8 сынып №28
ДӘІЖО___________
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
«»
КММ
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Альвеола мен қан арасындағы газ алмасу. Өкпедегі қанның оттекке қанығуы. Ұлпа мен қан арасындағы газ алмасу. Қанның көмірқышқыл газына қанығуы, жасушаның оттекке қанығуы. §25. Газ алмасу.
(Сабақ тақырыбы)
|
Бөлім: |
«Тыныс алу» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 8 «а,б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Альвеола мен қан арасындағы газ алмасу. Өкпедегі қанның оттекке қанығуы. Ұлпа мен қан арасындағы газ алмасу. Қанның көмірқышқыл газына қанығуы, жасушаның оттекке қанығуы. §25. Газ алмасу. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.4.1- өкпе мен ұлпадағы газ алмасу механизмдерін сипаттау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
өкпе мен ұлпадағы газ алмасу механизмдерін сипаттайды; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Бұрынғы білімін еске түсіру |
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау. «Бір қадам алға..» әдісі арқылы өткен материалды және үй жұмысын пысықтау мақсатында тапсырма беру. Кілт сөздер: Гипертония Инфаркт Тахикардия Ишемиялық ауру Атеросклероз Инсульт |
Оқушылар амандасады, сынып тәртібін сақтайды. Оқушылар үй жұмысы бойынша өткен білімдерін еске түсіреді. Берілген тапсырманы орындайды. |
Дескриптор: -кілт сөздердің дұрыс мазмұны үшін -6 балл; |
Интерактивті панель, презентация |
|
Оқушылардың назарын аудару |
Бөлім бойынша Дәйек сөз немесе цитата: "Адамның тынысы – оның өмірінің өлшемі." – Гиппократ «Ой қозғау» әдісі Сұрақ: Неліктен адам тыныс алғанда оттек өкпеге түсіп, ал көмірқышқыл газы сыртқа шығарылады? Осы процессте альвеолалар мен капиллярлардың рөлі қандай? «Қызықты деректер» - Тақырыпқа байланысты қызықты фактілер, оқиғалар немесе нақты өмірден алынған мысалдар оқушылардың назарын аударуға көмектеседі және олардың материалды жақсырақ есте сақтауына ықпал етеді. Альвеолалардың жалпы ауданы: Өкпедегі барлық альвеолаларды жазып жайса, олардың ауданы шамамен 70 шаршы метр болады – бұл теннис алаңының өлшеміне тең! Оттек пен гемоглобиннің байланысы: Бір гемоглобин молекуласы 4 оттек молекуласын тасымалдай алады. Дем алудың жылдамдығы: Орташа адам күніне шамамен 20 000 рет тыныс алады. Газ алмасу жылдамдығы: Альвеола мен қан арасындағы газ алмасу небәрі 0.25 секундта жүреді. |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. Өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. Берілген тапсырманы орындайды. Жауап: Оттек ауада көп концентрацияда болады, ал қан оттекке аз қаныққан, сондықтан оттек альвеолалардан капиллярларға өтеді. Көмірқышқыл газы қанда көп концентрацияда болғандықтан, ол керісінше капиллярдан альвеолаларға өтеді және сыртқа шығарылады. Бұл процесс диффузия арқылы жүреді. |
Дескриптор: Альвеолалардың құрылымын және олардың газ алмасудағы рөлін түсіндіреді – 2 балл; Газдардың концентрациясы айырмашылығына негізделген диффузияны сипаттайды – 2 балл; |
Интерактивті панель, презентация |
|
Сабақтың мақсатын таныстыру |
8.1.4.1- өкпе мен ұлпадағы газ алмасу механизмдерін сипаттау; Оқу мақсаты бойынша Дәйек сөз немесе цитата: "Тыныс алу – өмірдің алғашқы белгісі. Әрбір тыныс алуымызда біз өзімізді қоршаған әлеммен тығыз байланыстамыз." – Леонардо да Винчи Кілт сөздер (жұп/топ бөлу үшін): Газ алмасу Альвеола Оттек (O₂) Көмірқышқыл газы (CO₂) Гемоглобин Диффузия Өкпе капиллярлары Артериялық қан Веноздық қан Ұлпалық тыныс алу Жасушалық тыныс алу Қан айналым жүйесі Оттекке қанығу Көмірқышқыл газын тасымалдау Энергия өндіру (АТФ) |
Жаңа сабақтың оқу мақсатын жазады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель, презентация Биология 8-сынып,Автор: А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2018ж |
|
Құндылық: «жасампаздық және жаңашылдық» |
Теориялық білім: өкпе мен ұлпадағы газ алмасу механизмдерін сипаттайды; Практикалық дағдылар: өкпе мен ұлпадағы газ алмасу механизмдерін зерттейді; Функционалдық сауаттылық: өкпе мен ұлпадағы газ алмасу механизмдерін түсіндіреді; |
Сабақтың оқу мақсатымен байланысты басты құндылықтармен танысады. Ой қозғау жүзеге асады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель, презентация |
|
Сабақтың ортасы Жаңа тақырыпты таныстыру |
«Бейнетүсіндіру» әдісі. мұғалім жаңа сабақты бейне сурет, кесте арқылы түсіндіру. |
Оқушылар жаңа сабақ бойынша дайын кестені дәптерге түртіп жазады. Ой қозғау жүзеге асады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель, презентация |
|
Оқушыларға бағыт бағдар беру |
«Проблемалық оқыту әдісі» Мақсаты: Оқушылардың нақты өмірлік жағдайларды шешуге қабілетін арттыру. Тапсырма Мәселе: Егер адам өкпесінің альвеолалары қабыну немесе зақымдану салдарынан өзінің газ алмасу қабілетін жоғалтса, бұл қандай салдарға әкеледі? Оны болдырмау немесе емдеу үшін қандай шаралар қолдануға болады? |
