реттейді.



Оқушының аты-жөні:__________________________________Сынып: __________


10 КГБ БЖБ 2


«Бөліп шығару» бөлімі бойынша жиынтық бағалау тапсырмалары

Оқу мақсаттары:

10.1.5.1 - су мөлшерін бақылаудағы антидиуретикалық гормонның (АДГ) ролін түсіндіру;

10.1.5.2 - диализ механизмін түсіндіру;

10.1.5.3 - бүйрек трансплантациясы мен диализдің артықшылықтары мен кемшіліктерін талқылау;


1-тапсырма.

Берілген сөзтіркестерінен АДГ-ң 3 рөлін көрсетіңіз?

1______________________________________________

2______________________________________________

3______________________________________________


2-тапсырма. Төмендегі тапсырманың шындық және жалған екендігін анықтаңыз.

 №

 сипаттамалар

Ш

Ж

1

Қанды бүйрек көмегінсіз тазалау тәсілі диализ деп аталады.

 

 

2

Бауырдың зақымдануына байланысты бүйрек жетіспеушілігінің себебі анемия деп аталады.

 

 

3

Бір адамға екінші адамнан – донордан алынған бүйректі ауыстырып салудан тұратын хирургиялық ота жасау.

 

 

4

Дискретті диализді хирургиялық жолмен жасауға болады.

 

 


3-тапсырма.

Бүйректі трансплантациялау бүгінгі күннің өзекті мәселесі. Бұл әдістің басты артықшылығы мен туындайтын қиындықтарын жазып көрсетіңіз.

А) Артықшылығы__________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

В) Туындайтын қиындықтары _______________________________________________________________________


Балл қою кестесі


Бағалау критерийі

Тапсырма №

Дескриптор

Балл

Білім алушы

10.1.5.1 - су мөлшерін бақылаудағы антидиуретикалық гормонның (АДГ) ролін түсіндіру;

1

Берілген сөздерден АДГ-ң ролін көрсетеді

1

 

Берілген сөздерден АДГ-ң ролін көрсетеді

1

 

Берілген сөздерден АДГ-ң ролін көрсетеді

1

10.1.5.2 - диализ механизмін түсіндіру;

2

Зәрдің түзілу механизмі жүретін 1-ші реттік процесті атайды

1

10.1.5.3 - бүйрек трансплантациясы мен диализдің артықшылықтары мен кемшіліктерін талқылау;

3

Қанды бүйрек көмегінсіз тазалау тәсілі диализ екенін анықтайды

1

 

Бауырдың зақымдануына байланысты бүйрек жетіспеушілігінің себебін түсіндіреді

1

 

Бір адамға екінші адамнан – донордан алынған бүйректі ауыстырып салудан тұратын хирургиялық ота жасауды түсінеді

1

 

Дискретті диализді хирургиялық жолмен жасауға болатынын біледі

1

Барлығы

 

 

8





Оқушының аты-жөні:__________________________________Сынып: __________


1. Адам денесіндегі сұйықтықтарды жасанды жолмен тазалау қандай жағдайда жасалынады?

........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

2. Адам денесіндегі сұйықтықтарды жасанды жолмен тазалау қандай әдістер көмегімен жүргізіледі?

........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

3. Гемодиализ әдісінің тек өзіне тән ерекшеліктері?

....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

4. Перитонеальды әдістің тек өзіне тән ерекшеліктері?

....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................



Дескриптор:

  • Диализ жұмысы принциптерін сипаттайды – 2 балл;

  • Адам денесіндегі сұйықтықтарды жасанды жолмен тазалау жолдарын талдайды – 2 балл;

  • Гемодиализ әдісін түсіндіреді – 2 балл;

  • Перитонеальды диализ әдісін түсіндіру – 2 балл;




Диализ-қалай орындалады?

Диализдің 2 негізгі түрі бар: гемодиализ және перитонеалды диализ.

Гемодиализ- сыртқы машинаға (аппартақа) қан жіберуді қамтиды, онда ол ағзаға оралар алдында сүзіледі.

Перитонеалды диализ- іш қуысын торлайтын тамырлар арқылы қан қалдықтарын шығару үшін құрсақ ішіндегі кеңістікке диализдеуші ерітіндіні айдау.