Жауап: Мәселенің себептері: Альвеолалардың қабынуы (мысалы, пневмония) оттектің қанға өтуіне кедергі келтіреді. Қабынған альвеолаларға сұйықтық жиналады, бұл газ алмасуды тежейді. Оттектің жеткіліксіз болуы гипоксияға, көмірқышқыл газының артуы гиперкапнияға әкеледі. Салдары: Организм жасушаларының оттекке деген қажеттілігі толық өтелмейді. Ми мен жүрек жұмысы бұзылады, бұл өлім қаупін тудыруы мүмкін. Шешу жолдары: Дәрігердің бақылауында антибиотиктер немесе қабынуға қарсы дәрілер қолдану. Тыныс алу жаттығулары арқылы өкпенің жұмысын жақсарту. Қажет болған жағдайда жасанды тыныс алу аппараттарын пайдалану. Алдын алу: Иммунитетті нығайту (салауатты өмір салты, вакцинация). Темекіден бас тарту және ауаның ластануынан қорғану. |
Дескриптор: Мәселенің себептерін нақты анықтайды – 3 балл; Салдарын дұрыс талдайды – 2 балл; Шешу жолдарын ұсынады – 3 балл; Алдын алу шараларын ұсынады – 2 балл; |
Интерактивті панель, презентация Биология 8-сынып,Автор: А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2018ж |
|
Практикалық тапсырмалар беру. |
«Деректермен жұмыс әдісі» Мақсаты: Графиктерді, диаграммаларды, карталарды, және басқа визуализация құралдарын талдау қабілетін дамыту. Тапсырма Мәселе: Төмендегі деректерді талдаңыз және қорытынды жасаңыз: Деректер: Оттек деңгейі төмендеген кезде адамның ми қызметі нашарлайды. Қандағы көмірқышқыл газының жоғарылауы тыныс алудың қиындауына әкеледі. Спортпен айналысатын адамдардың өкпесінің сыйымдылығы орта есеппен 20%-ға жоғары. Темекі шегетін адамдардың өкпе жұмысы 30%-ға төмендейді. Сұрақтар: Берілген деректерге сүйене отырып, денсаулыққа әсер ететін негізгі факторларды атаңыз. Өкпе жұмысын жақсарту үшін қандай шаралар қолдануға болады? |
Жауап: Денсаулыққа әсер ететін негізгі факторлар: Оттектің төмен деңгейі ми мен тыныс алуға кері әсер етеді. Қандағы көмірқышқыл газының жоғарылауы тыныс алу жүйесінің бұзылуына әкеледі. Физикалық белсенділіктің өкпе сыйымдылығын арттыруда маңызы зор. Темекі шегу өкпе жұмысын айтарлықтай төмендетеді. Өкпе жұмысын жақсарту шаралары: Дене жаттығуларымен тұрақты айналысу. Темекіден бас тарту. Таза ауада жиі серуендеу. Қоршаған ортада ауа сапасын бақылау. |
Дескриптор: Берілген деректерді талдайды және негізгі факторларды анықтайды – 3 балл; Өкпе жұмысын жақсарту шараларын ұсынады – 3 балл; |
Интерактивті панель Презентация Биология 8-сынып,Автор: А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2018ж |
|
Бағалау |
«STEM тәсілі» Мақсаты: Жаратылыстану ғылымдарын технологиямен, инженериямен және математиканы біріктіре отырып қолдану. Тапсырма 1. Science (Ғылым): Сұрақ: Физикалық белсенділік кезінде газ алмасу қалай өзгереді? 2. Technology (Технология): Сұрақ: Газ алмасу жылдамдығын өлшеу үшін қандай құрылғылар қолданылады? 3. Engineering (Инженерия): Сұрақ: Газ алмасуды жақсарту үшін қандай әдістерді қолдануға болады? 4. Mathematics (Математика): Сұрақ: Егер физикалық белсенділік алдында адамның жүрек соғу жиілігі 70 соққы/мин болса, ал белсенділіктен кейін 120 соққы/мин болса, жүрек соғу жиілігі қанша пайызға артты? |
Жауабы: 1. Science (Ғылым): Белсенділік кезінде жасушалар оттекті көп пайдаланады және көмірқышқыл газын көп шығарады. Қан айналымы және тыныс алу жылдамдығы артады. 2. Technology (Технология): Спирометр – тыныс алу көлемін өлшейді. Пульсоксиметр – физикалық жүктеме алдында және кейін қандағы оттек деңгейін бақылайды. 3. Engineering (Инженерия): Жаттығу кезінде дұрыс тыныс алу техникасын пайдалану. Өкпенің сыйымдылығын арттыруға бағытталған тыныс алу жаттығуларын енгізу. 4. Mathematics (Математика): ((120 - 70) / 70) × 100 = 71.43%. Жүрек соғу жиілігі шамамен 71.43%-ға артты. |
Дескриптор: Science: Физикалық белсенділік кезіндегі газ алмасу өзгерістерін сипаттайды – 2 балл; Technology: Өлшеу құрылғыларын дұрыс анықтайды – 2 балл; Engineering: Жақсарту әдістерін нақты ұсынады – 3 балл; Mathematics: Математикалық есептеулерді дұрыс орындайды – 3 балл; |
Интерактивті панель Презентация Биология 8-сынып,Автор: А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2018ж |
|
Сабақтың соңы Кері байланыс беру |
"Газ алмасу деңгейі" әдісі: Жоғары деңгей: Сабақты толық түсіндім және қосымша сұрақтарым жоқ. Орташа деңгей: Түсіндім, бірақ кейбір тақырыптарды нақтылау қажет. Төмен деңгей: Тақырыпты түсінуге әлі де уақыт және қосымша түсіндіру керек. |
Сабақ соңында оқушылардан деңгейлердің бірін таңдап, дәптеріне немесе арнайы кері байланыс қағазына өз деңгейін жазады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель Презентация |
|
Білімді игеруді жақсарту және оны тәжірибеге көшіру |
Шығармашылық жұмыс. Тірек сызба §26. Тыныс алу және тыныс шығару механизмдері. Кеуде қуысының механизмі. |
Білім алушылар келесі тақырыптың тақырыбымен және тірек сызба сызады. Ой қозғау жүзеге асады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Жұмыс дәптері Биология 8-сынып,Автор: А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2018ж |
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА ҚОСЫМША
«Бейнетүсіндіру» әдісі. мұғалім жаңа сабақты бейне сурет, кесте арқылы түсіндіру.
|
|
|
|
«Өкпедегі газ алмасу процесі» |
«Ұлпадағы газ алмасу процесі» |
|
Сұрақтар: Ауа өкпеге қандай мүшелер арқылы енеді? Бронхиолалар қандай көпіршіктермен аяқталады? Альвеолалар қандай тамырмен шырмалған? Вена қаны қандай ауа газынан арылады? Оттекпен қаныққан қан қай тамырдың қанына айналады? Өкпедегі газ алмасудың соңғы өнімі қандай болады? |
Сұрақтар: Ұлпадағы газ алмасу процесінде капиллярлардың қабырғалары арқылы ұлпа сұйықтығына не өтеді? Оттек капиллярлардан тікелей қайда барады? Энергия алу үшін қай органиодты пайдаланады? Ұлпадағы газ алмасу процесінде көмірқышқыл газы керісінше қайда барып өтеді? Ұлпаларда қан оттекті қайтеді? |
|
Кілт сөздер: альвеоларлы қабық, қан ағысы, төмен концентрациялы 02 , жоғары 02 концентрациясы, 02 қаныққан қан, қан капиллярлары (жұқа, өткізген қабырғалары), қанда O₂ төмен концентрациясы сақталады, өйткені қан оттекті альвеолааралық қабықтан алыстатып тасып отыр. |
Кілт сөздер: ауа кіру және шығу жолы, ылғал қабаты, төмен CO2 , жоғары CO2, жоғары O2 , бір жасушадан тұратын альвеолааралық қабырға (қысқа диффузиялық арақашықтық береді), төмен O2 ,желдету CO2 және O2 үшін керек концентрация градиентін жасайды, қанмен жақсы қамтамасыз СО2 және O₂ үшін күшті концентрация градиентін жасайды, бір жасуша жуан капилляр қабырғасы (қысқа диффузиялық арақашықтық береді) |
Оқушы деңгейіне қарай беретін оңай және қиын тапсырмалар

Сұрақтар:
-
Тыныс алу дегеніміз не?
-
Анаэробты және аэробты тыныс алудан қандай айырмашылығы бар?
-
Тыныс алу және тыныс шығару кезіндегі газ мөлшері қанша?
-
Органикалық заттарға нелер жатады? Органикалық заттардың тыныс алуға қандай қатысы бар?
-
Кардиореспираторлық жүйе дегеніміз не?
Кілт сөздер: мұрын қуысы (кеңсірік); жұтқыншақ; көмей; көмекей; кеңірдек; оң жақ өкпе; бронхылар; сол жақ өкпе; қабырғааралық бұлшық еттер; кеңірдектің жартылай шеміршекті сақинасы; қабырға; көкет.
«Айырмашылығы неде?»
Оқушыларға екі түрлі сөз, сурет, сұрақ қою және көрсету. Екеуінің арасындағы айырмашылықты анықтауды сұрау. Жауаптарын дəлелдеп отыру.

Оқушының аты-жөні: _____________________________________________сыныбы___________
Тақырыбы: Альвеола мен қан арасындағы газ алмасу. Өкпедегі қанның оттекке қанығуы. Ұлпа мен қан арасындағы газ алмасу. Қанның көмірқышқыл газына қанығуы, жасушаның оттекке қанығуы. §25. Газ алмасу
Оқу мақсаты: 8.1.4.1- өкпе мен ұлпадағы газ алмасу механизмдерін сипаттау;
Дескриптор:
- B және D әріптерімен белгіленген құрлымдарды атайды – 2 балл;
- өкпедегі негізгі газ алмасу құрылымын атайды – 2 балл;
- аэробты тыныс алудың жазбаша теңдеуін толтырады – 2 балл;
- салыстырмалы кестені толтырады – 2 балл;
Тапсырма.
1. Суретте адамның тыныс алу жүйесі көрсетілген.

(а) B және D әріптерімен белгіленген құрлымдарды атаңыз.
|
D – В - |
(b) Қандай құрылымның қанмен газ алмасу үрдісін жүргізеді?
|
|
2. Карл атлет болып келеді.
Карл 200 метрлік спринтірлік дистанциядағы жүгіруге қатысқан.

Спринтердің қаңқа бұлшықеттеріне энергия қажет.
Аэробты тыныс алу тірі жасушаларға қажетті үрдіс.