Гемодиализ

Емдеуге дайындық


Гемодиализді бастамас бұрын, сіз әдетте қолыңызда артериовенозды фистула (AV-фистула) деп аталатын арнайы қан тамырлары болуы керек. Бұл қан тамырлары салатамырды көктамырға қосу арқылы жасалады. Көктамыр және салатамырдың қосылысы қан тамырды үлкенірек және күштірек етеді. Бұл сіздің қаныңызды диализ аппаратына және кері беруді жеңілдетеді. AV фистуланы жасау операциясы әдетте гемодиализ басталғанға дейін 4-8 апта бұрын жүргізіледі. Бұл фистула айналасындағы ұлпа мен теріге жазылып кетуге мүмкіндік береді. AV фистуланы жасау үшін сіздің қан тамырлары тым тар болса, AV трансплантат ретінде белгілі балама рәсім ұсынылуы мүмкін. Синтетикалық түтікше салатамыр мен көктамырды қосу үшін қолданылады. Қысқа мерзімді шара ретінде немесе шұғыл жағдайларда мойын сызығы тағайындалуы мүмкін. Бұл кішкентай түтікше мойынға көктамырға салынады.

Гемодиализ процесі

Көптеген адамдар аптасына 3 гемодиализ сеансын талап етеді және әрбір сеанс 4 сағатқа созылады. Сізге мұны ауруханада немесе өз бетінше жасауға үйренген болсаңыз, үйде жасауға болады. Екі жұқа инелер сіздің фистулаға немесе трансплантатқа салынады және орнына орнына жапсырылған болады. Бір ине баяу қан алып, оны диализатор немесе диализ аппараты деп аталатын машинаға апарады. Диализге арналған аппарат сүзгі ретінде әрекет ететін бірқатар мембраналардан және диализат деп аталатын арнайы сұйықтықтан тұрады.

Мембраналар диализ сұйықтығына түсетін қандағы қалдықтарды сүзеді. Пайдаланылған диализациялық сұйықтық диализатордан сорылады, ал сүзілген қан сіздің денеңізге екінші инемен оралады. Диализ сеанстары кезінде сіз диванда, креслода немесе кереуетте отырасыз немесе жатасыз. Сіз оқып, музыканы тыңдай аласыз, ұялы телефонды пайдалана аласыз немесе ұйықтай аласыз.

Гемодиализ ауыртпайды, бірақ кейбір адамдар аздап науқас сезінеді, процедура кезінде бас айналу және бұлшық тырысуы сезінуі мүмкін. Бұл емдеу кезінде пайда болатын қан сұйықтық деңгейінің тез өзгеруінен туындаған.

Диализ сеансынан кейін инені алып тастайды және қан кетуді болдырмау үшін бұласыр жабыстырады. Егер сіз ауруханада емделсеңіз, сізге көп ұзамай үйге баруға болады.


Сұйықтықты және диетаны шектеу

Егер сіз гемодиализбен емделсеңіз, ішуге болатын сұйықтық мөлшері қатаң шектеледі. Егер сіз тым көп ішетін болсаңыз, диализ аппараты қаннан артық 2-3 күндік сұйықтықты 4 сағат ішінде жоя алмайды. Бұл сұйықтықтың артығы қанында, ұлпаларда және өкпеде жинақталғанда елеулі проблемаларға әкелуі мүмкін.


Ішуге рұқсат етілген сұйықтық мөлшері сіздің мөлшері мен салмағына байланысты. Адамдардың көпшілігі күніне 1000-нан 1500 мл-ге дейін сұйықтықты ішуге рұқсат етіледі.

Сонымен бірге сізге гемодиализ кезінде жейтін тамақпен де сақ болу керек.

Өйткені натрий (тұз), калий және фосфор сияқты минералдар әдетте бүйрекпен сүзіледі, олар емдеу сеанстарының арасында қауіпті деңгейге дейін тез жиналуы мүмкін.


Сіз үшін қолайлы диета жоспарын жасау үшін, диетологқа жибереді. Диеталар жоспарлары адамнан адамға ерекшеленеді, бірақ, бәлкім, сіз жоғары калий және фосфор бар өнімдерді тұтынудан аулақ және сіз жейтін тұз мөлшерін қысқарту ұсынылады.


Диеталар жоспарлары бір адамнан басқа адамға қарағанда ерекшеленеді, бірақ, сізге жоғары калий және фосфор бар өнімдерді тұтынудан аулақ болу және жейтін тұз мөлшерін қысқарту ұсынылуы мүмкін.


Перитонеалды диализ

Перитонеалды диализдің 2 негізгі түрі бар:

  • үздіксіз амбулаториялық перитонеалды диализ (CAPD) - қаныңыз бір күн ішінде бірнеше рет сүзіледі

  • автоматтандырылған перитонеалды диализ (APD) – бұл кезде, сіз ұйықтаған кезде машина түнде қаныңызды сүзуге көмектеседі

Сіз оларды өзіңіз жүргізуге үйренгеннен кейін екі процедураны үйде өткізуге болады.