Аэробты тыныс алудың жазбаша теңдеуін толтырыңыз.
|
|
+ |
|
= |
|
+ |
|
+ |
|
3. Өкпедегі және ұлпадағы газ алмасу процесінің салыстыру кестесін толтырыңыз.
|
Талдауға арналған сұрақтар |
Өкпедегі газ алмасу |
Ұлпадағы газ алмасу |
|
Бастапқыда өкпеде және ұлпада қандай қан болады? |
|
|
|
Қанға қандай газ түседі? |
|
|
|
Қаннан қандай газ шығады? |
|
|
|
Қан құрамының өзгерісі? |
|
|
|
Қанайналымның қай шеңберінде жүзеге асады? |
|
|
Оқушыға беретін мәтін
8.1.4.1- өкпе мен ұлпадағы газ алмасу механизмдерін сипаттау.
§25. Газ алмасу
• Тыныс алу – ағза мен қоршаған орта арасындағы газ алмасу үдерісі
• Тамақпен бірге алған органикалық заттардан энергия алу үшін керек: Оттек
• Қан тамырлары жүйесі мен Тыныс алу жүйесі бірігеді: Кардиореспираторлық жүйеге
• Тыныс алу мүшелеріне жатады:
➢ Мұрын қуысы
➢ Жұтқыншақ
➢ Көмекей
➢ Кеңірдей
➢ Бронхылар
➢ Өкпе
• Өкпеден басқа аталған барлық мүшелер аталады: Ауа жолдары
• Ауаны өкпеге жеткізу үшін және оны барынша қауіпсіз ету - жылыту не салқындату, шаң-тозаң мен микробтан тазарту үшін қажет: Ауа жолдары
• Ауа өкпеге енеді: Бронхылар арқылы
• Бронхиолалар аяқталады: Өкпе көпіршіктері – Альвеолалармен
• Әрбір альвеола шырмалған: Капиллярлары торымен
• Газ алмасу жүреді: Альвеола қабырғасы және Вена капиллярлары арқылы
• Тыныс алып, шығарғанда мөлшері өзгермейді: Азот
• Жасушааралық сұйықтық «делдал» болмайды да, оттек капиллярлардан тікелей дене жасушалары мембранасы арқылы олардың цитоплазмасына өтеді: Капиллярлар көп торлаған мүшелерде
• Қан оттекті береді де, көмірқышқыл газына қанығады: Ұлпаларда
Аэробты және анаэробты тыныс алу
Аэробтар мен анаэробтар
Тыныс алудың аэробты типі тек оттек бар ортада тіршілік ететін және дамитын ағзаларға тән, олар оттекті тотықтырғыш ретінде пайдаланады. Оларға барлық өсімдіктер, көпжасушалы жануарлар, сонымен қатар адам, саңырауқұлақтар және бактериялардың кейбір түрлері жатады.
Тыныс алудың анаэробты типі тән ағзалар оттексіз ортада тіршілік етеді. Анаэробтыларға бактериялардың, ашытқы саңырауқұлақтарының, қарапайымдардың кейбір түрлері және топырақта, тоған түбінде, суда немесе басқа ағзаларда тіршілік ететін құрттар жатады.
Тыныс алу үдерісі келесі кезеңдерден тұрады:
-
сыртқы тыныс алу (оттектің өкпеге түсуі және оның өкпеден атмосфераға шығарылуы);
-
өкпедегі газ алмасу;
-
қанмен газдардың тасымалдануы;
-
ұлпалардағы газ алмасу;
-
жасушалық тыныс алу.
Аэробты тыныс алу:
Аэробты тыныс алу кезінде бір глюкоза молекуласын тотықтырғанда 38 АТФ молекуласы түзіледі.
![]()
Анаэробты тыныс алу:
Жануарлардың жасушаларында анаэробты тыныс алу кезінде бір глюкоза молекуласын оттексіз тоттыққанда 2АТФ молекуласы түзеді.
Глюкоза 2 Пируват + 2СО2 + 2АТФ
![]()
Жасушалық тыныс алу кезеңдері
Жасушалық тыныс алудың дайындық кезеңі асқорыту жүйесінде жүреді. Мұнда асқорыту ферменттерінің әсерінен ірі органикалық молекулалар (полимерлер) қарапайым қосылыстарға (мономерлерге): глюкоза, аминқышқылдары, глицерин мен май қышқылдарына дейін ыдырайды.
Жасушалық тыныс алудың екінші кезеңі анаэробты гликолиз деп аталады. Ол жасуша цитоплазмасында оттектің толығымен болмауы жағдайында өтеді. Тізбекті айналымдар нәтижесінде глюкозаның әрбір молекуласы пирожүзім қышқылының (ПЖҚ) екі молекуласына дейін ыдырайды.
Сонымен бірге бөлінетін энергияның бір бөлігі жылу түрінде бөлінеді де, ал қалған бөлігі АТФ-тің 2 молекуласының синтезіне пайдаланылады.
Алайда оттек жетіспесе ПЖҚ сүт қышқылына (С3Н6О3) айналады, ол бұлшық еттерде
жинақталады да, қажудың бір себебі болып табылады.
Жасушалық тыныс алудың аэробты үшінші кезеңі митохондрияларда жүреді. Мұнда ПЖҚ-ның әрбір молекуласы толық ыдырап, көмірқышқыл газы мен су түзіледі. Тыныс алудың аэробты кезеңі барысында оттек пайдаланылады және АТФ-тің 36 молекуласы түзіледі.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
§25. Газ алмасу.
§25. Газ алмасу.
8 сынып №28
ДӘІЖО___________
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
«»
КММ
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Альвеола мен қан арасындағы газ алмасу. Өкпедегі қанның оттекке қанығуы. Ұлпа мен қан арасындағы газ алмасу. Қанның көмірқышқыл газына қанығуы, жасушаның оттекке қанығуы. §25. Газ алмасу.
(Сабақ тақырыбы)
|
Бөлім: |
«Тыныс алу» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 8 «а,б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Альвеола мен қан арасындағы газ алмасу. Өкпедегі қанның оттекке қанығуы. Ұлпа мен қан арасындағы газ алмасу. Қанның көмірқышқыл газына қанығуы, жасушаның оттекке қанығуы. §25. Газ алмасу. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.4.1- өкпе мен ұлпадағы газ алмасу механизмдерін сипаттау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
өкпе мен ұлпадағы газ алмасу механизмдерін сипаттайды; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Бұрынғы білімін еске түсіру |
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау. «Бір қадам алға..» әдісі арқылы өткен материалды және үй жұмысын пысықтау мақсатында тапсырма беру. Кілт сөздер: Гипертония Инфаркт Тахикардия Ишемиялық ауру Атеросклероз Инсульт |
Оқушылар амандасады, сынып тәртібін сақтайды. Оқушылар үй жұмысы бойынша өткен білімдерін еске түсіреді. Берілген тапсырманы орындайды. |
Дескриптор: -кілт сөздердің дұрыс мазмұны үшін -6 балл; |
Интерактивті панель, презентация |
|
Оқушылардың назарын аудару |
Бөлім бойынша Дәйек сөз немесе цитата: "Адамның тынысы – оның өмірінің өлшемі." – Гиппократ «Ой қозғау» әдісі Сұрақ: Неліктен адам тыныс алғанда оттек өкпеге түсіп, ал көмірқышқыл газы сыртқа шығарылады? Осы процессте альвеолалар мен капиллярлардың рөлі қандай? «Қызықты деректер» - Тақырыпқа байланысты қызықты фактілер, оқиғалар немесе нақты өмірден алынған мысалдар оқушылардың назарын аударуға көмектеседі және олардың материалды жақсырақ есте сақтауына ықпал етеді. Альвеолалардың жалпы ауданы: Өкпедегі барлық альвеолаларды жазып жайса, олардың ауданы шамамен 70 шаршы метр болады – бұл теннис алаңының өлшеміне тең! Оттек пен гемоглобиннің байланысы: Бір гемоглобин молекуласы 4 оттек молекуласын тасымалдай алады. Дем алудың жылдамдығы: Орташа адам күніне шамамен 20 000 рет тыныс алады. Газ алмасу жылдамдығы: Альвеола мен қан арасындағы газ алмасу небәрі 0.25 секундта жүреді. |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. Өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. Берілген тапсырманы орындайды. Жауап: Оттек ауада көп концентрацияда болады, ал қан оттекке аз қаныққан, сондықтан оттек альвеолалардан капиллярларға өтеді. Көмірқышқыл газы қанда көп концентрацияда болғандықтан, ол керісінше капиллярдан альвеолаларға өтеді және сыртқа шығарылады. Бұл процесс диффузия арқылы жүреді. |
Дескриптор: Альвеолалардың құрылымын және олардың газ алмасудағы рөлін түсіндіреді – 2 балл; Газдардың концентрациясы айырмашылығына негізделген диффузияны сипаттайды – 2 балл; |
Интерактивті панель, презентация |
|
Сабақтың мақсатын таныстыру |
8.1.4.1- өкпе мен ұлпадағы газ алмасу механизмдерін сипаттау; Оқу мақсаты бойынша Дәйек сөз немесе цитата: "Тыныс алу – өмірдің алғашқы белгісі. Әрбір тыныс алуымызда біз өзімізді қоршаған әлеммен тығыз байланыстамыз." – Леонардо да Винчи Кілт сөздер (жұп/топ бөлу үшін): Газ алмасу Альвеола Оттек (O₂) Көмірқышқыл газы (CO₂) Гемоглобин Диффузия Өкпе капиллярлары Артериялық қан Веноздық қан Ұлпалық тыныс алу Жасушалық тыныс алу Қан айналым жүйесі Оттекке қанығу Көмірқышқыл газын тасымалдау Энергия өндіру (АТФ) |
Жаңа сабақтың оқу мақсатын жазады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель, презентация Биология 8-сынып,Автор: А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2018ж |
|
Құндылық: «жасампаздық және жаңашылдық» |
Теориялық білім: өкпе мен ұлпадағы газ алмасу механизмдерін сипаттайды; Практикалық дағдылар: өкпе мен ұлпадағы газ алмасу механизмдерін зерттейді; Функционалдық сауаттылық: өкпе мен ұлпадағы газ алмасу механизмдерін түсіндіреді; |
Сабақтың оқу мақсатымен байланысты басты құндылықтармен танысады. Ой қозғау жүзеге асады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель, презентация |
|
Сабақтың ортасы Жаңа тақырыпты таныстыру |
«Бейнетүсіндіру» әдісі. мұғалім жаңа сабақты бейне сурет, кесте арқылы түсіндіру. |
Оқушылар жаңа сабақ бойынша дайын кестені дәптерге түртіп жазады. Ой қозғау жүзеге асады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель, презентация |
|
Оқушыларға бағыт бағдар беру |
«Проблемалық оқыту әдісі» Мақсаты: Оқушылардың нақты өмірлік жағдайларды шешуге қабілетін арттыру. Тапсырма Мәселе: Егер адам өкпесінің альвеолалары қабыну немесе зақымдану салдарынан өзінің газ алмасу қабілетін жоғалтса, бұл қандай салдарға әкеледі? Оны болдырмау немесе емдеу үшін қандай шаралар қолдануға болады? |