Олар төменде толығырақ сипатталған


Емдеуге дайындық


Сізге CAPD немесе APD жасау алдында, іш (құрсақ) қуысында тесік жасалуы тиіс.

Бұл диализ сұйықтығын құрсақ ішіндегі кеңістікке (іш қуысына) айдауға мүмкіндік береді. Кескін әдетте кіндіден сәл төмен жасалады. Катетер деп аталатын жұқа түтік кесілген жерге салынады, және тесік әдетте емдеу басталғанға дейін бірнеше апта бойы жазылады.

Катетер үнемі ішіңізге бекітілген болады, бұл кейбір адамдар үшін қиын.

Егер сіз катетерге үйреніп алмасаңыз, оны алып тастауға және гемодиализге ауысуға болады.


Үздіксіз амбулаториялық перитонеалды диализ

CAPD өткізу үшін қолданылатын жабдық келесіден тұрады:

  • сұйық диализаты бар қапшық

  • қоқыстарды жинау үшін бос қапшық

  • катетерге екі қапты бекіту үшін пайдаланылатын түтік пен қысқыштар сериясы

  • қапшықтарды іле алатын доңғалақтары бар тіреу


Біріншіден, сұйық диализаты бар қапшық іш аймағында катетерге бекітіледі.

Бұл сұйықтықтың құрсақ қуысына ағуына мүмкіндік береді, онда ол бірнеше сағатқа қалады.

Диализдеуші сұйықтық құрсақ қуысында болғанда, қуыстың шырышты қабығынан өтетін қандағы сұйықтықтың қалдықтары мен артықтары, қаннан сұйықтыққа тартылады.

Бірнеше сағат өткен соң, ескі сұйықтық қалдықтарға арналған қапқа құйылады. Содан кейін жаңа сұйықтық жаңа қапшықтан іш қуысына беріледі, оны ауыстыру келесі сеансқа дейін қалады.

Бұл сұйықтық алмасу процесі ауыртпалықсыз және әдетте 30-дан 40 минутқа дейін алады. Сұйықтықтың алмасуы ауыртпайды, бірақ іштің сұйықтықпен толтырылуын сезіну, басында ыңғайсыз және біртүрлі болып көрінуі мүмкін. Бұл сіз оған үйренген кезде кем байқалуы керек.

CAPD қолданатын адамдардың көпшілігі күніне 4 рет қайталануы керек. Емдеу сеанстарының арасында қаптар ажыратылады және катетердің соңы герметикаланады.

Автоматтандырылған перитонеалдық диализ (APD)

Автоматтандырылған перитонеалдық диализ (APD), үздіксіз амбулаториялық перитонеалды диализге (CAPD) ұқсас бірақ ерекшелігі ұйқы кезінде сұйықтықтың алмасуын бақылау үшін н аппараттан пайдаланылады.

Ұйқыға жатар алдында, сіз APD аппаратына диализаттық сұйықтықты толтырылған қапшықты бекітесіз. Сіз ұйықтаған кезде, машина автоматты түрде бір қатар сұйықтықты алмастырады.

Әдетте сізге 8-10 сағатқа APD құрылғысына қосылу қажет болады.

Емдеу сеансының соңында сәл диализ сұйықтығы ішіңізде қалады. Ол келесі сессияда шығарылады.

Түнде алмасу уақытша тоқтатылуы мүмкін, мысалы, дәретханаға бару үшін тұру қажет болса.

APD бар кейбір адамдар тоқты ажырату немесе басқа да техникалық проблемалар қауіпті болуы мүмкін деп алаңдатады.

Бірақ, әдетте, сіз 24 сағат ішінде емдеуді қайта бастасаңыз, бір түнге ауыстыру қауіпсіз.

Техникалық проблемалар туындаған жағдайда, сізге қоңырау шалуға болатын тәулік бойы ыстық желінің телефон нөмірі беріледі.


Сұйықтықты және диетаны шектеу


Егер сізде перитонеалды диализ болса, әдетте, гемодиализбен салыстырғанда диета және сұйықтықты тұтыну бойынша шектеулер аз болады, себебі емдеу жиі жүргізіледі.

Бірақ кейде сізге ішетін сұйықтықтың мөлшерін шектеуге кеңес бере алады және сіздің диетаңызға кейбір өзгерістер енгіззілуі қажет болуы мүмкін. Диетолог қажет болған жағдайда сізбен осыны талқылайды.



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
15.12.2024
149
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 11