Жауап: Мәселенің себептері: Альвеолалардың қабынуы (мысалы, пневмония) оттектің қанға өтуіне кедергі келтіреді. Қабынған альвеолаларға сұйықтық жиналады, бұл газ алмасуды тежейді. Оттектің жеткіліксіз болуы гипоксияға, көмірқышқыл газының артуы гиперкапнияға әкеледі. Салдары: Организм жасушаларының оттекке деген қажеттілігі толық өтелмейді. Ми мен жүрек жұмысы бұзылады, бұл өлім қаупін тудыруы мүмкін. Шешу жолдары: Дәрігердің бақылауында антибиотиктер немесе қабынуға қарсы дәрілер қолдану. Тыныс алу жаттығулары арқылы өкпенің жұмысын жақсарту. Қажет болған жағдайда жасанды тыныс алу аппараттарын пайдалану. Алдын алу: Иммунитетті нығайту (салауатты өмір салты, вакцинация). Темекіден бас тарту және ауаның ластануынан қорғану. |
Дескриптор: Мәселенің себептерін нақты анықтайды – 3 балл; Салдарын дұрыс талдайды – 2 балл; Шешу жолдарын ұсынады – 3 балл; Алдын алу шараларын ұсынады – 2 балл; |
Интерактивті панель, презентация Биология 8-сынып,Автор: А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2018ж |
|
Практикалық тапсырмалар беру. |
«Деректермен жұмыс әдісі» Мақсаты: Графиктерді, диаграммаларды, карталарды, және басқа визуализация құралдарын талдау қабілетін дамыту. Тапсырма Мәселе: Төмендегі деректерді талдаңыз және қорытынды жасаңыз: Деректер: Оттек деңгейі төмендеген кезде адамның ми қызметі нашарлайды. Қандағы көмірқышқыл газының жоғарылауы тыныс алудың қиындауына әкеледі. Спортпен айналысатын адамдардың өкпесінің сыйымдылығы орта есеппен 20%-ға жоғары. Темекі шегетін адамдардың өкпе жұмысы 30%-ға төмендейді. Сұрақтар: Берілген деректерге сүйене отырып, денсаулыққа әсер ететін негізгі факторларды атаңыз. Өкпе жұмысын жақсарту үшін қандай шаралар қолдануға болады? |
Жауап: Денсаулыққа әсер ететін негізгі факторлар: Оттектің төмен деңгейі ми мен тыныс алуға кері әсер етеді. Қандағы көмірқышқыл газының жоғарылауы тыныс алу жүйесінің бұзылуына әкеледі. Физикалық белсенділіктің өкпе сыйымдылығын арттыруда маңызы зор. Темекі шегу өкпе жұмысын айтарлықтай төмендетеді. Өкпе жұмысын жақсарту шаралары: Дене жаттығуларымен тұрақты айналысу. Темекіден бас тарту. Таза ауада жиі серуендеу. Қоршаған ортада ауа сапасын бақылау. |
Дескриптор: Берілген деректерді талдайды және негізгі факторларды анықтайды – 3 балл; Өкпе жұмысын жақсарту шараларын ұсынады – 3 балл; |
Интерактивті панель Презентация Биология 8-сынып,Автор: А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2018ж |
|
Бағалау |
«STEM тәсілі» Мақсаты: Жаратылыстану ғылымдарын технологиямен, инженериямен және математиканы біріктіре отырып қолдану. Тапсырма 1. Science (Ғылым): Сұрақ: Физикалық белсенділік кезінде газ алмасу қалай өзгереді? 2. Technology (Технология): Сұрақ: Газ алмасу жылдамдығын өлшеу үшін қандай құрылғылар қолданылады? 3. Engineering (Инженерия): Сұрақ: Газ алмасуды жақсарту үшін қандай әдістерді қолдануға болады? 4. Mathematics (Математика): Сұрақ: Егер физикалық белсенділік алдында адамның жүрек соғу жиілігі 70 соққы/мин болса, ал белсенділіктен кейін 120 соққы/мин болса, жүрек соғу жиілігі қанша пайызға артты? |
Жауабы: 1. Science (Ғылым): Белсенділік кезінде жасушалар оттекті көп пайдаланады және көмірқышқыл газын көп шығарады. Қан айналымы және тыныс алу жылдамдығы артады. 2. Technology (Технология): Спирометр – тыныс алу көлемін өлшейді. Пульсоксиметр – физикалық жүктеме алдында және кейін қандағы оттек деңгейін бақылайды. 3. Engineering (Инженерия): Жаттығу кезінде дұрыс тыныс алу техникасын пайдалану. Өкпенің сыйымдылығын арттыруға бағытталған тыныс алу жаттығуларын енгізу. 4. Mathematics (Математика): ((120 - 70) / 70) × 100 = 71.43%. Жүрек соғу жиілігі шамамен 71.43%-ға артты. |
Дескриптор: Science: Физикалық белсенділік кезіндегі газ алмасу өзгерістерін сипаттайды – 2 балл; Technology: Өлшеу құрылғыларын дұрыс анықтайды – 2 балл; Engineering: Жақсарту әдістерін нақты ұсынады – 3 балл; Mathematics: Математикалық есептеулерді дұрыс орындайды – 3 балл; |
Интерактивті панель Презентация Биология 8-сынып,Автор: А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2018ж |
|
Сабақтың соңы Кері байланыс беру |
"Газ алмасу деңгейі" әдісі: Жоғары деңгей: Сабақты толық түсіндім және қосымша сұрақтарым жоқ. Орташа деңгей: Түсіндім, бірақ кейбір тақырыптарды нақтылау қажет. Төмен деңгей: Тақырыпты түсінуге әлі де уақыт және қосымша түсіндіру керек. |
Сабақ соңында оқушылардан деңгейлердің бірін таңдап, дәптеріне немесе арнайы кері байланыс қағазына өз деңгейін жазады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель Презентация |
|
Білімді игеруді жақсарту және оны тәжірибеге көшіру |
Шығармашылық жұмыс. Тірек сызба §26. Тыныс алу және тыныс шығару механизмдері. Кеуде қуысының механизмі. |
Білім алушылар келесі тақырыптың тақырыбымен және тірек сызба сызады. Ой қозғау жүзеге асады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Жұмыс дәптері Биология 8-сынып,Автор: А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2018ж |
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА ҚОСЫМША
«Бейнетүсіндіру» әдісі. мұғалім жаңа сабақты бейне сурет, кесте арқылы түсіндіру.
|
|
|
|
«Өкпедегі газ алмасу процесі» |
«Ұлпадағы газ алмасу процесі» |
|
Сұрақтар: Ауа өкпеге қандай мүшелер арқылы енеді? Бронхиолалар қандай көпіршіктермен аяқталады? Альвеолалар қандай тамырмен шырмалған? Вена қаны қандай ауа газынан арылады? Оттекпен қаныққан қан қай тамырдың қанына айналады? Өкпедегі газ алмасудың соңғы өнімі қандай болады? |
Сұрақтар: Ұлпадағы газ алмасу процесінде капиллярлардың қабырғалары арқылы ұлпа сұйықтығына не өтеді? Оттек капиллярлардан тікелей қайда барады? Энергия алу үшін қай органиодты пайдаланады? Ұлпадағы газ алмасу процесінде көмірқышқыл газы керісінше қайда барып өтеді? Ұлпаларда қан оттекті қайтеді? |
|
Кілт сөздер: альвеоларлы қабық, қан ағысы, төмен концентрациялы 02 , жоғары 02 концентрациясы, 02 қаныққан қан, қан капиллярлары (жұқа, өткізген қабырғалары), қанда O₂ төмен концентрациясы сақталады, өйткені қан оттекті альвеолааралық қабықтан алыстатып тасып отыр. |
Кілт сөздер: ауа кіру және шығу жолы, ылғал қабаты, төмен CO2 , жоғары CO2, жоғары O2 , бір жасушадан тұратын альвеолааралық қабырға (қысқа диффузиялық арақашықтық береді), төмен O2 ,желдету CO2 және O2 үшін керек концентрация градиентін жасайды, қанмен жақсы қамтамасыз СО2 және O₂ үшін күшті концентрация градиентін жасайды, бір жасуша жуан капилляр қабырғасы (қысқа диффузиялық арақашықтық береді) |
Оқушы деңгейіне қарай беретін оңай және қиын тапсырмалар

Сұрақтар:
-
Тыныс алу дегеніміз не?
-
Анаэробты және аэробты тыныс алудан қандай айырмашылығы бар?
-
Тыныс алу және тыныс шығару кезіндегі газ мөлшері қанша?
-
Органикалық заттарға нелер жатады? Органикалық заттардың тыныс алуға қандай қатысы бар?
-
Кардиореспираторлық жүйе дегеніміз не?
Кілт сөздер: мұрын қуысы (кеңсірік); жұтқыншақ; көмей; көмекей; кеңірдек; оң жақ өкпе; бронхылар; сол жақ өкпе; қабырғааралық бұлшық еттер; кеңірдектің жартылай шеміршекті сақинасы; қабырға; көкет.
«Айырмашылығы неде?»
Оқушыларға екі түрлі сөз, сурет, сұрақ қою және көрсету. Екеуінің арасындағы айырмашылықты анықтауды сұрау. Жауаптарын дəлелдеп отыру.

Оқушының аты-жөні: _____________________________________________сыныбы___________
Тақырыбы: Альвеола мен қан арасындағы газ алмасу. Өкпедегі қанның оттекке қанығуы. Ұлпа мен қан арасындағы газ алмасу. Қанның көмірқышқыл газына қанығуы, жасушаның оттекке қанығуы. §25. Газ алмасу
Оқу мақсаты: 8.1.4.1- өкпе мен ұлпадағы газ алмасу механизмдерін сипаттау;
Дескриптор:
- B және D әріптерімен белгіленген құрлымдарды атайды – 2 балл;
- өкпедегі негізгі газ алмасу құрылымын атайды – 2 балл;
- аэробты тыныс алудың жазбаша теңдеуін толтырады – 2 балл;
- салыстырмалы кестені толтырады – 2 балл;
Тапсырма.
1. Суретте адамның тыныс алу жүйесі көрсетілген.

(а) B және D әріптерімен белгіленген құрлымдарды атаңыз.
|
D – В - |
(b) Қандай құрылымның қанмен газ алмасу үрдісін жүргізеді?
|
|
2. Карл атлет болып келеді.
Карл 200 метрлік спринтірлік дистанциядағы жүгіруге қатысқан.

Спринтердің қаңқа бұлшықеттеріне энергия қажет.
Аэробты тыныс алу тірі жасушаларға қажетті үрдіс.
Аэробты тыныс алудың жазбаша теңдеуін толтырыңыз.
|
|
+ |
|
= |
|
+ |
|
+ |
|
3. Өкпедегі және ұлпадағы газ алмасу процесінің салыстыру кестесін толтырыңыз.
|
Талдауға арналған сұрақтар |
Өкпедегі газ алмасу |
Ұлпадағы газ алмасу |
|
Бастапқыда өкпеде және ұлпада қандай қан болады? |
|
|
|
Қанға қандай газ түседі? |
|
|
|
Қаннан қандай газ шығады? |
|
|
|
Қан құрамының өзгерісі? |
|
|
|
Қанайналымның қай шеңберінде жүзеге асады? |
|
|
Оқушыға беретін мәтін
8.1.4.1- өкпе мен ұлпадағы газ алмасу механизмдерін сипаттау.
§25. Газ алмасу
• Тыныс алу – ағза мен қоршаған орта арасындағы газ алмасу үдерісі
• Тамақпен бірге алған органикалық заттардан энергия алу үшін керек: Оттек
• Қан тамырлары жүйесі мен Тыныс алу жүйесі бірігеді: Кардиореспираторлық жүйеге
• Тыныс алу мүшелеріне жатады:
➢ Мұрын қуысы
➢ Жұтқыншақ
➢ Көмекей
➢ Кеңірдей
➢ Бронхылар
➢ Өкпе
• Өкпеден басқа аталған барлық мүшелер аталады: Ауа жолдары
• Ауаны өкпеге жеткізу үшін және оны барынша қауіпсіз ету - жылыту не салқындату, шаң-тозаң мен микробтан тазарту үшін қажет: Ауа жолдары
• Ауа өкпеге енеді: Бронхылар арқылы
• Бронхиолалар аяқталады: Өкпе көпіршіктері – Альвеолалармен
• Әрбір альвеола шырмалған: Капиллярлары торымен
• Газ алмасу жүреді: Альвеола қабырғасы және Вена капиллярлары арқылы
• Тыныс алып, шығарғанда мөлшері өзгермейді: Азот
• Жасушааралық сұйықтық «делдал» болмайды да, оттек капиллярлардан тікелей дене жасушалары мембранасы арқылы олардың цитоплазмасына өтеді: Капиллярлар көп торлаған мүшелерде
• Қан оттекті береді де, көмірқышқыл газына қанығады: Ұлпаларда
Аэробты және анаэробты тыныс алу
Аэробтар мен анаэробтар
Тыныс алудың аэробты типі тек оттек бар ортада тіршілік ететін және дамитын ағзаларға тән, олар оттекті тотықтырғыш ретінде пайдаланады. Оларға барлық өсімдіктер, көпжасушалы жануарлар, сонымен қатар адам, саңырауқұлақтар және бактериялардың кейбір түрлері жатады.
Тыныс алудың анаэробты типі тән ағзалар оттексіз ортада тіршілік етеді. Анаэробтыларға бактериялардың, ашытқы саңырауқұлақтарының, қарапайымдардың кейбір түрлері және топырақта, тоған түбінде, суда немесе басқа ағзаларда тіршілік ететін құрттар жатады.
Тыныс алу үдерісі келесі кезеңдерден тұрады:
-
сыртқы тыныс алу (оттектің өкпеге түсуі және оның өкпеден атмосфераға шығарылуы);
-
өкпедегі газ алмасу;
-
қанмен газдардың тасымалдануы;
-
ұлпалардағы газ алмасу;
-
жасушалық тыныс алу.
Аэробты тыныс алу:
Аэробты тыныс алу кезінде бір глюкоза молекуласын тотықтырғанда 38 АТФ молекуласы түзіледі.
![]()
Анаэробты тыныс алу:
Жануарлардың жасушаларында анаэробты тыныс алу кезінде бір глюкоза молекуласын оттексіз тоттыққанда 2АТФ молекуласы түзеді.
Глюкоза 2 Пируват + 2СО2 + 2АТФ
![]()
Жасушалық тыныс алу кезеңдері
Жасушалық тыныс алудың дайындық кезеңі асқорыту жүйесінде жүреді. Мұнда асқорыту ферменттерінің әсерінен ірі органикалық молекулалар (полимерлер) қарапайым қосылыстарға (мономерлерге): глюкоза, аминқышқылдары, глицерин мен май қышқылдарына дейін ыдырайды.
Жасушалық тыныс алудың екінші кезеңі анаэробты гликолиз деп аталады. Ол жасуша цитоплазмасында оттектің толығымен болмауы жағдайында өтеді. Тізбекті айналымдар нәтижесінде глюкозаның әрбір молекуласы пирожүзім қышқылының (ПЖҚ) екі молекуласына дейін ыдырайды.
Сонымен бірге бөлінетін энергияның бір бөлігі жылу түрінде бөлінеді де, ал қалған бөлігі АТФ-тің 2 молекуласының синтезіне пайдаланылады.
Алайда оттек жетіспесе ПЖҚ сүт қышқылына (С3Н6О3) айналады, ол бұлшық еттерде
жинақталады да, қажудың бір себебі болып табылады.
Жасушалық тыныс алудың аэробты үшінші кезеңі митохондрияларда жүреді. Мұнда ПЖҚ-ның әрбір молекуласы толық ыдырап, көмірқышқыл газы мен су түзіледі. Тыныс алудың аэробты кезеңі барысында оттек пайдаланылады және АТФ-тің 36 молекуласы түзіледі.
шағым қалдыра аласыз















